alla66
20.02.09,20:45
V poslednom čase sa dostávajú informácie o rôznych nekalých praktikách zamestnávateľov, o nútení a nátlaku, aby zamestnanec podpísal tzv. čistú dohodu, zníženie platu o 20% , alebo mu hrozia prepustením pre porušenie pracovnej dosciplíny, prípadne na zmenu zamestnania na živnosť...Som zvedavá na vaše názory a skúsenosti, ako postupovať v niektorej zo spomenutých situácií.:mee: Ďakujem
Dáša_
20.02.09,20:01
A misí ísť vždy iba o nekalé praktiky? Čo ke´d je situácia taká, že zníženie platu je jediné východisko, ako udržať zamestnanosť?
alla66
20.02.09,20:16
Opak je pravdou,prepúšťať sa ide....A kto nepodpíše je na prvom mieste.....(ak podpíšeš,nemáš záruku,že nie si... )
Martasch
20.02.09,21:13
Opak je pravdou,prepúšťať sa ide....A kto nepodpíše je na prvom mieste.....(ak podpíšeš,nemáš záruku,že nie si... )

Podľa mňa je lepšie sa dohodnúť na skrátenom pracovnom úväzku pre zamestnávateľa aj zamestnanca a prežiť natko určité obdobie, ako ťahať to pri plných úväzkoch a potom ohlásiť hromadné prepúšťanie. Takto majú šancu "s odretými ušami" prežiť obe strany. O odborníkov zamestnávatelia určite prísť nechcú.
mona091
21.02.09,05:20
suhlasim, aby firmy udrziavali zamestnanost aj formou znizovania platov,

no musim podotknut, ze spolocnosti, ktore nutia robit na zivnost su spekulanti, napriklad firmy posobiace vo financnom sektore, ktore ponukaju akekolvek "financne poradenstva" - poistenia, fondy, zial, pokial zivnostnik nepreda ziadnu poistku, ci iny produkt, nedostane ziadnu odmenu, a este musi zaplatit aj za skolenia,
to iste je aj pri predaji inych produktov, napriklad kozmetickych, ekologickych a pod.,
taketo firmy ani pred krizou nemali zamestnacov v HPP,
a tak sa stava, ze vojdete napriklad do jednej z bank, a odborne rady vam tam poskytuju byvali predavaci, postari, telefonisti, kuchari, poistovaci, ucitelia, ktori na zaklade par skoleni ziskali odbornost vyjadrovat sa k vasim financiam,

spolocnost nema ani korunu naklad s takym pracovnikom, ked pracovnik obchod donesie, tak mu vyplatia urcite %, takze v ziadnom pripade takto neudrziavaju zamestnanost, ale zneuzivaju situaciu, ze ludia pracu chcu,

no ako sa maju branit takito ludia hladajuci si zivobytie?
Dáša_
21.02.09,06:28
ja som tu pred týždnom mala jedného, čo dostatočne skoro neodhadol, že sa rúti zlým smerom. Zamestnancom nesiahol na platy, ani neprepúšťal Až dnes, ked jeho strata je hlboko za milionom - samozrejme, že dnes nemá na zaplatenie odstupného, a pre naháňajúcich veriteľov je nútený predať dom.

Pred mesiacom som sa stretla s daľším - ten situáciu odhadol reálne a ešte v minulom roku dal všetkým vypoveď. dostali aj slušné odstupné, on všetko stihol popredať a teraz dumá, čo dalej.

Tým som chcela povedať, že nie vždy ide o nekalé praktiky - ten nadpis mi príde dosť nefér. T pozíce zamestnávateľa.
alla66
21.02.09,07:55
Podľa mňa je lepšie sa dohodnúť na skrátenom pracovnom úväzku pre zamestnávateľa aj zamestnanca a prežiť natko určité obdobie, ako ťahať to pri plných úväzkoch a potom ohlásiť hromadné prepúšťanie. Takto majú šancu "s odretými ušami" prežiť obe strany. O odborníkov zamestnávatelia určite prísť nechcú.
Zabudla som dodať mínus 20% je za neodpracovaný jeden deň v týždni.

Hromadné prepúšťanie je nahlásené...(2/3 zamestnancov) a podpíšeš novú zmluvu na dobu určitú 1 rok,dostaneš padáka,(či si podpísal,alebo nie) musíš odpracovať 2 mesiace,dostaneš i menšie odstupné i platový výmer na podporu....pritom musíš plniť na 100% a urobiť nadčasy,ak sa nestíha...
wagner
21.02.09,12:37
Pokiaľ je to také zlé, tak radšej voliť výpoveď, ako sa tam stresovať. To si treba uvedomiť, pretože pri nižšom príjme je aj podpora v nezamestnanosti nižšia. Treba zvážiť zdravým rozumom, ťažko radiť takým, čo to nezažili. Zváž pre a proti a zariaď sa. Niekedy je lepšie odísť, čo ťa môže posunúť ďalej ako žiť v neistote.
alla66
21.02.09,12:55
Výpoveď to nerieši...Viaceré firmy na okolí to "okopírovali" od seba a je to všade podobné,prácu si nenájde nikto.A len z tvrdohlavosti sa prihlásiť na úrad práce,v tom nevidím riešenie. Mám pocit ,akoby to zamestnávateľom vyhovovalo,držali ľudí v strachu a robili si čo im vyhovuje.
katica.vargova
01.03.09,12:23
Vôbec sa mi nepáči prístup tých zamestnávateľov, ktorí tlačia na zamestnanca, aby podpísal rozviazanie pracovného pomeru podľa §60 ZP, ako sa to stalo aj v istej firme v LC. Popritom oni na pracovnej porade oznámili prepúšťanie zamestnancov(znižovanie počtu zamestnancov) z dôvodu nadstavu, ale keď si zamestnanec pýta odstupné, na ktoré má nárok, idú s ním obrazne povedané vyniesť dvere.
Tak kde je tu dodržiavanie práv zamestnancov podľa Zákonníka práce?
lubko6394
06.03.09,08:46
Aj ja som siahol na 20%. Je nas 5 a prace je malo. Otazne vsak je, ci aj to malo co sme vyfakturovali bude aj v dohladnej dobe zaplatene. Napriek tomuto znizenie mam v 02/2009 stratu 800 Eur bez odpisov. Chvalabohu som si to znizenie mohol rozhodnut sam, lebo vyplaty spocivali v zakladnom plate a 80-130% premii. Zavriet budu je jednoduche, ale kde si ja alebo spolupracovnici v tejto mizernej dobe najdeme pracu? Pol roka prispevku v nezamestnanosti vzhladom na to ze kriza vlastne este nedosiahla dno to nevyriesi.
evina
06.03.09,08:57
Opak je pravdou,prepúšťať sa ide....A kto nepodpíše je na prvom mieste.....(ak podpíšeš,nemáš záruku,že nie si... )

