Vladimír Ozimý
08.07.04,13:28
Dobrý deň,

počul som takú vec, čomu ja neverím ale rád preverím. Ako je to s uplatňovaním DPH z registračnej pokladne. Ktosi mi tvrdí, že ak tam není vyčíslený zaklad dane tak nemožno uplatniť DPH....Mne sa to nezdá
jana
08.07.04,11:34
Je to pravda, pozri názov základ dane RP i /www.porada.sk/showtherad.php?t=844/. Keď na bločku nie je základ dane a ostatné náležitosti, ktoré má bloček z registračky obsahovať nemôžeš si uplatniť DPH
a dať do daňových nákladov, za máj to budú tolerovať, ale za jún nie.
Beata
08.07.04,13:39
Pán Ozimý, je to fakt, že ak nie je na doklade z registračnej pokladne vyčíslený základ dane, tak nemožno uplatniť DPH, resp. ak si ju uplatníte, pracovník daňového úradu vás môže vyzvať, aby ste zabezpečili doplnenie chýbajúcich údajov u dodávateľa. To by bola len zbytočná robota...
Podľa §71 ods. 5 musí doklad vyhotovený elektornickou registračnou pokladnicou obsahovať údaje podľa §71 ods. 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
Čiže takýto doklad nemusí obsahovať akurát meno a adresu sídla príjemcu služby alebo tovaru a jednotkovú cenu bez dane.
McMarti
08.07.04,13:42
je tam uvedené v §71 ods.2 písm. g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty ak nie sú dohodnuté v jednotkovej cene

Podľa mňa potom doklad z registračnej pokladne nemusí mať uvedený základ dane!!
ospravedlňujem sa , je tam presne definované v ods.5 že s vínimkou poddla ods. 2 písm. g jednotkovej ceny, takže základ dane musí byť uvedený bez toho doklad sa nedá odpočítať DPH.
Beata
08.07.04,13:54
Pozor na znenie ods. 5, uvedeného §! Tam sa píše, že "okrem jednotkovej ceny" - ide len o jednotkovú cenu, nie o celé písmeno g).

Vidím, že ste upravili príspevok, hihi, tak upravujem aj ja. Nemusíte sa ospravedlňovať, myslím si, že viacerí sme si mysleli, že celé písmeno g) vypadáva u dokl. z reg. pokl., ale naši "milí" zákonodárci sa s nami ako vždy pohrali, hádam aby sme sa dáko nenudili :)
McMarti
08.07.04,14:00
Teraz som našla na v pokynoch DR SR
Informácie pre platiteľov DPH
k používaniu DIČ a IČ pre DPH

Podľa § 15 zákona č.289/1995 Z.z. o DPH v znení neskorších predpisov
platného do 30.4.2004 bol platiteľ DPH povinný vystaviť do 15 dní odo
dňa uskutočnenia zdaniteľného plnenia daňový doklad, na ktorom mal
uviesť daňové identifikačné číslo (DIČ). Podľa prechodných ustanovení
§ 85 ods.1 zákona č. 222/2004 Z.z . o DPH, sa až do uplynutia
posudzujú podľa zákona platného do 30.4.2004 všetky lehoty, ktoré
začali plynúť pred účinnosťou tohto zákona. Z uvedeného vyplýva, že
pri zdaniteľných plneniach uskutočnených do 30.4.2004 mal platiteľ dane vyhotoviť daňový doklad s náležitosťami podľa § 15 zákona č.289/ 1995 Z.z. o DPH , t.j. uviesť na doklade DIČ platné do 30.4.2004.
Správca dane v prechodnom období (r.2004) na dokladoch vyhotovených
po 1.5.2004 za zdaniteľné plnenia uskutočnené do 30.4.2004 bude
akceptovať tak DIČ platné do 30.4.2004, ako aj nové IČ pre DPH.

