j.u.l.i.a
20.02.09,12:09
Som ja ako zamestnávateľ povinná vykonať ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý síce má do konca decembra odvody ako riadny zamestnanec ale vo februári mi doniesol rozhodnutie o priznaní predčasného starobného dôchodku s platnosťou od 3. decembra 2008? Zamestnanec už samozrejme má podpísanú žiadosť o vykonanie RZD. Vopred ďakujem za odpoveď...
Zoltán Kovács
20.02.09,11:10
Som ja ako zamestnávateľ povinná vykonať ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý síce má do konca decembra odvody ako riadny zamestnanec ale vo februári mi doniesol rozhodnutie o priznaní predčasného starobného dôchodku s platnosťou od 3. decembra 2008? Zamestnanec už samozrejme má podpísanú žiadosť o vykonanie RZD. Vopred ďakujem za odpoveď...

Áno si, ak včas o to požiadal. Priznanie PSD aj so spätnou platnosťou na to nemá žiadny vplyv.
Tweety
20.02.09,11:10
Som ja ako zamestnávateľ povinná vykonať ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý síce má do konca decembra odvody ako riadny zamestnanec ale vo februári mi doniesol rozhodnutie o priznaní predčasného starobného dôchodku s platnosťou od 3. decembra 2008? Zamestnanec už samozrejme má podpísanú žiadosť o vykonanie RZD. Vopred ďakujem za odpoveď...
Áno, zo zákona máš tú povinnosť.
j.u.l.i.a
20.02.09,11:21
ďakujem za odpovede. Čiže ja vôbec nebudem brať ohľad na to, že za december je na SP zamestnanec vedený ako predčasný star. dôchodca a klasicky mu ešte uplatním aj nezdaniteľnú časť na daňovníka aj za mesiac december?
Zita4
20.02.09,11:26
ďakujem za odpovede. Čiže ja vôbec nebudem brať ohľad na to, že za december je na SP zamestnanec vedený ako predčasný star. dôchodca a klasicky mu ešte uplatním aj nezdaniteľnú časť na daňovníka aj za mesiac december?
Keďže k 1.1.2008 ešte nepoberal predčasný starobný dôchodok, ani mu nebol priznaný spätne od 1.1.2008, má nárok na celú nezdaniteľnú časť na daňovníka za rok 2008.
j.u.l.i.a
20.02.09,11:42
teraz tomu presne nerozumiem... Keďže nepoberal dôchodok od 1.1.2008 má nárok na NČZD za celý rok 2008? Ja som si myslela, že teraz vo februárovej výplate mu musím odpočítať všetky odvody, ktoré naviac zaplatil a taktiež navýšiť preddavkovú daň o sumu zníženú nezdaniteľnou časťou v decembri. Nemám pravdu?
Tweety
20.02.09,11:45
teraz tomu presne nerozumiem... Keďže nepoberal dôchodok od 1.1.2008 má nárok na NČZD za celý rok 2008? Ja som si myslela, že teraz vo februárovej výplate mu musím odpočítať všetky odvody, ktoré naviac zaplatil a taktiež navýšiť preddavkovú daň o sumu zníženú nezdaniteľnou časťou v decembri. Nemám pravdu?
Áno, má nárok na celú NČ. Úpravu odvodov urobíš tiež, ale to až v tomto roku, kedže až teraz je rozhodnutie.
Tony1
24.02.09,09:07
Máme zamestnankyňu, ktorá bola zamestnaná u nás do konca októbra 2008 na pracovnú zmluvu. Od 01.11.2008 má priznaný predčasný starob. dôchodok, a ukončila PP a zamestnala sa u nás na dohodu. Ak jej majú vrátiť zrážkovú daň, musí podať daŇové priznanie.
Musí si zdokladovať zo sociálnej poisťovne výšku dôchodku za rok 2008?
Zamestnanec, ktorý poberal popri zmluve invalidný dôchodok, musí priniesť aj potvrdenie o výške dôchodku k RZD, alebo to netreba?
A tiež ak zamestnanec na zmluvu pol roka marodoval, treba aj výšku nemocenského zdokladovať?
Keď si robí zamestnanec DP A a je dôchodca, popri tom mal zrážkovú daŇ, musí si zdokladovať aj dôchodok?