Určite normálny zamestnávateľ nejde prepúšťať z roztopaše. Volil jednoducho spôsob - lebo o 20% menej alebo nič lebo na 100% nemá prostriedky-aj taká môže byť situácia.
U nás je vytvorená atmosféra bohužiaľ, že za všetko môže zamestnávateľ, ale asi všetci už vieme a sme si vedomí v akej situácii sme sa kvôli kríze našli.
Špekulanti boli, sú a budú ako na strane zamestnávateľov, tak aj na strane zamestnancov- povedzte mi však, kde sú obhájené práva zamestnávateľov?. Ve´d ten zamestnávateľ, ak nemá prostriedky, objednávky, zákazky, tak z čoho má všetko platiť zamestnancovi???
Ľahko vláda vyzve zamestnávateľov - prosím Vás neprepúšťajte - ale ako im pomáha?. Osobne to čo doteraz bolo prijaté bohužiaľ nepomôže vytiahnuť peniaze z prázdnych vrecák ani zamestnávateľom.
Sú firmy, napr. aj v Bratislave, viem to osobne, kde si už manageri znížili platy 20 - 50%......
alla66
06.03.09,09:11
Manažér si môže znížiť plat....Ale ak z minimálneho platu ti zoberú 20%...potom,ako budeš žiť? Výdavky na domácnosť sa nedajú znížiť.....Môže sa ušetriť na strave,oblečení....I tak si myslím,že niekto povedal BUBUBU a všetci sa zľakli a funguje to ako pyramídová hra.
ludmilla
06.03.09,09:11
Ani zamestnávateľ nie je kúzelník, môže sľúbiť len to, čo môže naozaj reálne splniť.

Funguje to ako v rodine - môžem sľúbiť deťom vysoké vreckové a jeden či dva mesiace im ho môžem aj reálne dať, pričom sa zadlžím, ale čo bude ďalej?
Preto by som nehádzala všetkých zamestnávateľov do jedného vreca.
evina
06.03.09,09:20
Manažér si môže znížiť plat....Ale ak z minimálneho platu ti zoberú 20%...potom,ako budeš žiť? Výdavky na domácnosť sa nedajú znížiť.....Môže sa ušetriť na strave,oblečení....I tak si myslím,že niekto povedal BUBUBU a všetci sa zľakli a funguje to ako pyramídová hra.

A zamestnávateľ Ti ich má odkiaľ zobrať, ak nemá.
nezľahčujem situáciu, je to veľmi ťažká doba, najmä pre tých, ktorí naozaj majú vyžiť z minimálnej mzdy alebo z ničoho. Ale to nemôže vyrieši zamestnavateľ, ktorý nemá zákazky ....

Založ firmu, zober za seba zodpovednosť za ľudí a Tvoj obraz sa absolútne zmení.
Chcem tým naznačiť, že musíme byť objektívni a existuje aj také niečo ako solidarita so zamestnávateľom, ktoý Ti je schopný a ochotný dať prácu. Určiťe z môjho pohľadu 80% platu za danej sitácie ako nič je prijateľnejším riešením.

Musela by si byť nadekonóm, aby si dokázala posúdiť do akej miery ide o BUBUBU a do akej miery o realitu....a realita je naozaj momentálne veľmi ťažká s nejasnou prognózou...
alla66
06.03.09,09:32
Ak Ti zoberie 20% z platu,pritom musíš odpracovať denne nadčasy , ktoré sa nezaplatia (možno na konci roka), lebo máš zmluvu na flexibilnú dobu a potom si jeden deň doma zadarmo.Viem,že objednávok je menej,chápem to...
Dáša_
06.03.09,09:34
Liptáčik
06.03.09,09:34
S klientom mám vzťah dodávateľ - odberateľ. Vďaka kríze sa dostal do problémov. Dohodli sme sa, že pokiaľ sa z nich nevylíže, skrátime dohodnutú sumu za účtovníctvo. Viem, že budem robiť "pod cenu", ale u nich je to odôvodnené. Takže nie sú postihnutí len tí, ktorí pracujú, ale al podnikatelia musia voliť cestu menšieho odporu. Pokiaľ sa navzájom nepodržíme a nepomôžeme si, budeme ťažšie riešiť situácie, ktoré sme nezavinili.
evina
06.03.09,09:37
Ak Ti zoberie 20% z platu,pritom musíš odpracovať denne nadčasy , ktoré sa nezaplatia (možno na konci roka), lebo máš zmluvu na flexibilnú dobu a potom si jeden deň doma zadarmo.Viem,že objednávok je menej,chápem to...

Alla chápem....ale aj ja robím denne 12 hodín a objektívne mám zaplatených možno 8-9, lebo o cenách v tejto branži vieme svoje a nebudem sa rozpisovať.
Jednoducho ten problém je niekde inde - a nie len v zamestnávateľoch....a nerieši sa vždy tam, kde je problém....
ludmilla
06.03.09,09:38
Manažér si môže znížiť plat....Ale ak z minimálneho platu ti zoberú 20%...potom,ako budeš žiť? Výdavky na domácnosť sa nedajú znížiť.....Môže sa ušetriť na strave,oblečení....I tak si myslím,že niekto povedal BUBUBU a všetci sa zľakli a funguje to ako pyramídová hra.

