Lubo44
22.02.09,11:24
ahojte,
chcel by som si len overiť jednu vec.
FO - zamestnanec a zároveň živnostník, mal v roku 2008 príjem len zo závislej činnosti. Mal síce aktívnu živnosť, ale nemal z nej žiadny príjem.

Podľa mňa by stačilo ak podá DP typ A. Je to tak?

Ďakujem
m.hladka
22.02.09,18:05
Musí podať DP typ B.
Jozef Mihál
22.02.09,18:10
Rozhodujúce nie je to "čo je" - ale aké mal príjmy.

Ak mal príjmy len zo závislej činnosti, v súlade s poučeniami k DP FO typ A, B podáva DP pomocou tlačiva FO typ A.

Citujem z poučenia k typu B:

"Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ B (ďalej len "priznanie typ B") vypĺňa daňovník, ktorý má príjmy, ktoré sú predmetom dane z príjmov fyzickej osoby [§ 5 až § 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“)] a nie sú oslobodené od dane. Daňové priznanie typ A je určené pre daňovníkov, ktorí majú príjmy len zo závislej činnosti."
Zita5
22.02.09,18:31
ahojte,
chcel by som si len overiť jednu vec.
FO - zamestnanec a zároveň živnostník, mal v roku 2008 príjem len zo závislej činnosti. Mal síce aktívnu živnosť, ale nemal z nej žiadny príjem.

Podľa mňa by stačilo ak podá DP typ A. Je to tak?

Ďakujem

Treba posúdiť ...........z pohľadu z podnikania , ak teda má živnosť aktívnu , či nemal stratu , ak by predsa sa tam strata objavila , tak podáva "B" ......

Nie je to také jednoznačné , ak uvediete , že nemal žiaden príjem z podnikania .Treba brať v úvahu aj širšie súvislosti .
Lubo44
22.02.09,19:18
nemal ani príjmy, ani výdavky.
Takže mu vyplním DP typu A.
mzdarka renca
22.02.09,19:22
nemal ani príjmy, ani výdavky.
Takže mu vyplním DP typu A.

áno, ale mal by oznámiť DÚ, že nemal žiadne príjmy za rok 2008 zo živnosti.
m.hladka
22.02.09,20:52
A nie je rovno jednoduchšie podať DP FO typ B?

Ak má niekto prerušenú živnosť, je zamestnaný a nemá príjem FO §5-8 (teda zo živnsoti), mal by podať DP FO typ B a priložiť kópiu o prerušení (pozastavení) živnosti na DU.
Ak horeuvedená otázka je, že mal aktívnu živnosť, ale bez príjmu, tak by mal podať DP FO typ B, kde priloží doklad od zamestnávateľa "Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti.. " (str. 3, V. oddiel)
Ak podá DP FO typ A (zamestnanec + aktívnu činnosť bez príjmu), tak potom akú prílohu tam doloži, že nemal príjem? Nejaké čestné prehlásenie? Neviem.
mzdarka renca
22.02.09,21:09
A nie je rovno jednoduchšie podať DP FO typ B?

Ak má niekto prerušenú živnosť, je zamestnaný a nemá príjem FO §5-8 (teda zo živnsoti), mal by podať DP FO typ B a priložiť kópiu o prerušení (pozastavení) živnosti na DU.
Ak horeuvedená otázka je, že mal aktívnu živnosť, ale bez príjmu, tak by mal podať DP FO typ B, kde priloží doklad od zamestnávateľa "Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti.. " (str. 3, V. oddiel)
Ak podá DP FO typ A (zamestnanec + aktívnu činnosť bez príjmu), tak potom akú prílohu tam doloži, že nemal príjem? Nejaké čestné prehlásenie? Neviem.

Ja osobne takým prípadom robím DP B už niekoľko rokov, príjem zo živnosti 0,- Sk. Neprikladám žiadnu prílohu, resp. žiadne čestné prehlásenie.
Zlata
22.02.09,21:51
Ja osobne takým prípadom robím DP B už niekoľko rokov, príjem zo živnosti 0,- Sk. Neprikladám žiadnu prílohu, resp. žiadne čestné prehlásenie.

