NOVA40
22.02.09,19:34
Dobrý večer,
viem, že téma odvodov čiastočne invalidných osôb tu už bola veľa diskutovaná, no napriek tomu by som vás poprosila o vaše rady.
Je to môj súkromný dotaz a keďže som dostala viac rozporuplných odpovodí, pokúšam sa získať odpoveď tu. Tento mesiac mi bol spätne (od 15.9.2008) priznaný čiastočný invalidný dôchodok vo výške 45%. Keďže som sa neevidovala na ÚP a nebola som ani zamestnanná, tak som vystupovala ako dobrovoľne nezamestnaná, čiže samoplatiteľ a uhrádzala som si odvody do zdravotnej poisťovne sama. Teraz, keď som dostala vyrozumenie o priznaní dôchodku, som si myslela, že by som si mala platiť odvody nižšie, keďže sa jedná o 45%. Viď. násl. info: Minimálny vymeriavací základ samoplatiteľa na zdravotné poistenie je od 1.1.2009 do 31.12.2009 suma 191 (http://www.porada.sk/t59468-191-opravne-polozky-k-materialu.html),07 €. Minimálny preddavok je suma 26,74 €, pri sadzbe 7% suma 13,37 €.
No v zdravotnej poisťovni mi povedali, že si nemusím platiť nič, lebo za mňa platí štát. No ja si myslím, že by som si mala platiť aspoň to minimum, teda 13,37 €/mesačne, keďže sa pokladám aj naďalej za dobrovoľne nezamestnanú a môj dôchodok je len 45%. Ako to teda je? Poradíte mi? Vopred ďakujem!
Tamara
mzdarka renca
22.02.09,18:50
Dobrý večer,
viem, že téma odvodov čiastočne invalidných osôb tu už bola veľa diskutovaná, no napriek tomu by som vás poprosila o vaše rady.
Je to môj súkromný dotaz a keďže som dostala viac rozporuplných odpovodí, pokúšam sa získať odpoveď tu. Tento mesiac mi bol spätne (od 15.9.2008) priznaný čiastočný invalidný dôchodok vo výške 45%. Keďže som sa neevidovala na ÚP a nebola som ani zamestnanná, tak som vystupovala ako dobrovoľne nezamestnaná, čiže samoplatiteľ a uhrádzala som si odvody do zdravotnej poisťovne sama. Teraz, keď som dostala vyrozumenie o priznaní dôchodku, som si myslela, že by som si mala platiť odvody nižšie, keďže sa jedná o 45%. Viď. násl. info: Minimálny vymeriavací základ samoplatiteľa na zdravotné poistenie je od 1.1.2009 do 31.12.2009 suma 191 (http://www.porada.sk/t59468-191-opravne-polozky-k-materialu.html),07 €. Minimálny preddavok je suma 26,74 €, pri sadzbe 7% suma 13,37 €.
No v zdravotnej poisťovni mi povedali, že si nemusím platiť nič, lebo za mňa platí štát. No ja si myslím, že by som si mala platiť aspoň to minimum, teda 13,37 €/mesačne, keďže sa pokladám aj naďalej za dobrovoľne nezamestnanú a môj dôchodok je len 45%. Ako to teda je? Poradíte mi? Vopred ďakujem!
Tamara

V poisťovni ti podali dobrú informáciu, si poistenec štátu v zmysle zákona o zdravotnom poistení č.580/2004 §11, odst. 8, písm. b)
Stefan2005
22.02.09,19:04
... a v každom prípade v zdravotnej poisťovni to nestačí povedať, treba písomne zdokladovať zmenu (zvyknú si urobiť kópiu rozhodnutia SP) a doklad si starostlivo odložiť ...
NOVA40
22.02.09,19:19
Ďakujem za odpoveď. Bola som presvedčená, že keď som bola predtým samoplatiteľom, tak že som povinná si doplácať tú minimálnu čiastku. Od roku 2006 som s malými prestávkami stále bola PN, len občas som pracovala a pracujem na Dohodu v jednej firme, čo nám pomáha s dcérkou prežiť. Nechcela som si zbytočne vyrobiť v poisťovni dlh a preto som sa tu obrátila so svojou totázkou. Ak však môžem mať ešte jeden dotaz, tak potom, koho sa týka tá informácia o samoplatiteľoch a ČID a 13,37€ - 7% z VZ?
Ešte raz ďakujem za odpovede!
T.
wagner
22.02.09,20:06
Pokiaľ by si bola samoplatca a bola by si ŤZP bez ID, resp. by si bola SZČO s ID. Vtedy by bola tá suma aktuálna.
NOVA40
22.02.09,20:41
Vďaka za trpezlivosť a odpovede. Veľmi ste mi pomohli a hlavne vysvetlili. Som opäť o kúsok múdrejšia :-).
Ešte raz ďakujem!
T.