Platiteľ dane je povinný na vyhotovených faktúrach podľa § 71,72,73
zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH uvádzať IČ pre DPH. Podľa § 31 ods.11
zák. č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov
prideľuje správca dane zaregistrovanému daňovému subjektu
daňové identifikačné číslo (DIČ), ktoré je daňový subjekt povinný uvádzať na všetkých daňových dokladoch. Pokiaľ ide o uvádzanie identifikačného čísla, táto oblasť je upravená v § 3a Obchodného zákonníka. V zmysle vyššie uvedeného platiteľ DPH na faktúrach uvádza IČ pre DPH, DIČ a IČO.

Podľa § 71 zákona č.222/2004 Z.z. o DPH, ak cena tovaru alebo
služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa
považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou
pokladnicou. Tento doklad musí obsahovať údaje podľa § 71 ods.
2 zákona o DPH s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s
výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g) zákona o DPH.
V prípade, že doklad z elektronickej registračnej pokladne
neobsahuje údaje podľa vyššie uvedeného ( napr. základ dane ), platiteľ
dane je povinný vyhotoviť pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú
osobu faktúru, ktorá spĺňa všetky náležitosti v zmysle uvedeného
ustanovenia zákona o DPH.

Ř V období po 1.5.2004 platiteľ DPH bude uvádzať v príkazoch na
úhradu dane - variabilný symbol IČ pre DPH bez prefixu SK,
nakoľko prevodný príkaz nemôže obsahovať alfanumerický znak.

