Vavrinec
23.02.09,10:01
Podľa § 19 ods. písm.p/ z.č.595/2003 Z.z. má i SZČO nárok na stravné.
Musí ich zdokladovať, alebo nie tak ako to platí u zamestnancov?
Veronika R
23.02.09,09:18
O stravnom SZČO je tu toho veľa popísané, treba pohľadať. Má nárok na stravné. Aké dokladovanie máte na mysli? Ak si zakúpi SL, bude mať doklad. Ak si bude uplatňovať cestovné výdavky, tiež bude mať doklad. A ak sa chodí stravovať do stravovacieho zariadenia, bude mať tiež doklad (v tomto prípade si môže uplatniť stravné max. vo výške 3,30 Eur)
veronikasad
23.02.09,09:25
Podľa § 19 ods. písm.p/ z.č.595/2003 Z.z. má i SZČO nárok na stravné.
Musí ich zdokladovať, alebo nie tak ako to platí u zamestnancov?
Má dve možnosti :

1. Zakúpi si stravovacie poukážky v sume 3,30€/deň - nedajú sa kúpiť a zahrnúť do VOZD spätne alebo

2. Zahrnie si do VOZD skutočné náklady na stravovanie /bloky z rešt.zariadenia, faktúru za odber stravy/, max vo výške 3,30€/deň
bv_alexandra
03.03.09,08:40
CHcem sa len uistiť že to čo je vyššie napísané som pochopila správne. Ak má SZČO pokladničný blok na sumu 35SK dá si ho ako VOZD celý ak je na výšku 130Sk dá si do VOZD len sumu podľa platných predpisov za rok 2008. A mám ešte otázočku. AK je blok na 130Sk do VOZD mu dám 89SK a ten rozdiel mu môžem dať do VNZD?:)Ďakujem
Tweety
03.03.09,08:51
CHcem sa len uistiť že to čo je vyššie napísané som pochopila správne. Ak má SZČO pokladničný blok na sumu 35SK dá si ho ako VOZD celý ak je na výšku 130Sk dá si do VOZD len sumu podľa platných predpisov za rok 2008. A mám ešte otázočku. AK je blok na 130Sk do VOZD mu dám 89SK a ten rozdiel mu môžem dať do VNZD?:)Ďakujem
Do VOZD je možné dať len max.sumu, podľa platného predpisu, samozrejme, ak je na tento výdaj doklad, ak je doklad na vyššiu sumu, rozdiel medzi tými sumami je VNOZD. Ak je doklad na nižšiu sumu, celý je VOZD.
bv_alexandra
03.03.09,08:56
Ďakujem za usmernenie;):)
Gaba30
03.03.09,19:08
Prosím Vás. Niekde som počula, že do daňových výdavkov si môže dať SZČO iba 55 % z 98 Sk. Je to pravda?
tuta
03.03.09,19:25
Nie je. Do výdajov si môže dať stravné vo výške 3,30€/deň.
Aljok
04.03.09,08:29
Prosím Vás. Niekde som počula, že do daňových výdavkov si môže dať SZČO iba 55 % z 98 Sk. Je to pravda?
Nie je.
1.1.2008 - 31.5.2008 maxim. 89,-Sk
1.6.2008 - 31.12.2008 maxim. 98,-Sk
1.1.2009 maxim. 3,30 EUR

Pozri ZoDP §19/2/p
renkulka
04.03.09,12:12
Prosím, ak je SZČO pracovne vzdialený od miesta bydliska 300 km, odchádza v pondelok ráno, prichádza v piatok večer /je na týždňovke/ dáva si do N na deň tých 89 /98/ Sk, alebo si v tomto prípade vypočíta stravné podľa sadzieb nádhrad stravného? Dlžka trvania 18-24 hod, patrí 230,-- Sk. Ako potom vyrátam stravné na týždeň /5 dní/? Ďakujem za pomoc.
Gaba30
04.03.09,19:22
Nie je.
1.1.2008 - 31.5.2008 maxim. 89,-Sk
1.6.2008 - 31.12.2008 maxim. 98,-Sk
1.1.2009 maxim. 3,30 EUR

