boysy
23.02.09,13:31
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o výpočet materskej konkrétne na môj prípad. Takže: od 1.10.2008 do 31.1.2009 som bola riadne zamestnaná s hrubým príjmom 9.800,- Sk mesačne. Keďže to nebolo veľa a plánujem otehotnieť v najbližších mesiacoch /marec,apríl/ od 1.1.2009 som DNP s VZ cca. 678 Eur. Od 1.2.2009 som prišla o prácu, som na ÚP. Ak by sa mi podarilo otehotnieť v termíne aký uvádzam do doby 270 dní sa bude počítať aj moje ukončené nem. poist. z práce a teda splním podmienky na poberanie materskej z DNP? Keď vznikne nárok na materské v roku 2009 v mojom prípade čo bude rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej?
brčko
23.02.09,18:48
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o výpočet materskej konkrétne na môj prípad. Takže: od 1.10.2008 do 31.1.2009 som bola riadne zamestnaná s hrubým príjmom 9.800,- Sk mesačne. Keďže to nebolo veľa a plánujem otehotnieť v najbližších mesiacoch /marec,apríl/ od 1.1.2009 som DNP s VZ cca. 678 Eur. Od 1.2.2009 som prišla o prácu, som na ÚP. Ak by sa mi podarilo otehotnieť v termíne aký uvádzam do doby 270 dní sa bude počítať aj moje ukončené nem. poist. z práce a teda splním podmienky na poberanie materskej z DNP? Keď vznikne nárok na materské v roku 2009 v mojom prípade čo bude rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej?

Ak si sa prihlásila na DNP už 1.1.09 a ešte nie si tehotná, tak aj keby si nabola pretým zamestnaná, tak nárok na materské by ti mal vzniknúť (ak by si neporodila príliž skoro). No ale ak máš aj to zamestnanie predtým, tak je to len istené.
Takže v prípade, že ti vznikne nárok na materské z DNP a nástup na MD bude v r.2009, tak tvoje RO bude obdobie od 1.1.09 do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD. Ale samozrejme sa ráta len VZ z DNP a nie VZ zo zamestnania za 1+2/09!!! Ak by si sa ešte aj zamestnala, tak by sa dni zo zamestnania mohli prirátať k tomuto novému zamestnaniu a ak by si aj z neho splnila aspon 270dní nem.poistenia v poslendých dvoch rokoch pred pôrodom, tak nárok na materké by bol aj z neho. Potom by bolo ale podstatné, či súčet VZ zo zamestnania + DNP nepresahuje maximum, lebo v súčte z oboch NP môžeš byť poistená najviac z maxima t.č. do 30.6.09 je to 1003,09eur.
boysy
24.02.09,05:40
Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď. Ak ma ešte niečo v tejto súvislosti napadne, tak sa ozvem.
Zuzi10
29.05.09,05:32
Dobry den,

chcela by som sa k vypoctu materskeho spytat: kedze sa vypocitava z vymeriavacieho zakladu za predchadzajuci rok, teda kedze termin porodu mam 17.07.2009 - mal by sa mi pocitat z roku 2008. Zaujimalo by ma ci sa pocita z hrubej mzdy ako mam na platovom dekrete 18 tis. alebo sa k tomu naratavaju aj vsetky odmeny napr. vianocne prispevky, prispevok za hospodarsky vysledok, kt. bol v minulom roku vyplateny. Ci si teda mozem vypocitat ake budem dostavat materske podla vyplatnych pasok, kde mam uvedenu hrubu mzdu, z kt. boli robene odvody alebo len podla tych 18tis.

Dakujem za odpoved:-)
Tweety
29.05.09,05:34
Dobry den,

chcela by som sa k vypoctu materskeho spytat: kedze sa vypocitava z vymeriavacieho zakladu za predchadzajuci rok, teda kedze termin porodu mam 17.07.2009 - mal by sa mi pocitat z roku 2008. Zaujimalo by ma ci sa pocita z hrubej mzdy ako mam na platovom dekrete 18 tis. alebo sa k tomu naratavaju aj vsetky odmeny napr. vianocne prispevky, prispevok za hospodarsky vysledok, kt. bol v minulom roku vyplateny. Ci si teda mozem vypocitat ake budem dostavat materske podla vyplatnych pasok, kde mam uvedenu hrubu mzdu, z kt. boli robene odvody alebo len podla tych 18tis.

Dakujem za odpoved:-)
Materské sa počíta z výšky VZ na nemocenské.