schevka
22.06.05,10:33
Súčasťou pracovnej zmluvy by mal byť aj platový výmer, ktorým zamestnanec uzatvára so zamestnávateľom dohodu o platových podmienkach pri nástupe do zamestnania. Je možné, aby v priebehu trvania pracovného pomeru zamestnávateľ zásadne zmenil spôsob odmeňovania? (Ide o zmenu celopodnikovú, nie voči jednému zamestnancovi.) Aké kroky musí v tomto smere zamestnávateľ vykonať? Je povinnosťou zamestnávateľa vystaviť nový platový výmer, na ktorom zamestnanec môže, ale nemusí potvrdiť svoj súhlas so zmenou odmeňovania svojím podpisom? V akom prípade môže zamestnanec nesúhlasiť so zmenou odmeňovania?
durisovad
22.06.05,08:46
Zmenu systemu odmenovania musi zamestnavatel oznamit pisomne. Zamestnanec ma tri moznosti - suhlasit a zostat zamestnany, nesuhlasit a odist alebo sa pokusit vyjednavat.
V dobrej firme, ktora ma len prechodne tazkosti sa oplati chvilu vydrzat. Ale ak je zamestnavatel vydriduch, asi sa treba poobzerat po inej robote.
miriza
22.06.05,08:48
My to robíme tak, že keď je nejaká zmena, čo sa týka odmeňovania tak vždy si urobím dodatok k pracovnej zmluve a tam je to presne napísané a mám to podísané obidvomi stranani. Mám prípad, že k jednej pracovnej zmluve už mám aj 3 dodatky.
Jana Motyčková
22.06.05,09:51
Aké kroky musí v tomto smere zamestnávateľ vykonať? Je povinnosťou zamestnávateľa vystaviť nový platový výmer, na ktorom zamestnanec môže, ale nemusí potvrdiť svoj súhlas so zmenou odmeňovania svojím podpisom? V akom prípade môže zamestnanec nesúhlasiť so zmenou odmeňovania?

Viď § 43 ZP - mzdové podmienky tvoria súčasť pracovnej zmluvy, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve . Žiadna zmena pracovnej zmluvy nemôže byť vykonaná jednostranne. Podľa môjho názoru treba s každým zamestnancom podpísať Dohodu o zmene pracovnej zmluvy - musí to znieť ako dohoda, nie len ako dodatok, ktorý môže byť aj jednostranný.
miriza
22.06.05,09:55
Dodatky máme podpísané obidvomi stranami teda aj zamestnancom aj zamestnávateľom.
tibor
22.06.05,09:59
ako píše somij - každý rok je nový obojstranne podpísaný dodatok ohľadom platového výmeru - predsa aspoň valorizovať sa sluší.
Jura
22.06.05,09:59
Každá zmena týkajúca sa PZ sa robí na základe dohody o zmene PZ, podľa ktorej
možno obsah pracovného pomeru zmeniť zásadne len dohodou účastníkov a písomnou
formou.