Pozri ZoDP §19/2/p
Ďakujem
renkulka
06.03.09,13:14
Prosím, ak je SZČO pracovne vzdialený od miesta bydliska 300 km, odchádza v pondelok ráno, prichádza v piatok večer /je na týždňovke/ dáva si do N na deň tých 89 /98/ Sk, alebo si v tomto prípade vypočíta stravné podľa sadzieb nádhrad stravného? Dlžka trvania 18-24 hod, patrí 230,-- Sk. Ako potom vyrátam stravné na týždeň /5 dní/? Ďakujem za pomoc.

Prosím, nikto nevie?
Gaba30
07.03.09,20:54
Prosím, ak je SZČO pracovne vzdialený od miesta bydliska 300 km, odchádza v pondelok ráno, prichádza v piatok večer /je na týždňovke/ dáva si do N na deň tých 89 /98/ Sk, alebo si v tomto prípade vypočíta stravné podľa sadzieb nádhrad stravného? Dlžka trvania 18-24 hod, patrí 230,-- Sk. Ako potom vyrátam stravné na týždeň /5 dní/? Ďakujem za pomoc.

Prosím, nikto nevie?
Podľa mňa má nárok len na 89 / 98 Sk (stravné lístky alebo doklad z rešt.), lebo odchádza na svoje pravidelné miesto výkonu práce. Nie je to nejaká jednorázová pracovná cesta ak to mám takto polopate nazvať. Ale možno sa aj mýlim.
Ozvite sa niekto.
liba2
07.03.09,21:14
Prosím, ak je SZČO pracovne vzdialený od miesta bydliska 300 km, odchádza v pondelok ráno, prichádza v piatok večer /je na týždňovke/ dáva si do N na deň tých 89 /98/ Sk, alebo si v tomto prípade vypočíta stravné podľa sadzieb nádhrad stravného? Dlžka trvania 18-24 hod, patrí 230,-- Sk. Ako potom vyrátam stravné na týždeň /5 dní/? Ďakujem za pomoc.SZČO má ŽL a v ňom má uvedenú adresu miesta podnikania, ktorá nemusí byť totožná s miestom bydliska. Pokiaľ podniká mimo miesta podnikania - je na pracovnej ceste. Keď je na PC, má nárok na náhrady podľa zákona o CN. Stravné sa berie podľa časových pásiem - treba vypočítať každý deň. Použije sa na to tlačivo "vyúčtovanie pracovnej cesty", na ktorom sa všetko spočíta, vrátane výdavkov na ubytovanie aj na dopravu.
fatima
08.03.09,08:11
Môže si SZČO uplatniť stravné v "cesťákoch", keď nemá doklad o výške zaplatenej stravy? Podotýkam, že dochádza do práce denne mimo miesta podnikania uvedeného v ŽL. V zákone som sa nedočítala, že výdavky na pracovnú cestu musí preukázať aj bločkom.
Ďakujem
liba2
08.03.09,08:16
Môže si SZČO uplatniť stravné v "cesťákoch", keď nemá doklad o výške zaplatenej stravy? Podotýkam, že dochádza do práce denne mimo miesta podnikania uvedeného v ŽL. V zákone som sa nedočítala, že výdavky na pracovnú cestu musí preukázať aj bločkom.
Ďakujem
Stravné podľa zákona o CN sa nepreukazuje (ani v minulosti sa nikdy nepreukazovalo).
balunka
09.03.09,06:04
Stravné podľa zákona o CN sa nepreukazuje (ani v minulosti sa nikdy nepreukazovalo).
