heles
20.02.09,16:34
Ako sa majú správne zaokrúhlovať údaje v súvahe a vo výkaze ziskov a strát za rok 2009 v EUR?
Johanka
20.02.09,17:39
Pozri si FS 11/2008 od str.22 § 4bb, v ktorom je odvolávka na nové prílohy opatrenia. Výkazy sú v celých €.
FS nájdeš na www.finance.gov.sk
Eva M
02.03.09,11:39
Dobrý deň,
neviete, kde môžem zohnať výkazy PU za rok 2009 v EUR, prípadne aj v nemčine, alebo excelovské výkazy. Ďakujem
michelle84
09.03.09,11:07
Prikladám súvahu pre rok 2009
michelle84
10.03.09,10:48
Prikladám aj Výkaz ziskov a strát pre rok 2009
Ing. Pavol Zúber
24.06.09,11:17
Robím DP PO ktorá má hosp.rok od 1.4.2008 do 31.3.2009. Neviem ako mám vyplniť súvahu a výsledovku. Predchádzajúce obdobie je v SK v tisícoch a bežné účtovné obdobie je v EUR ktoré sa nezaokrúhluje na tis ale na celé EUR matematicky? Vie mi niekto poradiť?
liba2
24.06.09,11:27
Robím DP PO ktorá má hosp.rok od 1.4.2008 do 31.3.2009. Neviem ako mám vyplniť súvahu a výsledovku. Predchádzajúce obdobie je v SK v tisícoch a bežné účtovné obdobie je v EUR ktoré sa nezaokrúhluje na tis ale na celé EUR matematicky? Vie mi niekto poradiť?aj minulé obdobie v eur.
Ing. Pavol Zúber
26.06.09,06:59
To musím prerátať na kalkulačke, lebo mi to program neurobil.To musím vytlačiť predchádzajúce obdobie S a V presne a tieto sumy zaokruhliť matematicky na celé eur? Poraďte mi prosím. Ďakujem.
kvieta
02.02.10,08:45
ahojte, firmu sme zalozili v r. 2009. Predchadzjuce obdobie v suvahe, tam nebude teda nic? ani vo vykaze ziskov a strat nebude nic ako predchadzajuce obdobie?
Tweety
02.02.10,08:45
ahojte, firmu sme zalozili v r. 2009. Predchadzjuce obdobie v suvahe, tam nebude teda nic? ani vo vykaze ziskov a strat nebude nic ako predchadzajuce obdobie?
Áno, nebude.
kvieta
02.02.10,09:19
A vykazy mam dat za obdobie 00 2009 do 12 2009?
V obdobi 00 som uctovala zalozenie sro.


A zaokruhluje sa na cele cisla matematicky? Kedze sa mi v softe neda upravit aby mi 474A napocitalo medzi kratkodobe zavazky, musim to sama rozuctovat do kratkodobych.. kde suma je 1 465,66 EUR. Ma tam byt 1466 EUR?
a_je_to
02.02.10,10:30
ahojte, firmu sme zalozili v r. 2009. Predchadzjuce obdobie v suvahe, tam nebude teda nic? ani vo vykaze ziskov a strat nebude nic ako predchadzajuce obdobie?


Áno, nebude.

A vykazy mam dat za obdobie 00 2009 do 12 2009?
V obdobi 00 som uctovala zalozenie sro.

A zaokruhluje sa na cele cisla matematicky? Kedze sa mi v softe neda upravit aby mi 474A napocitalo medzi kratkodobe zavazky, musim to sama rozuctovat do kratkodobych.. kde suma je 1 465,66 EUR. Ma tam byt 1466 EUR?

aaaááále bude ! Čítaj §2, ods. 2, Opatrenia k účtovnej závierke v PÚ. Uvádzajú sa v súvahe údaje z otváracej súvahy, vo VZS nič. Mne osobne sa o veľmi nepáči....ale je to tak. Obdobie 00 ....také obdobie kalendár nepozná. Mal by tam byť mesiac vzniku účtovnej jednotky, ale aspoň 01. Zaokrúhľovanie na celé Eurá, máš to hneď na Súvahe, za údajom ....k dňu : ....a matematicky, lebo v sumárnych riadkoch by pri "nahor, alebo nadol" by sa Ti nabalila odchýlka. A nielen matematicky, ale aj podľa potreby, aby sadli čiastkové súčty, aj kumulované súčty.
Ak máš údaj 5, 51 + 5,52 = 11,03....zaokrúhlene 6 + 6 = 11.....čo nie je pravda. musíš zaokrúhliť 6 + 5 = 11, alebo 5 + 6 = 11, inak Ti to nikdy nebude sedieť.
evina
02.02.10,10:37
ahojte, firmu sme zalozili v r. 2009. Predchadzjuce obdobie v suvahe, tam nebude teda nic? ani vo vykaze ziskov a strat nebude nic ako predchadzajuce obdobie?

