kkllc
21.02.09,17:31
Viem, že sa tu o tom popísalo dosť, ale nenašla som to čo by som konkrétne chcela vedieť. Čítala som aj zákon, len sa neviem z toho dostať:
Manžel platí daň cca. 400,-Sk za mesiac. Dal si v práci žiadosť na ročné zučtovanie dane. Teraz ma napadlo či by si nemohol uplatniť NČZD na manželku, ked moj príjem za r. 2008 bol 91.812,- Sk. Pracovala som celý rok 2008. Može o to dodatočne požiadať ked už dal žiadosť a na manželku tam nevyplnil?
Tweety
21.02.09,16:47
Viem, že sa tu o tom popísalo dosť, ale nenašla som to čo by som konkrétne chcela vedieť. Čítala som aj zákon, len sa neviem z toho dostať:
Manžel platí daň cca. 400,-Sk za mesiac. Dal si v práci žiadosť na ročné zučtovanie dane. Teraz ma napadlo či by si nemohol uplatniť NČZD na manželku, ked moj príjem za r. 2008 bol 91.812,- Sk. Pracovala som celý rok 2008. Može o to dodatočne požiadať ked už dal žiadosť a na manželku tam nevyplnil?
Mohol, ak mzdárku pekne poprosí(lebo je už po termíne na podanie žiadosti) o úpravu v žiadosti a uvedie tvoj príjem. Môže si uplatniť len rozdiel medzi NČ a tvojím príjmom zníženým o odvody do poisťovní.
kkllc
21.02.09,16:53
Ďakujem za odpoved. Si super.
kkllc
21.02.09,16:54
A ak by mzdarka nechcela tak už nič?
Tweety
21.02.09,16:57
A ak by mzdarka nechcela tak už nič?
Nie, pretože už je po termíne na podanie žiadosti, v ktorej mal uviesť všetky skutočnosti a priložiť potrebné doklady.
kkllc
26.02.09,06:33
A nemohol by si podať daň. prizn. A? V poučení na vyplnenie DP A - dáva ak požiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane o vykonanie RZ, ale nepredložil v ustanovenom termíne zemestnávateľovi, ktorý je platiteľ dane, požadované doklady.
Neviem či sa tu píše aj o tomto mojom prípade, lebo on do žiadosti o RZ nezaškrtol, že chce úľavu na manželku.
kkllc
26.02.09,07:13
A nemohol by si podať daň. prizn. A? V poučení na vyplnenie DP A - dáva ak požiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane o vykonanie RZ, ale nepredložil v ustanovenom termíne zemestnávateľovi, ktorý je platiteľ dane, požadované doklady.
Neviem či sa tu píše aj o tomto mojom prípade, lebo on do žiadosti o RZ nezaškrtol, že chce úľavu na manželku.
veronikasad
26.02.09,07:42
A nemohol by si podať daň. prizn. A? V poučení na vyplnenie DP A - dáva ak požiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane o vykonanie RZ, ale nepredložil v ustanovenom termíne zemestnávateľovi, ktorý je platiteľ dane, požadované doklady.
Neviem či sa tu píše aj o tomto mojom prípade, lebo on do žiadosti o RZ nezaškrtol, že chce úľavu na manželku.
Môže si podať dodatočné DP, ku ktorému priloží kopiu ročného zúčtovania dane od zamestnávatela. V ňom si uplatní NČZD na manželku. Hrubý príjem znižuješ o zaplatené poistné manželky.
kkllc
26.02.09,18:36
dakujem za radu
janka.mo
08.03.09,19:52
dobry den,
chcem sa opytat, ak manzelka je evidovana na urade prace a mala za rok 2008 prijem 30820,10 (za poistovnictvo), tak si moze na nu manzel uplatnit 98496 - 30820,10. je to tak spravne? ona si nemusi podavat danove priznanie, vsak?
Jozef Mihál
08.03.09,19:58
Na obe otázky je odpoveď áno.
janka.mo
08.03.09,20:07
Na obe otázky je odpoveď áno.
dakujem