A prečo sa tu potom všetci bavíte o tom,že musím mať bločky z reštaurácie,alebo SL?Alebo si stravné môžem dávať automaticky podľa počtu odpracovaných dní,ktoré mi nejaký môj nadradený podpíše v dochádzke???
Tweety
09.03.09,06:31
A prečo sa tu potom všetci bavíte o tom,že musím mať bločky z reštaurácie,alebo SL?Alebo si stravné môžem dávať automaticky podľa počtu odpracovaných dní,ktoré mi nejaký môj nadradený podpíše v dochádzke???
Lebo hovoria o stravnom pri pracovných cestách podľa Zákona o CN. Stravné, ako zabezpečenie stravovania je iná vec, to je za odpracovaný deň, tu je potrebné preukázať, že sa živnostník stravoval, buď formou reštauračnou, alebo zakúpením straveniek-tzv. gatrolístkov. Takže prosím, nemiešajte tieto dve veci dohromady.
balunka
09.03.09,07:42
Lebo hovoria o stravnom pri pracovných cestách podľa Zákona o CN. Stravné, ako zabezpečenie stravovania je iná vec, to je za odpracovaný deň, tu je potrebné preukázať, že sa živnostník stravoval, buď formou reštauračnou, alebo zakúpením straveniek-tzv. gatrolístkov. Takže prosím, nemiešajte tieto dve veci dohromady.
asi som z toho trochu mimo,aký je medzi tým rozdiel?
1.SZČO je na stavbe mimo svojho bydliska 10 dní,nejde svojim autom ,dovezie ho tam niekto iný,takže nemám cestovné náhrady,musí sa stravovať,musím dokladovať.
2.SZČO ide služ.autom niečo vybaviť mimo svojho bydliska,nestihne sa vrátiť ,zostáva tam,dám vyúčtovanie cesty,PHM,a automaticky aj stravné nad 18 hod.:confused:
Pru
09.03.09,11:34
SZČO si zakúpi SL má na to faktúru, doklad o zaplatení a vydávam ich do réžie na základe prac. dní v mesiaci, dúfam, že už nič iné nepotrebuje. Niekde som sa dočítala, že dph z poplatku a služby pri kúpe SL si SZČO nemôže uplatniť? Je to pravda? Potom ako by som rozdelila poplatky za zamestnanca a szčo? dík
Tweety
09.03.09,11:37
SZČO si zakúpi SL má na to faktúru, doklad o zaplatení a vydávam ich do réžie na základe prac. dní v mesiaci, dúfam, že už nič iné nepotrebuje. Niekde som sa dočítala, že dph z poplatku a služby pri kúpe SL si SZČO nemôže uplatniť? Je to pravda? Potom ako by som rozdelila poplatky za zamestnanca a szčo? dík
Áno, poplatky musí rozdeliť,u SL pre SZČO to nie je VOZD.
veronikasad
09.03.09,11:40
SZČO si zakúpi SL má na to faktúru, doklad o zaplatení a vydávam ich do réžie na základe prac. dní v mesiaci, dúfam, že už nič iné nepotrebuje.počet spotrebovaných SL SZČO zúčtovávaš cez interný doklad ako VOZD. Nákup SL je VNZD. Niekde som sa dočítala, že dph z poplatku a služby pri kúpe SL si SZČO nemôže uplatniť? Je to pravda? áno.Potom ako by som rozdelila poplatky za zamestnanca a szčo? Jednoduchšie to budeš mať, ak budeš SL živnostníka kupovať na samostatnú faktúru. dík

odpoveď v texte
Paula
09.03.09,11:45
Potom ako by som rozdelila poplatky za zamestnanca a szčo? dík