Tiež som robila po minulé roky typ B.
Ale pochopila som to pre rok 2008, že ak má len príjmy zo závilsej činnonnsti, ak zo živnosti nemá žiadne príjmy ani stratu, tak môže dokonca požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie,( ak spĺňa podmienky), alebo postačí priznanie typ A.
Na DÚ sa odporúča napísať jedna veta, že mal príjem len z par. 5, iný príjem nemal a nevykázal stratu.
marjankaj
22.02.09,22:03
nemal ani príjmy, ani výdavky.
Takže mu vyplním DP typu A.

Keď mal aktívnu živnosť, to si ani neplatil Odvody do ZP a SP?
mzdarka renca
22.02.09,22:11
Tiež som robila po minulé roky typ B.
Ale pochopila som to pre rok 2008, že ak má len príjmy zo závilsej činnonnsti, ak zo živnosti nemá žiadne príjmy ani stratu, tak môže dokonca požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie,( ak spĺňa podmienky), alebo postačí priznanie typ A.
Na DÚ sa odporúča napísať jedna veta, že mal príjem len z par. 5, iný príjem nemal a nevykázal stratu.

Je to na daňovníkovi, ako sa rozhodne. Ak robíš DP typ B, tak ak je príjem 0,-Sk, tak už nemusíš ohlasovať na DÚ, že si nemala žiaden príjem zo živnosti. Stále mi to vychádza, ako najjednoduchšia varianta.
Jozef Mihál
22.02.09,22:18
...nechápem, prečo neveríte tak vierohodnému textu, ako je poučenie k daňovému priznaniu a zbytočne si komplikujete život vypĺňaním tlačiva typ B.

Veď tým, že živnostník podá DP na tlačive A, nepriamo "vyhlási", že nemá žiadne príjmy z podnikania... načo a aké ešte čestné prehlásenie a pod...?
m.hladka
23.02.09,07:38
Máte pravdu pán Mihál, len aby to pochopili aj pracovníčky na DÚ, lebo nám je to jasné, ale nie vždy sa to zhoduje s výkladom DÚ.
Paula
23.02.09,07:54
abadon
23.02.09,09:25
Keď mal aktívnu živnosť, to si ani neplatil Odvody do ZP a SP?

Pokiaľ pracoval vo firme na hlavný pracovný pomer firma mu platila aj socialné a aj zdravotné.

Ja osobne by som použil Typ B.
manus
23.02.09,09:39
Máte pravdu pán Mihál, len aby to pochopili aj pracovníčky na DÚ, lebo nám je to jasné, ale nie vždy sa to zhoduje s výkladom DÚ.

Ja v takomto prípade robím vždy "B", tiež som sa bola pýtať na DÚ (Bytča), či bude stačiť typ A, no povedali mi, že musí byť B-čko, lebo živnosť je aktívna, aj keď nie sú príjmy ani výdaje. Tak radšej som počúvla tetušky z DÚ, kedže oni mi to budú kontrolovať, aby nemali neskôr problémy ;)
Paula
23.02.09,09:56
Pridám vám dnešnú skúsenosť....moja tetuška urgovala v "A" prepočet sumy na r. 64, resp. 65 na € a tento napísať hneď vedľa sumy v Sk. To, že je prepočet napísaný po správnosti v odd. XII, jej ušlo.
Zita5
23.02.09,10:01
Ja v takomto prípade robím vždy "B", tiež som sa bola pýtať na DÚ (Bytča), či bude stačiť typ A, no povedali mi, že musí byť B-čko, lebo živnosť je aktívna, aj keď nie sú príjmy ani výdaje. Tak radšej som počúvla tetušky z DÚ, kedže oni mi to budú kontrolovať, aby nemali neskôr problémy ;)



Vyjadrím sa len k tomu , čo povedali tie tetušky .....moje vyjadrenie bude vo forme otázky a odpovede , ktoré tetušky majú na "ich stránke" zverejnené :

Otázka:
V roku 2008 som bola zamestnaná a zároveň som bola zaregistrovaná na daňovom úrade ako samostatne zárobkovo činná osoba. Z podnikania som v roku 2008 nedosiahla žiadne príjmy.
Môžem požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, alebo musím podať daňové priznanie ?