No práve skús sa na to pozrieť z druhého brehu - aj zamestnávateľ je človek a tiež má rodinu a zodpovednosť za ňu, domácnosť. Rovnako platí účty ako ty.
Rozdiel je v tom, že okrem rodiny má aj zamestnancov a len reálne možnosti.
Ty máš stres ako uživiť rodinu, on má stres ako udržať firmu, ako vyplatiť ľudí, včas platiť odvody, dph, dať im prácu a v konečnom dôsledku neohroziť existenciu vlastnej rodiny.
Chápem ťa ale každý má svoje reálne možnosti.
Bola som tiež istý čas nezamestnaná, naša rodina bola v zlej finančnej situácii, mala som vtedy takéto želania: chcem kúpiť deťom topánky vtedy, keď ich potrebujú a nie vtedy, keď na tie topánky mám peniaze. Tento čas ma veľa naučil, zmobilizovali sme v rodine všetky sily, aby sme tento stav zvrátili, ale to už je o inom.
Držím ti palce, aby táto situácia netrvala dlho.
Zita5
06.03.09,09:39
S klientom mám vzťah dodávateľ - odberateľ. Vďaka kríze sa dostal do problémov. Dohodli sme sa, že pokiaľ sa z nich nevylíže, skrátime dohodnutú sumu za účtovníctvo. Viem, že budem robiť "pod cenu", ale u nich je to odôvodnené. Takže nie sú postihnutí len tí, ktorí pracujú, ale al podnikatelia musia voliť cestu menšieho odporu. Pokiaľ sa navzájom nepodržíme a nepomôžeme si, budeme ťažšie riešiť situácie, ktoré sme nezavinili.

Veru súhlasím a záleží to od serióznej dohody .
V tejto dobe celkovo v podnikateľskom sektore platobná schopnosť je viac než hrozná . Tak sa nečudujme , že zamestnávatelia majú problém . Tým nemám na mysli "zamestnávateľov špekulantov " .

So 14 dňových splatností sme prešli na 30 a viac dňové . A to je čo povedať pre takú firmu .
Dáša_
06.03.09,09:40
Manažér si môže znížiť plat....Ale ak z minimálneho platu ti zoberú 20%...potom,ako budeš žiť? Výdavky na domácnosť sa nedajú znížiť.....Môže sa ušetriť na strave,oblečení....I tak si myslím,že niekto povedal BUBUBU a všetci sa zľakli a funguje to ako pyramídová hra.

vieš, ani ten manažér, ked mu zoberu z platu nie je v ľahkej situácii - jeho potreby sú nastavené vyššie a tým pádom ho to aj viac môže bolieť - súkromná školka, škola, veľmi vysoká hypotéka, pomocnica v domácnosti......
Mnohým sa bude veľmi ťažko zvykať - a je jasné, že znižovanie zasiahne aj strednú vrstvu.

Vieš, ked ti povedia, že tvoj plat je 500€ a mal si pred tým 1000€,tak je to blbé, ale zvykneš si, prisposobis sa.
Ale ak mal niekto pred tým 10000€ a teraz má 5000€, tak bude mat o hodne viac problemov.
ludmilla
06.03.09,09:41
Veru súhlasím a záleží to od serióznej dohody .
V tejto dobe celkovo v podnikateľskom sektore platobná schopnosť je viac než hrozná . Tak sa nečudujme , že zamestnávatelia majú problém . Tým nemám na mysli "zamestnávateľov špekulantov " .

So 14 dňových splatností sme prešli na 30 a viac dňové . A to je čo povedať pre takú firmu .

keby len 30 - dňové, a platené v riadnom termíne
pali1
18.03.09,09:35
No čo sa týka špinavých ťahov tak čím ved šia firma tím horšie môj názor, nedaj bože zahraničný kapitál.

Kde sú tie miliardy dolárov čo boli zisky pred krízou ja vám poviem.

Nikto s tých majiteľov nechce zo svojho dať kvôli kríze, dá to (vyžra...) zamestnancov oni nech sú ti čo si utiahnu opasky. Nechcite vedieť aká pleti a odmeny si dávajú aj počas krízy padli by ste zo stoličky a to myslím vážne, jeden plat vrcholového managera by pokryl navírenie platov zamestnancov min. 10% a to myslím strední závod žiadnych 50 zamestnancov ale strednú firmu.

Spomenul tu niekto že zoberú aj managerovy s platu. To počujem prvý raz a to som pochodil firiem dosť.

Pokiaľ viem majú zmluvné platy a na tie sa nesťahujú ani skrátené pracovné týždne ani 60% prestoja to nesťahujú myslím obrazne ešte som to za svojho pôsobenie nevidel, dokonca aj keď je celá firma doma ( „managment má stále čo robiť” ).

A ak sa popozerám medzi firmy a kto to pozerá objektívne tak vidí aké výpovede sa dávajú aj keď sa prejde z trojsmenej prevácky na jednosmernú zrazu sú nové pozície pre vedúcich zamestnancov a ako sa povie z ( hora ) nikoho neprepustia.

Viem že tu chodia na túto poradu vsdšinov ľudia s kancelárii a tak tu bude ťažko presadiť tento názor ale ja pracujem v nižšej riadiacej funkcii a chodím aj po iných firmách ( ved ších ) tak to vidím takto.

Ďakujem.
evina
18.03.09,09:57
No čo sa týka špinavých ťahov tak čím ved šia firma tím horšie môj názor, nedaj bože zahraničný kapitál.

Kde sú tie miliardy dolárov čo boli zisky pred krízou ja vám poviem.

Nikto s tých majiteľov nechce zo svojho dať kvôli kríze, dá to (vyžra...) zamestnancov oni nech sú ti čo si utiahnu opasky. Nechcite vedieť aká pleti a odmeny si dávajú aj počas krízy padli by ste zo stoličky a to myslím vážne, jeden plat vrcholového managera by pokryl navírenie platov zamestnancov min. 10% a to myslím strední závod žiadnych 50 zamestnancov ale strednú firmu.

Spomenul tu niekto že zoberú aj managerovy s platu. To počujem prvý raz a to som pochodil firiem dosť.

Pokiaľ viem majú zmluvné platy a na tie sa nesťahujú ani skrátené pracovné týždne ani 60% prestoja to nesťahujú myslím obrazne ešte som to za svojho pôsobenie nevidel, dokonca aj keď je celá firma doma ( „managment má stále čo robiť” ).

A ak sa popozerám medzi firmy a kto to pozerá objektívne tak vidí aké výpovede sa dávajú aj keď sa prejde z trojsmenej prevácky na jednosmernú zrazu sú nové pozície pre vedúcich zamestnancov a ako sa povie z ( hora ) nikoho neprepustia.