Percentuálne prepočítaš sumu poplatku-podľa objemu SL pre zamestnancov a pre SZČO.
Pru
09.03.09,11:47
a dph szčo zaúčtujem ako výdaj dph-VNZD a členenie dph bez vplyvu?
Keď sú lístky 60, 60, rovnaký počet, tak dph môže byť 50%? dík
veronikasad
09.03.09,11:48
a dph szčo zaúčtujem ako výdaj dph-VNZD a členenie dph bez vplyvu?
DPH z provízie pri nákupe SL živnostníka je VOZD v členení prevádzková režia
Pru
09.03.09,11:56
takže základ aj dph jednou sumou dám ako réžiu?
členenie dph - bez vplyvu na dph?
liba2
09.03.09,12:03
takže základ aj dph jednou sumou dám ako réžiu? áno
členenie dph - bez vplyvu na dph?
. .
Pru
09.03.09,12:09
takže ak je na 60 SL szčo a 60 SL zam. poplatok 10,10€=réžia a dph 1,92/2=0,96€ prirátam k réžii szčo a 0,96 bude uplatnená dph - zamestnanec, je to tak dobre? ďakujem moc
kristín
13.03.09,06:24
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, živnostník si počas roka 2008 kupil stravné lístky na faktúru 3x, /doložil v dokladoch 3 faktúry/, každá cca na 5500,- SK, no každý deň je služobne vzdialený, či už na Slovensku, alebo v zahraničí, lebo robí prednášky. Miesto podnikania má uvedené na domácej adrese. Môžem mu zahrnúť do výdavkov aj spomínané faktúry na gastrolístky aj mu uplatniť podľa zákona stravné pri služobných cestách či už doma alebo v zahraničí. Ďakujem
Tweety
13.03.09,06:26
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, živnostník si počas roka 2008 kupil stravné lístky na faktúru 3x, /doložil v dokladoch 3 faktúry/, každá cca na 5500,- SK, no každý deň je služobne vzdialený, či už na Slovensku, alebo v zahraničí, lebo robí prednášky. Miesto podnikania má uvedené na domácej adrese. Môžem mu zahrnúť do výdavkov aj spomínané faktúry na gastrolístky aj mu uplatniť podľa zákona stravné pri služobných cestách či už doma alebo v zahraničí. Ďakujem
V období PC, keď má nárok na diéty podľa Zákona o CN, nebude mať nárok na stravenky.
ibamarosko
13.03.09,12:12
možno hlupa otazka, ked som zamestnaný na TPP a zároveň mám živnosť. Zamestnávateľ mi dáva SL, môžem si dať do nákladov aj stravné lístky ako živnostník?
veronikasad
13.03.09,12:20
možno hlupa otazka, ked som zamestnaný na TPP a zároveň mám živnosť. Zamestnávateľ mi dáva SL, môžem si dať do nákladov aj stravné lístky ako živnostník?
nie, nemôžeš.
kristín
13.03.09,15:17
Ďakujem za radu.
Môžem diéty zúčtovať ku koncu roka teda k 31.12.2008, všetky naraz. Alebo po mesiacoch ich účtovať.
Meggie32
13.03.09,18:00
Má dve možnosti :

1. Zakúpi si stravovacie poukážky v sume 3,30€/deň - nedajú sa kúpiť a zahrnúť do VOZD spätne alebo

2. Zahrnie si do VOZD skutočné náklady na stravovanie /bloky z rešt.zariadenia, faktúru za odber stravy/, max vo výške 3,30€/deň

