martina0203
23.02.09,12:59
Viem, že týchto tém je tu priveľa, no potrebujem radu, alebo skôr ubezpečiť sa o správnosti.
Ak si SZČO otvoril živnosť od 02.01.08 a má ju doteraz, ako má postupovať, aby sa vyhol plateniu odvodov do SP, ktoré vzniknú ku dňu 01.07.09 (jeho základ dane na daňovom priznaní je 107.938,-). Uplatňoval si paušál. Ak si napríklad zruší živnosť do 30.06.2009 - dokedy sa má prihlásiť na SP, otvorí si o mesiac neskôr tú istú živnosť, zostane mu to isté IČO a DIČ? Ako by to bolo s odvodmi do SP? Neplatil by znova jeden rok SP, alebo by musel odniesť do SP výpis z predchádazajúcej živnosti po otvorení novej živnosti a z toho by sa odvody do SP rátali? Aká by to bola asi suma na SP zo základu dane 107.938,-? Prosím, kto vie nech poradí, ako by to bolo najlepšie to vyriešiť, aby neplatil SZČO SP, alebo aká by to bola suma zo základu dane na SP a ZP, ak by živnosť nezrušil. Ďakujem za cenné rady.
denisie
23.02.09,12:23
Viem, že týchto tém je tu priveľa, no potrebujem radu, alebo skôr ubezpečiť sa o správnosti.
Ak si SZČO otvoril živnosť od 02.01.08 a má ju doteraz, ako má postupovať, aby sa vyhol plateniu odvodov do SP, ktoré vzniknú ku dňu 01.07.09 (jeho základ dane na daňovom priznaní je 107.938,-). Uplatňoval si paušál. Ak si napríklad zruší živnosť do 30.06.2009 - dokedy sa má prihlásiť na SP, otvorí si o mesiac neskôr tú istú živnosť, zostane mu to isté IČO a DIČ? Ako by to bolo s odvodmi do SP? Neplatil by znova jeden rok SP, alebo by musel odniesť do SP výpis z predchádazajúcej živnosti po otvorení novej živnosti a z toho by sa odvody do SP rátali? Aká by to bola asi suma na SP zo základu dane 107.938,-? Prosím, kto vie nech poradí, ako by to bolo najlepšie to vyriešiť, aby neplatil SZČO SP, alebo aká by to bola suma zo základu dane na SP a ZP, ak by živnosť nezrušil. Ďakujem za cenné rady.
platil by z minimálnej mzdy, čo je teraz konkrétne 295,5 EUR, t.j. 8900,-Sk , čiže do SP 97,80 Eur a do ZP 41,37 Eur
ZD:2:počet mesiacov podnikania (12)
martina0203
23.02.09,12:32
Neráta sa to 12 x 8900, čo je 106800 ( v SK )? Tá suma 107.938 je väčšia, nie?
martina0203
23.02.09,12:33
A čo ak živnosť zruší?
denisie
23.02.09,12:47
Neráta sa to 12 x 8900, čo je 106800 ( v SK )? Tá suma 107.938 je väčšia, nie?

Odporúčam ti prečítať §138 Vymeriavací základ Zákona o soc. poistení
(6) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu78a) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom, 78b) alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom78c) sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu78d) pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.
denisie
23.02.09,12:53
martina0203
23.02.09,13:07
Ak sa mu teda budú rátať odvody zo SP z minimálnej mzdy, asi sa mi neoplatí ju rušiť a znovu otvárať, bála som sa, že by boli odvody vyššie. No stále neviem, čo s tou SP, ak by sa živnosť zrušila a znova otvorila. Čo by ma čakalo.
denisie
23.02.09,13:29
Ak sa mu teda budú rátať odvody zo SP z minimálnej mzdy, asi sa mi neoplatí ju rušiť a znovu otvárať, bála som sa, že by boli odvody vyššie. No stále neviem, čo s tou SP, ak by sa živnosť zrušila a znova otvorila. Čo by ma čakalo.
ak by si ju ZRUŠILA musíš sa odhlásiť zo SP. a keď si znovu založíš živnosť, tak vznikneš ako nová FO. Opäť asi buděš mať pokoj rok od platenia do SP, a potom nasledujúci rok k 30.06. podáš výpis z DP a na základe toho ti SP vyrubí povinnosť platenia odvodov.takto to chápem ja...Ale myslím, že oveľa jednoduchšie by bolo živnosť nerušiť, ale keď už, tak POZASTAVIŤ na určité obdobie.
Vymeriavaci základ sa vždy počíta ako som vyššie spomínala ako 1/2 ZD vydelená počtom kalendárnych mesiacov podnikania..
denisie
23.02.09,13:33
ak by si ju ZRUŠILA musíš sa odhlásiť zo SP. a keď si znovu založíš živnosť, tak vznikneš ako nová FO. Opäť asi buděš mať pokoj rok od platenia do SP, a potom nasledujúci rok k 30.06. podáš výpis z DP a na základe toho ti SP vyrubí povinnosť platenia odvodov.takto to chápem ja...Ale myslím, že oveľa jednoduchšie by bolo živnosť nerušiť, ale keď už, tak POZASTAVIŤ na určité obdobie.
