Štefanum
21.02.09,18:32
Mám zopár otázok, ohľadom fungovania slobodných umelcov. Môj otec je registrovaný na DU, má DIC, vedie účtovníctvo, odvádza dane. Neplatí si však odvody do ZP ani na sociálke. Keď je chorý tak platí keš. Predtým, než začal takto fungovať, bol riadne zamestnaný a zamestnávateľ zaňho odvádzal odvody /15 rokov vraj určite/. Chcem sa opýtať, či bude mať po dovršení dôchodkového veku nárok na dôchodok? Alebo si musí vyplatiť všetky podľžnosti na ZP? Bohužiaľ práve neviem, presné dátumy odkedy ako fungoval. ďakujem
Muška
21.02.09,17:44
Neplatí si však odvody do ZP
Tak na ZP je povinný si platiť .
Na SP dobrovoľne.
Muška
21.02.09,17:46
klikni a čítaj :http://www.porada.sk/t14064-odvody-a-dane-umelcov-a-autorov.html

zmenili sa niektoré čísla......ako výška minimálneho odvodu, percento paušálnych výdavkov, ale princíp zostal.
Štefanum
21.02.09,18:17
Chcem sa opýtať, ako to bude s tým dôchodkom.Či bude mať po dovršení dôchod. veku nanho nárok, ak by nezaplatil nedoplatok na ZP?
veronikasad
21.02.09,19:00
Chcem sa opýtať, ako to bude s tým dôchodkom.Či bude mať po dovršení dôchod. veku nanho nárok, ak by nezaplatil nedoplatok na ZP?
nedoplatok zdr.poistenia nesúvisí s nárokom na starobný dôchodok.
Podmienka vzniku nároku na starobný dôchodok je dovršenie dôchodkového veku a doba dôchodkového poistenia aspoň 15 rokov.
Štefanum
21.02.09,19:23
Čo sa týka ZP. Predtým ste spomenuli, že ZP je povinný si platiť. Ak ho neplatí znamená to, že pri ošetrení u lekára, alebo pri hospitlaizácii si bude musieť všetko platiť sám, alebo je ešte niečo čo mu z neuhradeného ZP vyplýva?
Muška
21.02.09,20:03
Čo sa týka ZP. Predtým ste spomenuli, že ZP je povinný si platiť. Ak ho neplatí znamená to, že pri ošetrení u lekára, alebo pri hospitlaizácii si bude musieť všetko platiť sám, alebo je ešte niečo čo mu z neuhradeného ZP vyplýva?
Z neuhradeného ZP mu vyplýva, že ho raz určite bude musieť doplatiť, aj s penálmi aj s pokutou za nepodanie RZZP......
uo35
16.11.09,22:01
hladam radu- som hrnciar keramikar momentalne registrovany na UP.a chcem sa zaregistrovat ako slobodny umelec ale neviem ake su vyhody alebo nevyhody ako slobodny umelec alebo zivnostnik vie mi niekdo poradit ? mozem ako slobodny umelec predavat svoje vyrobky na jarmokoch a obchodoch? na samotnom danovom urade mi ohladom tohoto nevedeli moc povedat : Vopred Dakujem za Radu