koniky
20.02.09,11:09
Zdravím poraďákov
Chcela by som poradiť s prebytkom hospodárenia cca 100 tis. €
Obec je povinná min. 10% z prebytku odviezť na RF, použitie RF-len na kapitálové výdavky prip. finančné.Čo s 90% ??????
OZ chce z prebytku hospodárenia /z tých 90%/ uhradiť bežné výdavky /maľovanie kostola vo výške 10 tis.€- ide o národnú kultúrnu pamiatku/.
Vznikne situácia, že bežný rozpočet bude schodkový.

poradte !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kvet
20.02.09,11:06
V rámci "balíčka protikrízových opatrení" NR SR dňa 17.2.2009 schválila novelu zákona č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorá nadobúda účinnosť od 1. marca 2009. Novelou sa do zákona vkladá nový § 21c, ktorý znie:
"Ustanovenia § 10 ods. 7 a podmienky ustanovené v § 10 ods. 9 obec a vyšší územný celok nie sú povinné uplatňovať do 31. decembra 2010; v tomto období obec a vyšší územný celok nie sú povinné uplatňovať vo vzťahu k zabezpečeniu vyrovnanosti bežného rozpočtu aj ustanovenia § 12 ods. 3 a § 14 ods. 2 písm. c). To neplatí vo vzťahu k zostaveniu rozpočtu na roky 2011 až 2013.“.

Zo znenia novely vyplýva pre obce, a to je odpoveď aj na dotaz uvedený vyššie, že prebytok kapitálového rozpočtu a zostatok finančných prostriedkov z minulých rokov (tzv. prebytok rozpočtového hospodárenia) bude obec môcť použiť aj na financovanie bežných výdavkov, resp. schodku bežného rozpočtu.
koniky
25.02.09,06:45
ďakujem kvet-už som v obraze.
almi
13.03.09,08:47
Dobrý deň. A čo robiť v takom prípade, keď z bežného a kapitálového rozpočtu vyšiel schodok? Nevyčerpané finančné prostriedky ŠR sa k tomuto schodku pripočítajú alebo odpočítajú, keď zákon 583/2004 Z.z. hovorí, že z takto vyčísleného výsledku hospodárenia v prípade prebytku sa z neho vylúčia nevyčerpané prostriedky zo ŠR. Finančné operácie máme prebytkové.
Ďakujem
Reve
01.08.12,05:58
Zdravím,

chcem sa spýtať, ako je to v prípade uzávierky za rok 2011. Použitie prebytku hospodárenia môže byt 10% rezervný fond a zvyšok nerozdelený výsledok hospodárenia??????
Súrne ...
Ďakujem
moska
01.08.12,08:32
podľa mňa nerozdelený výsledok hospodárenia nemôže byť. Ak sa nemýlim do 30.06. by mal byť zastupiteľstvom schválený záverečný účet a prebytok hospodárenia rozdelený do fondov. Ak máte len rezervný fond, tak by som dala 100 %. Ak máte aj iné fondy, tak potom to treba prerozdeliť.