Toto sa fakt nedá riešiť bez dokladov? Však jesť musím!!!
Tweety
13.03.09,18:01
Toto sa fakt nedá riešiť bez dokladov? Však jesť musím!!!
No práve, že musíš, ale ak nemáš doklad, ako preukážeš, že si skutočne jedla?
abel
14.03.09,13:28
A prečo sa tu potom všetci bavíte o tom,že musím mať bločky z reštaurácie,alebo SL?Alebo si stravné môžem dávať automaticky podľa počtu odpracovaných dní,ktoré mi nejaký môj nadradený podpíše v dochádzke???
Toto som nepochopila. Ak som SZČO, ako mi môže môj NADRADENÝ podpisovať dochádzku?
balunka
14.03.09,15:29
Toto som nepochopila. Ak som SZČO, ako mi môže môj NADRADENÝ podpisovať dochádzku?
na stavbe je predsa nejaký stavbyvedúci,alebo stavebný dozor,ktorý mi podpisuje koľko hod.mám odpracované a podľa toho dostávam aj peniaze/fakturujem predsa nejakú prácu /.Aj keď som SZČO tak nejakého nadriadeného mám.
Tweety
14.03.09,15:35
na stavbe je predsa nejaký stavbyvedúci,alebo stavebný dozor,ktorý mi podpisuje koľko hod.mám odpracované a podľa toho dostávam aj peniaze/fakturujem predsa nejakú prácu /.Aj keď som SZČO tak nejakého nadriadeného mám.
V žiadnom prípade sa nejedná o nadriadeného. SZČO- samostatne zárobkovo činná osoba. Nadriadeného môžeš mať v zamestnaní napr. na dohodu, na PZ...
balunka
14.03.09,15:48
V žiadnom prípade sa nejedná o nadriadeného. SZČO- samostatne zárobkovo činná osoba. Nadriadeného môžeš mať v zamestnaní napr. na dohodu, na PZ...
Tak je to nejak inak nazvaný "šéf",ale niekto tam predsa je ,kto kontroluje kvalitu odvedenej práce a čas,aby bolo jasné koľko si chlapi zapýtajú za prácu.A ten niekto mi podpíše hodiny,na základe ktorých potom môžem účtovať diéty,či som tam 5 hod.,alebo 12 hod.
Tweety
14.03.09,15:51
Tak je to nejak inak nazvaný "šéf",ale niekto tam predsa je ,kto kontroluje kvalitu odvedenej práce a čas,aby bolo jasné koľko si chlapi zapýtajú za prácu.A ten niekto mi podpíše hodiny,na základe ktorých potom môžem účtovať diéty,či som tam 5 hod.,alebo 12 hod.
Áno, ja rozumiem, len to nie je tvoj nadriadený, možno je tiež SZČO, rovnako ako Ty. Ste rovnocenní.
balunka
14.03.09,15:56
Áno, ja rozumiem, len to nie je tvoj nadriadený, možno je tiež SZČO, rovnako ako Ty. Ste rovnocenní.
Som rada ,že sme sa pochopili,mne ide len o to,či mi ako doklad na uplatňovanie diét stačí len tá podpísaná dochádzka a podľa toho si uplatňujem tých 5 resp.12hod.
Tweety
14.03.09,15:58
Som rada ,že sme sa pochopili,mne ide len o to,či mi ako doklad na uplatňovanie diét stačí len tá podpísaná dochádzka a podľa toho si uplatňujem tých 5 resp.12hod.
Toto je podklad pre firmu, ktorej budeš fakturovať, ale ty si musíš viesť pre svoje potreby tzv. dochádzku-odpracované dni sama.
Roxana
14.03.09,16:02
Kvalitu odvedenej práce si kontroluje odberateľ, teda ten komu faktúruješ. Nie je to tvoj nadriadený. Kontroluje či sa dodržiava zmluva o dielo ktorú máte uzatvorenú./teda predpokladám že nejakú zmluvu máte./
balunka
14.03.09,16:06
Kvalitu odvedenej práce si kontroluje odberateľ, teda ten komu faktúruješ. Nie je to tvoj nadriadený. Kontroluje či sa dodržiava zmluva o dielo ktorú máte uzatvorenú./teda predpokladám že nejakú zmluvu máte./
