yannisa
20.02.09,10:28
Dobrý deň, viete mi niekto poradiť ako sa dostať k stavebnému povoleniu?
Moja situácia je taká, mám pozemok, orná pôda, ktorá nieje v intraviláne obce, žiadali sme starostu o povolenie na výstavbu troch rodinných domov, s tým, že všetko si spravíme na vlastné náklady (inžinierske siete...). žiadali sme od neho aby nám tam povolil stavbu, v budúcnosti aj zaradil do intravilánu obce naše parcely, a kedže je postavený rodinný dom hneď vedľa našej parcely, tiež to bola orná pôda, tiež mimo intravilánu obce, tak to nebude také ťažke...
Pán starosta nám to zamietol, že neplánuje to obec zaradiť ako obytnú zónu, ani do intavilánu obce... a s takými výhovorkami, že by sme tam potom pýtali od obce osvetlenie, cestu, rozhlas... aj keď ako platcovia dane by sme na to mali nárok...

Prosím kto by vedel poradiť ako na neho ísť, keďže vedľa už jeden dom stojí, postavený presne za takých istých podmienok ako chceme my...
Milan.Žiška
20.02.09,10:23
Použi vedľa stojaci dom ako predcedens pri svojom jednaní so starostom. Dožaduj sa takých istých náležitostí.
Miloš Mičega - CIMOM TN
21.02.09,16:15
Dobrý deň, viete mi niekto poradiť ako sa dostať k stavebnému povoleniu?
Moja situácia je taká, mám pozemok, orná pôda, ktorá nieje v intraviláne obce, žiadali sme starostu o povolenie na výstavbu troch rodinných domov, s tým, že všetko si spravíme na vlastné náklady (inžinierske siete...). žiadali sme od neho aby nám tam povolil stavbu, v budúcnosti aj zaradil do intravilánu obce naše parcely, a kedže je postavený rodinný dom hneď vedľa našej parcely, tiež to bola orná pôda, tiež mimo intravilánu obce, tak to nebude také ťažke...
Pán starosta nám to zamietol, že neplánuje to obec zaradiť ako obytnú zónu, ani do intavilánu obce... a s takými výhovorkami, že by sme tam potom pýtali od obce osvetlenie, cestu, rozhlas... aj keď ako platcovia dane by sme na to mali nárok...

Prosím kto by vedel poradiť ako na neho ísť, keďže vedľa už jeden dom stojí, postavený presne za takých istých podmienok ako chceme my...

Nebudem sa vyjadrovať priamo k povoleniu, nechcem podporiť pozitívum, keď ho až tak z otázky nevidím.

1. Stavba musí byť umiestnená v súlade s územným plánom. Pravdepodobne pre dané územie je, resp. pozemky sú mimo zastavaného územia.

2. V § 37 ods. 1 SZ je uvedené, cit. "1) Podkladom pre vydanie územného rozhodnutia sú územné plány obcí a zón. Ak pre územie nebol spracovaný územný plán obce alebo zóny, podkladom na vydanie územného rozhodnutia sú spracované územnoplánovacie podklady podľa § 3 a ostatné existujúce podklady podľa § 7a; inak stavebný úrad obstará v rozsahu nevyhnutnom na vydanie územného rozhodnutia iné podklady, najmä skutočnosti získané vlastným prieskumom alebo zistené pri miestnom zisťovaní.".

3. Ak obec (mesto) nemá záujem zabezpečiť postup podľa bodu 2 a nemá záujem na zmene územného plánu (ak má spracovaný) tak to je bledé.

4. Využiť susedovu stavbu ako presedens je možné, ale ak je postavená v rozpore so SZ, tak legálna cesta to nie je, lebo porušenie zákona na jednej strane, alebo v jednom prípade nie je predpoklad pre vznik práva na porušenie zákona aj v obdobnom prípade.


Moja pomoc je možno iba v tejto informácií :

1. Obci možno podať informáciu, že nie je povinná vybudovať prístup ku stavbe. Ak by bol problém iba toto, tak by to bolo dobre a budem rád, že som uviedol vec v tomto na pravú mieru. Uvádzam citát z Rozsudku Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 27. marca 2002, sp. zn. 3 Cdo 81/2000), ktorý je uvedený ako judikatúra č. 51/2004.

"Povinnosť obce vybudovať miestnu komunikáciu nevyplýva zo žiadneho súkromnoprávneho predpisu, preto ju na návrh vlastníka stavby (pozemku) nemôže uložiť svojim rozhodnutím súd."

tj, občan sa nemôže domáhať na súde, aby obec vybudovala k jeho stavbe prístupovú cestu.

link. :
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_fr0.htm

vložiť číslo judikátu a stlačiť vyhladať


Len toľko.


CIMOM
yannisa
21.02.09,20:06
Ďakujem veľmi pekne, pomôže mi to, veľmi...
Ešte jednu otázočku mám, ako mám postupovať, keďže starosta práve mení územný plán obce a moju žiadosť do toho nezahrňuje.
Robí zmenu územného plánu obce, lebo ide robiť výstavbu bytoviek skoro dva kilometre od zastavaného územia obce, môj pozemok sa nacházda len dvadsať metrov od zastavaného územia obce a nechce moje parcely zakresliť do intravilánu obce.
Prosím o radu ako postupovať, alebo kde to treba nahlásiť na prešetrenie...