Viem že tu chodia na túto poradu vsdšinov ľudia s kancelárii a tak tu bude ťažko presadiť tento názor ale ja pracujem v nižšej riadiacej funkcii a chodím aj po iných firmách ( ved ších ) tak to vidím takto.

Ďakujem.

Pali pripomeniem Ti, že síce sedíme v kancelárii, ale vykonávame účtovníctvo firmám z rôznych oborov a účtovníctvo nám predsa dáva najpresnejší prehľad o firme. Práve účtovníctvo povie o firme všetko, len ho mnohí nevedia "čítať" a samozrejme aj o platoch manažerov...:)
O znižovaní platov manažerov som písala aj ja - je to na základe skutočností, nie vymyslené.
Podotýkam pred poslednou vetou, ktorú uvediem, aby bola pochopená správne /nie som asociál, len človek poznajúci praktický život/.... v tej firme má majiteľ prepustiť najprv sám seba , a ponechať tam zamestnancov? /Hovoríme o súkromnch firmách/
P.s. siahli si na platy Tí, ktorí ich majú z našich daní???? a ktorí napádajú takéto praktiky zamestnávateľov..
pali1
18.03.09,11:00
Súhlasím ale....

Ja ti poviem príklad čo je momentálne najaktuálnejší

: Firma zmrazila platy zamestnancov a skrátila pracovní týždeň na 4 pracovné dni a dala zamestnancom podpísať toto skrátenie že súhlasia ( „ dobrovolne ( kto nepodpíše dostane v ďalšom kole prednosť vo výpo...) a s úsmevom na tvári ) takže nemajú preváckové prekážky na strane zamestnávateľa a tím ani 60% priemerného zárobku čiže nič.

: Zastavila navŕšenie základnej mzdy

: Prestala dotovať dopravu do zamestnania ( aj keď to od zákona nemusí to vieme )

: Prepustila cca. 30% zamestnancov

Odôvodnenie zlá hospodárska situácia a niet peňazí

V zápeťí : Nakúpenie pre manažment celí nový vozový park ( auta vyššej strednej triedy) aj keď si to odpisujú z daní ale to ti vieš lepšie ako ja ako sa to roby, ale mohli si kúpiť lacnejšie alebo ponechať pôvodné keď už je ta kríza a musí sa šetriť.

Vyplatil si manažment odmeny za to že sme minulí rok boli v zisku samozrejme len manažment a to bola čiastka ktorá by pokryla zamestnancom tie voľné piatky ale kríza sa dotkla len zamestnancov bohu žiaľ.

Sú v práci aj keď je celá firmy aj týždeň doma ( stále majú prácu sú vyťažený)


Atď...

Ďalej nebudem menovať.

Nemyslím si že to takto vidím len ja lebo aj zamestnanci na obede rozprávajú aké je to tu nespravodlivé tak niečo na tom bude.

Netvrdím že je to takéto všade ale mám dojem že niektoré firmy sa tvária že majú problémy úmyselne aby mohli viac brať ľudom ako treba.

Ďakujem.
michelle84
18.03.09,11:06
Súhlasím ale....

Ja ti poviem príklad čo je momentálne najaktuálnejší

: Firma zmrazila platy zamestnancov a skrátila pracovní týždeň na 4 pracovné dni a dala zamestnancom podpísať toto skrátenie že súhlasia ( „ dobrovolne ( kto nepodpíše dostane v ďalšom kole prednosť vo výpo...) a s úsmevom na tvári ) takže nemajú preváckové prekážky na strane zamestnávateľa a tím ani 60% priemerného zárobku čiže nič.

: Zastavila navŕšenie základnej mzdy

: Prestala dotovať dopravu do zamestnania ( aj keď to od zákona nemusí to vieme )

: Prepustila cca. 30% zamestnancov

Odôvodnenie zlá hospodárska situácia a niet peňazí

V zápeťí : Nakúpenie pre manažment celí nový vozový park ( auta vyššej strednej triedy) aj keď si to odpisujú z daní ale to ti vieš lepšie ako ja ako sa to roby, ale mohli si kúpiť lacnejšie alebo ponechať pôvodné keď už je ta kríza a musí sa šetriť.

Vyplatil si manažment odmeny za to že sme minulí rok boli v zisku samozrejme len manažment a to bola čiastka ktorá by pokryla zamestnancom tie voľné piatky ale kríza sa dotkla len zamestnancov bohu žiaľ.

Sú v práci aj keď je celá firmy aj týždeň doma ( stále majú prácu sú vyťažený)


Atď...

Ďalej nebudem menovať.

Nemyslím si že to takto vidím len ja lebo aj zamestnanci na obede rozprávajú aké je to tu nespravodlivé tak niečo na tom bude.

Netvrdím že je to takéto všade ale mám dojem že niektoré firmy sa tvária že majú problémy úmyselne aby mohli viac brať ľudom ako treba.

Ďakujem.


mimotemy keď si tak stojíš za svojimi tvrdeniami, píš ich aspoň gramaticky správne.
Evanka
18.03.09,11:18
Hmmm, každý má možnosť stať sa zamestnávateľom. Zamestnanci často ani netušia koľko zamestnávateľa zamestnanec v skutočnosti stojí. Mnohí si myslia, že je to iba čistý plat, ktorý dostanú. Nechcem tým samozrejme paušalizovať. Ale zdá sa, že to mnohí musia skutočne riešiť aj praktikami, ktoré sú pre zamestnancov nie najpríjemnejšie.
evina
18.03.09,11:44
Súhlasím ale....

Ja ti poviem príklad čo je momentálne najaktuálnejší

: Firma zmrazila platy zamestnancov a skrátila pracovní týždeň na 4 pracovné dni a dala zamestnancom podpísať toto skrátenie že súhlasia ( „ dobrovolne ( kto nepodpíše dostane v ďalšom kole prednosť vo výpo...) a s úsmevom na tvári ) takže nemajú preváckové prekážky na strane zamestnávateľa a tím ani 60% priemerného zárobku čiže nič.

