Dáša_
21.02.09,21:49
Potrebujem vyriešiť jednu dilemu.

Manželia vlastnia 2 firmy:
1.z dvojice ma sro, platca dph
2.zdvojice je FO, neplatca dph

Ako kúpiť auto tak, aby to bolo najvýhodnejšie s výhľadom na možný odpočet DPH.

Je možné kúpiť auto do sro a FO fakturovať nejaký nájom povedzme na 3 dni v týždni za predpokladu, že sro má odpovedajúcu živnosť ?
Dáša_
23.02.09,14:36
:)
ekopo
23.02.09,14:51
Aby bolo možné odpočítať DPH, tak musí byť v kategórii N1. Ak bude , tak ho kúpiť na s.r.o. Odpočítať potom možno DPH z auta, PHM a pod. Prenajímať pre FO bude možné.
Dáša_
23.02.09,15:16
Aby bolo možné odpočítať DPH, tak musí byť v kategórii N1. Ak bude , tak ho kúpiť na s.r.o. Odpočítať potom možno DPH z auta, PHM a pod. Prenajímať pre FO bude možné.

vdaka - čaká sa, či neprejdu vo vláde tie "krízové " balíčky. Tam sa hovorilo o odpočte dph tuším zo všetkých osobnych aut :D:D

Ale po pravde, najviac ma asi zaujíma ten nájom.
ekopo
23.02.09,15:35
Ak bude schválené vôbec niečo ohľadne áut, tak to bude mať určite nejakú podmienku. Napr. odovzdanie (nie predaj) starého auta .., môžu byť naoko "zvýhodnené" značky, ktoré sa vyrábajú na Slovensku. Úplne "odpustenie" DPH je dosť zložitý proces s dopadom na ŠR. Podľa expertov by to nebolo riešenie pre ekonomiku SR.
Ohľadne nájmu: s.r.o. bude prenajímať za primerane malú sumu auto pre FO. V nájme môžu byť špecifikované prípadné náklady ktoré hradí FO v súvislosti s prevádzkovaním MV. Napr. výmena oleja......Podľa toho čo bude výhodnejšie pre s.r.o. alebo pre FO.
Dáša_
23.02.09,15:47
Ak bude schválené vôbec niečo ohľadne áut, tak to bude mať určite nejakú podmienku. Napr. odovzdanie (nie predaj) starého auta .., môžu byť naoko "zvýhodnené" značky, ktoré sa vyrábajú na Slovensku. Úplne "odpustenie" DPH je dosť zložitý proces s dopadom na ŠR. Podľa expertov by to nebolo riešenie pre ekonomiku SR.
Ohľadne nájmu: s.r.o. bude prenajímať za primerane malú sumu auto pre FO. V nájme môžu byť špecifikované prípadné náklady ktoré hradí FO v súvislosti s prevádzkovaním MV. Napr. výmena oleja......Podľa toho čo bude výhodnejšie pre s.r.o. alebo pre FO.

no veď sa čaká na podmienky:)) a jedno 13 ročne odstavené auto sa tiež nájde :)))
o osožnosti tohto si nerobím absolutne žiade ilúzie - teda, osožnosť pre pradajcov, resp. dovozcov ako silnú skupinu :D mi je jasná.
Preferovanie domácich aut - to by mohol byť trochu problém - to by sa asi unii nepačilo :D

Ale vlastná peňaženky mi je momentálne milšia - dokonca mám presondované aj ceny v blízkom zahraničí a sú z môjho pohľadu neuveriteľné.