Je tých otázok viac, ale dúfam,že mi niekto odpovie.
Ďakujem.
mzdarka renca
24.02.09,09:11
Máme zamestnankyňu, ktorá bola zamestnaná u nás do konca októbra 2008 na pracovnú zmluvu. Od 01.11.2008 má priznaný predčasný starob. dôchodok, a ukončila PP a zamestnala sa u nás na dohodu. Ak jej majú vrátiť zrážkovú daň, musí podať daŇové priznanie áno.
Musí si zdokladovať zo sociálnej poisťovne výšku dôchodku za rok 2008 nie, nakoľko má nárok za rok 2008 na celú NČZD 98496, lebo dôchodok bol priznaný po 1.1.08?
Zamestnanec, ktorý poberal popri zmluve invalidný dôchodok, musí priniesť aj potvrdenie o výške dôchodku k RZD, alebo to netreba nie, má nárok na celú NČZD 98496?
A tiež ak zamestnanec na zmluvu pol roka marodoval, treba aj výšku nemocenského zdokladova nieť?
Keď si robí zamestnanec DP A a je dôchodca, popri tom mal zrážkovú daŇ, musí si zdokladovať aj dôchodok aký mal celkový príjem za rok 2008? ?

Je tých otázok viac, ale dúfam,že mi niekto odpovie.
Ďakujem.

odpoveď v texte
veronikasad
24.02.09,09:12
Máme zamestnankyňu, ktorá bola zamestnaná u nás do konca októbra 2008 na pracovnú zmluvu. Od 01.11.2008 má priznaný predčasný starob. dôchodok, a ukončila PP a zamestnala sa u nás na dohodu. Ak jej majú vrátiť zrážkovú daň, musí podať daŇové priznanie.
Musí si zdokladovať zo sociálnej poisťovne výšku dôchodku za rok 2008?
Zamestnanec, ktorý poberal popri zmluve invalidný dôchodok, musí priniesť aj potvrdenie o výške dôchodku k RZD, alebo to netreba?
A tiež ak zamestnanec na zmluvu pol roka marodoval, treba aj výšku nemocenského zdokladovať?
Keď si robí zamestnanec DP A a je dôchodca, popri tom mal zrážkovú daŇ, musí si zdokladovať aj dôchodok?

Je tých otázok viac, ale dúfam,že mi niekto odpovie.
Ďakujem.
1. Keďže nebola starobným dôchodcom k 1.1.08, má nárok na celú NČZD. Ak jej základ dane nepresiahol NČZD a chce požiadať aj o vrátenie zrážkovej dane, musí podať DP.Nepotrebuje žiadny doklad o výške dôchodku.
2. Nemocenské nie je zdanitelný príjem, neuvádza sa v DP ani RZD - netreba o tom žiadny doklad.

Uvedené neplatí, ak by si druhý z manželov uplatňoval NČZD na manžela/ku. Vtedy výška dôchodku aj nemocenské je vlastným príjmom manžela/ky.
ZDENIELA
24.02.09,09:14
Máme zamestnankyňu, ktorá bola zamestnaná u nás do konca októbra 2008 na pracovnú zmluvu. Od 01.11.2008 má priznaný predčasný starob. dôchodok, a ukončila PP a zamestnala sa u nás na dohodu. Ak jej majú vrátiť zrážkovú daň, musí podať daŇové priznanie.
Musí si zdokladovať zo sociálnej poisťovne výšku dôchodku za rok 2008? NIE, na nezdaniteľnú časť má nárok za celý rok 2008, keďže k 1.1.2008 ešte nebola dôchodcom.
Zamestnanec, ktorý poberal popri zmluve invalidný dôchodok, musí priniesť aj potvrdenie o výške dôchodku k RZD, alebo to netreba? Nie, invalidný dôchodk nie je predsa zdaniteľným príjmom a s nezdaniteľnou čiastkou na daňovníka tiež nemá nič spoločné
A tiež ak zamestnanec na zmluvu pol roka marodoval, treba aj výšku nemocenského zdokladovať? Nie, ani vyplácaná PN-ka nie je zdaniteľným príjmom.
Keď si robí zamestnanec DP A a je dôchodca, popri tom mal zrážkovú daŇ, musí si zdokladovať aj dôchodok? Nie. len ho uvedie

Je tých otázok viac, ale dúfam,že mi niekto odpovie.
Ďakujem.

v texte
Tony1
24.02.09,10:19
Ďakujem krasne za odpovede, potrebovala som sa v tom utvrdiť.
VERONIKA6
24.02.09,11:34
Dôchodca (celý rok)- zamestnanec, čiastkový základ dane 82 548,- a daň vyberaná zrážkou základ 9600,-Sk, príjem z prenájmu 3 582,- (po odpočte 25 650,-), výdavky 1433,-Sk . Podáva daňové priznanie typ B. Mám mu započítať aj tú daň vyberanú zrážkou?
ZDENIELA
24.02.09,11:56
Dôchodca (celý rok)- zamestnanec, čiastkový základ dane 82 548,- a daň vyberaná zrážkou základ 9600,-Sk, príjem z prenájmu 3 582,- (po odpočte 25 650,-), výdavky 1433,-Sk . Podáva daňové priznanie typ B. Mám mu započítať aj tú daň vyberanú zrážkou?

