sabolovam
20.02.09,13:14
dobry den ,potrebovala by som poradit ohladom podania ziadosti na zvysenie vyzivneho na dieta, nakolko pred troma rokmi som aj s dcerou zmenila trvale bydlisko , rada by som vediet ci ziadost podat v novom trvalom bydlisku alebo v meste, kde doslo k rozvodu a aj urceniu dosial platneho vyzivneho na dieta, dalej by som sa rada opytala, ak je dieta trvalo zdravotne postihnute, a sudom bolo urcene vyzivne na 4000 sk, ked dieta malo 6 rokov , momentalne ma 10 rokov , o aku sumu je mozne navysenie sumy, podotykam otec je zatial slobodny, bezdetny a zije v zahranici, a dalej by som potrebovala poradit , viem ze v istych pripadoch sa sudom urcuje vyzivne aj na manzelku, o oke pripady sa jedna, zatial dakujem sabolova
Mária27
21.02.09,16:58
Žiadosť sa podáva okresnému súdu, do ktorého obvodu patrí bydliskoodporcu. Keď však žije v zahraničí, obráť sa na obecný úrad sociálne odd, poradia ti ako na to.
willma
21.02.09,19:53
žiadosť môže podať v mieste svojho bydliska, nemusí to byť byť miestne príslušný súd odporcu. Už len z ľudského hľadiska kam do kelu by sa potom musel trepať navrhovateľ, ktorý sa stará o malé dieťa keby bol z Bratislavy a odporca z opačného konca republiky?
bobiku
22.02.09,16:47
No bohužiaľ trepal by sa druhý koniec republiky.
bobiku
22.02.09,16:53
Takže žiadosť o zvýšenie podávate na súd príslušný podľa trvalého pobytu odporcu. Výšku výživného si v žiadosti udajte , takú akú považujete za potrebnú (vždy treba trochu nadsadiť, súd vám skoro nikdy nedá to čo si napíšete). Ja trebars som dostala na dcéru 6000 ale dala som 10.000. V žiadosti o zvýšenie výživného treba presne rozpísať všetky náklady ktoré máte v súvislosti so starostlivosťou o svoje dieťa. Ale dalej, čo sa týka výživného na menželku, samozrejme aj to môžete žiadať aj ked na Slovensku to ešte nie je bežné ako v zahraniči. Musíte si to zdôvodniť pred súdom, napr. ste chorá, nezamestnaná a pod, samozrejme nesmiete byť vydatá. a nárok máte len 5 rokov po rozvode.
willma
22.02.09,20:07
tak neviem, pokaždé som podávala v mieste môjho bydliska. Vlastne prvý krát to bol miestne príslušný súd odporcu, ale to bolo v roku 1990. Odvtedy pravidelné zvyšovačky na syna v mieste môjho bydliska a detto na dcéru.
bobiku
22.02.09,20:12
to je fakt čudné, lebo ked dcéra ako plnoletá podávala na otca žiadosť o zvýšenie výživného, tak to podala podľa svojho bydliska na príslušný súd a odtiaľ jej to vrátili, z dôvodu, že to treba podať podľa miesta bydliska odporcu. Tak potom fakt tomu nerozumiem. Nevie niekto kde a ako je to upravené?
iriska
23.02.09,07:28
V prípade výživného sa podáva návrh v mieste bydliska DIEŤAŤA. Podľa bydliska/sídla odporcu sa podávajú asi všetky ostatné návrhy.
elaurie
23.02.09,09:19
to je fakt čudné, lebo ked dcéra ako plnoletá podávala na otca žiadosť o zvýšenie výživného, tak to podala podľa svojho bydliska na príslušný súd a odtiaľ jej to vrátili, z dôvodu, že to treba podať podľa miesta bydliska odporcu. Tak potom fakt tomu nerozumiem. Nevie niekto kde a ako je to upravené?

V § 88 ods. 1 písm. c) Občianskeho súdneho poriadku (zákon č. 99/1963 Zb.). Podľa tohto ustanovenia je namiesto všeobecného súdu odporcu na konanie príslušný súd, v obvode ktorého má maloletý na základe dohody rodičov alebo rozhodnutia súdu, prípadne iných rozhodujúcich skutočností svoje bydlisko, ak ide o vec starostlivosti o maloletých...
bobiku
23.02.09,15:40
V § 88 ods. 1 písm. c) Občianskeho súdneho poriadku (zákon č. 99/1963 Zb.). Podľa tohto ustanovenia je namiesto všeobecného súdu odporcu na konanie príslušný súd, v obvode ktorého má maloletý na základe dohody rodičov alebo rozhodnutia súdu, prípadne iných rozhodujúcich skutočností svoje bydlisko, ak ide o vec starostlivosti o maloletých...
Dobre to sa ale týka maloletých, ale u plnoletých to je nejako upravené v zákone?
iriska
24.02.09,06:41
Myslím, že návrh na zníženie výživného by bolo vhodné podať na súd, ktorý to výživné určoval, lebo predsa sa to podáva k tomu konaniu. Vždy pri návrhu na zmenu výživného a pod. sa pokračuje v tom pôvodnom konaní.
Prípadne si to súdy prepošlú...