jozefor
22.02.09,21:31
Prosim vas o radu.Chcel by som si spravit zivy plot z lesnych stromcekov.Pocul som ze stromceky sa mozu v lese vykopavat bez povolenia ak ide o stromy ktore neboli vysadene clovekom?Je to pravda?
wabi
22.02.09,23:02
Kde ste to počul? Nie je to pravda. Vaše rozhodnutie mi nie je sympatické ale na druhej strane naši tmavší spoluobčania toho asi uškodia podstatne viac. Po druhej stránke mi ale nejde do hlavy, že prečo?:confused:
Aké konkrétne stromčeky máte na mysli. Veď stromčeky vypestované k tomuto účelu sú oveľa lepšie ako tie lesné!:eek:
Napríklad Hlohyňa purpurová kombinovaná prípadne s veľkoplodými šípmi, alebo ak chcete stálozelené tak tuje... možností je veľa...
arizona
23.02.09,07:43
To si dostal zlú informáciu!
Nielenže sa to nesmie, ale môžeš dostať dosť "mastnú pokutu".
Vieš si to predstaviť, že by všetci záujemci o stromčeky nabehli s rýľom do lesa? Ako by naše lesy vypadali ??? :(

Dnes už nie je problém nakúpiť akékoľvek stromčeky v hociakom záhradkástve,alebo cez internet, či inzeráty od pestovateľov.

Pozri zákon na ochranu stromov a krov: http://www.lesmedium.sk/clanok.php?id=22
prometeus3
24.02.09,23:24
Pokial sa jedna o samovysev v lokalite ktora je vedena ako pasienok bezproblemov. Tuto luku aj tak niekto skosi na seno aj so stromcekmi.
wabi
25.02.09,17:33
Občas tiež vykopem niečo na rumoviskách zarastenej "zeme nikoho". Iste sa dajú najiť lokality, kde to nevadí keď niečo vykopete. Otázka len je či to pre vás bude mať význam. Napíšte o ktoré konkrétne druhy máte záujem a prečo.
evka.ba
25.02.09,18:18
Vykopané stromčeky sa Vám nemusia ujať ( treba prichystať pôdu - mala by mať rovnaké PH , udržiavať optimálnu vlhkosť jednoducho dobre sa starať a aj tak to môže dopadnúť katastrofálne) zatiaľ čo na pôvodnom mieste môžu spokojne rásť.
Podľa mňa je omnoho jednoduchšie a aj lacnejšie sa poradiť u predajcov drevín. Podľa Vašich možností a podmienok Vám určite dobre poradia. Máme ich požehnane. Pri BA mám dobrú skúsenosť s firmou Plantago. Nakupujeme aj zo Starkl katalógu a so sadenicami som bola veľmi spokojná.
legolas
27.02.09,07:02
To si dostal zlú informáciu!
Nielenže sa to nesmie, ale môžeš dostať dosť "mastnú pokutu".
Vieš si to predstaviť, že by všetci záujemci o stromčeky nabehli s rýľom do lesa? Ako by naše lesy vypadali ??? :(

Dnes už nie je problém nakúpiť akékoľvek stromčeky v hociakom záhradkástve,alebo cez internet, či inzeráty od pestovateľov.

Pozri zákon na ochranu stromov a krov: http://www.lesmedium.sk/clanok.php?id=22

Prajem pekný deň, zaujala ma Vaša diskusia v neprospech poradenia. Neviem síce na aký druh stromčekov myslel, ale tam kde vznikol holorub a potom sa to vysadí sadenicami zo škôlky nie je to možné, ale kde sa nachádza samovýsev, napr. hrabina, tak tam mu nikto nebude brániť, aby si nevykopal stromčeky, veď on nebude brať stromy, ale len tie najtenšie, lebo by sa mu aj tak neprijali. Apropo, ešte som nevidel, aby niekto vysádzal plot napr. dubový, bukový. Prevážne je to hrab:D
arizona
27.02.09,07:52
Prajem pekný deň, zaujala ma Vaša diskusia v neprospech poradenia. Neviem síce na aký druh stromčekov myslel, ale tam kde vznikol holorub a potom sa to vysadí sadenicami zo škôlky nie je to možné, ale kde sa nachádza samovýsev, napr. hrabina, tak tam mu nikto nebude brániť, aby si nevykopal stromčeky, veď on nebude brať stromy, ale len tie najtenšie, lebo by sa mu aj tak neprijali. Apropo, ešte som nevidel, aby niekto vysádzal plot napr. dubový, bukový. Prevážne je to hrab:D
A ked ma stopnú policajti alebo lesáci s plým kufrom stromčekov,myslíš že ich obkecám, že to je samovýsev?:D:eek: