Ejo
22.02.09,12:04
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Ak teraz začnem zamestnávať zamestnanca, som povinná tvoriť sociálny fond. Nemám zvlášť účet, tak ho budem tvoriť ku koncu ID - t.j. k 31.12.2009. A čerpanie, už možem počas roka 2009? Alebo až po roku 2009? Lebo tak najprv by bolo čerpanie a až potom príjem do SF. ĎAkujem za vysvetlenie a radu.
Marína
22.02.09,12:31
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Ak teraz začnem zamestnávať zamestnanca, som povinná tvoriť sociálny fond. Nemám zvlášť účet, tak ho budem tvoriť ku koncu ID - t.j. k 31.12.2009. A čerpanie, už možem počas roka 2009? Alebo až po roku 2009? Lebo tak najprv by bolo čerpanie a až potom príjem do SF. ĎAkujem za vysvetlenie a radu.
Tvorbu SF uvádzaš v Knihe sociálneho fodu, tiež jeho čerpanie. Uvádzaš dátum tvorby a čerpania.
V peňažnom denníku účtuješ len tvorbu, za celé zdaňovacie obdobie, uzávierkovou operáciou jedným zápisom.
Ejo
22.02.09,14:48
Toto všetko rozumiem. Len keď začnem teraz zamestnávať, mala by som hneď prispievať zo sociálneho fondu? Lebo tvorba bude iba k 31.12.2009, tak kedy čerpať? V knihe SF by mala byť najprv tvorba a potom čerpanie, nie?
Marína
22.02.09,19:17
Tvorbu SF uvádzaš v Knihe sociálneho fodu, tiež jeho čerpanie. Uvádzaš dátum tvorby a čerpania.
V peňažnom denníku účtuješ len tvorbu, za celé zdaňovacie obdobie, uzávierkovou operáciou jedným zápisom.
Veď som to uviedla. Tvorbu aj čerpanie eviduješ v knihe SF.


Toto všetko rozumiem. Prepáč, ale asi zle. Len keď začnem teraz zamestnávať, mala by som hneď prispievať zo sociálneho fondu? Veď aj budeš a čerpanie budeš evidovať v knihe SF. Lebo tvorba bude iba k 31.12.2009, To nie je pravda, tvorba bude z každej mzdy počas roka, len zúčtovaná do VOZD v PD bude v rámci uzávierkových operácii. tak kedy čerpať? Počas roka. V knihe SF by mala byť najprv tvorba a potom čerpanie, nie? Z časti správne. Začneš tvoriť, čerpať a zase tvoriť z každej mzdy, čerpať, ............ atd.
Odpoveď v texte citátu.
Ejo
23.02.09,11:21
Tak to asi chápem zle. Začnem zamestnávať, z hrubej mzdy každý mesiac tvorím SF, iba zaevidujem do knihy SF - tvorba, a to čo prispejem zamestnancovi, úbytok, evidujem v knihe SF a aj v PD ako výdaj NZD. Ku koncu roku si spočítam tvorbu SF a tú čiastku účtujem v PD k 31.12.2009 - ID ako výdaj OZD - tvorba SF. Takto je to už správne? Ďakujem za trpezlivosť!!!!
Marína
23.02.09,14:01
Tak to asi chápem zle. Začnem zamestnávať, z hrubej mzdy každý mesiac tvorím SF, iba zaevidujem do knihy SF - tvorba, a to čo prispejem zamestnancovi, úbytok, evidujem v knihe SF a aj v PD ako výdaj NZD. Ku koncu roku si spočítam tvorbu SF a tú čiastku účtujem v PD k 31.12.2009 - ID ako výdaj OZD - tvorba SF. Takto je to už správne? Ďakujem za trpezlivosť!!!!
Takto je to správne.
Lenuška
04.03.09,16:50
Tvorba sociálneho fondu bude aj za 12/2008 v peňažnom denníku? Nakoľko mzdy mám len v záväzkoch....Ď.
martina100
11.03.09,07:38
Prosim Vas pekne, takze v penaznom denniku sa uctuje tvorba SF len na konci roka jednym zapisom, ako VOZD. Ale na druhej strane to dam ako prijem neovpl. ZD do pokladne SF? A cerpanie SF si mesacne evidujem v knihe SF, ale do penazneho dennika sa to neuctuje ani na konci roka? Potom mi nebude sediet pokladna SF. Alebo tuto pokladnu vobec nemusim mat vytvorenu? Dakujem.
Marína
11.03.09,08:13
Prosim Vas pekne, takze v penaznom denniku sa uctuje tvorba SF len na konci roka jednym interným zapisom, ako VOZD. Ale na druhej strane to dam ako prijem neovpl. ZD do pokladne SF? A cerpanie SF si mesacne evidujem v knihe SF, ale do penazneho dennika sa to neuctuje ani na konci roka? správne Potom mi nebude sediet pokladna SF. Alebo tuto pokladnu vobec nemusim mat vytvorenu? Dakujem.
Viď v texte citátu.
Správne si uviedla, že SF sa účtuje v knihe soc. fondu ako prírastok a úbytok. Kniha SF je pomocná kniha záväzkov z pracovnoprávnych vzťahov. Pozri postupy účtovania v JU §4 ods.6 a §7 ods.3.
hanelie
11.03.09,08:14
Alebo tuto pokladnu vobec nemusim mat vytvorenu?
ak nie je samostatný účet v banke, musí byť pokladňa - čiže fyzicky by tie peniaze mali byť v pokladni
martina100
11.03.09,08:53
No ved prave to mi nie je jasne. Ak na konci roka prijmem do pokladne SF peniazky, ale cerpanie nebudem uctovat, tak potom mi pokladna SF nebude sediet s knihou SF. ALebo?
martina100
12.03.09,05:17
Ahojte, tak som sa vcera este raz mrkla na ten socialny fond. Konecne mi z toho vychadza, ze v uctovnictve nemusim mat vytvorenu ziadnu osobitnu pokladnu socialneho fondu. V zosite si v den vyplat poznacim tvorbu SF a vzdy k 1-mu vydavam listky, tak si poznacim cerpanie SF. Na konci roka vycislim zostatok a prenesiem do dalsieho roka. V ramci uzavierkovych operacii cez interny doklad nauctujem do pen. dennika tvorbu SF za cely rok ako VOZD. Je to takto spravne? Ale v r. 2007 som mala vytvorenu osobitnu pokladnu SF, kde bol aj nejaky zostatok. Ako tuto pokladnu v r. 2008 zlikvidujem?
Marína
12.03.09,13:13
Ahojte, tak som sa vcera este raz mrkla na ten socialny fond. Konecne mi z toho vychadza, ze v uctovnictve nemusim mat vytvorenu ziadnu osobitnu pokladnu socialneho fondu. V zosite si v den vyplat poznacim tvorbu SF a vzdy k 1-mu vydavam listky, tak si poznacim cerpanie SF. Na konci roka vycislim zostatok a prenesiem do dalsieho roka. V ramci uzavierkovych operacii cez interny doklad nauctujem do pen. dennika tvorbu SF za cely rok ako VOZD. Je to takto spravne?
Áno, je to správne.:)