: Zastavila navŕšenie základnej mzdy

: Prestala dotovať dopravu do zamestnania ( aj keď to od zákona nemusí to vieme )

: Prepustila cca. 30% zamestnancov

Odôvodnenie zlá hospodárska situácia a niet peňazí

V zápeťí : Nakúpenie pre manažment celí nový vozový park ( auta vyššej strednej triedy) aj keď si to odpisujú z daní ale to ti vieš lepšie ako ja ako sa to roby, ale mohli si kúpiť lacnejšie alebo ponechať pôvodné keď už je ta kríza a musí sa šetriť.

Vyplatil si manažment odmeny za to že sme minulí rok boli v zisku samozrejme len manažment a to bola čiastka ktorá by pokryla zamestnancom tie voľné piatky ale kríza sa dotkla len zamestnancov bohu žiaľ.

Sú v práci aj keď je celá firmy aj týždeň doma ( stále majú prácu sú vyťažený)


Atď...

Ďalej nebudem menovať.

Nemyslím si že to takto vidím len ja lebo aj zamestnanci na obede rozprávajú aké je to tu nespravodlivé tak niečo na tom bude.

Netvrdím že je to takéto všade ale mám dojem že niektoré firmy sa tvária že majú problémy úmyselne aby mohli viac brať ľudom ako treba.

Ďakujem.

Každá minca má dve strany. Aj táto zamestnávateľ versus zamestnanec.
Mnohí rozmýšľame tak, /poviem to skrátene/,že za nás má rozhodnúť niekto iný. V mnohom je to na mieste a v mnohom nie.... V mnohom to nieje práve v súkromnej firme. Do firmy vložil majiteľ svoje peniaze, hospodári so svojimi peniazmi, v mnohom platí za svojich zamestnancov - iste oni zas vytvárajú hodnoty, z ktorých on následne tie peniaze má. On môže postupovať tak ako postupuje /v rámci určitých hraníc slušnosti medzi ktoré patrí vytvorenie primeraných podmienok pre prácu, ak sa rozhodol zamestnávať/, t.j. zamestnanci môžu pracovať aspoň 4 hodiny týždenne alebo môže firmu zrušiť a nebudú pracovať vôbec. On nie je štát ani nemá zodpovednosť štátu za týchto ľudí. On sa im snažil ponúknuť prácu a má sa im snažiť k tomu vytvoriť primerané podmienky, ale momentálna situácia finančná pre neho je taká, že nemá k tomu ekonomické možnosti aj keď sa rozhodol si kúpiť nové auto /to predsa nie je plat pre x-ľudí na x rokov/...
Medzi primerané podmienky nepatrí zabezpečenie práce na úkor svojej ekonomickej situácie, a to je životný fakt. Ja môžem byť nahnevaná , zúrivá ale nemôžem mu vyčítať, čo robí so svojimi peniazmi.....a žiadať, aby ich dal mne

Prekážajú mi iné nákupy áut, v iných "firmách", prekáža mi nehospodárne vynakladanie s peniazmi, ktoré sme vytvorili všetci a patria nám všetkým ....a nemáme z nich nič...

P.s. napísala som to trocha nadnesene, lebo nedá sa to dopodrobna opisovať - ale snáď mnohí pochopia, čo som chcela vyjadriť - ale myslím si, že sme si zvykli sa sťažovať na nesprávnych dvoroch ...:rolleyes:
Dáša_
18.03.09,12:37
Do firmy vložil majiteľ svoje peniaze, hospodári so svojimi peniazmi, v mnohom platí za svojich zamestnancov - iste oni zas vytvárajú hodnoty, z ktorých on následne tie peniaze má.

Ja by som ôen doplnila ešte jedno - vyrobiť je pekna vec a dôležité. Ale predať a následne aj utŕžiť peniaze je minimálne rovnako tak dôležité, ak nie viac.

A keby aj manažery ostavali 1 den z firmy doma, tak to by už bolo velmi zle - lebo oni sa predsa staraju aj o také veci, ako zabezpečenie odbytu, nové zákazky. Je naivné si myslieť, že keď su robotníci doma, oni robiť nemusia.

Naviac tá zodpovednosť, neviem, či by mnohí menili.
kyblik
18.03.09,13:31
No čo sa týka špinavých ťahov tak čím ved šia firma tím horšie môj názor, nedaj bože zahraničný kapitál.

Kde sú tie miliardy dolárov čo boli zisky pred krízou ja vám poviem.

Nikto s tých majiteľov nechce zo svojho dať kvôli kríze, dá to (vyžra...) zamestnancov oni nech sú ti čo si utiahnu opasky. Nechcite vedieť aká pleti a odmeny si dávajú aj počas krízy padli by ste zo stoličky a to myslím vážne, jeden plat vrcholového managera by pokryl navírenie platov zamestnancov min. 10% a to myslím strední závod žiadnych 50 zamestnancov ale strednú firmu.

Spomenul tu niekto že zoberú aj managerovy s platu. To počujem prvý raz a to som pochodil firiem dosť.

Pokiaľ viem majú zmluvné platy a na tie sa nesťahujú ani skrátené pracovné týždne ani 60% prestoja to nesťahujú myslím obrazne ešte som to za svojho pôsobenie nevidel, dokonca aj keď je celá firma doma ( „managment má stále čo robiť” ).

A ak sa popozerám medzi firmy a kto to pozerá objektívne tak vidí aké výpovede sa dávajú aj keď sa prejde z trojsmenej prevácky na jednosmernú zrazu sú nové pozície pre vedúcich zamestnancov a ako sa povie z ( hora ) nikoho neprepustia.

Viem že tu chodia na túto poradu vsdšinov ľudia s kancelárii a tak tu bude ťažko presadiť tento názor ale ja pracujem v nižšej riadiacej funkcii a chodím aj po iných firmách ( ved ších ) tak to vidím takto.

Ďakujem.

:D:D:D Riadne gramatické okienko... :D:D:D
evina
18.03.09,16:51
Možno máš pravdu, ale ja by som to na 4-5 rokov riskol.

Čo by si riskol?, resp. riskol si to? Zobral tých 5 000 a dal druhým?....
evina
18.03.09,17:23
Ja by som ôen doplnila ešte jedno - vyrobiť je pekna vec a dôležité. Ale predať a následne aj utŕžiť peniaze je minimálne rovnako tak dôležité, ak nie viac.

