zapalka
21.02.09,13:37
Prosim o radu:
1. Spolu s manzelom vlastnime dom podielom ja 2/3 a manzel 1/3.
2. Manzel vlastni byt, ktory nadobudol pred manzelstvom a byva v nom jeho syn.
3. Ja vlastnim tak isto byt, ktory som nadobudla pred manzelstvom. Ale chcem ho predat a peniaze investovat do spolocneho domu - na rekonstrukciu. Ja nemam ziadne deti.

Ked ze ja svoj majetok predam a investujem ho do spolocneho domu, jeho syn bude mat narok na dedicstvo aj z mojich investovanych penazi. Cize bude mat narok na polovicu z 1/3 domu. Je to spravne?

Chcem sa opytat, ci mam narok na dedenie podielu z manzelovho bytu, ked ze ma syna a nadobudol ho pred nasim manzelstvom.

Dakujem za pomoc.
Hrdzoska
21.02.09,13:53
Kedže manžel nadobudol byt ešte pred manželstvom tak nemáš nárok na tento byt a správne uvádzaš , že jeho syn po smrti manžela bude mať podiel na vašom dome ale z manželovej polovice bude 1/2 tvoja a druhá jeho syna. Takže to bude nemej ako 1/2 z 1/3 na dome.
zapalka
21.02.09,14:31
Ja som si myslela, ze nemam narok na jeho byt len pri rozvode.. Urcite sa to vztahuje aj na dedicstvo? V zakone som o tom nenasla ziadne informacie.
Mária27
21.02.09,15:47
Vy vlastníte 2/3 a mažel 1/3 domu.
Ak nezanecháte závet, po vás by dedil manžel, vaši rodičia a tí, ktorí s vami žili v domácnosti aspoň posledný rok. Ak tých iných niet, len mažel (druhá zákonná skupina).

Po manželovi by ste zo zákona dedili vy a jeho syn. Manželka a deti dedia rovnakým dielom. Takže by ste dedili polovicu manželovho bytu a polovicu jeho dielu na dome = 1/6 domu. Jeho syn by dedil 1/2 bytu a 1/6 domu. Ak preukážete, že ste vlastné peniaze vložili do spoločného majetku, môže sa tá hodnota domu znížiť.
Chobot
21.02.09,21:27
Ja som si myslela, ze nemam narok na jeho byt len pri rozvode.. Urcite sa to vztahuje aj na dedicstvo? V zakone som o tom nenasla ziadne informacie.

Spraavne si myslíš, je rozdiel, či sa rozdeľuje majetok v prípade rozvodu, alebo je predmetom dedičstva. V prípade rozvodu nemáš nárok na byt, ktorý nadobudol pred manželstvom. V prípade jeho smrti bude predmetom dedičstva celý jeho majetok bez ohľadu na to, ako ho nadobudol.
ROBIN111
22.02.09,08:59
Zaujímalo by ma, ako je to pri rozvode s nárokom na byt v prípade, keď ho jeden z manželov nadobudol ešte kým bol slobodný, cez hypotekárny úver. Berie sa to tak, že ak časť splátok platili ako manželia tzn. zo spoločných peňazí, obom vzniká pri rozvode nárok na podiel z bytu?
Chobot
22.02.09,09:48
Zaujímalo by ma, ako je to pri rozvode s nárokom na byt v prípade, keď ho jeden z manželov nadobudol ešte kým bol slobodný, cez hypotekárny úver. Berie sa to tak, že ak časť splátok platili ako manželia tzn. zo spoločných peňazí, obom vzniká pri rozvode nárok na podiel z bytu?

Nie, patrí len tomu, kto ho nadobudol pred uzatvorením manželstva. Druhý z manželov ale má nárok na úhradu primeraných nákladov - časť splátok z HÚ, ktoré platili zo spoločného rozpočtu. Tento nárok ale musí určiť súd, pokiaľsa dobrovoľne nedohodnú.
ROBIN111
22.02.09,10:05
Ďakujem.