Vydalo : Daňové riaditeľstvo SR, Banská Bystrica
Vladimír Ozimý
08.07.04,15:14
Ďakujem veľmi pekne, ste super všetci, len tá naša legislatíva je akási divoká. Už si viem živo predstaviť ako každý malí živnostníček čo má ochod spĺňa tieto podmienky.
ZuzanaA
16.08.04,08:49
Ak si ešte aj doteraz niektorí obchodníci neupravili svoje ERP tak, aby správne uvádzali po novom všetký náležitosti podľa zákona o DPH, ak sa u vás nájde taký doklad, kde napr. nie je vyčíslený základ dane, DPH potom neuplatňujete a účtujete ho ako náklad - daňovo neuznaný? Alebo sa môže dopísať rukou? V mojom okolí som už skúsila toľko predajní, kde potrebujem kúpiť napr. čistiace prostriedky, hyg. potreby a ani jeden nemal na bločku daňový základ. Tak sa mi tu začínajú kopiť takého neuznané DPH. Ako to robíte vy?
Janca
16.08.04,09:20
Ak si budete chciet tu DPH uplatnit, bud si vyziadat este aj fakturu a potom si asi tie ERP prestavaju, alebo neuplatnovat DPH, alebo chodit nakupovat inde.
Luckasari
16.08.04,09:22
No Zuzi, zakon nepovoluje odpocitanie DPH z takychto blockov, takze podla mojho nazoru si nemozes odpocitavat. No a chvalabohu ja nemam taketo (teda aspon zatial), ale by som si to kontrolovala hned pri nakupe, a by som ich upozornila, popripade by som im povedala, ze si kvoli nim nemozem odpocitat dan, a ze kedy si to napravia, ze ci sa neriadia novym zakonom, a keby nic, tak by som im asi povedala, ze ich nahlasim na danovy urad. Zakon predsa plati pre vsetkych, a preco mi "poctivci" mame kvoli "neporiadnikom" prichadzat o peniaze.
ZuzanaA
16.08.04,09:29
Však som im to aj vravela, ale vieš ako, čo už tie predavačky môžu a vedia? Oni povedia, že oni za to nemôžu ale že to povedia majiteľovi a bla bla bla... Tak musím nájsť nejakú serióznu predjaňu a nakupovať len tam.
janaGT
16.08.04,09:31
No Zuzi, zakon nepovoluje odpocitanie DPH z takychto blockov, takze podla mojho nazoru si nemozes odpocitavat. No a chvalabohu ja nemam taketo (teda aspon zatial), ale by som si to kontrolovala hned pri nakupe, a by som ich upozornila, popripade by som im povedala, ze si kvoli nim nemozem odpocitat dan, a ze kedy si to napravia, ze ci sa neriadia novym zakonom, a keby nic, tak by som im asi povedala, ze ich nahlasim na danovy urad. Zakon predsa plati pre vsetkych, a preco mi "poctivci" mame kvoli "neporiadnikom" prichadzat o peniaze.
Luckasari, neviem, čo by ti to pomohlo, hovoriť niečo chudere predavačke pri pokladni. Asi by na teba pozerala, že o čom to vlastne hovoríš ... Samozrejme, ak nie zároveň majiteľka, účtovníčka, predavačka a pokladníčka v obchode.
Luckasari
16.08.04,09:38
no ja by som si zavolala veduceho, keby mi zalezalo, ze chcem od nich nakupovat, keby ze nie, tak asi nakupujem inde, lebo hrube lady tiez nerozlomi asi nik, ale povedala by som im to urcite
rosemary
16.08.04,10:27
Ibaže niekedy ani vedúci ani majiteľ predajne nieje ten vtáčik jarabatý. Dodavatelia ERP totiž v mnohých prípadoch ani nevedia, ako tam ten základ dane dostať. A že vraj certifikované pokladne. Ja na takýchto bločkoch základ dane dopisujem. Nemám ich veľa , ale niečo mám. V zákone to zakázané nieje, že sa dopisovať nemôže. Tam je uvedené iba čo musí doklad obsahovať. Môj doklad ho obsahuje. Ale som hrdinka čo? V skutočnosti sa hádam, telefonujem, vraciam doklady naspäť, ale niekedy sa inak nedá.
Oldi
16.08.04,14:06
Ibaže niekedy ani vedúci ani majiteľ predajne nieje ten vtáčik jarabatý. Dodavatelia ERP totiž v mnohých prípadoch ani nevedia, ako tam ten základ dane dostať. A že vraj certifikované pokladne. Ja na takýchto bločkoch základ dane dopisujem. Nemám ich veľa , ale niečo mám. V zákone to zakázané nieje, že sa dopisovať nemôže. Tam je uvedené iba čo musí doklad obsahovať. Môj doklad ho obsahuje. Ale som hrdinka čo? V skutočnosti sa hádam, telefonujem, vraciam doklady naspäť, ale niekedy sa inak nedá.
