Lusilka
22.02.09,20:15
Ahojte poradaci,
rozhodla som sa, ze si zalozil zivnost a uz dost dlho na tom pracujem. Ide o mobilny stanok a zivnost v oblasti rychleho obcerstvenia. Detaily vlastne nie su podstatne. Uz dlho si citam vase prispevky a velmi vela som sa vdaka nim naucila. Najma vdaka Lenkek som si vypracovala HCCP, pripravila som sa naozaj takmer na vsetko - hygienicke opatrenia ako gumene rukavice, nastroje, manipulacia penazi oddelena od manipulacie s potravinami, kanister s vodou atd.
Ale ked som zavolala na Urad verejneho zdravotnictva Bratislava, aby som si overila detaily, byrokraticky znejuca pani mi povedala, ze mi mobilny stanok nepovolia, lebo nie som pripojena na mestsky vodovod a kanalizaciu. Samozrejme, som argumentovala, ze to vyriesim, ako vela inych stankov, kanistrom s vodou a ze existuje velmi vela stankov (pecene gastany a zemiaky atd.), ktore to nemaju vyriesene a napriek tomu v pohode funguju. Odpoved bola: nie. To ma naozaj sokovala, lebo som cakala prekazky, ale nie zamietnutie po telefone bez toho, aby chceli vidiet stanok, zaujimali sa o podrobnosti, nedajboze sa snazili najst vyhovujuce riesenie.
V bezmocnosti som sa rozhodla konecne zaregistrovat na porade a poprosit vas o radu, co s tym. Ja mam v plane tieto kroky: ist osobne za veducou odboru vyzivy a ked to nepomoze (cakam podobny pristup), obratit sa na ministerstvo zdravotnictva a ministerstvo prace a soc. veci a objasnit im, ze darmo budu pripravovat ulavy pre zivnostnikov a rozdavat prispevky, urady tohto typu vas jednoducho zastavia a koniec. Toto je podpora podnikania?
Zivnost, ktoru si chcem rozbehnut nie je nic nove, uz roky funguje v krajinach EU (zariadenie bude kupene odtial), aj som tym argumentovala, ze ako mozeme mat prisnejsie normy ako EU...pani na urade nediskutovala.
U nas je to nove, tym padom je to problem. Ak by som zacinala s niecim, co u nas uz existuje, rutinne by to vybavili. Vidim to ako len byrokraticke prekazky a ziadnu ochotu hladat riesenie. Som sklamana, ale nevzdam sa. Ak mate nejaky napad, co s tym, velmi ma potesite. Prepacte za dlhy prispevok (to je tym sklamanim).:(
wagner
22.02.09,19:49
Záleží od toho, čo za rýchle občerstvenie to bude. Lebo je rozdiel predávať pečené gaštany, ktoré sa upečú a nasypú do sáčka, pričom tu nie je potrebná voda vôbec. Pokiaľ budeš pracovať s potravinami ako takými, budeš ich spracovávať,musíš mať pripojený vodovod a určite aj pripojenie na kanalizáciu. Podľa mňa to nevybaviš ani keď pôjdeš vyššie. Viem, že tak ako popisuješ ešte niektoré stánky fungujú, ale tí dostali súhlas podľa starého zákona v čase, keď sa to povoliť dalo. Pokiaľ by to bol stánok s textilom, tak by Ti to asi povolili, ale s potravinami asi ťažko.
lenkak
22.02.09,19:52
záleží čím sa budeš zaoberať. Pokiaľ s potravinami, tak s hygienou budeš bojovať.
Lusilka
23.02.09,21:18
Záleží od toho, čo za rýchle občerstvenie to bude. Lebo je rozdiel predávať pečené gaštany, ktoré sa upečú a nasypú do sáčka, pričom tu nie je potrebná voda vôbec. Pokiaľ budeš pracovať s potravinami ako takými, budeš ich spracovávať,musíš mať pripojený vodovod a určite aj pripojenie na kanalizáciu. Podľa mňa to nevybaviš ani keď pôjdeš vyššie. Viem, že tak ako popisuješ ešte niektoré stánky fungujú, ale tí dostali súhlas podľa starého zákona v čase, keď sa to povoliť dalo. Pokiaľ by to bol stánok s textilom, tak by Ti to asi povolili, ale s potravinami asi ťažko.
