PeterKlimo
21.02.09,12:32
Dobrý deň,
môj problém je nasledovný:
som doktorand denného štúdia, ktorý neprekročil štandardnú dĺžku štúdia a má menej ako 30 rokov.

Počas roku 2008 som nebol nikde zamestnaný, mám však zo školou uzavretú dohodu o pracovnej činnosti (cez ktorú čerpám grand z európskeho sociálneho fondu) a tak okrem štipendia som mal príjem aj z tejto dohody. Príjem z tejto dohody bol cez 100 000 SK.

Moja otázka smeruje k tomu, či musím podávať RZ ZP, t.j. či musím z uvedenej sumy platiť zdravotné poistenie.

Vycházdal som zo zákona číslo 580/2004 Zz.:

1, podľa paragrafu 11,odsek 3 nie som zamestanec (písmeno a, hovorí len o trvalom pracovnom pomere - viď poznámku 20 pod čiarou).

2. podľa paragrafu 11 odsek 8 písmenu u, je za mňa platiteľom poistného štát (ale je tam formulácia "ak nie je ďalej uvedené inak").

3. podľa paragrafu 11 odseku 9 by som mal platiť, ale podľa mňa sa na mňa nevzťahuje, keďže nie som ani zamestanec, ani osoba samostatne zárobkovo činná.

4. podľa paragrafu 11 odsek 10 by som mal platiť, ale tu zase nespĺňam, formuláciu "osoba uvedená v odseku 8 písmeno a, až m, o, až r," lebo ja som písmeno u,

5.podľa paragrafu 13 odsek 1 písmeno a, je príjem všetko, čo píšem do daňového priznania. Ale ja nie som zamestnanec.

6. podľa paragrafu 13 odsek 20 písmeno d, sa považujú príjmy plynúce z práce mimo pracovný pomer považujú za vyňaté, ale iba u osôb uvedených v paragrafe 11 odsek 8 písmena a, až m, o, až r, (kde samozrejme doktorand - písmeno u, chýba).

Z horeuvedeného mi vyplíva, že by som nemal platiť zdravotné poistenie z príjmu plynúceho z dohody o pracovnej činnosti.

Čo ma však zneistuje, je stránka obcan.sk, kde je vyslovene napísané, že doktorand musí platiť zdravotné poistenie z práce vykonávanej mimo hlavný pracovný pomer. Bohužiaľ neobsahuje odkaz na príslušný paragraf.

Po niekoľkých hodinách strávených nad týmto zákonom mám z toho taký pocit, že doktorandi sa iba dopísali do paragrafu 11 odsek 8 písmeno u, a potom sa už na nich celkovo zabudlo.

Keďže nemám žiadne právnické vzdelanie, je dosť možné, že som to celé zle pochopil ja, a preto sa na Vás obraciam s prosbou o objasnenie.

Dakujem,
Peter Klimo
PeterKlimo
22.02.09,00:16
Dobrý deň p. Mihál,
v prvom rade, dakujem za Vašu reakciu,

tak nejak intuitívne aj ja cítim, že platiteľom poistného by nemal byť štát, ale zaujímalo by ma, z ktorého paragrafu to vyplíva.

Som doktorand, nie som zamestnanec. Príjem je ľubovoľne veľký.

§11:
(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za
...
u) študenta doktorandského študijného programu ...
....

(9) Štát je platiteľom poistného za osobu uvedenú v odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u), ak
a) je len zamestnancom a v období, v ktorom ....
b) je len samostatne zárobkovo činnou osobou a v období, v ktorom ...
c) u nej dochádza v rozhodujúcom období postupne alebo súčasne k súbehu skutočností podľa písmen a) a b) a v období, v ...

(10) Štát je platiteľom poistného za osobu uvedenú v odseku 8 písm. a) až m), o) až r), ak súčasne nie je zamestnancom ani samostatne zárobkovo činnou osobou a ak v tomto období jej príjem, ktorý podlieha dani z príjmov okrem vyňatých príjmov, nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b).

Odsek 9 nesplňam, lebo nie som ani zamestnanec, ani oszc (ani obidve naraz)
Odsek 10 nesplňam, lebo nie som vymenovaný - písmeno u) v prvom riadku chýba

Nechcem sa hrať na špekulanta, len ma to zaujíma, z ktorého paragrafu vyplíva, že štát nie je platiteľ poistného.


Čo sa týka odvodových tipov, pokiaľ máte na mysli možnosť rozložiť si príjem počas všetkých mesiacov (do 5000 SK) a považovať ho za vysporiadaný (ako daň vyberaná zrážkou), to sa mi neoplatí, lebo by som si nemohol uplatniť odpočitateľnú položku.

Tento rok mi aspoň vrátená daň pokryje zdravotné poistenie.

Pokiaľ máte na mysli iný tip, dúfam, že sa objaví vo vašom seriály Daňových a odvodových tipov na e-trende a ja budem budúci rok múdrejší.

