diskokom
20.02.09,22:45
Dobry den,

vedel by mi prosim niekto poradit ako postupovat v nasledovnej situacii?
Kupil som dom, ktory som rekonstrukciou znacne zhodnotil (prostriedky z hypotekarneho uveru), kvoli vaznej zmene rodinnej situacie ho vsak potrebujem predat (od kupy neuplynuli ani dva roky a nebol ani trvaly pobyt) a kupit inu nehnutelnost na byvanie.
Kedze zrekonstruovany dom ma teraz podstatne vyssiu hodnotu ako v case kupy, dan z prijmu by ma zatazila viac ako je unosne. Je mozne nejakym sposobom do danoveho priznania zapocitat aj naklady na kupu novej nehnutelnosti na byvanie?
Vopred dakujem za vasu ochotu, kedze v tejto oblasti sa neorientujem a situaciu vnimam ako vaznu, ocenim kazdy nazor.
mzdarka renca
20.02.09,22:13
Dobry den,

vedel by mi prosim niekto poradit ako postupovat v nasledovnej situacii?
Kupil som dom, ktory som rekonstrukciou znacne zhodnotil (prostriedky z hypotekarneho uveru), kvoli vaznej zmene rodinnej situacie ho vsak potrebujem predat (od kupy neuplynuli ani dva roky a nebol ani trvaly pobyt) a kupit inu nehnutelnost na byvanie.
Kedze zrekonstruovany dom ma teraz podstatne vyssiu hodnotu ako v case kupy, dan z prijmu by ma zatazila viac ako je unosne. Je mozne nejakym sposobom do danoveho priznania zapocitat aj naklady na kupu novej nehnutelnosti na byvanie?
Vopred dakujem za vasu ochotu, kedze v tejto oblasti sa neorientujem a situaciu vnimam ako vaznu, ocenim kazdy nazor.

pozri tieto príspevky, mohli by ti pomôcť

http://www.porada.sk/t78859-p5-predaj-bytu-a-dan-z-prijmu.html
diskokom
20.02.09,22:27
Dakujem, to som uz prezrel a odpoved mi to zial neposkytlo. Alebo len neviem citat medzi riadkami :)
mzdarka renca
20.02.09,22:40
Dakujem, to som uz prezrel a odpoved mi to zial neposkytlo. Alebo len neviem citat medzi riadkami :)

chcela som ti naznačiť, keď predáš dom, tak máš príjem a spomínal si rekonštrukciu, tak máš aj výdavky, ktoré ti znížia základ dane - sumu z ktorej budeš platiť daň.
Možno poradí aj niekto druhý.
Martasch
20.02.09,23:08
Zákon o dani z príjmov:
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok


(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom nespĺňaš

§ 8
Ostatné príjmy



(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

Stačí?
diskokom
21.02.09,10:59
Dakujem, v prvej otazke som to asi prilis zamotal :)
spresnim to trosku - aj ked zapocitam preukazatelne vydavky na rekonstrukciu, stale mi zostava pomerne velka cast hodnota vlastnej prace, ktoru v tom zohladnit nemozem...
preto som uvazoval nad tym, ci je mozne zahrnut do nakladov aj naklady na dalsiu (novu) nehnutelnost, ktoru kupim z predajom (povodnej) nadobudnutych financii (samozrejme v rovnakom kalendarnom roku).

Este raz vdaka.