údaje z otváracej súvahy

http://www.porada.sk/993756-post54.html
Prima73
02.02.10,11:19
údaje z otváracej súvahy

http://www.porada.sk/993756-post54.html


Dobry den.. a ako tam tie udaje z otvaracej suvahy dostanem? Ked si v Omege dam vytvorit suvahu k 31.12.2009 cez: Prehlady/Suvaha/A.Export:Originalne tlacivo DU/vyskoci mi tabulka kde si zadavam: mesiac od:august (kedze firma vznikla v auguste 2009) do:zatvorenie, uctovna zavierka:riadna, zavierka:zostavena, udaje minuleho obdobia mam uz prednastavene k 31.7.2009! Neda sa to vypnut, ani prestavit na obdobie: Otvorenie a tym padom nemam v suvahe vyplnene minule obdobie.
Ivenka
02.02.10,11:27
Robím sice v inom softe ale skus cez počiatočné stavy vstup alebo oprava, ak niečo také máš.
Milan7
02.02.10,15:29
Práve tlačím výkazy v OMEGE ( zisky straty , súvaha ) a riadok "bezprostredne predchádzajúce obdobie" mi zaokrúhľuje totálne na prd , t.j. zaokrúhľuje z celých SKK v roku 2009 a nie z hodnôt v tisícoch. V každučkom riadku sú rozdiely !!! Pritom podľa SW tieto hodnoty sa načítavajú zo sumy v tisícoch. Neviem kde to v SW nadstaviť alebo to ešte Kros neupravil ? Ďakujem za radu všetkým. Ahojčok:mee:
janka67
02.02.10,18:42
Dobry den.. a ako tam tie udaje z otvaracej suvahy dostanem? Ked si v Omege dam vytvorit suvahu k 31.12.2009 cez: Prehlady/Suvaha/A.Export:Originalne tlacivo DU/vyskoci mi tabulka kde si zadavam: mesiac od:august (kedze firma vznikla v auguste 2009) do:zatvorenie, uctovna zavierka:riadna, zavierka:zostavena, udaje minuleho obdobia mam uz prednastavene k 31.7.2009! Neda sa to vypnut, ani prestavit na obdobie: Otvorenie a tym padom nemam v suvahe vyplnene minule obdobie.

http://www.kros.sk/12310

časť odpovede zo stránky krosu

re: minulé obdobie vo výkazoch
(Ing. Zuzana Uríková, 29.01.2010, 15:56, Reakcia na: minulé obdobie vo výkazoch)

pokiaľ ste minulý rok pracovali v programe Omega, minulé obdobie sa načítava cez Číselník - Súvaha alebo Výkaz ziskov a strát a cez Možnosti - Prevziať výsledky z minulého roka. Ak ste minulý rok nepracovali v programe Omega, minulé obdobie je potrebné zadať ručne cez Číselník - Súvaha alebo Výkaz ziskov a strát a to do jendotlivých riadkov cez Oprav.
liba2
03.02.10,14:00
Práve tlačím výkazy v OMEGE ( zisky straty , súvaha ) a riadok "bezprostredne predchádzajúce obdobie" mi zaokrúhľuje totálne na prd , t.j. zaokrúhľuje z celých SKK v roku 2009 a nie z hodnôt v tisícoch. V každučkom riadku sú rozdiely !!! Pritom podľa SW tieto hodnoty sa načítavajú zo sumy v tisícoch. Neviem kde to v SW nadstaviť alebo to ešte Kros neupravil ? Ďakujem za radu všetkým. Ahojčok:mee:
to je správne, tak to má byť, viď usmernenie... :)
Prima73
10.02.10,15:16
http://www.kros.sk/12310

