Petka
22.06.05,21:50
Dobry den,

chcela by som sa spytat, ze ako to je v pripade osob, ktore nie su zivnostnici, t.j. napriklad umelci, ze ci aj oni maju povinnosti prihlasit sa na DU a vyzdvihnut si DIC alebo staci len podat kazdy rok danove priznanie?

Dakujem za rady.

Petra
Petka
23.06.05,15:31
Hm, to fakt nikto nevie?
Johanka
23.06.05,16:08
Tak umelcov neviem, ale napríklad sprostredkovatelia poistenia tiež nie sú živnostníci a prihlásiť sa musia a je im pridelené DIĆ.
Jana Acsová
23.06.05,17:19
Na registráciu sa vzťahuje § 31 Zákona o správe daní a poplatkov. Fyzická osoba je povinná sa registrovať:
- ak získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie (vykonávanie sústavnej činnosti, samostatne a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku)
- začne vykonávať inú zárobkovú činnosť (z použitia práv priemyselného alebo duševného vlastníctva vrátane autorských práv, šírenia literárnych a iných diel, z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním, znalcov, tlmočníkov)
- ak začne vykonávať činnosť a poberať príjmy podliehajúce dani.
Lehota na registráciu je 30 dní.
Petka
28.06.05,17:15
Fuh, a co sa stane, ked nestihnem lehotu?
danda
01.07.05,14:43
Na základe licencie som sprostredkovateľ starobného dôchodkového sporenia. Dočítala som sa, že som sa mala prihlásiť na DÚ, nakoľko som v čase, keď mi bola udelená licencia bola nezamestananá. Od apríla 2005 mám živnosť. Vtedy som sa už zaregistrovala na DÚ, ale tam mi povedali, že som mala byť zaregistrovaná do 30dní ako sprostredkovateľ. Pracovník DSS mi povedal, keď mi dal zmluvu, že mi nevyplýva žiadna povinnosť,len podať dańové priznanie za rok 2005. Za celé obdobie som uzatvorila len 7 zmlúv, z toho prvé 2 na dohodu (boli zdanené).

Podľa Obchodného zákonníka nemôžem uzatvoriť s fyzickou osobou - nepodnikateľom sprostredkovateľskú zmluvu a túto vyplatiť? Kde sa píše, že fyzická osoba, ktorá má uzatvorenú sprostredkovateľskú zmluvu sa musí hlásiť na DÚ?
Dakujem za Vašu odpoved
Muška
01.07.05,15:04
Danda, čítaj príspevok 4 od AVO. - tam nájdeš odpoveď
Petka
06.07.05,02:10
Hm a ked podavam danove priznanie, nie je to povazovane automaticky za "registraciu" ?
liba2
06.07.05,04:56
Hm a ked podavam danove priznanie, nie je to povazovane automaticky za "registraciu" ?
V žiadnom prípade nie. Sú to 2 rôzne veci.
porfin
06.07.05,06:28
Ja som tiež sprostredkovateľkou na 2 pilier dôch. a musela som sa zaregistrovať na DÚ , dostala som DIč a tí, ktorí sa nestihli už niektorí dostali pokutu za oneskorené prihlásenie.
Petka
06.07.05,13:45
porfin: a ta pokuta to je kolko?
Jura
06.07.05,13:47
Pokuta je 2000,- Sk aj ja som ju musela zaplatiť.