veronika25
23.02.09,10:39
Dobrý deň!
Pri pátraní o pomoc som sa dostala k tejto stránke. Neviem sa tu ešte celkom dobre orientovať, ale dúfam, že som sa zaradila správne.
Pre rokom sme kúpili byt v 6-bytovke. Je to stredný byt na 1.poschodí. Starý majiteľ sa vysťahoval k 31.12.2008. My tam však ešte nebývame a najbližší rok bývať nebudeme. Radiatori sú zaplombované, stúpačky však hrejú.. Som povinná spoločenstvu platiť??? Pretože!Keď som kupovala byt, vedela som, že ide o spoločenstvo. Na prvej schôdzi, som chcela ako nová majiteľka bytu vstúpiť do tohoto spoločenstva, tak som si vypýtala ich zmluvu o spoločenstve - nemajú.. Chcela som si preštudovať ich vnútorné stanovy, ktoré im boli pridelené, aby som si ujasnila svoje práva a povinnosti - nemajú. Keďže sa zbierajú peniaze do rezervného fondu, chcela som byt oboznámená s hospodárení, keďže už aj ja tam prispievam - no oni nemajú žiadne účtovníctvo, žiadne doklady, jednoducho nič. Ako môže existovať SVB, keď nemajú Zmluvu o spoločenstve vlastníkov bytov, keď nemajú úpravu práv a povinností vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, spôsob a oprávnenie hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv?? Ako môžu byť právnickou osobou a neviesť účtovníctvo, nepodávať daňové priznania?? Nemajú pridelené ani IČO ani DIČ. Jediné čo majú, sú zaregistrovaní v registri Spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Poprosila som ich, aby si doriešili tieto veci, pretože z toho môžu byť problémy. Vraj sa do toho nerozumiem, oni tam žijú vyše 20 rokov, nič také nerobili a ani nič také robiť nebudú.. Tak potom o ako spoločenstve tu je reč??
Veľmi Vám ďakujem za akúkoľvek pripomienku, dotaz, podnet!
veronika25
peton
23.02.09,09:53
A čo chceš poradiť?
Zdá sa, že si dostatočne zdatná v tejto problematike, tak sa toho vzchop a začni konať. Neviem, čo viac Ti možno odporučiť. ;) Alebo urýchlene byt predaj (keď ho nepotrebujete), kým je cena ešte aká taká.
mimi3277
23.02.09,11:22
Ahoj zdravim, myslim ze peton chcel napisat "CHOP" a ma pravdu.
Podla toho co pises tam vlastne SVB ani neexistuje. Myslim ze SVB je povinne mat Stanovy, Domovy poriadok a viest Fond oprav.
Najlepsie by bolo ujat sa toho osobne alebo sa dohodnut s ostatnymi a najst v okoli nejaku spravcovsku spolocnost, ktora vyriesi situaciu a bude vas za poplatok spravovat podla platnych zakonov.
veronika25
23.02.09,11:25
Musím im platiť za dodané teplo, ktoré je nedodané, nakoľko radiatory sú vypnuté, či nemusím?? Už sme sa dohodli, že určité percento z celkovej sumy im každý mesiac zaplatíme pod podmienkou, akonáhle sa prestane kúriť, dávame preč radiatory, plynový sporák, stupačky (nakoľko aj nad nami chcú prejsť na samostatné kúrenie) a už im nebudeme platiť. Viem, že ak by som aj prešla na samostatné kúrenie, ale stupačky by v byte ostali, som povinná im platiť 20 % z celkovej sumy. Ale ak tie stupačky pôjdu preč, aj tak som povinná im dávať určité percento? Rezervný fond samozrejme áno, aj na spoločnú kotolňu, kotol či jeho prípadné opravy.
Halli
23.02.09,11:25
My tam však ešte nebývame a najbližší rok bývať nebudeme. Radiatori sú zaplombované, stúpačky však hrejú.. Som povinná spoločenstvu platiť???
veronika25

Nehnevaj sa , ale dvíha ma to zo stoličky...už ti zostáva len vybrať byt z domu, položiť ho vedľa, dorobiť naň strechu ,obaliť ho polystyrénom,urobiť vlastné kúrenie, vlastnú správu,potom si vypni aj tie radiatory a si "vysmiata" :rolleyes:
mimi3277
23.02.09,12:05
...plati vyhlaska 630/2005.
Vsimni si §7 odsek 3!
Urcite percento (30-50%) su fixna zlozka podla plochy bytu, povinne platit aj pre tych co maju individualne kurenie.
Ale taktiez plati §7 odsek 10 tejto vyhlasky, dava moznost dohodnut sa inac.
Dalej platia fyzikalne zakony o prestupe tepla, takze pravdu ma aj slavica
felix1
23.02.09,12:49
Pred kupou nehnutelnosti sa treba rozhodnut ci chcem DOM alebo BYT.