časť odpovede zo stránky krosu

re: minulé obdobie vo výkazoch
(Ing. Zuzana Uríková, 29.01.2010, 15:56, Reakcia na: minulé obdobie vo výkazoch)

pokiaľ ste minulý rok pracovali v programe Omega, minulé obdobie sa načítava cez Číselník - Súvaha alebo Výkaz ziskov a strát a cez Možnosti - Prevziať výsledky z minulého roka. Ak ste minulý rok nepracovali v programe Omega, minulé obdobie je potrebné zadať ručne cez Číselník - Súvaha alebo Výkaz ziskov a strát a to do jendotlivých riadkov cez Oprav.


Skusala som vkladat udaje z otvaracej suvahy do koncorocnej cez ten ciselnik, ale nejde mi to, vypisalo mi ze: "Nesprávne zadaná zaokrúhlená suma v celých EUR" a prepise sa mi suma na 0.

Odpoved z krosu:
Dobrý deň,je potrebné doplniť hodnoty podrobne a aj v celých EUR. !!!


Mam to za august 2009, vkladam tam udaje z otvaracej suvahy, je to v celych eurach: 5100 euro a nejde to tam vvobec vlozit. :confused:
Leila2006
04.03.10,10:14
Ahojte, softvér mi vo výkazoch zaokrúhlil HV nahor, nie matematicky. Môžem to tak nechať alebo nejaké položky vo výkazoch upraviť tak, aby HV bol v konečnom dôsledku zaokrúhlený správne? Viem, v podstate je to rýchla robota, ale zaujíma ma, či je to vlastne potrebné. Ďakujem vopred za názory.
Leila2006
04.03.10,10:37
Ahojte, softvér mi vo výkazoch zaokrúhlil HV nahor, nie matematicky. Môžem to tak nechať alebo nejaké položky vo výkazoch upraviť tak, aby HV bol v konečnom dôsledku zaokrúhlený správne? Viem, v podstate je to rýchla robota, ale zaujíma ma, či je to vlastne potrebné. Ďakujem vopred za názory.
posúvam...
Anja111
04.03.10,10:43
Ahojte, softvér mi vo výkazoch zaokrúhlil HV nahor, nie matematicky. Môžem to tak nechať alebo nejaké položky vo výkazoch upraviť tak, aby HV bol v konečnom dôsledku zaokrúhlený správne? Viem, v podstate je to rýchla robota, ale zaujíma ma, či je to vlastne potrebné. Ďakujem vopred za názory.
Zaokrúhliš správne a porovnáš či sa rovnajú riadky 87 v Súvahe a 61 vo VZaS...
tibor1000
04.03.10,13:58
Dobrý deň,
prosím Vás, Súvahu a Výkaz ziskov a strát a Daňové priznanie PO, si mám dať vytlačiť až po zaúčtovaní dane z príjmov 591/341,
alebo predtým?
ovplyvní mi výsledok vo výkazoch?
ďakujem moc
IvoM
04.03.10,15:11
Tibor, veď keď zaúčtuješ daň tak Ti to výsledok ovplyvní, ale tak to má byť, koncoročné výkazy pre DÚ a OR sa tlačia až po zaúčtovaní daňovej povinnosti tak, aby v účtovníctve zostal čistý HV po zdanení.
Leila2006
04.03.10,15:59
Zaokrúhliš správne a porovnáš či sa rovnajú riadky 87 v Súvahe a 61 vo VZaS...

Veď to, že oni sa rovnajú, len HV je zle zaokrúhlený. Čiže asi upraviť po 1 položke v každom výkaze, aby vyšiel správne zaokrúhlený HV.
tibor1000
04.03.10,17:53
Tibor, veď keď zaúčtuješ daň tak Ti to výsledok ovplyvní, ale tak to má byť, koncoročné výkazy pre DÚ a OR sa tlačia až po zaúčtovaní daňovej povinnosti tak, aby v účtovníctve zostal čistý HV po zdanení.