A keby aj manažery ostavali 1 den z firmy doma, tak to by už bolo velmi zle - lebo oni sa predsa staraju aj o také veci, ako zabezpečenie odbytu, nové zákazky. Je naivné si myslieť, že keď su robotníci doma, oni robiť nemusia.

Naviac tá zodpovednosť, neviem, či by mnohí menili.

Nehovoriac o tom, že často robia aj doma ....)
zuzach
06.05.09,04:01
a čo ak majitel príde s tým, že mi chce znížiť plat a ja to odmietnem.. samozrejme ma bude tlačiť do toho, aby som odišla dohodou, čo takisto odmietam.. aké mám možnosti sa brániť? on mi výpoved nebude chcieť dať, aby ušetril odstupné
lubko6394
06.05.09,04:48
Riešenie je jednoduché. Záleží na tom, čo je v zmluve. Bez tvojho súhlasu ju nemôže jednostranne zmeniť, takže ak máš v zmluve to, čo si dostávala, stačí odmietnuť dodatok resp. novú zmluvu. Môže to však zvýšiť tlak na zamestnávateľa aby vyhodil práve teba, ale na to musí mať dôvod a najmä peniaze ( výpovedná lehota + odstupné ). Ak však máš v zmluve ( tak ako ja a moji zamestnanci ) cca 50% toho čo dostávaš a zbytok sú prémie, môže ti kľudne dať základ a z polovičného príjmu dlho nevydržíš a sama dáš výpoveď. V každom prípade pozor na pracovnú disciplínu - možnosť výpovede pre hrubé porušenie, alebo porušenie po písomnom upozornení zamestnávateľa.
živnostník-začiatočník
06.05.09,05:02
Vôbec sa mi nepáči prístup tých zamestnávateľov, ktorí tlačia na zamestnanca, aby podpísal rozviazanie pracovného pomeru podľa §60 ZP, ako sa to stalo aj v istej firme v LC. Popritom oni na pracovnej porade oznámili prepúšťanie zamestnancov(znižovanie počtu zamestnancov) z dôvodu nadstavu, ale keď si zamestnanec pýta odstupné, na ktoré má nárok, idú s ním obrazne povedané vyniesť dvere.
Tak kde je tu dodržiavanie práv zamestnancov podľa Zákonníka práce?

Problem je, ze na tie prava si najprv niekto musi zarobit. Treba sa zdvihnut, spravit odbory, ist za vedenim a ukazat svaly. V jednote je sila!
zuzach
06.05.09,06:25
to je všetko v poriadku.. ja mám v zmluve mesačný fix, takže mi nemá ako siahnuť trebárs na prémie, mne už plat raz znížil a to ešte pomaly ani o kríze nechyrovali. pracujem desať-dvanásť hodín denne, z desiatich ludí pôvodne sme tu traja, takže mám ešte celú dovolenku z vlani a podobne.. a zamestnávatel chce odo mna za menej penazí viac roboty, s odôvodnením, že ked odídem nájde niekoho lacnejšieho.. to áno, nepochybujem, sú ludia no tom horšie a príjmu prácu za akékolvek podmienky, ked ich tlačí napr. hypotéka alebo leasing..
katica.vargova
17.05.09,07:48
Problem je, ze na tie prava si najprv niekto musi zarobit. Treba sa zdvihnut, spravit odbory, ist za vedenim a ukazat svaly. V jednote je sila!
Áno, v jednote je sila. Ale ak sú na pracovisku už dvaja - traja zamestnanci, nie vždy sa dá hovoriť o jednote. A ten, kto si háji práva a práva aj ostatných, býva čierna ovca.
Niekedy sa to však vyplatí. :)
Halahi
19.05.09,03:36
Možno mám tiež skúsenosti s nekalými praktikami.Že sa stiahnu prémie,keď stredisko je v mínuse ( výroba vďaka odbytu) ,to sa mi zdá O.K. Ale čo mám robiť keď mi znížil základný plat bez nejakého oznámenia ústného či písomného, pri normálnom pracovnom čase. Ešte keď nestíham zostávam dlhšie bez nároku na náhradu. Môže si to dovoliť? Je fakt,že za šesť rokov nemám platový dekrét.
jaroslava2
23.04.10,20:20
Mám osobnú skúsenosť s nekalými praktikami zamestnávateľa.
Moja nová šéfka, ktorú sa majiteľ rozhodol vo všetkom podporovať len preto, aby nedala výpoveď a aby "udržal" firmu, schválne brala peniaze z pokladne a strácala účtovné doklady a presvedčila majiteľa, že to robí niekto z firmy schválne, teda konkrétne ja, aby som firme škodila.Vo firme robím skoro 15 rokov a bola mi druhým domovom, takže som určite nemala žiadny dôvod.Navyše som novú šéfku do firmy zavolala ja, pretože som si myslela, že je seriozna.Šéfka ale dôvod mala, pretože pred svojím nástupom na vedúce miesto, sľúbila zopár kamarátkam, že ich zamestná.
Ked sa jej nepodarilo u majiteľa "vybaviť" mi hodinovú výpoveď, šikanovala ma pri prepočítavaní tržby a vždy zahlásila vyššiu sumu, než vyšla mne.
Keď mi to urobila piaty-krát, videla to kolegyňa a povedala to verejne na porade pred majiteľom a konateľkou.
Vedenie sa k tomu postavilo tak, že mne dali "kárne", na polroka mi zastavili prémie a odôvodnili to tým, že si neželajú porady, na ktorých je zhadzovaná šéfka.Mnou vraj iba začali.
Takto ma v postate donútili dať výpoveď, pretože ten psychický tlak bol obrovský, na čo dala výpoveď ďalšia z kolegýň, za ktorú mala šéfka v momente náhradu.Atmosféra vo firme je neznesiteľná, pretože všetci vedia, že to bolo nečisté.Vedenie však stojí pri šéfke napriek tomu, že klesá obrat a zisky jej neschopnosťou.
Ani v zlom sne by ma nenapadlo, že po dlhých rokoch poctivej a zodpovednej práce sa môže stať niečo také.
Laco-monter
23.04.10,20:33
Mám osobnú skúsenosť s nekalými praktikami zamestnávateľa.
Moja nová šéfka, ktorú sa majiteľ rozhodol vo všetkom podporovať len preto, aby nedala výpoveď a aby "udržal" firmu, schválne brala peniaze z pokladne a strácala účtovné doklady a presvedčila majiteľa, že to robí niekto z firmy schválne, teda konkrétne ja, aby som firme škodila.Vo firme robím skoro 15 rokov a bola mi druhým domovom, takže som určite nemala žiadny dôvod.Navyše som novú šéfku do firmy zavolala ja, pretože som si myslela, že je seriozna.Šéfka ale dôvod mala, pretože pred svojím nástupom na vedúce miesto, sľúbila zopár kamarátkam, že ich zamestná.
Ked sa jej nepodarilo u majiteľa "vybaviť" mi hodinovú výpoveď, šikanovala ma pri prepočítavaní tržby a vždy zahlásila vyššiu sumu, než vyšla mne.
Keď mi to urobila piaty-krát, videla to kolegyňa a povedala to verejne na porade pred majiteľom a konateľkou.
Vedenie sa k tomu postavilo tak, že mne dali "kárne", na polroka mi zastavili prémie a odôvodnili to tým, že si neželajú porady, na ktorých je zhadzovaná šéfka.Mnou vraj iba začali.
Takto ma v postate donútili dať výpoveď, pretože ten psychický tlak bol obrovský, na čo dala výpoveď ďalšia z kolegýň, za ktorú mala šéfka v momente náhradu.Atmosféra vo firme je neznesiteľná, pretože všetci vedia, že to bolo nečisté.Vedenie však stojí pri šéfke napriek tomu, že klesá obrat a zisky jej neschopnosťou.
Ani v zlom sne by ma nenapadlo, že po dlhých rokoch poctivej a zodpovednej práce sa môže stať niečo také.


