yanko1
23.02.09,10:01
Dobry Den

Chcel by som sa spytat ci je dobre riesenie kombinovat tehlu s ytongom. Ak ano tak je lepsie stavat prizemie s tehly a podlazie s ytongu alebo naopak?
misomiso
23.02.09,09:06
Nie je to dobre riesenie. Ale ak uz, tak dole tehlu a hore ytong.
yanko1
23.02.09,09:09
Nie je to dobre riesenie. Ale ak uz, tak dole tehlu a hore ytong.


mozes mi prosim ta povedat preco to nieje dobre riesenie.
ing.kuban
23.02.09,10:44
Podľa mňa je to tiež blbosť, roznorodosť materialov, problemy pri vypoctoch tepelnych strat a i. Ked stavat, tak z jedneho materialu nech stavba tvori jednotny celok. A ked postavis hrubu stavbu, tak to urcite bude hrozne vyzerat...
Milan.Žiška
23.02.09,10:54
Či to bude v hrubej stavbe hrozne vyzerať je bezpredmetné. Dôležité je ako to bude fungovať v eálnom užívaní, a tam vidím problém s variantami materiálov ( rúzne tepelné rozťažnosti ...).
Ak to robíš s finančného hladiska máš určite na to dôvod, ak nie lepší je asi jeden materiál.
Dalo by sa tomu pomôcť zjednotením fasády zateplením.
Ak to chceš kombinovať , tak únosnejší materiálna spodnú časť a materiál s nižšou únosnosťou hore.
alltracboy
23.02.09,10:54
je tak uplne jedno ako vyzera stabva..aj tak sa obhadze. videl som domy kde bol spodok z tehly a vrch kvoly vahe z ytongu.
yanko1
23.02.09,10:56
a prosim vas s coho vide lacnejsie stavat s tehly alebo s ytongu. a ktory material ma lepsie tepelno izolacne vlastnosty
yanko1
23.02.09,11:06
Chel by som to robit kvoli tomu ze tehlu na prizemie by som mal za polovicnu cenu
patrikK
23.02.09,11:47
Otázka je či chceš dom s podkrovím (predpokladám že áno)tak zvoliť Ytong na poschodie pre hmotnosť je bezpredmetné. Tie 4 rady+veniec z tehál si nemyslím, že bude váha ktorá naruší statiku.
Ber to aj z praktickeho hľadiska, ja si neviem predstaviť murovanie priečok v podkroví z tehál.Ja by som volil pri lepšej cene tehly aj tehlu na spomínane 4rady+veniec.
alltracboy
23.02.09,11:55
Chel by som to robit kvoli tomu ze tehlu na prizemie by som mal za polovicnu cenu
pokial mas tehly (porotherm atd.) za polovicne ceny tak jednoznacne stavaj z toho. a tych par kusov na vrch dokupis. aj ked osobne si myslim, ze je to uplne jedno ci spravis podok z tehal a vrch z porobetonu alebo montovany. prizemie ukoncis stropnou doskou a potom je uz snad jedno z coho stavba pokracuje.. to nieje ako keby si kombinoval na prizemi dva rady tehal a dva rady porobeton :D
focus3ccd
23.02.09,12:23
Ja som kombinoval obidve v podkrovi. Pod vence som muroval so SETOU a zvysok som domuroval YTONG. Na sete sedi cela strecha a podopiera sa o nosne priecky z YTONG. SETA je pevnejsia. YTONG nie je az taky pevny, zle mi to aj zrealizovali..... Podlozili pod vrchnu vaznicu odrezany YTONG a ten sa doslova po dvoch zimach rozdrvil. Musel som dvihat zdvihakom a podkladat kus krokvy, aby tlacila na vacsiu plochu. Podla mna to malo byt hore zabetonovane......

Pri spajani nie je problem ak ides zateplovat. Z vnutornej strany zalicuj kvoli mensej hrubke omietky a zvonku vyrovnas polystyrenom. No problem.....
yanko1
23.02.09,17:03
Otázka je či chceš dom s podkrovím (predpokladám že áno)tak zvoliť Ytong na poschodie pre hmotnosť je bezpredmetné. Tie 4 rady+veniec z tehál si nemyslím, že bude váha ktorá naruší statiku.
Ber to aj z praktickeho hľadiska, ja si neviem predstaviť murovanie priečok v podkroví z tehál.Ja by som volil pri lepšej cene tehly aj tehlu na spomínane 4rady+veniec.