Pri byte su okolnosti ktorym sa musi vlastnik prisposobit inak nech si radsej kupi dom. Co ak sa v bytovke dalsi sused rozhodne ze nebude platit ani za vlastne plynove kurenie a na celu fasadu domu namontuje slnecne kolektory?
veronika25
23.02.09,12:51
Ja sa nechcem dištancovať od spoločenstva. Ja som doňho chcela vstúpiť. Ale nemám do akého. Po dohode prispievam 30 % na kúrenie, aj z fondu oppáv sa bude rekonštruuje kotolňa, viem, že mojou, povinnosťou je prispieť, tak sme prispeli. Ak som povinná platiť po prechode na samostatné kúrenie aj po odstránení stupačiek, samozrejme budem. Ale tu ide o to, že oni nie sú žiadne spoločenstvo.. Sú registrovaní, ale nemajú správcu, nemajú zástupcu (starí správca odišiel, odnikial sa neohlásil, stále je registrovaní ako správca, aj keď tam už pár rokov nebýva) nemajú orgány, nemajú stanovy, nemajú účtovníctvo, nemajú zmluvu o SVB. A v tomto spočíva môj problém. Nie v tom, že by som chcela byt vyňať z bytovky o zatepliť si ho.. Neprišla som bývať do vlastného dobu, ale do spoločného. A som si toho vedomá a plne to rešpektujem. Ale oni nie sú spoločenstvo.
sito
23.02.09,13:58
Áno, je jeden taký druh obchodu, hovorí sa tomu " KÚPIŤ MAČKU VO VRECI!!! :) ;). Popredu sa bolo treba informovať. A na to Vás predávajúci neupozornil?
Možno to zostane na Vás, ale či ti piati budú súhlasiť, keď 20 rokov sú spokojní! :confused: .
Iši
23.02.09,14:03
Nerozumiem tým 30 % platenia. Si povinná platiť všetko, pretože ak máš vypnuté kúrenie, tak na Teba doplácajú Tvoji susedia. Jedine môžeš usporiť na vode, keď ju nepoužívaš. Skutočne s Tvojim stanoviskom je len možnosť vyňať byt z domu, ináč sa každý obývateľ v bytovke musí prispôsobiť ostatným. Určite, že bude aj zmluva, len nie sú všetci dobre informovaní, alebo zabudli.
Halli
23.02.09,14:03
Ja sa nechcem dištancovať od spoločenstva. Ja som doňho chcela vstúpiť. Ale nemám do akého. Po dohode prispievam 30 % na kúrenie, aj z fondu oppáv sa bude rekonštruuje kotolňa, viem, že mojou, povinnosťou je prispieť, tak sme prispeli. Ak som povinná platiť po prechode na samostatné kúrenie aj po odstránení stupačiek, samozrejme budem. Ale tu ide o to, že oni nie sú žiadne spoločenstvo.. Sú registrovaní, ale nemajú správcu, nemajú zástupcu (starí správca odišiel, odnikial sa neohlásil, stále je registrovaní ako správca, aj keď tam už pár rokov nebýva) nemajú orgány, nemajú stanovy, nemajú účtovníctvo, nemajú zmluvu o SVB. A v tomto spočíva môj problém. Nie v tom, že by som chcela byt vyňať z bytovky o zatepliť si ho.. Neprišla som bývať do vlastného dobu, ale do spoločného. A som si toho vedomá a plne to rešpektujem. Ale oni nie sú spoločenstvo.

Veronika a kto platí za kúrenie, vodu, el. spoloč. priestorov a ostatné služby?
Čo máš napísané na liste vlastníctva,niekto predsa musí dom spravovať? Možno zle , ale predsa...Kto robí vyúčtovanie? Prečo si chcela byt v takom dome? Najskôr by som si všetko zistila, teraz je ťažko plakať nad rozliatým mliekom.Alebo urob , ako ti poradil Peton, chyť sa toho, si mladá máš dosť energie pohnúť veci dopredu a skúsiť dobehnúť to, čo teraz žiadaš.;)
felix1
23.02.09,14:05
Potom ( ak nechcete byt predat ) zostava len obetovat sa a rozbehnut to v dome podla platneho zakona. Ja to robim pre nas dom bezplatne a staci mi vedomie ze ma nikto neobera o peniaze. Uctovnictvo v malom dome je zvladnutelne s pomocou PC+ softw aj pre neekonoma a ak mate v dome ekonoma, o to lepsie. Vsetky platby realizujte (ak je to mozne ) len cez ucet domu, nic neobjednavajte bez schvalenia ost. vlastnikov a.t.d.