áno to je v poriadku
balunka
14.03.09,16:08
Toto je podklad pre firmu, ktorej budeš fakturovať, ale ty si musíš viesť pre svoje potreby tzv. dochádzku-odpracované dni sama.
Toto nechápem ,chceš mi povedať,že ja si vediem svoju dochádzku,na základe ktorej si uplatním diéty a daň.kontrola mi to uzná??,:confused:
Tweety
14.03.09,16:12
Toto nechápem ,chceš mi povedať,že ja si vediem svoju dochádzku,na základe ktorej si uplatním diéty a daň.kontrola mi to uzná??,:confused:
Nie sú to diéty, na začiatku v prísp. č 17. si písala o stravovaní, a na to máš nárok len vtedy, ak si vedieš evidenciu odpracovaného času. Za každý odpracovaný deň je to 3,3O€.
balunka
14.03.09,16:18
Nie sú to diéty, na začiatku v prísp. č 17. si písala o stravovaní, a na to máš nárok len vtedy, ak si vedieš evidenciu odpracovaného času. Za každý odpracovaný deň je to 3,3O€.
áno ,dostali sme sa k môjmu pôvodnému problému:nechápem rozdiel medzi nárokom na diéty a nárokom na stravné.Mohla by si mi to prosím po lopate vysvetliť na nejakom príklade?
Tweety
14.03.09,16:20
áno ,dostali sme sa k môjmu pôvodnému problému:nechápem rozdiel medzi nárokom na diéty a nárokom na stravné.Mohla by si mi to prosím po lopate vysvetliť na nejakom príklade?
Nárok na diéty-podľa času straveného na PC-Zákon o cestovných náhradách- si na pracovnej ceste mimo miesta, kde svoju prácu pravidelne vykonávaš. To stravné som už uviedla vyššie, len doplním, nárok vznikne za odpracovaný deň dlhší ako 4 hodiny.
balunka
14.03.09,16:25
Nárok na diéty-podľa času straveného na PC-Zákon o cestovných náhradách- si na pracovnej ceste mimo miesta, kde svoju prácu pravidelne vykonávaš. To stravné som už uviedla vyššie, len doplním, nárok vznikne za odpracovaný deň dlhší ako 4 hodiny.
Ďakujem
Nina92
14.03.09,18:32
SZČO sa stravuje v stravovacom zariadení, platí po ukončení mesiaca faktúrou. 1 ks obedu je 72 sk, 26 odberov. Vo VOZD - prevádzková réžia si uplatní celú výšku faktúry?
ankajanko
19.03.09,16:13
Prosím Vás, neviete ako je to so stravným ak SZČO má otvorenú prevádzku aj v sobotu 4 hodiny. Má nárok na stravné?
Tweety
19.03.09,16:15
Prosím Vás, neviete ako je to so stravným ak SZČO má otvorenú prevádzku aj v sobotu 4 hodiny. Má nárok na stravné?
Áno, má, za každý odpracovaný deň.
ankajanko
19.03.09,16:18
Nie je tam podmienka odpracovanej doby v pracovnom dni?
Tweety
19.03.09,16:26
Nie je tam podmienka odpracovanej doby v pracovnom dni?
§ 19 Zákon o dani z príjmov
p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e), t.j. nie je na pracovnej ceste.
Adaka
20.03.09,12:03
chcem sa spýtat SZČO chodi na týždnovky asi 5 x do roka mimo bydlisko zaučtujem mu bloček za nocľah + 89/98 sk ? Dakujem
Tweety
20.03.09,12:05
chcem sa spýtat SZČO chodi na týždnovky asi 5 x do roka mimo bydlisko zaučtujem mu bloček za nocľah + 89/98 sk ? Dakujem
Ak je na služobnej ceste, potom má nárok na diéty podľa Zákona o CN podľa času stráveného na SC, a nie na stravné.
Adaka
20.03.09,16:41
a kolko je to na den
liennka
24.03.09,06:10
5-12 hod = 3,30 €
12-18 hod. = 5 €
nad 18 hod.=7,70 €
monik111
24.03.09,10:01
Dobrý deň!