Podlazie nechcem stavat na spominane 4 rady ale na vysku 2,3m a preto by som chcel vediet s coho vide stavat lacnejsie. A tu tehlu za polovicnu cenu mozem mat len na prizemie.
alltracboy
23.02.09,18:48
ked si pozries cenniky tak to stoji problizne rovnako. V podstate vsetky murovacie systemy stoja priblizne rovnako. Len kazdy ma rozne vlastnosti a o tom su ine temy. dokonca aj tie sialene polystyrenove tvarnice :D
220870
23.02.09,19:17
Ideálne by to bolo stavať z jedného materiálu .Ale v tejto kombinácii nevidím nič neprekonateľné.napadá ma len jeden nedostatok.Domi bývajú ,alebo mali by byť projektované tak aby sa nosné murivo čo najmenej rezalo ,pílilo.Čo v tomto prípade asi nepôjde.
Odpovedzte si sám.Prečo máte tehlu za polovičnú cenu.Nie je v tom nejaký podvod?Aj keď veľkoobchodné ceny sú asi polovičné oproti stavebninám.
yanko1
24.02.09,04:54
Ideálne by to bolo stavať z jedného materiálu .Ale v tejto kombinácii nevidím nič neprekonateľné.napadá ma len jeden nedostatok.Domi bývajú ,alebo mali by byť projektované tak aby sa nosné murivo čo najmenej rezalo ,pílilo.Čo v tomto prípade asi nepôjde.
Odpovedzte si sám.Prečo máte tehlu za polovičnú cenu.Nie je v tom nejaký podvod?Aj keď veľkoobchodné ceny sú asi polovičné oproti stavebninám.

tehlu za polovicnu cenu mam preto lebo kamarat chcel stavat dom len kvoli finacnej krize prisiel o robotu a tym ze prisiel o robotu mu hypotejku nedaju a tehly uz ma kupene tak mi ich preda za polovicnu cenu cize tehlu nemam ziadnym podvodom.
220870
24.02.09,05:34
tehlu za polovicnu cenu mam preto lebo kamarat chcel stavat dom len kvoli finacnej krize prisiel o robotu a tym ze prisiel o robotu mu hypotejku nedaju a tehly uz ma kupene tak mi ich preda za polovicnu cenu cize tehlu nemam ziadnym podvodom.
Pýtal som sa preto ,že pred dvoma rokmi sme boli v dome kde majitelia tiež kúpili stavebný materiál za polovičnú cenu( Poľsko).a bolo to zrelé na zbúranie .Možno to už aj medzičasom samé padlo.
Miloš Mičega - CIMOM TN
24.02.09,06:40
Dobry Den

Chcel by som sa spytat ci je dobre riesenie kombinovat tehlu s ytongom. Ak ano tak je lepsie stavat prizemie s tehly a podlazie s ytongu alebo naopak?

Kombinovať sa dá všetko so všetkým, povedané jednoducho. Pri akejkoľvek kombinácii si treba uvedomiť viac súvislostí. Uvediem len dve :

1. Každý materiál má iný tepelný odpor, teda ich kombináciou vzniká predpoklad pre vznik tepelných mostov.

2. Treba si zapamätať, že materiál s menším tepelným odporom pri murovaní zabudovať dole, resp. čo najnižšie. Teplo stúpa v miestnosti hore a hore treba mať najlepší tepelný odpor.

Príklad :
Ak budem murovať z TPP (pálenej tehly) a YTONGU, tak TPP zabudujem hneď od podlahy a pokračujem s YTONGOM. V tom prípade pri pokladaní vrstiev podláh (poter, izolácia, poter atď) hr. 150 mm, 2,5 radu TPP prekryjem podlahou, teda v tomto mieste nebude prestup žiadny. Inak by to bolo opačne, pri preklade pod stropom vám 3 rady TPP vytvorí tepelný most, ktorý nemáte ako prekryť. Samozrejme všetko sa dá odstrániť, napr. izoláciou z vonku.