A hlavne - necakajte za toto vsetko vdacnost! :)
Halli
23.02.09,14:13
A hlavne - necakajte za toto vsetko vdacnost! :)

Lebo aj keď to budete robiť zadarmo, neuveria Vám :D:D
...pekne si to napísal felix
veronika25
23.02.09,15:02
Asi to bola skutočne čierna mačka vo vreci. Nechcem, aby to vyznelo z mojej strany ako dáke nariekanie nad rozliatym mliekom, alebo sťažovanie, to určite nie, ja len chcela som byť o niečo múdrejšia, nakoľko tejto problematike sa intenzívne venujem posledné dva mesiace a to je všetko. A či mi popri študovaní tých zložito napísaných zákonov niečo neušlo, alebo či som si niečo zle neinterpretovala. S tým spoločenstvom to bolo asi tak, to mi povedal pôvodný majiteľ, že jedného dňa si rozmysleli prejsť na spoločné kúrenie, šli sa informovať k plynárom, tí povedali, že im ho zapoja, až keď budú SVB. Tí dvaja, čo boli u plynárov jeden sa zvolil za predsedu, druhý za podpredsedu a vzniklo spoločenstvo. A to je všetko. Tieto dva podpisy.. V zmluve mám napísané, že do spoločenstva vstupuje podpisom zmluvy o SVB, ak ich stanovy neurčujú inak. Na stretnutí, ktoré sa mi podarilo po dvoch mesiacoch ignorácie zorganizovať, sa zúčastnil zástupca z každého bytu. Ukázala som im svoju zmluvu, vypýtala som si ich zmluvu, ale oni žiadnu nemali. Len sa na mňa pozerali, akú zmluvu chcem, oni nič nepodpisovali.. Na meno jednej pani chodí faktúra za plyn, a vodu. Kázala mi do určitého dňa v mesiaci prísť, a zaplatiť 30% z celkovej sumy.. Mne tých 30% bolo len oznámených.. Ja neviem ako k nim dospeli.. Ja som nevyjednávala, pretože naozaj viem, že prichádzam do "spoločenstva" a nie do vlastného.
sito
23.02.09,15:55
Pôvodný majiteľ sa odsťahoval, Vy tam ešte nebývate. A bývajú tam tí dvaja, čo sa zvolili za predsedu a podpredsedu? Úspech, všetci sa zúčastnili. Keďže Vás je 6 vlastníkov, každý by mal za teplo platiť 1/6. Ak majú byty rovnakú výmeru, ak nie tak podľa m2, prípadne podľa merania, ak je namontované. Kto Vám oznámil a ako tých 30 % a za čo je tých 30 %. Koľko za vodu a koľko za kúrenie, iné služby Vám už nikto nezabezpečuje, vývoz smetí atd. a prečo tej pani? Aké je tam kúrenie v suteréne, plynové? Ak ho plynári spustili, musí zaň zodpovedať SVB. Takže asi tam je , ale len formálne. Riadne zamotané, ale prvý krok už bol spravený, stretli ste sa, len tak ďalej. Sem tam sa ohlás, ako pokračuješ.
jaja99
23.02.09,16:06
Ak Ti ide o zmluvu o spoločenstve, obráť sa na krajský úrad - tam majú určite kópiu, lebo bez zmluvy sa nedá zaregistrovať. Ďalej bolo treba aktualizovať zmluvu k 1.7.2007 - nový zákon, zisti, či sa tak stalo. Spomínané IČO prideľuje štatistický úrad, ak ho nepridelil priamo krajský úrad pri registrácii. Na DÚ sa nemusíte registrovať, ak:
-
dosiahne len príjmy za prenájom nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktoré sú príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv, z ktorých je daň vyberaná zrážkou,
-
vykonáva len správu bytov vlastníkov, ktorí sú členmi spoločenstva,
-
nie je platiteľom dane zo závislej činnosti.
O zdaňovaní neziskoviek vyšlo nedávno usmerennie drsr a je aj osobitné usmernenie na spoločenstvá.
SPOLOČENSTVÁ:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.pdf
NEZISKOVKY:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_0109no.pdf

Stanovy nie sú nutné, ak sú určené pravidlá priamo v zmluve. Možno Vás už zrušili ex offo. Neskúmala si, či je zápis ešte aktuálny? Účet máte založený, Ak áno, tak žiadna hotovosť, všetko cez účet! Ak nie, tak zmenili hotovosť na pokladni z SKK na EURO?
Ak by ste chceli úver, tak banka vyžaduje potvrdenie krajského úradu o existencii spoločenstva a to nedostanete, ked nemáte spomínanú aktualizáciu.
Ešte ma napadlo: Zmluvu i spoločenstve musia podpísať všetci vlastníci pri založení spoločenstva. Aspoň my sme ju podpisovali všetci.