Ale v r. 2007 som mala vytvorenu osobitnu pokladnu SF, kde bol aj nejaky zostatok. Ako tuto pokladnu v r. 2008 zlikvidujem?
Zostatok preveď cez priebežné položky do "klasickej" pokladne.
martina100
12.03.09,17:49
Super, dakujem moc.
martina100
12.03.09,19:37
Mozem este jednu otazocku? Ked mam doklad z ERP o nakupe kolekcii, ktore sme poskytli zamestnancom, tento doklad len "prilozim" do knihy soc. fondu, alebo ho zauctujem v pen. denniku z "normalnej" pokladne ako VNZD v stlpci cerpanie SF? Myslela som, ze cerpanie sa v pen. denniku nema prejavit...
martina100
13.03.09,06:44
Mne ten socialny fond ani neda spat. Prosim este o pomoc. Do vydavkov sa mi ma dostat tvorba SF za cely rok januar - december bezneho roka. Ako to potom vyzera v knihe SF? Posledny zapis v roku 2008 bude napr. 10.1.2009, ked vyplatim mzdy za december 2008 v kolonke "tvorba SF"?
Marína
13.03.09,08:45
Mne ten socialny fond ani neda spat. Prosim este o pomoc. Do vydavkov sa mi ma dostat tvorba SF za cely rok januar - december bezneho roka. Ako to potom vyzera v knihe SF? Posledny zapis v roku 2008 bude napr. 10.1.2009, ked vyplatim mzdy za december 2008 v kolonke "tvorba SF"?
Tvorba z decembrových miezd bude VOZD v r.2009.
martina100
18.03.09,09:50
Prosim pomozte. Po prestudovani prispevku o soc. fonde v Poradcovi mi vychadza, ze v knihe SF sa do r. 2008 zauctuje aj tvrorba SF z decembrovych vyplat (ktore budu vyplatene v januari 2009). A do VOZD sa zauctuje tvorba december 2007 - november 2008? To znamena, ze tvorba, ktoru si zauctujem v pen. denniku na konci roka do VOZD sa nebude zhodovat s tou v knihe SF?
proVista
19.03.09,14:11
Prosim o radu. Podla zakona je zakladom na urcenie pridelu do socialneho fondu suhrn hrubych miezd alebo platov. Ide o mzdu za odpracovany cas, teda bez vsetkych nahrad (sviatky, dovolenky,.....)?

