Monika C.
21.02.09,22:07
Poradáci viete mi poradiť s problémom : máme budovu, ktorú vlastnia 2 FO, tá druhá fyz. osoba to vlastní spolu s manželkou, ktorá je zároveň aj konateľkou firmy v s.r.o. , ktorá má kancelárie v tejto budove. Medzi FO a s.r.o. je urobená zmluva na základe čoho s.r.o. môže ďalej prenajímať priestory len kvôli tomu, že 2 firmy potrebovali aj faktúry. S.r.o. má normálne zaúčtované FA vo výnosoch za 10,11,12/08 ale tieto ešte neboli zaplatené v roku 2008. Ide mi o to či môžeme refakturovať tieto príjmy FO alebo na základe zmluvy poslať mu peniaze . Neviem dosť je to domotané - a to tým pádom s.r.o. by nemala nič z toho čiže príjem napr. 10000,- a výdavok 10000,-. Možem tento výdavok dať do nákladov rok 2008 alebo nie existuje tákáto možnosť. Nie sme platcami DPH a je to suma asi 25000,- Sk.
Zoltán Kovács
21.02.09,21:53
Poradáci viete mi poradiť s problémom : máme budovu, ktorú vlastnia 2 FO, tá druhá fyz. osoba to vlastní spolu s manželkou, ktorá je zároveň aj konateľkou firmy v s.r.o. , ktorá má kancelárie v tejto budove. Medzi FO a s.r.o. je urobená zmluva na základe čoho s.r.o. môže ďalej prenajímať priestory len kvôli tomu, že 2 firmy potrebovali aj faktúry. S.r.o. má normálne zaúčtované FA vo výnosoch za 10,11,12/08 ale tieto ešte neboli zaplatené v roku 2008. Ide mi o to či môžeme refakturovať tieto príjmy FO alebo na základe zmluvy poslať mu peniaze . Neviem dosť je to domotané - a to tým pádom s.r.o. by nemala nič z toho čiže príjem napr. 10000,- a výdavok 10000,-. Možem tento výdavok dať do nákladov rok 2008 alebo nie existuje tákáto možnosť. Nie sme platcami DPH a je to suma asi 25000,- Sk.

Do nákladov s.r.o. môže ísť iba zaplatené nájomné fyzickej osoby. Takže ak v r. 2008 nájomné nebolo zaplatené, potom nie je to daňový náklad.


§19

(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.
Adelka 2
25.05.09,15:39
Dobrý deň !
S.r.o., plátca DPH má v prenájme od fyzickej osoby priestory Penzionu,kde poskytuje ubytovacie služby. Ubytovaným klientom neposkytuje stravu iba raňajky ktoré sú v cene ubytovania. Stravovanie im zabezpečila v blízkej reštaurácii. Toto reštauračné zariadenie vyfakturuje s.r.o. za podanú stravu na konci mesiaca.
Otázka:

Ako toto účtovať, akým spôsobom má s.r.o. preučtovať náklady za podanú stravu ubytovaným ?
Vystaviť faktúru s DPH?
Väčšinou platia platobnými kartami?

Ďakujem !
optimistka
25.05.09,16:19
dph z obstarania stravy odpočítaš a hosťom vyfakturuješ cez fa alebo zaeviduješ do ERP ubytovanie vrátane raňajok
určite s dph, firma ktorá služby poskytuje je platca dph
platba platobnou kartou v PU
faktura - pohľadávka 311/602,343
uhrada na BU 221/311
cez ERP 261/602,343
uhrada na BU 221/261
Adelka 2
27.05.09,08:10
Ďakujem optimistka, čo sa týka raňajok robíme to presne tak ako si uviedla, ale upresním - v mesiaci apríl niektorí z dlhodobo ubytovaných večerali v blízkej reštaurácii, pretože náš penzion neposkytuje celodennú stravu iba raňajky. Táto reštaurácia vystavila faktúru za odobraté večere našej s.r.o., teda my máme náklad. Ako vysporiadať a zaúčtovať náhradu od ubytovaných odberateľov stravy keďže oni nechcú mať na faktúre uvedené, že je to platba za ubytovanie a stravovanie. ERP nemáme, platia buď platobnou kartou, alebo na účet. Ako som informovaná pri platbe za poskytnuté ubytovacie služby vrátane raňajok nie je povinnosť mať ERP.