Sica
21.02.09,16:13
Zamestnankyňa bola od 12/02/2009 do 20/02/2009 na OČR. Zároveň však ochorela a od 16/02/2009 je na PN. Je možný súbeh týchto dvoch situácií? Skúšala som urobiť skúšobne mzdu za február a program mi vyhlásil, že obdobie je v konflikte s iným obdobím. Prosím, poradíte? :( Ďakujem.
brčko
21.02.09,15:47
Ak by išlo napr. o živnostníka, tak vyplácanie nemocenského má prednosť pred vyplácaním ošetrovného. Takže by od toho 16.2.09 poberal už len nemocenské.
tak isto by to malo byť aj počas poberania náhrady príjmu pri dočasnej PN vid zákon o sociálnom poistení § 43 písm. a)

Poistenec nemá nárok na výplatu ošetrovného za dni, počas ktorých sa mu vypláca náhrada príjmu pri dočasnej PN zamestnanca podla osobitného predpisu,...

Potom ale asi treba oznámiť na SP, že začal poberať náhradu príjmu ??!!, lebo je to zmena, ktorá ovplyvnuje nárok na ošetrovné.
Sica
21.02.09,15:52
Super. Ďakujem...
Veronika R
21.02.09,16:06
Zmestnanec nemá nárok na ošetrovné za dni, počas ktorých sa mu vypláca náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, má nárok na výplatu nemocenského (PN) alebo má nárok na výplatu materského.
Ľaľa
22.02.09,12:44
Dobrý deň, prosila by som poradiť, ako je to v súčasnej dobe s poskytovaním podpory pri ošetrovaní člena rodiny. Zamestnanec ošetruje chorého otca 10 dní. Za uvedenú dobu mu SP vyplatí PoČR. Nakoľko otec je naďalej chory, tak zamestnanec si zoberie trebárs deň dovolenky a potom má znovu vypísaná "ošetrovačku na otca". Má zamestnanec v nárok na PoČR aj za druhu "ošetrovačku"? Ďakujem
veronikasad
22.02.09,14:08
Dobrý deň, prosila by som poradiť, ako je to v súčasnej dobe s poskytovaním podpory pri ošetrovaní člena rodiny. Zamestnanec ošetruje chorého otca 10 dní. Za uvedenú dobu mu SP vyplatí PoČR. Nakoľko otec je naďalej chory, tak zamestnanec si zoberie trebárs deň dovolenky a potom má znovu vypísaná "ošetrovačku na otca". Má zamestnanec v nárok na PoČR aj za druhu "ošetrovačku"? Ďakujem
Pokial sa jedná o tú istú nemoc, lekár by nemal vystaviť novú OČR-ku, ale pokračovanie starej. Prerušenie ošetrovania dovolenkou to nerieši
Ľaľa
22.02.09,17:07
Ďakujem za odpoveď. Z toho vyplýva, že nárok na dávky z druhej Očr by bol v tomto prípade len vtedy, ak by na druhej žiadosti o Počr bola iná diagnóza? Alebo sa mýlim? Zdá sa mi, že niekedy to bolo tak, ale už som dávno ošetrovačku neriešila...
veronikasad
22.02.09,17:55
Ďakujem za odpoveď. Z toho vyplýva, že nárok na dávky z druhej Očr by bol v tomto prípade len vtedy, ak by na druhej žiadosti o Počr bola iná diagnóza? Alebo sa mýlim? Zdá sa mi, že niekedy to bolo tak, ale už som dávno ošetrovačku neriešila...
Či sa jedná o tú istú diagnozu alebo inú musí posúdiť ošetrujúci lekár, ktorý vystaví buď pokračovanie OČR-ky alebo novú.
Dávky ošetrovného vypláca od 1. dňa SP a myslím, že ak by s malým prerušením prišlo na jedného pacienta viac žiadostí o ošetrovné, preverí si to u ošetrujúceho lekára