V každom prípade, dakujem za váš čas a ochotnu pomáhať nám, menej skúseným.
Peter Klimo
Jozef Mihál
22.02.09,14:14
Aj ja som človek omylný, keď sa robili zmeny pre doktorandov k 1.1.2008, už som na MZ nebol a príspevok, ktorý som tu napísal včera, bol jednoducho chybný, za čo mna prosím ospravedlňte.

Doktorand je uvedený v § 11 ods. 8 písm. u) a ustanovenie § 11 ods. 10 sa tým na neho nevzťahuje.

Z toho vyplýva, že štát za neho platí poistné aj keď má popri štúdiu príjmy na dohody alebo iné príjmy zdanené podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov, napríklad autorské honoráre.

Teda - pokojne môžete mať príjem na dohodu 100000 Sk, nemusíte podávať ročné zúčtovanie na zdravotné poistenie, nemusíte nič platiť na zdravotné poistenie.

Hlavne, že je to takto a to vás určite poteší.
PeterKlimo
24.02.09,00:00
Dobrý deň,
po dalších hodinách strávených nad zákonom 580/2004, zisťujem že to nie je také jednoduché. Čo sa mi podarilo obhájiť je, že platitel poistného je za mňa štát.

To ma však nezbavuje povinnosti podať ročné zúčtovanie, lebo podľa §19(1) som povinný podať ročné zúčtovanie poistného, lebo nesplňam podmienku 1a) ani 1b)


§ 19
(1) Poistenec je povinný vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok a podať ho v príslušnej zdravotnej poisťovni do konca marca nasledujúceho kalendárneho roka. Povinnosť sa nevzťahuje na poistenca, ktorý

a) počas predchádzajúceho kalendárneho roka nebol samostatne zárobkovo činnou osobou a súčasne

1. v čase, keď bol poistencom, za ktorého platí poistné štát, a nebol zamestnancom, úhrn jeho vymeriavacích základov podľa § 13 ods. 1 až 8 nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b) okrem vyňatých príjmov,
2. v čase, keď bol platiteľom podľa § 11 ods. 2, jeho príjem podľa § 13 ods. 7 nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b) okrem vyňatých príjmov a
3. v čase, keď bol zamestnancom, jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a nemal príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa osobitného predpisu46) okrem vyňatých príjmov,

b) počas predchádzajúceho kalendárneho roka nebol samostatne zárobkovo činnou osobou a súčasne počas celého predchádzajúceho kalendárneho roka bol zamestnancom a jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a nemal príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa osobitného predpisu46) okrem vyňatých príjmov.


Tu sa už totiž pojednáva o vymeriavaciom základe. Predpokladám, že rzzp budem podávať na tačive typu C a štát za mňa doplatí 4% z príjmu plynúceho z dohody o pracovnej činnosti.

Ak sa v niečom mýlim, budem veľmi rád, ked ma opravíte, lebo sa neviem zbaviť pocitu, že môj postup je veľmi neštandardný a pri písaní zákona sa s ním nepočítalo.

Ešte raz vám dakujem,
Peter Klimo
Jozef Mihál
24.02.09,10:48
Podľa § 19 nemusíte vykonať ročné zúčtovanie.

Pretože: ...v čase, keď ste boli poistencom, za ktorého platí poistné štát (doktorand), a neboli ste zamestnancom (a v tomto stave ste boli počas celého roka 2008), úhrn Vašich vymeriavacích základov podľa § 13 ods. 1 až 8 (= 0 Sk) nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b) (= 64332 Sk) okrem vyňatých príjmov.
dvd
24.02.09,10:56
asi trochu mimo temy, no chcem sa iba opytat:
Neviete kedy bude na stranke MZ podpora na vykonanie RZZP za 2008?
Dakujem
Jozef Mihál
24.02.09,11:07
Neviem, nechcem strašiť, ale osoba, ktorá to pre MZSR robila vlani, odišla inde, tak ...
dvd
24.02.09,11:14
som im pisal mail (na MZ) a odpovedali mi, že podpora nie je, lebo sa ešte iba pripravuje vyhláška, ktorá určí vzory tlačív na RZZP za 2008. napísali mi to asi pred 2 týždnami, no jo.....
Jozef Mihál
24.02.09,12:01
Tak tak, pripravte sa na najhoršie.
PeterKlimo
24.02.09,12:43
Dobrý deň,
máte pravdu, a tým považujem môj problém za vyriešený.

Ešte raz vám dakujem a želám príjemný deň,
Peter Klimo
dvd
30.04.09,15:12
som im pisal mail (na MZ) a odpovedali mi, že podpora nie je, lebo sa ešte iba pripravuje vyhláška, ktorá určí vzory tlačív na RZZP za 2008. napísali mi to asi pred 2 týždnami, no jo.....

30.4.2009.............a stále nič :mad::(
Jozef Mihál
30.04.09,20:04
Veru stále nič, v tomto momente ešte neprebehlo konanie na komisií Ministerstva financií, takže odhadujem, že novela vyhlášky v Zbierke vyjde až v druhom májovom týždni.

Blahoželám SW firmám k nervom, ktoré budú mať.