saminka
22.02.09,16:58
Poprosim o radu.
zomrel môjho otca sestry manžel.Bol bezdetný manželka mu zomrela pred 20 rokmi,rodičia mu tiež nežijú , bol jedináčik bez súrodencov a môj otec tiež nežije.Ja som bol jedinný s ktorým bol v kotakte nakoľko nikoho nemal.Nezanechal žiadnu záveť, teraz neviem či mám nárok na dečstvvo a ak nie či si môžem niekde nárokovať výdaje na pohreb a čo sa stane s majetkom?
Dáša_
22.02.09,16:18
Naklady na pohreb si môžeš uplatnit v dedičskom konaní. Ak si zariadzoval pohreb, tak zrejme ťa notár osloví, ak nie, musíš si hľadať sám a domáhať sa.

Ale čo sa týka dedičstva, to je horšie. Na prvý pohľad nárok nie je.

jedna taká možnosť: Ak poručiteľ zanechal majetok nepatrnej hodnoty, môže ho súd vydať tomu, kto sa postaral o pohreb a konanie zastavi

par. 175h, ods.2 obč. zákonníka
Mária27
22.02.09,21:25
Na dedičstvo by si mala nárok, ak by si s ním aspoň rok pred smrťou žila v spoločnej domácnosti. Nešlo by tvrdiť? Trvalý pobyt tam netreba.

Inak to pripadne štátu.
Chobot
22.02.09,21:33
Poprosim o radu.
zomrel môjho otca sestry manžel.Bol bezdetný manželka mu zomrela pred 20 rokmi,rodičia mu tiež nežijú , bol jedináčik bez súrodencov a môj otec tiež nežije.Ja som bol jedinný s ktorým bol v kotakte nakoľko nikoho nemal.Nezanechal žiadnu záveť, teraz neviem či mám nárok na dečstvvo a ak nie či si môžem niekde nárokovať výdaje na pohreb a čo sa stane s majetkom?

Bohužiaľ nepatríš ani do jednej dedičskej skupiny, preto zo zákona asi dediť nebudeš. Nezanechal ten pán závet? Ak nie a nemal žiadneho príbuzného, tak majetok pripadne štátu - pôjde o odúmrť. Jedine keby s ním niekto žil v spoločnej domácnosti posledné tuším 1 rok.