Chcem sa spýtať našla som veľa spoločností ktoré ponúkajú stravné lístky som SZČO ešte som žiadne nekupovala. Chcela by som si ich zakúpiť ale sa neviem rozhodnúť od ktorej sú najvhodnejšie. Ďakujem
liba2
24.03.09,13:14
Dobrý deň!

Chcem sa spýtať našla som veľa spoločností ktoré ponúkajú stravné lístky som SZČO ešte som žiadne nekupovala. Chcela by som si ich zakúpiť ale sa neviem rozhodnúť od ktorej sú najvhodnejšie. ĎakujemNajvýhodnejšie sú tie, ktoré prijíma najväčší počet reštaurácií a pod. zariadení.
Zdenka 0705
24.03.09,13:36
5-12 hod = 3,30 €
12-18 hod. = 5 €
nad 18 hod.=7,70 €
od 1.4.2009 zmena stravného
5-12 hod. 3,60 €
12-18 hod. 5,40 €
nad 18 hod. 8,30 €
AdaMtiM
24.03.09,14:53
CHápem teda správne horné príspevky?: po lopate:
- stravné /§19,2,p/ za každý deň max. 89/98 /2008 má nárok SZČO ke´d nikam necestuje, čiže robí napr. v svojej predajni a tam má aj sídlo
- náhrady stravného /§19/2/e teda sadzby podľa časových pásiem hodinových má nárok SZČO keď cestuje každý deň /resp.týždňovkár/ za prácou mimo svojho sídla , napr. prepravca ktorý prepravuje každý deň v inom mieste a to na základe "Vyúčtovania pracovnej cesty".

Ďakujem za reakciu. Hádam mám v tom už definitívne jasno. Alebo že by nie?
DanielaSL
24.03.09,15:07
CHápem teda správne horné príspevky?: po lopate:
- stravné /§19,2,p/ za každý deň max. 89/98 /2008 má nárok SZČO ke´d nikam necestuje, čiže robí napr. v svojej predajni a tam má aj sídlo
- náhrady stravného /§19/2/e teda sadzby podľa časových pásiem hodinových má nárok SZČO keď cestuje každý deň /resp.týždňovkár/ za prácou mimo svojho sídla , napr. prepravca ktorý prepravuje každý deň v inom mieste a to na základe "Vyúčtovania pracovnej cesty".

Ďakujem za reakciu. Hádam mám v tom už definitívne jasno. Alebo že by nie?

Podotýkam, že prvý prípad - SZČO v predajni musí ovšem nejako toto stravné vydokladovať, či už kúpou stravných lístkov, alebo účtom z registračnej pokladne z reštaurácie.
AdaMtiM
24.03.09,15:56
Ďakujem.
AdaMtiM
24.03.09,16:22
Môžem ešte? SZČO si píše cesťák od odchodu zo sídla/bydliska až po návrat späť. Pričom miesto výkonu práce je v inom mieste. Robí to 1 hodinu denne a tým prechádza do 2 čas. pásma 12-18 h , teda si dáva vyššiu náhradu stravného. Pričom na miesto výkonu práce /teda tú hodinu/ ho vozí kolega a nie on sám na vl. aute. Už sa do toho zas motám. Je to tak správne?
AdaMtiM
24.03.09,16:48
Nikto mi nepomôže?Prosím....
DanielaSL
24.03.09,16:55
Počítaš hodiny od odchodu z domu , po návrat domov. Ovšem to miesto kde dochádza za prácou nesmie byť jeho obvyklé pracovisko...napr. kancelária,obchod.
Zdenka 0705
24.03.09,17:02
Tiež povedané po "lopate" cesta na obvyklé pracovisko nemôže byť služobná cesta, na ktorú sa vypisuje cestovný príkaz.
liba2
24.03.09,17:12
Môžem ešte? SZČO si píše cesťák od odchodu zo sídla/bydliska až po návrat späť. Pričom miesto výkonu práce je v inom mieste. Robí to 1 hodinu denne a tým prechádza do 2 čas. pásma 12-18 h , teda si dáva vyššiu náhradu stravného. Pričom na miesto výkonu práce /teda tú hodinu/ ho vozí kolega a nie on sám na vl. aute. Už sa do toho zas motám. Je to tak správne?K zvýraznenému: SZČO rozhoduje o tom, aký dopravný prostriedok použije; takže môže ho aj niekto odviezť (predpokladám, že SZČO neúčtuje za to žiadne náhrady).
Zuna 3
17.08.09,11:51
Prvý krát idem účtovať stravné SZČO. Mám bločky z reštaurácií.
Účtujem v JÚ. Jedná sa mi ktorú sumu dať do VOZD ? Celú sumu z
bločku, teda aj s DPH /3,60 Eur na deň/, alebo sumu bez DPH?
Ešte prosím poradiť , jedná sa mi o čas na bločku. Musí to byť
okolo obeda , či to môže byť aj skôr alebo neskôr a či na bločku
musí byť uvedené jedlo alebo sa rátajú aj nápoje?
Poraďte mi prosím
Lianka
17.08.09,14:13
DPH nemozes uplatnit. Na blocku musi byt teple jedlo, ak su aj napoje k tomu, nevidim v tom problem.