Toto je žalostný príklad malosti a obmedzenosti človeka, čo si za každú cenu chce zachrániť svojich 600 € mesačne.

A nejedná sa len o veducich pracovnikov.
plackoo
24.04.10,10:02
Mám osobnú skúsenosť s nekalými praktikami zamestnávateľa.
Moja nová šéfka, ktorú sa majiteľ rozhodol vo všetkom podporovať len preto, aby nedala výpoveď a aby "udržal" firmu, schválne brala peniaze z pokladne a strácala účtovné doklady a presvedčila majiteľa, že to robí niekto z firmy schválne, teda konkrétne ja, aby som firme škodila.Vo firme robím skoro 15 rokov a bola mi druhým domovom, takže som určite nemala žiadny dôvod.Navyše som novú šéfku do firmy zavolala ja, pretože som si myslela, že je seriozna.Šéfka ale dôvod mala, pretože pred svojím nástupom na vedúce miesto, sľúbila zopár kamarátkam, že ich zamestná.
Ked sa jej nepodarilo u majiteľa "vybaviť" mi hodinovú výpoveď, šikanovala ma pri prepočítavaní tržby a vždy zahlásila vyššiu sumu, než vyšla mne.
Keď mi to urobila piaty-krát, videla to kolegyňa a povedala to verejne na porade pred majiteľom a konateľkou.
Vedenie sa k tomu postavilo tak, že mne dali "kárne", na polroka mi zastavili prémie a odôvodnili to tým, že si neželajú porady, na ktorých je zhadzovaná šéfka.Mnou vraj iba začali.
Takto ma v postate donútili dať výpoveď, pretože ten psychický tlak bol obrovský, na čo dala výpoveď ďalšia z kolegýň, za ktorú mala šéfka v momente náhradu.Atmosféra vo firme je neznesiteľná, pretože všetci vedia, že to bolo nečisté.Vedenie však stojí pri šéfke napriek tomu, že klesá obrat a zisky jej neschopnosťou.
Ani v zlom sne by ma nenapadlo, že po dlhých rokoch poctivej a zodpovednej práce sa môže stať niečo také.

Sú kone chovné :) a kone ťažné.
(resp. VŽDY ide o to, koho firma "ľúbi" viac )
jaroslava2
24.04.10,17:41
To o tých koňoch je veľmi výstižné.
Kým ona sedí a dumá o "nesmrteľnosti chrobáka" a celé hodiny trávi sťažovaním sa majiteľovi na podriadených, ostatní naháňajú obrat, aby zarobili na jej obrovský plat a na prevádzkové náklady firmy.
Našťastie robím v oblasti, kde o moju odbornosť a skúsenosti po výpovedi prejavili záujem štyria iní zamestnávatelia, je mi však ľúto toho, čo som vo firme za tie roky pomocou ostatných kolegýň vybudovala a tiež ľudí, ktorým sa niečo podobné stane a nemajú možnosť zamestnať sa tak ľahko.
drobeceva
24.04.10,17:49
To o tých koňoch je veľmi výstižné.
Kým ona sedí a dumá o "nesmrteľnosti chrobáka" a celé hodiny trávi sťažovaním sa majiteľovi na podriadených, ostatní naháňajú obrat, aby zarobili na jej obrovský plat a na prevádzkové náklady firmy.
Našťastie robím v oblasti, kde o moju odbornosť a skúsenosti po výpovedi prejavili záujem štyria iní zamestnávatelia, je mi však ľúto toho, čo som vo firme za tie roky pomocou ostatných kolegýň vybudovala a tiež ľudí, ktorým sa niečo podobné stane a nemajú možnosť zamestnať sa tak ľahko.
Verím, že je Ti ľúto, ale polož si otázku, či by si sa dobre cítila naďalej v takýchto podmienkach robiť.
Prajem Ti, aby si sa rozhodla pre "správneho" zamestnávateľa, držím Ti prsty pri výbere a prajem mnoho úspechov na novom pracovisku, hlavne lepších kolegov, pretože aj kolektív je základ našich úspechov. Možno práve táto trpká skúsenosť Ťa posunie vpred.
jaroslava2
24.04.10,19:36
Moc ďakujem za želanie a za podporu.
Je pravda, že v takýchto podmienkach sa pracovať nedá a odráža sa to na mojom zdraví a na zdraví mojich kolegýň, ktoré vedia, o čom to všetko je.
Snáď to už horšie nebude :-)
Indeed
28.02.11,10:55
Hmmm, každý má možnosť stať sa zamestnávateľom. Zamestnanci často ani netušia koľko zamestnávateľa zamestnanec v skutočnosti stojí. Mnohí si myslia, že je to iba čistý plat, ktorý dostanú. Nechcem tým samozrejme paušalizovať. Ale zdá sa, že to mnohí musia skutočne riešiť aj praktikami, ktoré sú pre zamestnancov nie najpríjemnejšie.