Ja som túto problematiku konzultoval s DRSR, a zo všetkých strán som dostal len odpoveď, že kontrolóri takéto doklady neuznajú (aj keď to tam bude napísané rukou). Žiaľ je to smutné, ale zase to bude o subjektívnom výklade zákona. Za to mi ale potvrdili, že metodici už pripravujú úpravu vyhlášky o ERP-čkach, kde zakotvia aj základ dane. Momentálne sú tieto predpisy v rozpore. Takže pokladne sú zatiaľ certifikované, ale len kým nevyjde nová vyhláška. Ale kedy ? To je vo hviezdach.
misurka
17.08.04,04:05
Je zaujímave, že mne bolo na DU v Bytči povedané, že na tých bločkoch z reg. pokladne, kde nie je vyčíslený základ dane, si tento mám dopísať rukou a kľudne si môžem vyčíslenú daň odpočítať. Takže teraz som v pomykove, pretože mala som takých pár v máji, júni i júli.
Daniela
17.08.04,06:13
Já to aj tak robím, vyčíslim a dopíšem rukou. Nikde v zákone to nie je zakázané. Aj tak som presvedčená, že daňové kontroly majú hľadať nedostatky a vyčisľujú pokuty tam, kde sa chyba stala t.j. kto do dnešného dňa takéto bloky vystavuje. Nepozná zákon? (TESCO). Tam Vám vystavia daňový doklad na vyžiadanie, ale videli ste ho? Rukou vypísaná fa, podotýkam fa, ktorá má iné číslo ako paragón a text takýto: Faktúrujeme Vám tovar v celkovej hornote 700,- Sk a pod tým je rozpísaný ZD a D+pečiatka. O čom to je? To si radšej dopíšem sama na paragóne. Veď tam mám vyčíslenú celkovú hodnotu a daň. Základ si dopíšem a vždy je to na paragóne, kde je rozpísaný tovar, ktorý nakupujem.
Luckasari
17.08.04,06:54
ja som sa na tuto vec informovala, a povedali mi, ze si nemozem sama dopisovat, ze pri kontrole mi to z DPH vyhodia a dodania - ziadala by som teda opravu, alebo fa, alebo by som neodpocitala DPH
Daniela
17.08.04,07:24
Budem sa byť za svoju pravdu keby mi mali dorubiť daň, ja nie som hľadač nedostatkov v zákone, já som vykonávateľ. Nakoniec, čítaš tie príspevky, každý iný. Mne DR SR neodpovedalo a ani sa neunúva dať to na pravú mieru. Já zákon poznám, daňovníci sa ho učia za pochodu. To som zvedava,kto prvý bude mať kontrolu a ako to dopadne. Daniari zatiaľ budú spať predpokladam tak 1 rok a potom to príde. Teším sa.
Oldi
17.08.04,07:34
Budem sa byť za svoju pravdu keby mi mali dorubiť daň, ja nie som hľadač nedostatkov v zákone, já som vykonávateľ. Nakoniec, čítaš tie príspevky, každý iný. Mne DR SR neodpovedalo a ani sa neunúva dať to na pravú mieru. Já zákon poznám, daňovníci sa ho učia za pochodu. To som zvedava,kto prvý bude mať kontrolu a ako to dopadne. Daniari zatiaľ budú spať predpokladam tak 1 rok a potom to príde. Teším sa.
Presne tak, podľa toho, čo viem, kontrolujú ešte rok 2003, takže k novej DPH sa dostanú asi tak na budúci rok. Ale bohužiaľ, toto je na Slovensku stály problém, jeden kontrolór sa rozhodne tak, druhý onak. Subjektívne posúdenie. Zákon nehovorí, že to nesmie byť dopísané rukou, ale znenie: "...za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 ..." tiež nie je celkom jednoznačné, čo znamená že musí obsahovať ? Tu je ten spor. Riešenie v prípade konfliktu existuje, ale máte chuť sa naťahovať po súdoch? V každom prípade sa snažím riadiť informáciami z DRSR. Radšej neriskujem. Bolo by dobré, keby sa už takéto nezrovnalosti nevyskytovali, ale na Slovensku je to tak... Neviem, či sa dožijeme toho, že bude legislatíva jednoznačnejšia pri výklade, asi ťažko...
ivab
17.08.04,08:53
Ahojte, ja mám tiež tento problém. Mám takýchto bločkov z ERP dosť veľa. Chcem sa spýtať, či by sa dalo si k nim nechať vypísať a oraziť paragón s uvedením aj základu dane a tento potom priložiť k bločku z ERP?
Oldi
17.08.04,09:18
Mala by to byť faktúra ...
ivab
17.08.04,09:25
Hm, viem, že by to mala byť faktúra, len teraz je už straaašne ťažké pýtať od obchodníkov faktúru z 5. alebo 6. mesiaca. Tak som to chcela riešiť práve týmto spôsobom. Ale asi by to nebolo celkom v poriadku...
willy
19.05.05,07:00
Teraz som našla na v pokynoch DR SR
Informácie pre platiteľov DPH
k používaniu DIČ a IČ pre DPH

