účpam
20.02.09,14:52
Kto má skúsenosti so zdanením nepeňažného príjmu cudzinca? Konateľ - občan ČR v SR má len nepeňažný príjem. Môj názor:
mohol by na seba uplatniť nezdan čiastku a podať daňové priznanie v SR. Nakoľko tento nepen príjem by bol nižší ako nezdan čiastka na neho, tak pri daňovom priznaní by neplatil daň z príjmov.Ale v ČR by mal preukázať, že daňové náležitosti z tohto nepen príjmu boli vysporiadané a musí v ČR tiež podať daňové priznanie.
Rozmýšľam správne? Alebo mi poradí niekto ako a čo? Ďakujem.

ucpam
davidko
20.02.09,14:21
Osobne by som postupovala nasledovne:
Ide o občana ČR - hneď by som brala do ruky zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia medzi ČR a SR - Medzinárodná zmluva č. 28 tuším z roku 2003. Tam by som si overila, ci náhodou neide o nerezidenta SR, tzn. pre SR daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou. Potom treba špecifikovať, o aký príjem ide (nemyslím teraz peňažný, nepeňažný) ale co je jeho predmetom - zo zavislej cinnosti? za sprostredkovanie, poradenstvo?, odplata za nejake pravo? odmena štatutárneho organu? V zmluve treba pozriet, co sa pri tomto type prijmu pise, v ktorom state sa zdanuje - ak je tam, ze v ČR, uz nic neries. Ak je tam v SR ideš podľa nášho ZDP, na NČD od roku 2007 narok ma, odpocitatelna polozka na manzelku a ostatne veci, sa este neujasnili, ale povazujem to za nerovne zaobchadzanie - to je moja sukromna poznamka. Cloviecik z CR potom bude potrebovat potvrdenie od nasho danoveho uradu (nerezidenti spadaju pod BA I.) o dani zaplatenej zo zdrojov v SR, toto potvrdenie si potom prilozi k svojmu danovemu priznaniu, v krajine ktorej je rezidentom (tam uvadza svoje celosvetove prijmy) a postupuje dalej v CR-danovom priznani podla prislusnej dohodnutej metody- metoda zapoctu, vynatia, atd. Za co bolo to nepeňažné plnenie?
účpam
23.02.09,09:14
je konateľ, je tu viac ako 183 dní v roku a nepen príjem je za služobné vozidlo na služobné a súkromné účely. Iný príjem v SR nemá. 1% z OC auta spolu za kalendárny rok je nižší ako by bola nezdan čiastka len neho.
Ďakujem