Majka327
23.02.09,08:24
Moja teta (dôchodkyňa) je vlastníkom jednoizbového bytu, v ktorom má aj trvalý pobyt. V skutočnosti ale býva so svojou nevládnou matkou, o ktorú sa stará. Keďže ten jednoizbový byt je prázdny, ponúkla mi ho, že tam môžem bývať.

S takýmito vecami nemám žiadne skúsenosti, chcem sa opýtať, či je v takomto prípade možné bezplatné užívanie bytu, resp. ako sa to má zákonne ošetriť, aby teta s tým nemala žiadne problémy (teda aby nemusela podávať DP a behať po rôznych úradoch). Bude stačiť spísať nejakú dohodu o bezplatnom užívaní bytu a nechať ju overiť notárom?

A ešte jedna vec, môžem si v takomto prípade nahlásiť v tomto byte prechodný pobyt? Čo všetko musím urobiť, aby to bolo v súlade so zákonom?

Vopred ďakujem za pomoc. :)
Zita5
23.02.09,07:31
Ak energie za byt budete platiť Vy , tak sa nebude jednať o bezplatný prenájom .

K prechodnému pobytu Vám teta musí dať súhlas .Teta sa bude musieť registrovať na DU , že byt prenajíma .
Majka327
23.02.09,07:44
Ak energie za byt budete platiť Vy , tak sa nebude jednať o bezplatný prenájom .

K prechodnému pobytu Vám teta musí dať súhlas .Teta sa bude musieť registrovať na DU , že byt prenajíma .

No, to práve nechcem, aby sa musela registrovať na DÚ (ona s tým nechce mať žiadne starosti, a z úradných vecí má trochu strach...). Alebo sa musí registrovať, aj keď sa jedná o bezplatné užívanie (ak by energie platila ona)?
Zita5
23.02.09,07:49
No, to práve nechcem, aby sa musela registrovať na DÚ (ona s tým nechce mať žiadne starosti, a z úradných vecí má trochu strach...). Alebo sa musí registrovať, aj keď sa jedná o bezplatné užívanie (ak by energie platila ona)?

Pozrite si tento link

http://www.porada.sk/t47729-uzivanie-bytu-pribuznymi-osobami-vlastnika-bytu.html?highlight=U%BE%EDvanie+bytu
charonme
23.02.09,08:04
Ak energie za byt budete platiť Vy , tak sa nebude jednať o bezplatný prenájom

Tak to je dost divne, to je ako keby sa povedalo ze ked si kupi za vlastne peniaze chlieb a donesie si ho do toho bytu a tam ho aj zje tak sa nebude jednat o bezplatny prenajom? Ci je to kvoli tomu ze odber energii je napisany a fakturovany majitelke? Ako by to bolo keby sa odbery energii nahlasili/prepisali na najomcu?
Majka327
23.02.09,08:18
Pozrite si tento link

http: //www .porada.sk/t47729-uzivanie-bytu-pribuznymi-osobami-vlastnika-bytu.html?highlight=U%BE%EDvanie+bytu

Toto vlákno som si už skôr prezrela, ale nedáva mi to odpoveď na môj prípad (je tam viac otázok ako odpovedí).

V jednom z dokumentov o registrácii na DÚ ohľadne prenajímania bytov, ktoré ste uviedli vyššie, sa píše, že pokiaľ nie je uzatvorená nájomná zmluva, nejde o nájomný vzťah a nie je potrebná registrácia na DÚ. Môže byť toto použité aj na môj prípad?
Chobot
23.02.09,11:40
Ak energie za byt budete platiť Vy , tak sa nebude jednať o bezplatný prenájom .

K prechodnému pobytu Vám teta musí dať súhlas .Teta sa bude musieť registrovať na DU , že byt prenajíma .

Ja si práveže myslím, že pokiaľ je nájomné 0,-, tak ide o bezplatný prenájom. To, že si niekto platí energie sám neznamená, že je to platený prenájom.

Myslím, že je zbytočné pre Majku komplikovať vec, najmä ak ide o rodinného príslušníka. Veď kopec ľudí býva v bytoch, ktoré sú vlastnené ich príbuznými a nejde o platený prenájom.

