Mar1
21.02.09,10:14
Dobrý deň, mám menší problém so správnym zaúčtovaním pohľadávky v JÚ a touto cestou prosím o radu. Konkrétne: v decembri 2008 bola zadaná faktúra, ale uhradená bola iba časť z nej, zvyšnú sumu uhradili v mesiaci január 2009.
Ako mám toto správne zaúčtovať v JÚ, mám tiež zdaniť celú sumu, aj keď bola do konca roka 2008 zaplatená len časť? Ako to zapísať do DP?
marina8
21.02.09,09:39
Dobrý deň, mám menší problém so správnym zaúčtovaním pohľadávky v JÚ a touto cestou prosím o radu. Konkrétne: v decembri 2008 bola zadaná faktúra, ale uhradená bola iba časť z nej, zvyšnú sumu uhradili v mesiaci január 2009.
Ako mám toto správne zaúčtovať v JÚ, mám tiež zdaniť celú sumu, aj keď bola do konca roka 2008 zaplatená len časť? Ako to zapísať do DP?

v knihe faktur mas v evidencii celu fakturu, ale mas uhradenu iba cast a ta cast co je uhradena ti vchadza do prijmov roku 2008, ostatne das do prijmov vtedy, ked to bude uhradene
nerozumiem otazke, ze ako to zapisat do DP? myslis do vykazu MaZ? alebo ako?
Mar1
23.02.09,10:59
Ďakujem za radu, čo sa týka druhej časti otázky, mal som na mysli či sa tá časť faktúry, ktorá bola uhradená až v roku 2009nemá zapísať do DP(daňového priznania) ako položka zvyšujúca základ dane, podľa paragrafu 17.
Zita5
23.02.09,11:05
Ďakujem za radu, čo sa týka druhej časti otázky, mal som na mysli či sa tá časť faktúry, ktorá bola uhradená až v roku 2009nemá zapísať do DP(daňového priznania) ako položka zvyšujúca základ dane, podľa paragrafu 17.

Z akého dôvodu zvýšiť ZD ? SZČO končí alebo prerušuje činnosť , alebo prechádza na paušálne výdavky ?
Mar1
23.02.09,11:31
Nie som taký ostrieľaný účtovník, som len amatér, ktorý sa všetko učí sám. V tomto prípade by som nerád spravil chybu, s takouto záležitosťou som sa ešte nestretol, preto využívam túto stránku na pomoc od iste oveľa skúsenejších ľudí ako som ja.
Paragrafu 17 celkom dobre nerozumiem, tak preto sa to pýtam.
SZČO normálne pokračuje vo svojej činnosti a ani neprechádza na paušálne výdavky (v jeho prípade by sa mu to absolútne neoplatilo, nakoľko ich má dosť). Nerád by som spravil nejakú chybu, aby ho nenaháňali po daňových úradoch.
Zita5
23.02.09,11:48
Dobrý deň, mám menší problém so správnym zaúčtovaním pohľadávky v JÚ a touto cestou prosím o radu. Konkrétne: v decembri 2008 bola zadaná faktúra, ale uhradená bola iba časť z nej, zvyšnú sumu uhradili v mesiaci január 2009.
Ako mám toto správne zaúčtovať v JÚ, mám tiež zdaniť celú sumu, aj keď bola do konca roka 2008 zaplatená len časť? Ako to zapísať do DP?

Takže, keďže ste amatér , tak postupujte nasledovne :
do peňažného denníka si v stĺpci pokladňa príjem alebo banka príjem zaúčtujete výšku čiastkovej úhrady pohľadávky , ktorá Vám bola uhradená ...v tom istom riadku túto platbu zaúčtujete aj do príslušného členenia ...tovar , alebo výrobky ,služby /neviem o čo sa jedná /.

V knihe pohľadávok si zaúčtujete uvedenú výšku úhrady pohľadávky a suma pohľadávok sa Vám zníži o uhradenú časť .

Ak účtujete SW , tak by to mal do Knihy pohľadávok zapísať program na základe Vášho pokynu .

Ak teda nič sa so živnosťou nedeje a SZČO pokračuje ďalej v podnikaní , tak výšku neuhradenej pohľadávky/pohľadávok uvediete do Výkazu o majetku a záväzkoch k 31.12.2008 , ktorý odovzdávate ako prílohu k DP , pokiaľ ste účtovnou jednotkou .
Neuhradenú časť pohľadávky neuvádzate v daňovom priznaní a ani ju nezdaňujete .

Do príjmov Vám vstúpi v roku jej uhradenia . U Vás to bude rok rok 2009 .
Zita5
23.02.09,12:19
Ďakujem za radu, čo sa týka druhej časti otázky, mal som na mysli či sa tá časť faktúry, ktorá bola uhradená až v roku 2009nemá zapísať do DP(daňového priznania) ako položka zvyšujúca základ dane, podľa paragrafu 17.

Nie , nemá sa zapísať do DP ako položka zvyšujúca ZD.

Druhá časť úhrady pohľadávky Vám ovplyvní základ dane v roku 2009.
Mar1
23.02.09,12:41
Ďakujem za rady, veľmi Ste mi pomohla.
Prajem veľa úspechov, ostávam s pozdravom Mar1