Odpoveď:
Ak daňovník - zamestnanec a zároveň samostatne zárobkovo činná osoba nedosiahol v roku 2008 z podnikania žiadny príjem, môže požiadaťzamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Ak ale daňovník vykázal daňovú stratu, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO typ B, v ktorom uvedie aj príjmy od zamestnávateľa z pracovnoprávneho vzťahu.


P.S. Inak mne v podstate to je jedno , či to bude len "A" a prehlásenie , že nedosahoval žiadny príjem , alebo to bude "B" . Ale ide vlastne o princíp informovanosti zo strany DU .
VERONIKA6
23.02.09,10:04
Na Daňovom riaditeľstve SR Banská Bystrica som objavila najčastejšie otázky a odpovede ktoré boli vydané 28.1.2009. A tam sa píše na strane 10, že ak daňovník - zamestnanec a zároveň SZČO nedosiahol v roku 2008 z podnikania žiadny príjem, môže požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Ak ale daňovník vykázal daňovú stratu, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO typ B, v ktorom uvedie aj príjmy od zamestnávateľa z pracovnoprávneho vzťahu. Prílohu prikladám, možno niekomu pomôže.
VERONIKA6
23.02.09,10:07
Vyjadrím sa len k tomu , čo povedali tie tetušky .....moje vyjadrenie bude vo forme otázky a odpovede , ktoré tetušky majú na "ich stránke" zverejnené :

Otázka:
V roku 2008 som bola zamestnaná a zároveň som bola zaregistrovaná na daňovom úrade ako samostatne zárobkovo činná osoba. Z podnikania som v roku 2008 nedosiahla žiadne príjmy.
Môžem požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, alebo musím podať daňové priznanie ?


Odpoveď:
Ak daňovník - zamestnanec a zároveň samostatne zárobkovo činná osoba nedosiahol v roku 2008 z podnikania žiadny príjem, môže požiadaťzamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Ak ale daňovník vykázal daňovú stratu, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO typ B, v ktorom uvedie aj príjmy od zamestnávateľa z pracovnoprávneho vzťahu.


P.S. Inak mne v podstate to je jedno , či to bude len "A" a prehlásenie , že nedosahoval žiadny príjem , alebo to bude "B" . Ale ide vlastne o princíp informovanosti zo strany DU .
Tuším sme objavili ten istý prameň.
Zita5
23.02.09,10:09
Tuším sme objavili ten istý prameň.

Presne ten istý :);)
manus
23.02.09,10:09
Ja v takomto prípade robím vždy "B", tiež som sa bola pýtať na DÚ (Bytča), či bude stačiť typ A, no povedali mi, že musí byť B-čko, lebo živnosť je aktívna, aj keď nie sú príjmy ani výdaje. Tak radšej som počúvla tetušky z DÚ, kedže oni mi to budú kontrolovať, aby nemali neskôr problémy ;)

mimotemy Presne to je problém, že na DÚ vám v každých dverách povedia niečo iné:cool:, a na internet napíšu ešte ďalšiu variantu. Ale ak by ste s tým chceli argumentovať, tak vám to nepomôže. Človek sa ozaj musí spoliehať len sám na seba a svoje vedomosti a natvrdo každú informáciu dokladať paragrafmi. Asi by mali byť z nás účtovníčiek chodiace zákony,,,,to len na odľahčenie začiatku týždňa :D
Jozef Mihál
23.02.09,13:34
Ja už neviem ako to mám povedať.

Čo je potom poučenie k DP? Na čo je dobrý tento text? Veď ho vymýšľali a korigovali na daňovom riaditeľstve. Kto tento štát riadi, "tetuška" na podateľni alebo ?
marjankaj
23.02.09,14:19
Ja už neviem ako to mám povedať.

Čo je potom poučenie k DP? Na čo je dobrý tento text? Veď ho vymýšľali a korigovali na daňovom riaditeľstve. Kto tento štát riadi, "tetuška" na podateľni alebo ?

