safri_duo
20.02.09,15:41
Čítal som mnoho diskusií o tom, že programátorské práce ako také by sa nemali faktúrovať cez živnosť keďže by sa mali realizovať cez autorský zákon.

V praxi však viem, že existuje x živnostníkov - programátorov, ktorí faktúruju tieto programátorské práce buď firmám pre ktoré pracujú viac menej full-time alebo klientom, pre ktorých robia rôzne aplikácie.

Čo mi poradíte, ako najlepšie "kamuflovať" programátorské práce, tak aby na faktúre neznela položka programátorské práce. Podotknem, že vždy ide o práce na zákazku určené pre daného klienta. Avšak zdržiavať sa zakaždým dákou zmluvou o dielo by bolo zbytočné a pracné.

V živnosti mám napríklad toto:
Návrh a optimalizácia informačných technológií, ich vývoj a realizácia
Automatizované spracovanie dát

Takže ma napadlo faktúrovať položku:
návrh a realizácia automatizovaného spracovania dát - názov soft produktu resp. veci ktorá sa programovala

Ide mi hlavne o to, aby klient nemal žiaden problém pri prípadnej kontrole a nevznikla dáka pochybnosť ohľadom znenia tej položky (a oprávnenosti nákladov) a zároveň, aby som ani ja s tým nemal problém pri mojej kontrole.
Čo sa môže stať resp. aký môže byť postih ak by sa faktúrovali položky znejúce na programátorské práce?

Ono v tomto prípade dáka ochrana autorským zákonom je pre mňa osobne nepodstatná, keďže ide o prísne špecifické aplikácie, ktoré by ťažko klient šíril inde a profitoval z nich bez môjho vedomia.
tiki
24.02.09,18:38
Toto by aj mňa celkom zaujímalo, keďže veľa ľudí v oblasti IT pracuje na živnosť.
Ako potom faktúrovať aby to bolo OK?