fridi
20.02.09,10:24
Dobrý deň prajem, potrebujem pomoc som úplný začiatočník a účtujem v MRP podvojné účtovníctvo. Do počiatočných s. som zadala sumy z min.roka 2007 ale nesedia Aktíva a Pasíva. Neviem, do ktorých účtov sa dávajú a do ktorých nie (poč.s) alebo aký problém ešte tam môžem mať ? Možno sa pýtam hlúpo
ale keď mi odpoviete budem vďačná
lenkak
20.02.09,12:41
máš na 431 zapísaný HV?
Zoltán Kovács
20.02.09,12:45
Keď si nahodila počiatočné stavy, tak sprav kontrolu. Má vyhodiť rozdiel. Ak ten rozdiel bude rovnaký s účt.hosp.výsledkom roka 2007, treba nahodiť na účet 431. Ako písala lenkak.
fridi
20.02.09,15:38
Ano mám a keď spravím kontrolu vyhodí mi inú sumu ako je na 431
lenkak
20.02.09,16:13
skús si pozrieť aký rozdiel Ti to robí, či nemáš iným znamienkom nejaký účet zapísaný.
fridi
20.02.09,16:40
Už som prekontrolovala aj to dokonca som nahodila na tie pasíva aj mínusky a vtedy to vychádzalo rovnaké A aj P ale boli tam 2 mínusky takže to výsledok bol zase zlý
Minna
24.02.09,20:47
Nakoľko začínam účtovať JÚ v MRP chcela by som poprosiť o radu pri zaúčtovaní:
vrátená DPH za 2.kvartál (nadmerný odpočet) - zaúčtovať príjem ako 19: ostatné nezdaniteľné príjmy alebo 12 DPH

naopak povinnosť zaplatiť DPH sa účtuje ako výdavok 33 platba DPH alebo 39: ostatné neodčítateľné náklady

pokuta daňovému úradu účtovať 39: ostatné neodčítateľné náklady

do výdavkov 23:Mzdy sa účtujú len čisté vyplatené mzdy?

všetky ostatné odvody z miezd (za zamestnanca aj za zamestnávateľa) + odvody samotnej SZČO do SP, ZP = všetko môžem účtovať ako výdaj 24: Platby do fondov ?

Ďakujem veľmi pekne za rady.
Zoltán Kovács
24.02.09,20:54
Nakoľko začínam účtovať JÚ v MRP chcela by som poprosiť o radu pri zaúčtovaní:
vrátená DPH za 2.kvartál (nadmerný odpočet) - zaúčtovať príjem ako 19: ostatné nezdaniteľné príjmy alebo 12 DPH Kód 12

naopak povinnosť zaplatiť DPH sa účtuje ako výdavok 33 platba DPH alebo 39: ostatné neodčítateľné náklady Kód 33

pokuta daňovému úradu účtovať 39: ostatné neodčítateľné náklady Správne

do výdavkov 23:Mzdy sa účtujú len čisté vyplatené mzdy? Čisté mzdy a daň

všetky ostatné odvody z miezd (za zamestnanca aj za zamestnávateľa) + odvody samotnej SZČO do SP, ZP = všetko môžem účtovať ako výdaj 24: Platby do fondov ? Áno

Ďakujem veľmi pekne za rady.


V citáte
ekonella
25.02.09,03:31
Odvody z miezd zamestnacov účtujem inak:
-za zamestnanca 23 mzdy
-za zamestnávateľa 24 odvody
jaja99
25.02.09,05:06
Ja tiež: do stĺpca mzdy = čistá mzda+zrážky (exekúcie, sporenia ...)+daň-bonus (aj vyplatený daňovým úradom)+odvody za zamestnanca.

Postupy účtovania pre JÚ:
Bod 6 písm e = mzdy

(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.
eniva
26.02.09,06:03
Ahoj všetci, viem že každý má teraz roboty vyše hlavy, ale potrebovala by som poradiť... Včera sa mi podarilo spraviť uzávierku-prvýkrát- a ešte som aj stihla DPH, na poslednú chvíľu, ale stihla. Ked som si potom kontrolovala počiatočné stavy, tak mi nesedia s číslami z konca roka. Program mi tam sám spravil nejaké interné doklady, zmenil sa mi PS v banke aj pokladni. Spravila som chybu niekde ja??? A ak áno, ako to opravím??? Ďakujem za všetky rady dopredu.
lenkak
26.02.09,08:22
eniva
26.02.09,09:21
Vďaka za odpoveď, som si to pozrela, ale som asi už prepracovaná, alebo mi to nemyslí... nejak som z toho celého nepochopila, že čo mám vlastne spraviť, ak by si mi to mohla nejak "polopatisticky" vysvetliť, že čo mám s tým vlastne teraz spraviť, by som ti bola strašne vďačná,
lenkak
26.02.09,20:37
záleží čo potrebuješ opraviť. Treba si poopravovať neuhraené fa zostatky, ak tak vymazať interný doklad čo nahodil mrp, a popozerať ps či sedia.
eniva
27.02.09,06:12
Ahoj, prepáč, včera som sa už neozvala,vyskočilo mi tu niečo iné a to som musela riešiť... čiže ja môžem vymazať ten ID čo mi tam nahodil program?? lebo ak ano, tak potom by mi to malo sedieť
lenkak
27.02.09,09:35
ak by Ti to malo sedieť tak potom áno.
seda
28.03.09,12:00
Dobrý deň, ja som začiatočník v MRP JU, doteraz som JU robila v Money, no presedlala som na MRP a vôbec mi to nejde. Nerozumiem mu, asi mám zakódované v hlave Money a nejak ma to nepustí, ale zatiaľ sa mi Money vidí zrozumiteľnejšie ako MRP. Potrebovala by som poradiť ako by som vedela dostať číselný rad BÚ výdaj + príjem do softwaru, pokladňu som zvládla no nerozumiem prečo mi nejde pridať BÚ. Pomôžete?
31Jankal
31.03.09,08:22
A kedy bude nová verzia miezd? Od marca sú tam nejaké zmeny a od zajtra sa začínajú robiť výplaty. Dakujem
m.hladka
31.03.09,09:34
A kedy bude nová verzia miezd? Od marca sú tam nejaké zmeny a od zajtra sa začínajú robiť výplaty. Dakujem
odpoveď máš:
http://www.porada.sk/t102951-zavedenie-meny-euro-mrp-pu-windows.html
31Jankal
31.03.09,10:18
Dakujem našla som.
timejka200
01.04.09,04:45
chcem sa spýtať ak urobím ročný prevod v mrp najprv si odzálohujem všetky údaje urobím si kópiu firmy a tak dám ročný prevod...to mi vymaže všetky údaje/fakútry a ostatné/
tam si môžem importovať rovno z predchádzajúceho roku začiatočné stavy? alebo musím zapisovať do počiatoč. hodnôt?