Dakujem za reakcie. Takze to, ze v krajinach EU to v pohode funguje je uplne irelevantne? U nas platia prisnejsie normy? Ja budem spracovavat cesto do konecnej podoby - nieco ako gofry. Pricom cesto pripravim v na to urcenej miestnosti. Pri predaji bude cesto chladene na potrebnu teplotu v davkovaci, takze s nim zamestnanec neprichadza do kontaktu (podla normy EU 8 °C). Vodovod aj kanalizacia budu v miestnosti, ktoru si chcem prenajimat a kde sa bude cesto pripravovat a budu sa tam realizovat vsetky hygienicke opatrenia (cistenie zariadenia, nastrojov atd.). Ked to ide v inych krajinach EU, preco by to neslo u nas? Asi nechapem..
Lusilka
23.02.09,22:23
záleží čím sa budeš zaoberať. Pokiaľ s potravinami, tak s hygienou budeš bojovať.
Na boj s hygienou som bola pripravena, ze si budu vymyslat vsetko mozne. Ale nie na zamietnutie po telefone, pricom nevideli nic a nezaujimali sa o ziadne detaily. Naivne som sa domnievala, ze ked nieco nebude vyhovovat, bude sa dat najst nejake riesenie, ktore vyhovuje obom stranam. Lenka, ako bojovat, ked ta hned na zaciatku zastavia? A to mam vypracovane kompletne HCCP, popis zariadenia, ktory vyhovuje EU normam atd. Vidim to tak, ze pani na hygiene si nechcela privyrabat robotu, tak mi po telefone povedala, ze to nepovolia. Ale dakujem za odpoved.
Zahraamina
28.02.09,20:51
Zdravim Lusika, nacrtla si perfektnu temu sice ti neviem poradit len povzbudit, aby si sa nevzdavala ja bojujem s rovnakym problemom sice este nemam nic vypracovane okrem podn. zameru no s hygienou som uz telef. tiez ma zamietli, ze tam musim mat vodu a neviem co mam robit podplatit alebo ?????? a presne ako hovoris v zahranici to funguje no u nas na SK asi to special krajina nie .... tak snad niekto poradi elegantne riesenie ako to vyriesit ....
lenkak
28.02.09,21:08
Pri predaji bude cesto chladene na potrebnu teplotu v davkovaci, takze s nim zamestnanec neprichadza do kontaktu (podla normy EU 8 °C). Vodovod aj kanalizacia budu v miestnosti, ktoru si chcem prenajimat a kde sa bude cesto pripravovat a budu sa tam realizovat vsetky hygienicke opatrenia (cistenie zariadenia, nastrojov atd.). Ked to ide v inych krajinach EU, preco by to neslo u nas? Asi nechapem..

Práve pre toto potrebuješ vodu. Zamestnanec si vždy musí mať kde umyť ruky. Aspoň ten dres, a budú od Teba v takomot prípade požadovať aj teplú vodu, zabezpečiť aspoň prietokomerom. A raz do dávkovača musí dať cesto, raz sa to minie, a už máš priamy kontakt s potravinou, dokonca nebalenou.
BXLmiami
01.03.09,06:56
Zamestnanec musí mať podmienky na prácu,umyť si ruky a WC.Možno by sa to dalo riešiť zmluvou s blízkym podnikom pred ktorým bude stánok.Nevybavuj s hygienou telefonicky,začni s nimi komunikovať dopismi,budu musieť reagovať a konkretne napisať čo im vadí a ty to budeš nasledne riešiť.Ale suhlasim,s hygienou je to nikdy nekončiaci boj.