Tica2
22.02.09,10:39
Mám spracovať daňové priznanie živnostníkovi, ktorý bol v marci roku 2008 prinútený svojim zamestnávateľom vybaviť si živnostenský list (zváračské práce). Naďalej pre neho pracuje ale posiela mu každý mesiac faktúru za odpracované hodiny . Slovenská firma má prevádzkareň v Nemecku, kde pracuje aj môj živnostník.
Problém je v tom, že firma mu naďalej dáva výplatné pásky v nemčine, kde je okrem iného uvedená čiastka zrazenej dane. Túto daň musí vracať v hotovosti (má o tom pokladničný doklad) - alebo si o tú sumu zníži fakturovanú sumu. Ide mi o to, že prakticky je daň už zaplatená ale neviem, akým spôsobom to doložiť daňovému úradu: Musím sa tváriť ako živnostník - môžem teda niečo dokladovať výplatnými páskami? Z príjmov vychádza môjmu živnostníkovi dosť veľká daň na úhradu, ale on ju v skutočnosti zaplatil slovenskej firme ktorá ju odviedla v Nemecku. Môže mu ešte slovenská firma dať nejaký doklad o tom, že daň odviedla?
Ak by mal niekto skúsenosti s podobným prípadom budem vďačná za odpoveď. Alebo len zamestnávateľ vybabral s mojim živnostníkom?
Marianna01
23.02.09,13:20
Pravdepodobne s ním vybabral. Nerozumiem, načo dostával výplatnú pásku - predsa nejde o závislú činnosť, aby nejakú výplatnú pásku mal dostať. Pokiaľ mu "zamestnávateľ" strhol nejakú daň, potom je dobré zistiť, či to nebola napr. zabezpečovacia daň. Či táto daň bola odvedená v zahraničí daňovému úradu, alebo si ju dobrák "zamestnávateľ" ponechal.
Tica2
24.02.09,16:53
Ďakujem za odpoveď - tiež tuším že tento môj živnostník má len veľmi zlú dohodu so svojim"zamestnávateľom" , povedala som mu, že nech sa ešte opýta či by mu dali nejaký doklad že odviedli daň v zahraničí . Zabezpečovacia daň - to som ešte nepočula - pozriem sa čo to znamená.