ak mám záväzok voči zamestnancom z minulého roku /nevyplatená mzda/ do súvahy mi to má brať znamienkom mínus alebo plus? v tomto mám trošku zmätok..lebo suma sedí len v súvahe je plusom /a ževraj má byť mínusom/ poradí niekto?
m.hladka
01.04.09,05:54
Ak si urobiš prevod, tak automaticky ti program urobí aj počiatočné stavy.
Nevyplatená mzda za december je v súvahe v pasívach plusom.
Denisa
01.04.09,12:14
Nemáte problémy s DÚ - nechcú mi brať DPH talčivo z MRP, že im to scaner neberie. Musím to vypisovať cez drsr :rolleyes:
m.hladka
01.04.09,18:32
Dnes mi klientka volala, že dostala výzvu na podanie nového "Hlásenia", ktoré bolo podané z programu MRP, lebo že musí byť na tlačive DU, inak ju budu pokutovať. Je to DU Košice IV. Som zvedavá na reakcie iných častí DU v KE.
Mám pocit, že im neidú na odbyt tlačivá, tak sa ich chcú takýmto spôsobom zbaviť. Voľakedy sme museli prosíkať o pár tlačív naviac.
Zaujímalo by ma, či rešpektujú tlačivá podané elektronickou poštou.
u.erika
01.04.09,18:36
Dnes mi klientka volala, že dostala výzvu na podanie nového "Hlásenia", ktoré bolo podané z programu MRP, lebo že musí byť na tlačive DU, inak ju budu pokutovať. Je to DU Košice IV. Som zvedavá na reakcie iných častí DU v KE.
Mám pocit, že im neidú na odbyt tlačivá, tak sa ich chcú takýmto spôsobom zbaviť. Voľakedy sme museli prosíkať o pár tlačív naviac.
Zaujímalo by ma, či rešpektujú tlačivá podané elektronickou poštou.
Odomňa bez problémov zobrali, DÚ Štúrovo. Odovzdala som ich osobne ešte 2.3, odvtedy som tam bola viackrát a nič mi nepovedali.
Zoltán Kovács
01.04.09,18:52
Ani na DÚ Senec nemajú problém s výstupmi z MRP.
Luna
01.04.09,18:57
Aj u nás V BB majú občas problém. Berú vraj iba orginál tlačivá alebo stiahnuté z netu. Ja som sa s nimi vadila že tie tlačivá s MRP majú všetko tak ako vydalo MF je tam číslo má to kód,dokonca mi nechceli zobrať, že nebol dotlačený na vrchu čiarový kód.
m.hladka
02.04.09,05:15
Čo doporučujete, ako sa brániť?
u.erika
13.02.10,12:41
Skúšali ste spraviť ročné výkazy v MRP JU viz. Mám verziu 6.30.596 - najnovšia, vraj tie výkazy akceptujú aj na DU, lenže ma tam nepustí opraviť hodnoty na 2 miestne desatinné čísla. Výkaz mi spraví, ale zaokrúhlene na celé eurá. Robila som niečo zle?
u.erika
13.02.10,13:18
už som to našla, aj na stránke DU, to majú v celých eurách, tak asi to bude v poriadku
nika.sum
25.02.10,10:03
Ja neviem co robim zle ale chcela som si spravit Suvahu 2009 a vyhadzuje mi: chyba v prepise r. 999 a potom ked to chcem tlacit, tak mi vyhodi tabulku ze nie je platna celociselna hodnota. co to je?
lenkak
25.02.10,11:18
treba si zadať aktuálnu štruktúru.
Výstupy - Súvaha 2009- editovať-ok-inš. štruktúra-aktuálna štruktura-odpovedať áno, ísť na zavrieť a až teraz dať napr. tlačiť alebo ukážku.
nika.sum
25.02.10,14:21
treba si zadať aktuálnu štruktúru.
Výstupy - Súvaha 2009- editovať-ok-inš. štruktúra-aktuálna štruktura-odpovedať áno, ísť na zavrieť a až teraz dať napr. tlačiť alebo ukážku.

DAkujem velmi pekne, nakoniec som na to prisla. To ma nenapadlo, nakolko som stahovala posledny upgrade. Ale uz som zase o nieco mudrejsia. Pekny den.