laco824
23.02.09,12:59
Prosím o radu, ak po troch rokoch vlastníctva bytu, tento vymením za väčší a po ďalších cca troch rokoch ho predám, musím platiť daň z príjmu? Trvalý pobyt nemám ani v jednom z dvoch uvedených bytov. Výmena prebehla bezodplatne. Päť rokov pre oslobodenie od platenia dane z príjmu sa počíta od nadobudnutia prvého bytu alebo od výmeny?

Ďakujem
Chobot
23.02.09,12:13
Prosím o radu, ak po troch rokoch vlastníctva bytu, tento vymením za väčší a po ďalších cca troch rokoch ho predám, musím platiť daň z príjmu? Trvalý pobyt nemám ani v jednom z dvoch uvedených bytov. Výmena prebehla bezodplatne. Päť rokov pre oslobodenie od platenia dane z príjmu sa počíta od nadobudnutia prvého bytu alebo od výmeny?

Ďakujem

Výmena je považovaná za 2 operácie - predaj a kúpu.

Takže je to 5 rokov od kúpy (každého jedného bytu osobitne).
Muška
23.02.09,12:20
laco824
23.02.09,12:40
Pre "Chobot": Aky mam prijem pri vymene bytu, aby som mohol vobec vypocitat dan? (Na kataster neboli predkladane dve zmluvy jedna na predaj a druha na kupu, ale jedna zmluva o zamene.)
Dakujem aj "Muške", ale jej odkaz mi nejde otvoriť.
Chobot
23.02.09,12:48
Pre "Chobot": Aky mam prijem pri vymene bytu, aby som mohol vobec vypocitat dan? (Na kataster neboli predkladane dve zmluvy jedna na predaj a druha na kupu, ale jedna zmluva o zamene.)
Dakujem aj "Muške", ale jej odkaz mi nejde otvoriť.

Z daňového hľadiska ide pri výmene o nadobudnutie bytu. Pokiaľ v zmluve nebude uvedená hodnota bytu, tak pri jeho predaji bude zdaniteľný tvoj príjem, teda rozdiel medzi predajnou cenou a znaleckou cenou pri tej výmene.

A meníš byty rovnakej hodnoty? Alebo sa finančne vyrovnávate mimo zmluvy? V zmluve nie je uvedený žiadny doplatok za väčší byt?
laco824
23.02.09,13:09
Tie byty boli len na ilustráciu. Ja som v minulosti menil podiel na pozemku (ktorý sme mali viacerí v spoločnom vlastníctve) za pozemok, ktorý som vlastnil len ja. Potom som tento vymenil v trojzámene (s ďalšími dvoma ľuďmi) za iný pozemok. A ešte aj tento pozemok som v rámci korektúri raz musel zameniť.
Všetky tieto operácie boli robené za účelom parcelizácie starých parciel na nové parcely (každý úkon zámeny bol sprevádzaný novým geometrickým plánom a teda vznikom nových parciel).
Finančné vyrovnanie nebolo žiadne, môj prvotný podiel bol 653m2 a konečná výmera je 680m2.
Moja otázka smerovala k tomu, keby som ten pozemok predal, odkedy sa ráta oných 5 rokov na oslobodenie.
Pri žiadnej z uvedených zámen ma ani len nenapadlo platiť daň z príjmu, ani neviem ako by sa vypočítala (žiadne znalecké posudky robené neboli).
(Neviem aký bol úmysel zákonodarcu, ale zdaňovať akýsi fiktívny príjem, keď si človek rieši bývanie výmenou nehnuteľnosti za nehnuteľnosť sa mi zdá uletené.)