Ak má dôchodok vyšší ako NČ, nepomôže si ak zahrnie zrážkovú daň do DP, pretože sa mu nebude môcť vrátiť a treba ju považovať za vysporiadanú, ale ak neaký nárok na NČ je (podľa výšky dôchodku), možno to treba len prepočítať, či sa mu to oplatí...
VERONIKA6
24.02.09,12:03
Ak má dôchodok vyšší ako NČ, nepomôže si ak zahrnie zrážkovú daň do DP, pretože sa mu nebude môcť vrátiť a treba ju považovať za vysporiadanú, ale ak neaký nárok na NČ je (podľa výšky dôchodku), možno to treba len prepočítať, či sa mu to oplatí...
Ten dôchodok mal v r. 2008 -120 000,- Sk. Ale aj tak musí podať daňové priznanie, nakoľko mal nezdaniteľný príjem vyšší ako 49 248,- Sk.
nikulik
26.02.09,12:40
Ahojte, precitala som si celu temu, opravte ma ak sa mylim. Mam zamestnanca ktory robil 3 mesiace v r.2008, ale je poberatel starobného dôchodku takze si musi ak chce urobit danove priznanie sam. Spravne?
A druhy zamestnanec je poberateľ invalidneho dôchodku 100%-ny. Môže mu robit RZD zamestnavateľ? A spominali ste tu nezdanitelnu cast u invalidneho dôchodcu. Ja mu normalne priznavam nezdanitelnu cast, nemala by som?
mzdarka renca
26.02.09,13:19
Ahojte, precitala som si celu temu, opravte ma ak sa mylim. Mam zamestnanca ktory robil 3 mesiace v r.2008, ale je poberatel starobného dôchodku takze si musi ak chce urobit danove priznanie sam. Spravne? Závisí podľa výšky príjmu, ja mám dôchodcov, ktorým robím ja RZD
A druhy zamestnanec je poberateľ invalidneho dôchodku 100%-ny. Môže mu robit RZD zamestnavateľ áno ? A spominali ste tu nezdanitelnu cast u invalidneho dôchodcu. Ja mu normalne priznavam nezdanitelnu cast, nemala by som má nárok na NČ ?

odpoveď v texte
nikulik
26.02.09,13:46
Dakujem pekne za odpoved. Ale co znamena to ze to zavisi podla vysky prijmu? Ja som star.dôchodcovi neuplatnovala nezdanit. cast. Prijem mal za 3 mesiace 20400,-. Ked by som mu robila rocne zučtovanie ma narok na uplatnenie nezdanitelnej casti?
Tweety
26.02.09,13:56
Dakujem pekne za odpoved. Ale co znamena to ze to zavisi podla vysky prijmu? Ja som star.dôchodcovi neuplatnovala nezdanit. cast. Prijem mal za 3 mesiace 20400,-. Ked by som mu robila rocne zučtovanie ma narok na uplatnenie nezdanitelnej casti?
Má nárok. ALe iba na rozdiel medzi NČ a výškou jeho dôchodku.
mzdarka renca
26.02.09,13:59
Dakujem pekne za odpoved. Ale co znamena to ze to zavisi podla vysky prijmu? Ja som star.dôchodcovi neuplatnovala nezdanit. cast. Prijem mal za 3 mesiace 20400,-. Ked by som mu robila rocne zučtovanie ma narok na uplatnenie nezdanitelnej casti?

V tomto prípade nech si urobí DP.
Nevedela som aký má príjem, ak by mal nad 49248 a platil by preddavky, tak by si mu musela urobiť RZD. Ak by mu vyšiel preplatok/nedoplatok na dani do 3,32 tak by si mu nezrazila nič.
nikulik
26.02.09,18:06
49248,- je polovica sumy minimalnej mzdy za rok 2008?
Tweety
26.02.09,18:08
49248,- je polovica sumy minimalnej mzdy za rok 2008?
Je to polovica NČZD.
nikulik
12.03.10,13:39
Trošku som nepocopila týmto príspevkom vyššie, to znamená, že predcasny dôchodok sa má tiez počítať do príjmu pre vypočet RZD?
Timka1
12.03.10,14:02
Trošku som nepocopila týmto príspevkom vyššie, to znamená, že predcasny dôchodok sa má tiez počítať do príjmu pre vypočet RZD?

dôchodok nie je zdaniteľný príjem, neuvádza v RZD
nikulik
12.03.10,15:48
Ďakujem pekne, takze žiadny dôchodok? ďakujem, pomohli ste mi.
Timka1
12.03.10,15:50
Ďakujem pekne, takze žiadny dôchodok? ďakujem, pomohli ste mi.

ak bol dotyčný starobným dôchodcom už k 1.1.2009 tak nemá nárok na NČ, len na rozdiel NČ mínus vyplatený dôchodok

ak sa stal dôchodcom až v priebehu roka má nárok na celú NČ 4025,70