Jednoducho to spravte tak, že sa tam nahlásiš ako na prechodný (či trvalýň pobyt), veď bývať môžeš u kohokoľvek. Merače energií zatiaľ nemusíš prehlasovať, môžu byť na meno tvojej tety, len ty jej budeš platiť zálohy a potom vyúčtovanie. Alebo môžete dať inkaso z tvojho účtu.
Majka327
23.02.09,12:57
Ja si práveže myslím, že pokiaľ je nájomné 0,-, tak ide o bezplatný prenájom. To, že si niekto platí energie sám neznamená, že je to platený prenájom.

Myslím, že je zbytočné pre Majku komplikovať vec, najmä ak ide o rodinného príslušníka. Veď kopec ľudí býva v bytoch, ktoré sú vlastnené ich príbuznými a nejde o platený prenájom.

Jednoducho to spravte tak, že sa tam nahlásiš ako na prechodný (či trvalýň pobyt), veď bývať môžeš u kohokoľvek. Merače energií zatiaľ nemusíš prehlasovať, môžu byť na meno tvojej tety, len ty jej budeš platiť zálohy a potom vyúčtovanie. Alebo môžete dať inkaso z tvojho účtu.

Tak nejak som o tom aj uvažovala, len by ma zaujímalo, či nepotrebujem mať nejaký doklad o tom, že mám od majiteľky bytu oprávnenie bezplatne užívať byt. Príklad: nejaký príliš aktívny sused zavolá kontrolu z DÚ. Čo potom? Ako dokážem, že moja teta z môjho bývania v jej byte nemá žiadny príjem? Proste chcem, aby to bolo všetko podľa zákona a hlavne aby teta s tým mala čo najmenej starostí.
Chobot
23.02.09,13:11
Tak nejak som o tom aj uvažovala, len by ma zaujímalo, či nepotrebujem mať nejaký doklad o tom, že mám od majiteľky bytu oprávnenie bezplatne užívať byt. Príklad: nejaký príliš aktívny sused zavolá kontrolu z DÚ. Čo potom? Ako dokážem, že moja teta z môjho bývania v jej byte nemá žiadny príjem? Proste chcem, aby to bolo všetko podľa zákona a hlavne aby teta s tým mala čo najmenej starostí.

Ja, keď si k sebe nasťahujem brata, ktorý bude u mňa bývať, tak nepotrebujem žiadnu zmluvu. A ak mu dám súhlas na prechodný pobyt u mňa, stačí ohlasovni len súhlas vlastníka. Nech DÚ dokazuje, že mám z toho nejaký príjem, dôkazné bremeno je na nich. A susedov nemusí vôbec zaujímať, kto u teba (tety) býva, pokiaľ si riadne prihlásená u správcu a platíš za skutočne bývajúci počet osôb.
Majka327
23.02.09,13:16
Ja, keď si k sebe nasťahujem brata, ktorý bude u mňa bývať, tak nepotrebujem žiadnu zmluvu. A ak mu dám súhlas na prechodný pobyt u mňa, stačí ohlasovni len súhlas vlastníka. Nech DÚ dokazuje, že mám z toho nejaký príjem, dôkazné bremeno je na nich. A susedov nemusí vôbec zaujímať, kto u teba (tety) býva, pokiaľ si riadne prihlásená u správcu a platíš za skutočne bývajúci počet osôb.

OK, takže ak to správne chápem, stačí mi len súhlas na prechodný pobyt od tety overený notárom a následné ohlásenie prechodného pobytu. Je to tak?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc! :)
mlisa
23.02.09,13:34
Ja si práveže myslím, že pokiaľ je nájomné 0,-, tak ide o bezplatný prenájom. .

len by som upresnila, ze nieco ako bezplatny najom neexistuje, jednym z pojmovych znakov najomnej zmluvy v zmysle obcianskeho zakonnika je prave jej odplatnost. pri bezodplatnosti ide o vypozicku, akokolvek divne to znie.
MILKA58
23.02.09,13:47
Ja, keď si k sebe nasťahujem brata, ktorý bude u mňa bývať, tak nepotrebujem žiadnu zmluvu. A ak mu dám súhlas na prechodný pobyt u mňa, stačí ohlasovni len súhlas vlastníka. Nech DÚ dokazuje, že mám z toho nejaký príjem, dôkazné bremeno je na nich. A susedov nemusí vôbec zaujímať, kto u teba (tety) býva, pokiaľ si riadne prihlásená u správcu a platíš za skutočne bývajúci počet osôb.