Dakujem za odpoved,
BZ
Pru
11.05.09,12:56
chcela by som sa opýtať dotera zo si vždy zaúčtovala tvorbu SF podľa skutočnosti, ako mi vyšlo z výplaty ale som sa dočítala, že sa odvádza 1/12, to znamená, že SF z r. 2008 napr.30€ :12= 2,5 € a každý mesiac odvádzať na tvorbu 2,5 a do konca januára potom zúčtovať podľa skutočnosti?
Pru
11.05.09,13:25
takže ešte raz ak min. rok boli HM:
92.268x0,6%=553,60:30,126=18,38:12=1,53€, to by mal byť mesačný odvod sociálneho fondu-tvorba?
Marína
11.05.09,13:35
chcela by som sa opýtať dotera zo si vždy zaúčtovala tvorbu SF podľa skutočnosti, ako mi vyšlo z výplaty ale som sa dočítala, že sa odvádza 1/12, to znamená, že SF z r. 2008 napr.30€ :12= 2,5 € a každý mesiac odvádzať na tvorbu 2,5 a do konca januára potom zúčtovať podľa skutočnosti?
To platilo podľa starého zákona.
1. 1. 2008 nadobudol účinnosť zákon č. 591/2007 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v znení n. p. Tá priniesla zmenu vo výpočte výšky povinného prídelu.
Základom na určenie ročného prídelu do SF je súhrn hrubých miezd zúčtovaných za všetkých zamestnancom za kalendárny rok. Základom na určenie mesačného prídelu do SF je súhrn hrubých miezd zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac.
SF sa tvorí v deň dohodnutý na výplatu mzdy. Ak zamestnávateľ vypláca mzdu plat vo viacerých výplatných termínoch, za deň výplaty sa považuje posledný dohodnutý deň výplaty mzdy/mesiac. Prevod finančných prostriedkov sa pritom musí uskutočniť do piatich dní po dni dohodnutom na výplatu mzdy, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca. Zúčtovanie prostriedkov sociálneho fondu za kalendárny rok vykoná zamestnávateľ najneskôr do dňa 31. 1. nasledujúceho roka.
Pru
11.05.09,13:50
tak som sa nejako domotala, ja teraz SZČO má len jedného zamestnanca s MM, takže som doteraz robila tak, že po skončení mesiaca, som vyrátala, respektíve pozrela v softe, tvorbu SF za mesiac a sumu som zaúčtovala ako tvorbu, tak je to dobre?
Marína
11.05.09,14:07
tak som sa nejako domotala, ja teraz SZČO má len jedného zamestnanca s MM, takže som doteraz robila tak, že po skončení mesiaca, som vyrátala, respektíve pozrela v softe, tvorbu SF za mesiac a sumu som zaúčtovala ako tvorbu, tak je to dobre?
Je to uvedené v mojom predch. príspevku, SF tvoríš v deň dohodnutý na výplatu mzdy.
Muška
11.05.09,14:07
Pru, ak nemáš samostatný účet v banke, tak postupuješ takto:
§7 ods.3 /Postupy JU/
Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
P.S.
Ja to zaúčtujem v uzávierkových operáciach - nepeňažná operácia - z hrubých miezd za celý rok komplet.
Pru
11.05.09,14:14
nie sú v banke ale mám pokladňu SF, kde ich odvádzam, ale to som potrebovala vedieť, či sa tvorí zo skutočných HM(napríklad teraz za apríl) očistených o dovolenku a náhrady x 0,6%= čo mi teraz vyšlo 1,80€ a zaúčtujem do pokl SF. Ale potom neviem, čo sa zúčtováva k 31.1.?
Muška
11.05.09,14:23
Pru, ale veď ich nemusíš tvoriť mesačne, stačí na konci roka v uzávierkových operáciach jednou sumou a zaúčtujem za celý rok - nič už nedorovnávam do 31.1.


Ja teda netvorím do Knihy SF v priebehu roka, iba čerpám. A iba tou jednou sumou v uzávierkových operáciach v PD urobím aj v príjem v Knihe SF.
Pru
11.05.09,14:32
čo som čítala zlý zákon alebo som to zle pochopila? Ale ja ho musím tvoriť mesačne, lebo prispievam z neho na SL. čo keď už 3 mesiace som tvorila.
Pru
11.05.09,14:41
čo už teraz s tými vystavenými dokladmi?
Muška
11.05.09,14:43
Ja ho v JÚ musím tvoriť ročne :D

§ 7
Pomocné knihy záväzkov z pracovnoprávnych vzťahov

(1) Zúčtovanie miezd zamestnancov sa vykonáva v mzdových listoch alebo inej evidencii podľa osobitného predpisu10).

(2) Podkladom na zápisy v mzdových listoch sú písomnosti, z ktorých je zrejmý výpočet
a) mzdy,
b) odvodov poistného Sociálnej poisťovni a príslušnej zdravotnej poisťovni,
c) daňového bonusu a zrážok z miezd vrátane preddavkov na daň z príjmov,
d) vyplateného preddavku na mzdu.

(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).
betka85
11.03.10,19:37
Zdravím, ako tak prechádzam po témach, tak som prišla na to že som to asi blbo robila.
Robím podvojné účto: a tvorím SF každý mesiac (november) z HM napr.1,85€ a zaúčtujem to ID 527/472 a čerpanie SF (príspevok na SL) účtujem ID 472/213. A knihu SF vediem ručne. A zostatok na SF k 31.12. by som mala zaúčtovať ako? ďakujem pekne