CIMOM
jun2006
24.02.09,08:26
a prosim vas s coho vide lacnejsie stavat s tehly alebo s ytongu. a ktory material ma lepsie tepelno izolacne vlastnosty

Ehm, nerozmyslas spravne. Tehla/porobeton/beton/drevo NIE su izolacne materialy.

Moze ti byt ukradnute, ako izoluje tehla, resp. porobeton (oboje slabo). Izolaciu si das z vaty/EPS/celozy a pod.

Staci si pozriet hodnoty tepleneho odporu u jednotlivych vorobcov na web strankach a zistis, ze izolovat stavebnym materialom je zbytocne plytvanie miestom a peniazmi..
jun2006
24.02.09,08:29
Pýtal som sa preto ,že pred dvoma rokmi sme boli v dome kde majitelia tiež kúpili stavebný materiál za polovičnú cenu( Poľsko).a bolo to zrelé na zbúranie .Možno to už aj medzičasom samé padlo.

neboj nic. Kedysi sa stavalo aj z nepalenej tehly a bohviecoho a baraky stale stoja. Moralna zivotnost stavby - cca 50 rokov - je neohrozena, aj keby to bola ta najlacnejsia tehla z najlacnejsich :-))
Miloš Mičega - CIMOM TN
24.02.09,09:30
Ehm, nerozmyslas spravne. Tehla/porobeton/beton/drevo NIE su izolacne materialy.

Moze ti byt ukradnute, ako izoluje tehla, resp. porobeton (oboje slabo). Izolaciu si das z vaty/EPS/celozy a pod.

Staci si pozriet hodnoty tepleneho odporu u jednotlivych vorobcov na web strankach a zistis, ze izolovat stavebnym materialom je zbytocne plytvanie miestom a peniazmi..

Zožen si kameru infra a pozri si stavby.
Nielen že vidíš tepelné mosty (červené na kamere), ale vidíš aj špáry pod omietkou (aj tie 2 až 4 cm, alebo s ulomenej tehly alebo kvádru). Takže keď niekto bude kombinovať bez uváženia, nech sa nediví, že mu plesnivejú steny. Tepelnou stratou sa nezaoberám.

CIMOM
jun2006
24.02.09,11:43
Zožen si kameru infra a pozri si stavby.
Nielen že vidíš tepelné mosty (červené na kamere), ale vidíš aj špáry pod omietkou (aj tie 2 až 4 cm, alebo s ulomenej tehly alebo kvádru). Takže keď niekto bude kombinovať bez uváženia, nech sa nediví, že mu plesnivejú steny. Tepelnou stratou sa nezaoberám.

CIMOM

? To je pravda - ono tie hodnoty od vyrobcov su samozrejme teoreticke - v suchu, v labaku. Na stavbe staci jeden sikovny murar, sem tam odrazi, sem tam primuruje a tepelny most jak vysity vznikne.

A zabranit sa tomu neda - to by clovek musel sediet na stavbe pri kazdom pohybe cele dni.

Preto sa mi skor da schodnejsie postavit kvoli pevnosti a viac si dat zalezat na izolacii - ktora tepelne mosty prekryje. Rovnako je vsak dolezity sikovny architekt, ktory musi navrhnut barak bez zbytocnych tepelnych mostov :)
bosorka6669
03.03.09,08:25
To by aj mna zaujimalo s coho viode lacnejsie stavat ci s tehly alebo ytongu.
alltracboy
03.03.09,08:32
ja myslim ze z porobetonu- mozes pouzivat aj odrezky (pri tehle ked ju delis tak vacsinou je ten zbytok nepouzitelny), nemusis tam vraj davat take hrube omietky, dobre sa do neho robia drazky (netreba nejaku specialnu frezu) atd..aj ked udajne tie cenove rozdiely niesu velke, kazdy vyrobca ma nahodenu taku cenu aby co najviac zarobil.
pivko
07.11.09,13:05
Ak vymurujem obvodove múry a nosné priečky z tehly, možem vymurovať nenosné priečky / kupeľňa , wc atd/ z Ytongu?V ytongu by sa ľahšie robili rozvody.
220870
07.11.09,13:07
Ak vymurujem obvodove múry a nosné priečky z tehly, možem vymurovať nenosné priečky / kupeľňa , wc atd/ z Ytongu?V ytongu by sa ľahšie robili rozvody.

Môžete.