HugoB
22.02.09,19:03
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu: Budem spracovávať RZZP pre zamestnanca, ktory bol 1.-3.mesiac 08 evidovaný na Úrade práce ako nezamestnaný. Od 4.-12.mesiaca 08 zamestnaný u dvoch zamestnávateľov postupne s mesačným príjmom vždy prevyšujúcim maximálny vymeriavaci základ v každom mesiaci zamestnania. Iné príjmy žiadne.

Otázka 1: Chápem to správne, že aj takáto situácia (3 mesiace UPSVAR - 0 príjem, 9 mesiacov príjem nad max.VZ) sa chápe ako kolísavý príjem a teda je potrebné spracovať RZZP na tlačive S?
Otázka 2: Rozumiem tomu, že filozofia výpočtu RZZP v zmysle tlačív a vzorcov taká, že zamestnancovi i zamestnávateľovi v takomto prípade vyjde nedoplatok - čiže sa mu rozpočíta pre účel výpočtu poistného jeho ročný príjem (do výšky max. vymeriavaceho základu podľa par. 13 ods 9b) aj na mesiace, keď bol nezamestnaný a platil za neho poistné štát?
Otázka 3: Znamená to teda, že raz za neho poistné počas nezamestnanosti platil štát a ešte raz ho zaplatí zamestnanec a pomerne i jeho zamestnávateľ vo forme nedoplatku RZZP? :confused:

Ďakujem za odpoveď!
mzdarka renca
22.02.09,18:15
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu: Budem spracovávať RZZP pre zamestnanca, ktory bol 1.-3.mesiac 08 evidovaný na Úrade práce ako nezamestnaný. Od 4.-12.mesiaca 08 zamestnaný u dvoch zamestnávateľov postupne s mesačným príjmom vždy prevyšujúcim maximálny vymeriavaci základ v každom mesiaci zamestnania. Iné príjmy žiadne.

Otázka 1: Chápem to správne, že aj takáto situácia (3 mesiace UPSVAR - 0 príjem, 9 mesiacov príjem nad max.VZ) sa chápe ako kolísavý príjem a teda je potrebné spracovať RZZP na tlačive S áno?
Otázka 2: Rozumiem tomu, že filozofia výpočtu RZZP v zmysle tlačív a vzorcov taká, že zamestnancovi i zamestnávateľovi v takomto prípade vyjde nedoplatok áno- čiže sa mu rozpočíta pre účel výpočtu poistného jeho ročný príjem (do výšky max. vymeriavaceho základu podľa par. 13 ods 9b) aj na mesiace, keď bol nezamestnaný a platil za neho poistné štát?
Otázka 3: Znamená to teda, že raz za neho poistné počas nezamestnanosti platil štát a ešte raz ho zaplatí zamestnanec a pomerne i jeho zamestnávateľ vo forme nedoplatku RZZP záleží podľa výšky príjmu, aké mal ostatné mesiace VZ na ZP? :confused:

Ďakujem za odpoveď!

odpoveď v texte
HugoB
23.02.09,19:09
Ďakujem za odpovede!

Len k poslednej (tretej):
Otázka 3: Znamená to teda, že raz za neho poistné počas nezamestnanosti platil štát a ešte raz ho zaplatí zamestnanec a pomerne i jeho zamestnávateľ vo forme nedoplatku RZZP záleží podľa výšky príjmu, aké mal ostatné mesiace VZ na ZP? :confused:

aby som to pochopil: hovoríte teda to, že vždy je to do maximálneho ročného VZ alebo tym chcete povedat niečo iné? Tie príjmy v zamestnaní mal také, že každý mesiac prevýšili max VZ a zároveň aj spolu za 9 mesiacov zamestnania prevýšil max. VZ (ročný). Ide mi skôr o to nie v akej výške (to je zrejmé - max. roč.VZ), ale či sa vôbec takýto súbeh môže vyskytnúť, alebo sa to niekde nejak (zatiaľ som neprišiel na to ako a kde v RZZP) zohľadní, že za 1.-3. mesiac platil za neho poistné štát (keďže neporušil žiadne podmienky a nemal žiaden príjem počas tejto doby malo by to tak aj ostať) a teda na tieto 3 mesiace by sa nemal "rozpočítavať" súčet jeho príjmov nad mesačný max VZ a teda za ne platiť ešte raz poistné. Dúfam, že som sa vyjadril zrozumiteľne a moc som to nedomotal.
Andyke
23.02.09,19:46
Podstata RZZP v Tvojom prípade je v tom, že kto mal asp 1 mesiac kolísavý príjem t.j. niektorý mesiac prekročil maxim. VZ na zdravotné, je povinnosť vykonať RZZP.I keď za ten príslušný mesiac odviedli z maxima neznamená, že už odviedol strop zo svojho celoročného príjmu. Totiž ten celoročný strop môžeš dosiahnuť aj za 3 mesiace a ostatné mesiace mať nulový príjem a zdrav. poisťovne chcú poistné .
Nech Ťa nemýli skutočnosť, že prvé 3 mesiace nerobil.
Vznikajú aj vysoké preplatky, ale zrejme to už niekto prepočítal, že dostatnú do systému viac nedoplatkov ako vracajú preplatkov.
Jozef Mihál
24.02.09,09:56
V takom prípade ako je Váš, je to pekne vymyslené a to takto:

Vy a zamestnávateľ zaplatíte za rok 2008 na základe RZZP poistné vo výške 4% a 10% z maximálneho možného základu, to je 675396 Sk.

Zdravotná poisťovňa následne vráti štátu preddavky, ktoré za Vás štát platil v mesiacoch, kedy ste boli poistencom štátu.
Lazura
11.05.09,12:35
Dobrý deň mám otázočku ako budem robit RZZP zamestnancovi, ktorý pol roka študoval a potom hned nastupil do práce?!