áno,ďakujem,vidím to,mám to správne:)
Lenka1979
04.03.10,17:55
áno,ďakujem,vidím to,mám to správne:)

Daňové priznanie PO vypisuješ pred zaúčtovaním dane.
tibor1000
06.03.10,18:05
prosím Vás,
do výkazu Z a S, a do Súvahy, uvádzam ako "výsledok hospodárenia za účt.obdobie po zdanení"
sumu z výsledovky "výsledok hospodárenia za účt.obdobie", ale bez ovplyvnenia pripočitatelných a odpočitatelných položiek?
:confused:

ďakujem
tibor1000
07.03.10,06:19
prosím Vás,
do výkazu Z a S, a do Súvahy, uvádzam ako "výsledok hospodárenia za účt.obdobie po zdanení"
sumu z výsledovky "výsledok hospodárenia za účt.obdobie", ale bez ovplyvnenia pripočitatelných a odpočitatelných položiek?
:confused:

ďakujem

posúvam
Dáša_
07.03.10,06:30
prosím Vás,
do výkazu Z a S, a do Súvahy, uvádzam ako "výsledok hospodárenia za účt.obdobie po zdanení"
sumu z výsledovky "výsledok hospodárenia za účt.obdobie", ale bez ovplyvnenia pripočitatelných a odpočitatelných položiek?
:confused:

ďakujem
do výkazov uvádzaš účtovný hopodárky výsledok po zdanení, t.j. z účtovníctva

pripočitateľné a odpočitateľné položky uvplyvňujú výpočet dane v daňovom priznaní.

Celkom kľudne sa môže stať, že v účtovníctve bude strata, ale v daňovom priznaní vyjde povinnosť zaplatiť daň.
liba2
07.03.10,06:41
prosím Vás,
do výkazu Z a S, a do Súvahy, uvádzam ako "výsledok hospodárenia za účt.obdobie po zdanení"
sumu z výsledovky "výsledok hospodárenia za účt.obdobie", ale bez ovplyvnenia pripočitatelných a odpočitatelných položiek?
:confused:

ďakujemInak povedané, je to rozdiel účtov Triedy 6 a Triedy 5 po zaúčtovaní dane.
tibor1000
07.03.10,07:05
OK ďakujem Vám pekne,
pretože som z toho dostal chaoz:(
keď bola v r.2008 strata, vo výkazov mi program nasčítal HV aj s pripočitatelnými položkami.. (to neviem teda či je správne..)
a v r.2009 je HV zisk, do výkazov nasčítalo HV (bez pripočitateľných položiek)
tak som z toho dosť zmätený:eek:
Stefan2005
07.03.10,07:40
... v r.2008 strata, vo výkazov mi program nasčítal HV aj s pripočitatelnými položkami...a v r.2009 je HV zisk, do výkazov nasčítalo HV (bez pripočitateľných položiek)...

neviem aký program ti to nasčítal, ale určite to nie je možné.
V riadku 100 DP sa uvádza ako už bolo spomínané rozdiel triedy 6 a 5 (bez účtov 59x) a pripočítateľné a odpočítaľné položky sa uvádzajú iba v DP. Po uzavretí tlačiva DP sa v účtovníctve už účtuje iba o daňovej povinnosti vyčíslenej v DP (prípadne o zúčtovaní zrážkovej dani) - ale neúčtuje sa o žiadnych pri ani od-počítateľných položkách...
Dáša_
07.03.10,07:41
OK ďakujem Vám pekne,
pretože som z toho dostal chaoz:(
keď bola v r.2008 strata, vo výkazov mi program nasčítal HV aj s pripočitatelnými položkami.. (to neviem teda či je správne..)
a v r.2009 je HV zisk, do výkazov nasčítalo HV (bez pripočitateľných položiek)
tak som z toho dosť zmätený:eek:

z tohoto som zmätená aj ja :D

čo ti to zarátalo v roku 2008 do HV? Aké pripočitateľné položky?

