betka
21.02.09,22:55
Zákon o účtovníctve par. 24, kt. platilo červeným a platí zeleným. V podstate je princíp účtovania totožný: (doteraz som mala dosť príspevkov ohľadom účtovania a pochopenia týchto ods., ale teraz som sa pomýlila jednou liter, čo považujem za nesprávny postup.
Žiadny pokyn, resp. usmernenie platné od 1.1.2008 som nenašla


(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu menu euro použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska v deň vysporiadania obchodu referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a) v deň predchádzajúci dňu vysporiadania obchodu. (Táto zmena nadobúda účinnosť 1. marca 2009)

(4) Pri prevode peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v slovenskej mene a z účtu zriadeného v slovenskej mene na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3.

(4) Pri prevode peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v eurách a z účtu zriadeného v eurách na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3 prvej vety.

Otázka:
Ako postupujete, keď máte konfirmáciu od banky, že Vám stiahla z účtu EUR a pripísala ich na Sk účet za dohodnutý kurz po telefone. V minulosti sa použil kurz NBS pri ocenení CM. Len tak som sa pohrala s číslami a kurzom NBS a komerčným kurzom, vždy by vyšli náklady. Ibaže kurz NBS nepoužívame tento rok pri takomto prípade. (viď postupy)
1. moje účtovanie:
kurz KB 30,15 , 100 EUR
261xxx/221005 100 Eur
221002/261xxx
Toť vsjo....

Teda bez rozdielov, neúčtujem ani náklad ani výnos (samozrejme, že by sa nedalo uvažovať účtami 563, 663, ale účtami 568,668)

2.nemenovaná literatúra uvádza:
- výdavok z EUR účtu kurz KB: 261/221xxx
- príjem na Sk účet:221/261
- rozdiel medzi kurzom KB a účtovným kurzom :confused: 568/221 (a k tomu má tam ešte i chybu namiesto 221 má 222:D)
(ešte by som pochopila tento postup pri FIFO, )

Prosííííííím o názory. Sedím nad tým 4 hod. A mám asi 20 konfirm.
Vďaka
betka
22.02.09,15:34
Už som na to prišla
daniela0011
24.02.09,12:09
Tiež sedím nad tým istým. A mám problém zistiť aký je rozdiel medzi "prevodom prostriedkov z účtu v cudzej mene na účet zriadený v eurách" a "predajom cuzdej meny za menu euro".
Minulého roku som prevody, ktoré boli podložené konfirmáciou zúčtovavala ako predaj a rozdiel účtovala na 568. Teraz mi nie je jasné, kurz z ktorého dňa mám použiť. Vychádza mi, že "deň vysporiadania obchodu", tak ako je to v §24, ale je to správne, keď sa používajú kurzy vyhlásené deň predchádzajúci.
Mam v tom zmetok a rada by som vedela aj názor niekoho iného...
Ďakujem
betka
26.02.09,13:30
Ja som použila kurz NBS v deň vysporiadania obchodu:
Učtovania:
Účet EUR: 261/221xxx 10 tis. Eur (301000)
Vklad na účet Sk: 221xxx/301 500 tis.

Predaj EUR-konfirmácia: 30,15
Kurz NBS 30,100
568/221xxx 500 sk

Po štúdiu som zistila, že nedosšlo až k takým závažným zmenám v uvedenom par., len sa trošku predlžil a upresnil.
Za deň vysporiadania obchodu považujem deň odpísania z účtu EUR, a použila som kurz NBS, oceňovala som cez kurz NBS.
Fany
10.03.09,06:40
Je niekde presne vymedzené, kedy sa použije kurz ECB a kedy NBS?
Ak mám klasický nákup v Česku za CZK teraz v marci, zaúčtujem to do účtovníctva akým kurzom? ECB alebo NBS?
Ak budem mať výber z účtu v CZK do pokladne, do účtovníctva akým kurzom?
lucika1
10.03.09,13:25
To by zaujimalo aj mna. Ale myslim, ze cely bankovy vypis sa uctuje kurzom z predchadzajuceho dna ako je den na vypise, nie?

Teda ak mam:
1. 29.1 vyber z uctu = pouzijem kurz 27,351 (z 28.1)?
2. ale co, ked 31.1 poplatok banke = pouzijem kurz 27,882 (z 30.1) aj ked je 31.1 sobota?

chapem to spravne?
Lila
11.03.09,08:56
Betka, pozor, to by bol 500 Sk výnos /668/ a voči aú 261 a nie 221.
Vy predávate predsa EURá za vyšší kurz ako bola v ten deň NBS.