zzz77
22.02.09,15:05
Dobrý deň.

Som na PN z dôvodu rizikového tehotenstva, teda je predpoklad na dlhodobú PN, som slobodná. Mám síce byt, ale bývajú v ňom moji rodičia a sú dôchodcovia. Ja bývam u priateľa. Mám pracovnú zmluvu od 2001 na polovičný uväzok na 4 hodiny denne. Zamestnávateľ platí polovicu minimálnej mzdy, tak aj odvody. Nemocenské za mesiac mám nižšie ako životné minimum, preto sa chcem opítat, ci mám možnosť požiadať o dajakú dávku od UPSVaR? S takýmto prac.úväzkom budem mať nárok na materskú?
:confused:
Ďakujem.
zzz77
05.03.09,09:18
Nikto tu nie je, kto by mi vedel pomôcť? V SP som sa informovala a len ma vysmiali :-(
vila
05.03.09,10:33
Skús sa pozrieť na stránku UPSVAR, alebo navštív úrad práce a soc vecí v mieste bydliska a skús požiadať o dávku v hmotnej núdzi. Alebo si vyrátaj podľa životného minima
Chobot
05.03.09,10:39
Dobrý deň.

Som na PN z dôvodu rizikového tehotenstva, teda je predpoklad na dlhodobú PN, som slobodná. Mám síce byt, ale bývajú v ňom moji rodičia a sú dôchodcovia. Ja bývam u priateľa. Mám pracovnú zmluvu od 2001 na polovičný uväzok na 4 hodiny denne. Zamestnávateľ platí polovicu minimálnej mzdy, tak aj odvody. Nemocenské za mesiac mám nižšie ako životné minimum, preto sa chcem opítat, ci mám možnosť požiadať o dajakú dávku od UPSVaR? S takýmto prac.úväzkom budem mať nárok na materskú?
:confused:
Ďakujem.

Nároky na dávky hm. núdze prípadne iné soc. dávky sa priznávajú po posúdení príjmu domácnosti, posúdení veľkosti majetku a pod. Keďže bývaš s priateľom, nemocenské dávky nie sú asi vašim jediným príjmom. Treba sa spýtať na miestnom úrade práce - odbore sociálnom, kde posúdia tvoj príjem. My ti tu nepovieme, na čo máš nárok, lebo nepoznáme finančnú situáciu tvojej domácnosti.
zzz77
16.03.09,06:25
Vdaka za odpovede, zatial sa informovat na urad neviem, nakolko som PN a pocas vychadzky sa tam nedostanem kvoly tehotenskym nevolnostiam, preto som sa pokusala tu na porade.
Este raz diky a kazdemu prajem prijemny den.
zzz77
brčko
16.03.09,06:35
Nárok na materské budeš mať, no tvoja materská bude tiež taká nízka ako nemocenské/náhrada príjmu počas dočasnej PN od 4-tého dna.
Vzhladom na to, ža tvoje materské na mesiac bude nižšie ako rodič.príspevok, tak si môžeš na UPSVaR potom (myslím po narodení dieťaťa) požiadať o doplatenie materskej do výšky rodič.príspevku, ktorý je t.č. 4780,-Sk (teda už v eur) a od 9/09 by sa mal predpokladám o nejakú stovku-dve zvýšiť. Zo soc.poistovne budeš určite potrebovať potvrdenie o výške materského, predpokladám na tlačive z UPSVaR.