Základná otázka, aký bol v roku 2008 rozdiel medzi 6-tkovými a 5-tkovymi účtami?
Andyke
07.03.10,07:49
Čítal si tento príspevok:
http://www.porada.sk/1325789-post30.html

Program Ti urobil výkazy z údajov , ktoré skutočne boli zaútované v denníku, takže sa nestresuj, teda účtovný hospod. výsledok tam máš.
tibor1000
07.03.10,08:12
uuuf:( ja som už z toho blbec
prepačte
stresujem seba aj vas

pozeram opäť a POMALY ten rok 2008
výsledovku
teda VH za účt.obdobie -62 tis SK
potom k tomu boli nižšie pripočitateľné položky
no som si nevšimol výsledok konečný,ten je tiež 62 Tis Sk,takže tie pripoč.položky ho neovplyvnili
a tato suma presne je aj vo vykazoch,takže fajn,som sťastny:D

prepačte,chaosim
no aspoň tomu už začínam lepšie rozumiet:o
evina
07.03.10,08:23
uuuf:( ja som už z toho blbec
prepačte
stresujem seba aj vas

pozeram opäť a POMALY ten rok 2008
výsledovku
teda VH za účt.obdobie -62 tis SK
potom k tomu boli nižšie pripočitateľné položky
no som si nevšimol výsledok konečný,ten je tiež 62 Tis Sk,takže tie pripoč.položky ho neovplyvnili
a tato suma presne je aj vo vykazoch,takže fajn,som sťastny:D

prepačte,chaosim
no aspoň tomu už začínam lepšie rozumiet:o

Nechcem Ťa popliesť, ale HV je účtovný pojem, teda v ňom napr, formou nezaradenia účtu z hľadiska daňového, by sme principiálne mali mať zaúčtované všetko aj tie položky plus alebo mínus. Potom nasleduje pojem daňový základ, a ten zahrňuje HV + - položky, ktoré nám upravujú ZD. Ja napr. v mojom softe si viem vytlačiť i ten ZD a pekne skontrolovať rozdiel medzi HV a ZD.
V prípade straty Ti položky + a mínus znížia alebo zvýšia stratu uvedenú ako ZD. Z hľadiska HV účtovného je rovnaký lebo tam máš všetko zaúčtované a neúčtoval si o dani v prípade straty.

Dúfam, že som Ťa nepoplietla, ak áno radšej sa pýtaj....
tibor1000
07.03.10,08:41
noo,teraz si myslím,že tomu rozumiem,uvidím ďalej
ďakujem Vám všetkým VEĽMI MOC
IvetaH
07.03.10,17:19
Ten HV som skúšala do výkazov aj pred zdanením aj po zdanení. A pretože tam neuvádza daň splatnú, tak to sadne, čo ma aj prekvapilo.
evina
07.03.10,17:27
Ten HV som skúšala do výkazov aj pred zdanením aj po zdanení. A pretože tam neuvádza daň splatnú, tak to sadne, čo ma aj prekvapilo.

No nehovorím, že v HV je všetko aj pred aj po.... :D
Ak by si dala daň už máme rozdiel o tú daň pred zdanením a po zdanení.....
atka4
07.03.10,18:44
prosím Vás,
do výkazu Z a S, a do Súvahy, uvádzam ako "výsledok hospodárenia za účt.obdobie po zdanení"
sumu z výsledovky "výsledok hospodárenia za účt.obdobie", ale bez ovplyvnenia pripočitatelných a odpočitatelných položiek?
:confused:

ďakujem

úplne po lopate ;)
1. vytlačíš si účtovné výkazy pred zdanením - aj si to na ne napíš (napr. pred zdanením)
2. vyplníš daňové priznanie, t.j. vychádzaš z výkazov pred zdanením, t.j. z účtovného hospodárskeho výsledku, upravíš základ dane podľa predpisov - Zákona o dani z príjmov o pripočitateľné a odpočitateľné položky, zistíš tak daňový základ a z neho príslušnú daň za aktuálny rok
3. zaúčtuješ daň z daňového priznania, odpočet zaplatených preddavkov, /samozrejme účtuješ, ak vznikli tieto prípady/, aby ti v konečnom dôsledku ostal záväzok voči DÚ - povinnosť v takej výške, akú je treba doplatiť na DÚ, t.j. vo výške daň nedoplatku z daň. priznania


x)urob ai zálohu 1. pre účtovníctvo, ak môžeš, poznač v názve, že je to záloha pred účtovnou, údajovou (alebo ako to máš vo svojom SW nazvané/, pre prípad, že bude treba niečo zmeniť.
y)urob závierku podľa pokynov autorov SW

4. vytlačíš Výkazy S a VZaS - tam už bude uvedená aj prípadná zaúčtovaná daň, tieto výkazy sú pre DÚ-a archív a z neho vieš HV, kt. bude predmetom rozhodovania kompetentných.

z) teraz môžeš tlačiť všetky potrebné účtovné agendy - hlavná kniha...pohyby na účtoch, podľa SW....