Súhlasím.
A na každom daňovom priznaní na konci je uvedené:
Vyhlasujem, že všetky údaje uvedené v daňovom priznaní sú správne a úplné. A vedľa je podpis daňovníka. Neviem načo by im boli ešte nejaké oznámenia.
Lubo44
23.02.09,16:23
Dnes som sa pýtal jednej kontrolórky z daňového úradu, povedala mi že ak si nechce uplatniť ešte nejaké nezdaniteľné časti ZD dokonca nemusí podať žiadne daňové priznanie. Že ak bude daňový úrad niečo od neho potrebovať, tak si to vyžiada. Tak neviem. Podľa mňa minimálne DP typ A podať musí, keďže zamestnávateľ za neho ročné vyúčtovanie nespravil a jeho príjem bol vyšší ako 49248,- Sk.
Tweety
23.02.09,16:27
Dnes som sa pýtal jednej kontrolórky z daňového úradu, povedala mi že ak si nechce uplatniť ešte nejaké nezdaniteľné časti ZD dokonca nemusí podať žiadne daňové priznanie. Že ak bude daňový úrad niečo od neho potrebovať, tak si to vyžiada. Tak neviem. Podľa mňa minimálne DP typ A podať musí, keďže zamestnávateľ za neho ročné vyúčtovanie nespravil a jeho príjem bol vyšší ako 49248,- Sk.
Áno, podá si DP typu A to jest, len z príjmov zo závislej činnosti, tak ako už tu bolo odpovedané.
moniq81
17.03.09,06:58
Poraďáci a keď mám zamestnanca ktorý pracoval u viacerých zamestnávateľov a mal aj príjmy z prenájmu, no nižšie ako 25 650,- teda ako tie, ktoré sa nezdaňujú - má podať A alebo B???
mzdarka renca
17.03.09,07:02
Poraďáci a keď mám zamestnanca ktorý pracoval u viacerých zamestnávateľov a mal aj príjmy z prenájmu, no nižšie ako 25 650,- teda ako tie, ktoré sa nezdaňujú - má podať A alebo B???

Podá DP typ A a na DÚ oznámi písomne, že jeho príjem z nájmu bol nižší ako 5x živ. minimim 5130=25650.
Zlata
20.03.09,21:17
Podá DP typ A a na DÚ oznámi písomne, že jeho príjem z nájmu bol nižší ako 5x živ. minimim 5130=25650.
Prečo by mal tento "zamestnanec" oznamovať DÚ , že mal príjmy oslobodené od dane.
Mohol požiadať zamestnávaľa o ročné zúčtovanie. Keď tak neurobil, môže si podať daňové priznanie typ A.
mzdarka renca
20.03.09,21:30
Prečo by mal tento "zamestnanec" oznamovať DÚ , že mal príjmy oslobodené od dane.
Mohol požiadať zamestnávaľa o ročné zúčtovanie. Keď tak neurobil, môže si podať daňové priznanie typ A.

Súhlasím, mohol požiadať zamestnávateľa o RZD. Ale taktiež môže oznámiť písomnou formou, že nemal príjem z nájmu, resp. mal len do výšky, ktoré sú oslobodené od dane. Je predsa zaregistrovaný na DÚ a je mu pridelené DIČ z dôvodu, že sa prihlásil z dôvodu, že chce svoju nehnuteľnosť prenajímať.
Zlata
20.03.09,22:41
Súhlasím, mohol požiadať zamestnávateľa o RZD. Ale taktiež má povinnosť oznámiť písomnou formou, že nemal príjem z nájmu, resp. mal len do výšky, ktoré sú oslobodené od dane. Je predsa zaregistrovaný na DÚ a je mu pridelené DIČ z dôvodu, že sa prihlásil z dôvodu, že chce svoju nehnuteľnosť prenajímať.
Ja už tomu nerozumiem, dokola sa tu v rôznych témach dohadujeme, či typ príznania A alebo B, alebo akési oznámenia alebo čestné prehlásenia o príjmoch. či nepríjmoch pre daňové úrady.
Pritom sa jasne v metodických pokynoch daňového riadisteľstva hovorí len o tom, kto je povinný podať daňové priznanie. Nikde daňové riaditeľstvo nehovorí o žiadnych oznamoch, či má príjmy do 49 248 SK alebo či má príjmy oslobodené od dane.
Hovori sa o tom, že správca dane môže vyzvať daňovníka na preukázanie príjmov.
mzdarka renca
20.03.09,23:15
Opravujem sa, nemá povinnosť, ale môže ohlasovať na DÚ, že jeho príjem z nájmu bol nižší ako príjem oslobodený od dane.

http://www.porada.sk/952146-post4.html