duri_xy
23.02.09,13:43
Ahojte,
Takato vec ma trapi...
S bratom chceme zacat podnikat v telco oblasti.On zije docasne v UK a ja v SR.Otazka znie aku formu podnikania zvolit.Ci zakladat 2 samostatne srocky,alebo organizacnu zlozku v zahranici.
Este by som doplnil zopar podstatnych info.
1. Bratovi bude pomahat kolega,ktory je obcan UK a ktory by mal v UK spolocnosti tiez svoj podiel. V spolocnosti v SR by sme mali podiel len ja a brat.
2.Podnikanie cheme rozbehnut paralelne v UK aj v SR s tym, ze napln podnikania by bola rovnaka a cast infrastruktury (servery, licencie,administracia atd) by bola spolocna.

Rozmyslal som aj nad tym ze by spolocnost v UK bola dcerou SR srocky ale ak ma mat kolega z UK podiel, tak to asi neprichadza do uvahy.
Rozmyslam, ze by UK spolocnost bola organizacnou zlozkou SR spolocnosti kedze vyhladovo sa brat asi vrati spat do SR.Neviem vsak posudit vyhody a nevyhody tychto rieseni hlavne z hladiska vztahov,uctovania a zdanovania.Dane v UK su asi vyssie ako v SR...
Skuste poradit co je najvhodnejsie a najvyhodnejsie,akym smerom sa uberat lebo mam z toho takuuto velku hlavu.
Vdaka za akukolvek pomoc.
pankac
23.02.09,14:27
V pripade, ze budete dlhodobo podnikat ako firma v UK, tak sa nevyhnete plateniu corporate tax (dan z prijmu firmy), takze by som urcite siel cestou zalozenia firmy v UK (co je samo osebe velmi jednoduche).
Nepises nic o predpokladanych tokoch medzi SK a UK firmou.... ale asi je to jedno: firmy musia tak ci tak platit dan z prijmu v krajine kde prijem vznikol (a rozdiel v sadzbach dane medzi SK a UK je minimalny, pre male firmy v UK momentalne tusim 20%), rozdiel je ale v dividendach - v SK 0%, v UK v zavislosti od vysky prijmu az do cca 40%. Dividendy ale platis v krajine kde si danovy resident, cize aj ked sa tvoj brat vrati na Slovensko ale bude mat talej prijem z UK firmy, tak bude zdanovat dividendy 0% danou na Slovensku.
duri_xy
23.02.09,15:37
Nejake zasadne financne toky nepredpokladam.Ide mi vsak o to, ze aj SR aj UK firma by mala mat rovnake logo a nazov,mala mat jednotnu stranku v SK aj EN jazyku,bude mat jednotny system pre spravu klientov(billing, helpdesk atd..) Je to mozne v pripade dvoch nezavisle zalozenych sro resp akou formou by sa to dalo spravit?
duri_xy
24.02.09,15:00
nikto viac neporadi akym sposobom prepojit 2firmy? ja som ITckar takze v tomto smere je kazda rada dobra :(