Ak prídeš na nejakú chybu do podania DP, (prípadne do schválenia ÚZ, keď môžeš otvoriť účtovné knihy) - niečo sa Ti nezdá a pod., možno to tvoj SW tiež umožňuje-väčšina áno, prevezmeš údaje zo zálohy 1., opraviš, čo nebolo dobre a opakuješ
Dáša_
08.03.10,05:21
mám otázku aj ja :))

Keď daň vyšla cca 4€, účtujem alebo neúčtujem o dani? T.j. daň síce vyšla, ale nevyrúbi sa čo s tým?
liduska
08.03.10,05:34
neviem aký program ti to nasčítal, ale určite to nie je možné.
V riadku 100 DP sa uvádza ako už bolo spomínané rozdiel triedy 6 a 5 (bez účtov 59x) a pripočítateľné a odpočítaľné položky sa uvádzajú iba v DP. Po uzavretí tlačiva DP sa v účtovníctve už účtuje iba o daňovej povinnosti vyčíslenej v DP (prípadne o zúčtovaní zrážkovej dani) - ale neúčtuje sa o žiadnych pri ani od-počítateľných položkách...
Platí toto aj v prípade neziskoviek?
nika224
08.03.10,09:53
mám otázku aj ja :))

Keď daň vyšla cca 4€, účtujem alebo neúčtujem o dani? T.j. daň síce vyšla, ale nevyrúbi sa čo s tým?
Myslím si, že o nej neúčtuješ, pretože máš zaúčtovať daňovú povinnosť a keďže sa daň nevyrúbi, tak vlastne daňovú povinnosť nemáš.;)
Dáša_
08.03.10,10:25
Myslím si, že o nej neúčtuješ, pretože máš zaúčtovať daňovú povinnosť a keďže sa daň nevyrúbi, tak vlastne daňovú povinnosť nemáš.;)

Ďakujem
liduska
09.03.10,13:38
neviem aký program ti to nasčítal, ale určite to nie je možné.
V riadku 100 DP sa uvádza ako už bolo spomínané rozdiel triedy 6 a 5 (bez účtov 59x) a pripočítateľné a odpočítaľné položky sa uvádzajú iba v DP. Po uzavretí tlačiva DP sa v účtovníctve už účtuje iba o daňovej povinnosti vyčíslenej v DP (prípadne o zúčtovaní zrážkovej dani) - ale neúčtuje sa o žiadnych pri ani od-počítateľných položkách...
Platí toto aj v prípade neziskoviek?
Stefan2005
09.03.10,16:41
Platí toto aj v prípade neziskoviek?

Nezaoberám sa "neziskovkami"; takže moja odpoveď bude čiste "odvodená".
Ak pod pojmom neziskovky myslíš daňovníkov nezaložených na podnikanie,
tak tí tiež vypĺňajú riadok 100, ktorí ale nenaväzuje na tabuľku F daňového priznania, ale na údaje v tabuľke C.

Pretože účelom daňového priznania je vykázať (vypočítať) daň, ktorú je daňovník povinný zaplatiť, tak mi logicky vychádza, že ani v prípade "neziskoviek" účet 591 (ani ostatné účty 59x) nemôže vstupovať do riadku 100 DP, ktorý je základom pre jeho výpočet...
Stefan2005
09.03.10,17:27
Ale tu prebieha diskusia k DP neziskovej organizácie:

http://www.porada.sk/t43405-danove-priznanie-neziskovej-organizacie.html

preštuduj, prípadne popýtaj tam.
UFO.ar
14.12.10,20:48
do výkazov uvádzaš účtovný hopodárky výsledok po zdanení, t.j. z účtovníctva

pripočitateľné a odpočitateľné položky uvplyvňujú výpočet dane v daňovom priznaní.

Celkom kľudne sa môže stať, že v účtovníctve bude strata, ale v daňovom priznaní vyjde povinnosť zaplatiť daň.

SORRY, SORRY - v žiadnom prípade, to nie je "neužitočné" , ale naopak !!! Omylom som zaklikla nesprávnu voľbu. Úprimne ma to mrzí :mee:.