Súhlasím. Veď koľko vnúčat je prihlásených u svojich starých rodičoch, či už na prechodný alebo trvalý pobyt. Akou formou sa prispieva na inkaso je vecou dohody, tu by som nič neprehlasovala.
Majka327
24.02.09,07:15
Ešte ma napadla jedna otázka: Nebude vadiť, ak v tom byte budú mať dve osoby registrovaný pobyt (teta trvalý a ja prechodný), keď je nahlásené, že v tom byte býva len jedna osoba?
Chobot
24.02.09,08:03
Ešte ma napadla jedna otázka: Nebude vadiť, ak v tom byte budú mať dve osoby registrovaný pobyt (teta trvalý a ja prechodný), keď je nahlásené, že v tom byte býva len jedna osoba?

Nie, lebo to sú dve rozdielne veci. Jedna vec je prihlásenie k pobytu v zmysle zákona o hlásení pobytu občanov, v jednom byte môžeš mať prihlásených aj 10 osôb a nemusia tam fyzicky bývať (môžu mať prechodné pobyty úplne inde).

Druhá vec je nahlásenie počtu osôb, ktoré byt obývajú kvôli rozúčtovaniu spoločných nákladov. To je v zmysle zákona o vlastníctve bytov. Takže v byte môže skutočne bývať len jedna osoba, hoci tam majú trvalý pobyt desiati (ostatní môžu byť napr. dlhodobo v zahraničí alebo v inom meste študovať,...).
Majka327
24.02.09,08:16
Nie, lebo to sú dve rozdielne veci. Jedna vec je prihlásenie k pobytu v zmysle zákona o hlásení pobytu občanov, v jednom byte môžeš mať prihlásených aj 10 osôb a nemusia tam fyzicky bývať (môžu mať prechodné pobyty úplne inde).

Druhá vec je nahlásenie počtu osôb, ktoré byt obývajú kvôli rozúčtovaniu spoločných nákladov. To je v zmysle zákona o vlastníctve bytov. Takže v byte môže skutočne bývať len jedna osoba, hoci tam majú trvalý pobyt desiati (ostatní môžu byť napr. dlhodobo v zahraničí alebo v inom meste študovať,...).

Aha, tak to je potom v poriadku. :) Ešte raz ďakujem veľmi pekne za pomoc!
polocanada
28.04.09,16:42
>>> len by som upresnila, ze nieco ako bezplatny najom neexistuje, jednym z pojmovych znakov najomnej zmluvy v zmysle obcianskeho zakonnika je prave jej odplatnost. pri bezodplatnosti ide o vypozicku, akokolvek divne to znie.

To je spravne. K tomu este dodam, ze v hore uvedenej situacii to pravne je jedno ci je to najomna zmluva per se, alebo ci je to vypozicka. Ucelom je regulovat vztah medzi hore uvedenymi osobami.

Ina situacia by bola a Vas/a pribuzny/a by na zaklade najomnej zmluvy mal/a byt opravneny/z prenajimat nejnutelnost dalej (3tej osobe). V tom pripade by prva najomna zmluva bola neplana (z dovodu nenaplnenia odplatnosti podmienky v najomnej zmluve). To by mohlo viest k neplatnosti druhej najomnej zmluvy z 3-tou osobou. Vec by sa mohla este aj skomplikovat keby 3-tia osoba si prestala plnit povinnosti so svojej zmluvy a neplatnost svojej zmluvy napadla na zaklade neplatnosti prvotnej zmluvy. Preto je dolezite si premysliet ci sa ma uviest bezplatny najom alebo najom za 1 cent. Nema to nic s danovym unikom, len splnuje predpis podla zakona ktory ma chranit strany.

Zase ina situacia by bola podla obchodneho zakonnika.

Vzhladom na to ze Teta to prenajima Vam a Vy to neprenajimate dalej, kludne to moze by bezplatne (a teda technicky "vypozicka" = bezplatne pouzivanie).

Pokial to je "bezplatne pouzivanie" nevidim dovod nutnosti registracie na DU.

Ked mate dobry vztah s Tetou, staci ustna dohoda. Ak chcete 100% istotu dal by som to na papier. Bez notarskeho overenia.

To je vsetko.