Podľa § 15 zákona č.289/1995 Z.z. o DPH v znení neskorších predpisov
platného do 30.4.2004 bol platiteľ DPH povinný vystaviť do 15 dní odo
dňa uskutočnenia zdaniteľného plnenia daňový doklad, na ktorom mal
uviesť daňové identifikačné číslo (DIČ). Podľa prechodných ustanovení
§ 85 ods.1 zákona č. 222/2004 Z.z . o DPH, sa až do uplynutia
posudzujú podľa zákona platného do 30.4.2004 všetky lehoty, ktoré
začali plynúť pred účinnosťou tohto zákona. Z uvedeného vyplýva, že
pri zdaniteľných plneniach uskutočnených do 30.4.2004 mal platiteľ dane vyhotoviť daňový doklad s náležitosťami podľa § 15 zákona č.289/ 1995 Z.z. o DPH , t.j. uviesť na doklade DIČ platné do 30.4.2004.
Správca dane v prechodnom období (r.2004) na dokladoch vyhotovených
po 1.5.2004 za zdaniteľné plnenia uskutočnené do 30.4.2004 bude
akceptovať tak DIČ platné do 30.4.2004, ako aj nové IČ pre DPH.

Platiteľ dane je povinný na vyhotovených faktúrach podľa § 71,72,73
zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH uvádzať IČ pre DPH. Podľa § 31 ods.11
zák. č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov
prideľuje správca dane zaregistrovanému daňovému subjektu
daňové identifikačné číslo (DIČ), ktoré je daňový subjekt povinný uvádzať na všetkých daňových dokladoch. Pokiaľ ide o uvádzanie identifikačného čísla, táto oblasť je upravená v § 3a Obchodného zákonníka. V zmysle vyššie uvedeného platiteľ DPH na faktúrach uvádza IČ pre DPH, DIČ a IČO.

Podľa § 71 zákona č.222/2004 Z.z. o DPH, ak cena tovaru alebo
služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa
považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou
pokladnicou. Tento doklad musí obsahovať údaje podľa § 71 ods.
2 zákona o DPH s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s
výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g) zákona o DPH.
V prípade, že doklad z elektronickej registračnej pokladne
neobsahuje údaje podľa vyššie uvedeného ( napr. základ dane ), platiteľ
dane je povinný vyhotoviť pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú
osobu faktúru, ktorá spĺňa všetky náležitosti v zmysle uvedeného
ustanovenia zákona o DPH.

Ř V období po 1.5.2004 platiteľ DPH bude uvádzať v príkazoch na
úhradu dane - variabilný symbol IČ pre DPH bez prefixu SK,
nakoľko prevodný príkaz nemôže obsahovať alfanumerický znak.

Vydalo : Daňové riaditeľstvo SR, Banská Bystrica
Mám podobný problém. Daňová kontrola žiada na doklade z ERP IČO, DIČ a IČ DPH, ale podľa zákona 222/2004 §71/2 a §71/5 mi z toho vyplýva, že DIČ nie je nutné. Tak ako je to vlastne?
evina
19.05.05,07:21
V zmysle novely zákona o správe daní.. 511/1992 k 1.1.2005 vyplýva, že platiteľ DPH uvádza na doklade len IČ pre DPH.


§31 ods. 11
Správca dane pridelí zaregistrovanému daňovému subjektu daňové identifikačné číslo a o vykonanej registrácii vydá osvedčenie, na ktorom uvedie identifikačné číslo pre konkrétny druh dane. Toto číslo je daňový subjekt povinný uvádzať na všetkých dokladoch, ktoré bude vydávať, a tiež pri styku so správcom dane. Ak sa daňový subjekt registruje podľa osobitného zákona, /a tento osobitný zákon je zákon o DPH/ na dokladoch je povinný uvádzať , iba číslo, ktoré mu správca dane pridelí pri tejto registrácii. Daňovým identifikačným číslom, ak ide o fyzickú osobu, je identifikátor určený správcom dane. Fyzická osoba, ktorá nie je povinná sa podľa tohto alebo osobitného zákona registrovať, je povinná pri styku so správcom dane uvádzať rodné číslo.
(12) Ak nesplní daňový subjekt svoju registračnú alebo oznamovaciu platiteľ dane uvádza na dokladoch len IČ pre DPH.

V tvojom prípade, je ešte dôležité na dokladoch z akého obdpbia to požadujú. Do 1.1.2005 si v zmysle zákona 511 musel uvádzať DIČ pridelené DÚ pri registrácii na všetkých dokladoch