Suma 3,60 bude VOZD a zbytok sumy bude VNZD.

Nemala som taky pripad (zda sa mi jednoduchsie kupovat stravne listky), ale asi by som uctovala:

pokladna - vydavok - cely ako VNZD
ID - 3,60 EUR VOZD

Ak je toho vela (kazdy den), tak by som si urobila mesacny ID, urobila k tomu podklad - sumar jednotlivych nakupov a ich hodnoty - a zratala narok za mesiac.
Zuna 3
18.08.09,05:23
Ďakujem za odpoveď, ale chcela by som poradiť teda konkrétne.
Mám bloček z reštaurácie za jedlo:
Bez dane 2,34 Eur
19% DPH 0,45 Eur
Spolu 2,79 Eur

zaúčtujem: 2,34 Eur- výdavok VOZD
0,45 Eur- výdavok VNZD

alebo mám bloček za Menu,min.voda a pečivo :
Bez DPH : 3,78 Eur
19% DPH 0,72 Eur
Spolu 4,50 Eur

zaúčtujem: 3,60 ako výdavok VOZD
0,90 ako výdavok VNZD ????
Lianka
18.08.09,08:07
DPH bude VOZD, lebo nemas narok na odpocet DPH.

Pri blocku v hodnote 2,79 EUR je cela suma VOZD.

Pri blocku v hodnote 4,50 EUR je 3,60 EUR VOZD a 0,90 EUR VNZD.
JANULA999
20.08.09,11:45
ahojte poraďáci. Mám takýto problém. Mám klienta, ktorý je konateľ s.r.o. nemá zamestnancov, nemá spoločníkov. V s.r.o. pracuje sám nemá ani žiadnu pracovnú zmluvu. Má nárok na stravné - stravné lístky? A môže si uplatniť aj soboty - nedele? prosím pomôžte. :( díky
liba2
20.08.09,11:48
ahojte poraďáci. Mám takýto problém. Mám klienta, ktorý je konateľ s.r.o. nemá zamestnancov, nemá spoločníkov. V s.r.o. pracuje sám nemá ani žiadnu pracovnú zmluvu. Má nárok na stravné - stravné lístky? A môže si uplatniť aj soboty - nedele? prosím pomôžte. :( díkyPokiaľ konateľ nemá so svojou s.r.o. žiadnu zmluvu, t.j. ani mandátnu na výkon funkcie, ani pracovnú, potom nemá nárok na stravné lístky.
Doplňujem ešte: má nárok na stravné podľa zákona o cestovných náhradách v prípade, že vykonáva pracovné cesty.
Paula
20.08.09,12:05
ahojte poraďáci. Mám takýto problém. Mám klienta, ktorý je konateľ s.r.o. nemá zamestnancov, nemá spoločníkov. V s.r.o. pracuje sám nemá ani žiadnu pracovnú zmluvu. Má nárok na stravné - stravné lístky? A môže si uplatniť aj soboty - nedele? prosím pomôžte. :( díky


Z archívu:

http://www.porada.sk/887830-post20.html