Marjam
20.02.09,17:29
Chcem poprosiť o radu,chcem predať pozemok-vinicu.čo je vraj klasifikované ako poľnohospodárska pôda a prihlásil sa mi kupec z Poľska.Čítala som však niekde v zákonoch,že poľnohospodársku pôdu nemožno cudzincom predávať.Veľmi pekne prosím o radu,snáď sa tu nájde niekto,kto sa s niečím podobným stretol.Ďakujem
Mária27
21.02.09,16:03
Od r. 2007 môže občan EU kúpiť pozemok, na ktorom hospodári, s podmienkou prechodného pobytu:

Devízový zákon (202/1995)
§ 19a
Nadobúdanie nehnuteľností v tuzemsku

(1) Cudzozemec môže nadobudnúť vlastnícke právo k nehnuteľnostiam v tuzemsku s výnimkami podľa odseku 2.

(2) Cudzozemec nemôže nadobudnúť vlastnícke právo

a) k pôde, ktorá tvorí poľnohospodársky pôdny fond19) nachádzajúci sa za hranicou zastavaného územia obce a k pôde, ktorá tvorí lesný pôdny fond20) nachádzajúci sa za hranicou zastavaného územia obce; toto obmedzenie neplatí pre cudzozemca pri dedení ani pre cudzozemca, ktorý je

1. občanom Slovenskej republiky,
2. štátnym príslušníkom členského štátu Európskej únie a má na základe registrácie právo na prechodný pobyt, 21) ak ide o nadobudnutie vlastníckeho práva k pôde, ktorá tvorí poľnohospodársky pôdny fond19) a na ktorej hospodári21a) najmenej tri roky po nadobudnutí platnosti Zmluvy o pristúpení Slovenskej republiky k Európskej únii,

b) k nehnuteľnostiam, ktorých nadobúdanie je obmedzené osobitnými predpismi.21b)
Marjam
21.02.09,16:41
Ďakujem za pomoc,vychádza mi to tak,že tú viničku podľa tých paragrafov asi nepredám.Mám ju v osobnom vlastníctve,je to 21árov s pivničným domčekom,takže žiadny veľký majetok,záujemca je z Poľska od Tatier,chce však relaxovať trochu južnejšie,preto má o ňu záujem.Musel by však na nej pracovať 3 roky,ak ju chce kúpiť,správne som to pochopila?Ja tím krivým paragrafom snáď nikdy neporozumiem.Ale ďakujem za každú radu.
Mária27
21.02.09,16:54
Vyzerá to tak, ale dalo by sa to na čas aj prenajať. O viniciach však je ešte aj iný zákon.

Ešte ti tu dám tie poznámky pod čiarou v devíz.z.:
19)Napríklad zákon Slovenskej národnej rady č. 307/1992 Zb. o ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu v znení neskorších predpisov.
20)Napríklad zákon č. 61/1977 Zb. o lesoch v znení neskorších predpisov.
21)§ 30 zákona č. 48/2002 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
21a)Zákon č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení neskorších predpisov.
21b)Napríklad zákon č. 44/1988 Zb. o ochrane a využití nerastného bohatstva (banský zákon) v znení neskorších predpisov, zákon č. 184/2002 Z. z. o vodách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (vodný zákon), zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 277/1994 Z. z. o zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 287/1994 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov, zákon č. 27/1987 Zb. o štátnej pamiatkovej starostlivosti v znení zákona č. 183/2000 Z. z.
Marjam
21.02.09,17:49
Jaaaj,to je paragrafov,asi ich budem musieť prelúskať keď sa chcem s tým ďalej dostať.Snáď si s tým nejako poradím.Si veľmi zlatá,ešte raz ďakujem,každá rada je dobrá.