Vymeriavaci základ sa vždy počíta ako som vyššie spomínala ako 1/2 ZD vydelená počtom kalendárnych mesiacov podnikania..
pardon, ak nie si prihlásená na SP, samozrejme že sa nemáš prečo odhlasovať:---:---:--- to som sa sekla
ak si čítala tie priložené linky, SZČO pozastavuješ min. na 6 mesiacov
martina0203
23.02.09,13:35
Neviem, uvidím čo spravím, pozastavenie živnosti je na 6 mesiacov a to nie je dobré riešenie. Ak ale z čísla, ktoré som uviedla, ako základ dane vychádzajú minimálne odvody asi o tom pouvažujem. Moc sa takýmto veciam nerozumiem, preto to možno pripadá, že sa pýtam základné veci, no radšej preverujem. No nie si istá, či by sa odvody neplatili po zrušení? Je možné, že áno, keď píšeš, že asi.
denisie
23.02.09,13:42
Neviem, uvidím čo spravím, pozastavenie živnosti je na 6 mesiacov a to nie je dobré riešenie. Ak ale z čísla, ktoré som uviedla, ako základ dane vychádzajú minimálne odvody asi o tom pouvažujem. Moc sa takýmto veciam nerozumiem, preto to možno pripadá, že sa pýtam základné veci, no radšej preverujem. No nie si istá, či by sa odvody neplatili po zrušení? Je možné, že áno, keď píšeš, že asi.
ale z logického hľadiska vyplýva, že keď vznikne nová SZČO, tak je oslobodená od platenia odvodov do SP na rok, a až od 1.7. sa uvidí či jej vznikne alebo nevznikne povinnosť.:rolleyes:
martina0203
23.02.09,14:30
Kedy táto povinnosť nevzniká?
Janaex
23.02.09,17:33
ak zruší živnosť, IČO a DIČ sa mu v prípade otvorenia novej živnosti zmení, lebo mu bude pridelené nové. Jedine ak živnosť pozastaví, vtedy mu IČO, DIČ zostáva
http://www.porada.sk/t61899-ukoncenie-alebo-prerusenie-zivnosti-szco.html?highlight=pozastavenie+zivnosti
http://www.porada.sk/t91551-ukoncenie-zivnosti-alebo-pozastavenie.html?highlight=pozastavenie+zivnosti
http://www.porada.sk/t32897-pozastavenie-zivnosti-odvody.html?highlight=pozastavenie+zivnosti
http://www.porada.sk/t45429-pozastavenie-zivnosti-a-odvody.html?highlight=pozastavenie+zivnosti
http://www.porada.sk/t38307-pozastavenie-zivnosti.html?highlight=pozastavenie+zivnosti
poznám ľudí čo využívajú presne tento spôsob ako sa vyhnúť plateniu odvodov do SP, 29.6 sa zruší živnosť, 2.7 sa ohlasuje tá istá živnosť a IČO a DIČ zostáva bez zmeny.
Janaex
23.02.09,17:56
Do 30.06.09 donesieš do SP výpis z DP za rok 2008, ak v časti príjmy bude 295,5x30,1260x12= 106 827 Sk, vznikne ti povinnosť platiť poistné vo výške 97,80 €. Keďže máš príjmy 107 938, platiť budeš. Plateniu sa vyhneš len tak, ak k 1.7.09 nebudeš živnostníkom. Stačí pred 1.7.09 zrušiť živnosť a po 1.7 ju znovu založiť. IČO aj DIČ ti ostane. DO SP treba doniesť kópie dokladov. Od SP máš potom pokoj do 30.06.2010.
Toto platí len pre živnostníkov. Sú prípady, keď okrem živnosti majú ľudia aj iné oprávnenia na podnikanie, ako osvedčenia na sprostredkovanie poistenia, alebo sú samostatne hospodáriaci roľníci, alebo obchodní zástupcovia, tí to majú ťažšie, neplatia tí, čo k 1.7 nie sú SZČO podľa § 5 .
Bodnarovaa
10.06.09,06:30
K odpovedi 14, nestaci prerusit živnost?, musi byt ukoncena?
heja3
10.06.09,06:35
Keď zrušíte živnosť a otvoríte si novú, tak vám dajú to isté IČO aj DIČ. Môj muž skončil živnosť v roku 2006 a v roku 2008 si otvoril novú a prekvapenie - dali mu to isté IČO aj DIČ!!!!!
babi2
10.06.09,07:30
K odpovedi 14, nestaci prerusit živnost?, musi byt ukoncena?
Ani počas prerušenia živnosti sa odvody neplatia
veronikasad
10.06.09,10:44
K odpovedi 14, nestaci prerusit živnost?, musi byt ukoncena?
Živnosť môžeš prerušiť na obdobie najmenej 6 mesiacov. Ak sa chceš vyhnúť plateniu odvodov podľa prísp, č. 14, musíš ju zrušiť a znovu založiť - so všetkými povinnosťami živnostníka voči DU a ZP.