eskaa
20.02.09,17:58
Ahojte,
chcela by som vas poprosit o radu ako si mam kupit lyze. Mam este take stare rovne a chcela by som si kupit carvingove. Neviem vsak aku znacku a na co sa mam zamerat. Som stredne dobry lyziar, obluciky robim tiez take stredne velke, skor mensie ako vacsie. Vsimla som si, ze sa spomina radius. Co je to pls a aky radius by mali mat moje lyze?
Vopred dakujem za akukolvek odpoved.
wildydildy
16.03.09,11:57
Pri kúpe lyží si musíte dávať pozor na ich konštrukciu, v ktorej by malo byť jadro aspoň s drevenými komponentmi. Najlepšie sú celodrevené jadrá, ale tie sú aj najdrahšie. Umelohmotné jadro sa používa v lacnejších modeloch, je vhodné predovšetkým pre menej zdatných a najmä váhovo ľahších lyžiarov. Keď teda kupujete lyže, pýtajte sa predovšetkým na to, aké majú jadro.

Dĺžka lyží sa kupuje väčšinou po pery alebo približne o 10 cm kratšie ako je postava lyžiara. S kratšími lyžami sa lepšie lyžuje na svahu s bubnami, s dlhšími sa lepšie drží stabilita v oblúkoch na dobre upravených svahoch.

Rádius vyjadruje rozdiel medzi šírkou lyže pod viazaním a šírkou v špičke/päte. Čím je menší, tým viac je lyža vykrojená – tým lepšie sa robia oblúky. Pri vyšších rádiusoch poskytuje lyža väčšiu stabilitu počas rýchlej jazdy. Rádius alebo polomer otáčania teda definuje dĺžku oblúku a pre pohodlné lyžovanie so strednými oblúkmi je vhodný okolo 14 metrov. Rádius pod 14 metrov volia vyznávači krátkych oblúkov a nad 17 metrov lyžiari, ktorí chcú dosiahnuť vyššiu rýchlosť a jazdu s dlhými oblúkmi.

A značka? Ja som si vybrala Fischer, ale to je už viac-menej jedno, zavisí od parametrov.