Každý nemá možnosť sa stať zamestnávateĺom !

A to ani čiste teoreticky.

A myslim,že nemusím sa rozpisovať, že PREČO .
lubko6394
28.02.11,11:24
Každý nemá možnosť sa stať zamestnávateĺom !

A to ani čiste teoreticky.

A myslim,že nemusím sa rozpisovať, že PREČO .

Tak napíš, ja neviem prečo. Múdre teórie vynechaj a daj niečo z praxe, aby sme sa mohli inšpirovať.
velvet
28.02.11,13:41
ahojte

možno teraz trochu od veci - ale potrebujem radu

môžem "prinútiť" zamestnancov aby si urobili živnosť?
Vec sa má tak, že platy sú naozaj len na minime. Sú platení na úkol a nie na hodiny. Momentálne začali robiť stresy že ak robia len na úkol a nie na hodiny, tak nebudú ani upratovať po sebe, ani baliť výrobky... Jedná sa o výrobnú prevádzku.
Ak by sa dali na živnosť, mali by viac peňazí a ja menej nervov aj s nimi aj s tým, aby sa načas vyplatilo všetko čo treba.

Ale ako ich ku tomu "donútiť" alebo či sa to vôbec smie.... :confused:

Ďakujem
ivka70
28.02.11,13:50
ahojte

možno teraz trochu od veci - ale potrebujem radu

môžem "prinútiť" zamestnancov aby si urobili živnosť?
Vec sa má tak, že platy sú naozaj len na minime. Sú platení na úkol a nie na hodiny. Momentálne začali robiť stresy že ak robia len na úkol a nie na hodiny, tak nebudú ani upratovať po sebe, ani baliť výrobky... Jedná sa o výrobnú prevádzku.
Ak by sa dali na živnosť, mali by viac peňazí a ja menej nervov aj s nimi aj s tým, aby sa načas vyplatilo všetko čo treba.

Ale ako ich ku tomu "donútiť" alebo či sa to vôbec smie.... :confused:

Ďakujem

Nie je to mozne a ani ich nemozes nutit prejst na zivnost, prestuduj si informacie o zavislej cinnosti:
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-pravo/definicia-zavislej-prace-verzus-zivnostnik.html
http://www.praca-ako.sk/zivnost/zivnost-nie-je-pre-kazdeho/

Ale to, ze zamestnanci odmietaju balit vyrobky, upratovat svoje pracovne miesto a pod, je tvoja chyba.
Vsetky tieto postupy musis mat definovane v pracovnej naplni pracovnikov, v pracovnych postupoch, s ktorymi musia byt vedome oboznameni (podpisane, ze o nich vedia) a kvoli ich nedodrziavaniu dat aj porusenie pracovnej discipliny. Mozno bude stacit, ked dostanu jedno. Ak nie, pri opakovanom poruseni pocas 6 mesiacov im mozes dat vypoved.
Indeed
28.02.11,14:23
ahojte

možno teraz trochu od veci - ale potrebujem radu

môžem "prinútiť" zamestnancov aby si urobili živnosť?
Vec sa má tak, že platy sú naozaj len na minime. Sú platení na úkol a nie na hodiny. Momentálne začali robiť stresy že ak robia len na úkol a nie na hodiny, tak nebudú ani upratovať po sebe, ani baliť výrobky... Jedná sa o výrobnú prevádzku.
Ak by sa dali na živnosť, mali by viac peňazí a ja menej nervov aj s nimi aj s tým, aby sa načas vyplatilo všetko čo treba.

Ale ako ich ku tomu "donútiť" alebo či sa to vôbec smie.... :confused:

Ďakujem

Tu na porade len malo ľudí by povedalo,že ano urob s nimi Zmluvu o Dielo a nech pre teba pracujú pod iným statusom.

Ja hovorím,že pracovať podĺa zmluvy o Dielo sa páči len málo ľuďom, ale tí, ktorí okúsili vyhody" práce naživnosť", už by v živote nechceli pracovať ako zamestnanci.
Jednoducho je to životný štýl,kde pracovník za zvýšený prísun peńazí zapredáva sám seba a svoje zručnosti a výkonnosť tomu kto mu dáva prácu.

teoreticky ak by sa ti aj podarilo zariadiť aby zamestnanci prešli na živnosť,tak vznikne opačný extrem.
V snahe čím najviac vyfakturovať za prácu, budú "nabuchávať" astronomicky počet hodín,pričom výkonnosť vzrastie len minimalne.

To je riziko,do ktorého by som ako zamestnávateĺ asiu nešiel.
velvet
28.02.11,14:54
Ale to, ze zamestnanci odmietaju balit vyrobky, upratovat svoje pracovne miesto a pod, je tvoja chyba.
Vsetky tieto postupy musis mat definovane v pracovnej naplni pracovnikov, v pracovnych postupoch, s ktorymi musia byt vedome oboznameni (podpisane, ze o nich vedia) a kvoli ich nedodrziavaniu dat aj porusenie pracovnej discipliny. Mozno bude stacit, ked dostanu jedno. Ak nie, pri opakovanom poruseni pocas 6 mesiacov im mozes dat vypoved.

Samozrejme sú o tom oboznámení, podpísali kopec papierov. Lenže... stáva sa že im musím umelo dopisovať nejaké hodiny, pretože by nemali ani minimálnu mzdu - nestáva sa to často, ale predsa... no a potom čo im stiahnem? Minimálnu mzdu predsa dostať musia. Druhá vec je - rada by som im dala výpoveď, lenže sú si vedomí, že náhradu za nich nemám.
Hoci je kopec nezamestnaných, je problém nájsť niekoho.
Podnikanie je fakt ako zmluva s diablom.

Ale ďakujem za pomoc, nejako to poriešime - možno sa umúdria alebo ich pošlem kadeľahšie a môžem makať :mee:
ewita888
28.02.11,15:12
no, za minim. mzdu sa asi nikto nepretrhne od práce..