A.B.
23.02.09,18:33
Dobrý večer,

potrebujem poradiť: Odo dnes som PN. Zamestnávateľ ma napriek tomu núti, aby som prišla do práce. Nakoľko som to kôli zdravotnému stavu odmietla, neposlal mi mzdu za 1/09 aj keď som mu podklady k mzdám dala v stanovenom termíne. Výplatný termín v pracovnej zmluve nemáme pevne stanovený, obvykle je 20. deň nasledujúceho mesiaca. Som v danej firme účtovník, mzdár a všetko s tým spojené, takže je na mňa vyvíjaný nátlak kôli termínom a tak.

1. Môžem podľa §69 Zákonníka práce ods. 1 písm. b) skončiť pracovný pomer, ak mi do 28.2.2009 nepríde na účet výplata? Alebo vzhľadom na nestanovený pevný výplatný termín v PZ to bude až k 15.3.2009?

2. Má právo zamestnávateľ nárokovať si prípadné náhrady škody spôsobené nesplnením termínov na DPH, DzP a pod., keď som PN? Veď ja nemôžem za to, že som ochorela akurát v tomto čase a že zamestnávateľ nemá na to inú osobu, ktorá by to urobila za mňa... :mee:

Ďakujem za odpovede a prajem príjemný večer...
A.B.
23.02.09,17:50
Ešte k 1. otázke:
Ak nie je v PZ pevne stanovený výplatný termín, len obvyklý, platí potom § 129 - Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak. ???
A.B.
24.02.09,05:10
Posim posim.... nikto mi neporadi?..... :-(
zuzana
24.02.09,05:37
Asi môžeš dať výpoveď až k 15.3.2009 ak nemáte pevne stanovený termín.Myslím, že on nemá právo si nárokovať na náhradu škody, keďže si PN, tak tvojou povinnosťou je byť doma, čo ak ti príde kontrola.Aj ja som vo firme samá účtovníčka a tiež sa obávam, že keď by som zostala na PN, tak ani maródku mi nebudú vedieť poslať do SP.
rozeta
24.02.09,05:44
Výplatný termín je najneskoršie do konca budúceho mesiaca. Takže výpoveď môžeš dať 1.3. ak ti nepríde výplata /resp. ak ju nepošle 28.2. a medzibankový prevod nejaký ten čas trvá/.
Podľa mňa náhradu škody nemôže vymáhať. Ak by bol rozumný určite by te sa nejako dohodli.
zuzana
24.02.09,06:04
Ale sa mi zdá že okamžité skončenie prac.pomeru pre nevyplatenie mzdy je, ak je mzda nevyplatená do 15 dní po splatnosti, a keďže je splatnosť 28.2.2009, tak do 15.3.2009.
Tweety
24.02.09,06:14
Ešte k 1. otázke:
Ak nie je v PZ pevne stanovený výplatný termín, len obvyklý, platí potom § 129 - Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak. ???
Áno, platí.
A.B.
24.02.09,06:18
Tak ako? Skončenie PP k 28.2. alebo až k 15.3. ? Už som z toho zúfalá.....
Tweety
24.02.09,06:24
Tak ako? Skončenie PP k 28.2. alebo až k 15.3. ? Už som z toho zúfalá.....
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Kedže nemáte určený termín, ak do 15. marca nevyplatí mzdu, môžeš skončiť PP okamžite podľa § 69.
Lenže je to diskutabilné, kedže si osoba, ktorá je poverená jej vypracovaním a zaslaním, ja by som sa pokúsila o dohodu so zamestnáv.
A.B.
24.02.09,07:23
Ja mzdy len pripravujem, konateľka robí prevodné príkazy.... ja k banke prístup nemám... a keďže som mzdy pripravila ešte pred nástupom na PN, nemá dôvod mi mzdu nevyplatiť....
Tweety
24.02.09,07:25
Ja mzdy len pripravujem, konateľka robí prevodné príkazy.... ja k banke prístup nemám... a keďže som mzdy pripravila ešte pred nástupom na PN, nemá dôvod mi mzdu nevyplatiť....
A chceš naozaj odísť?
A.B.
24.02.09,07:32
Áno, je tam hotový teror.... veď mi už aj telo vypovedáva službu... gól bol, keď sa ma doktorka opýtala, či ma nemá poslať k psychológovi.... že to so mnou už vyzerá vážne zle...
Tweety
24.02.09,07:50
Áno, je tam hotový teror.... veď mi už aj telo vypovedáva službu... gól bol, keď sa ma doktorka opýtala, či ma nemá poslať k psychológovi.... že to so mnou už vyzerá vážne zle...
Tak počkaj do toho 15.3., ak nepošlú výplatu, potom in oznám okamžité skončenie PP.
michelle84
24.02.09,07:54
Tak počkaj do toho 15.3., ak nepošlú výplatu, potom in oznám okamžité skončenie PP.

A keby vyplatili do 15.3. len nejakú časť mzdy, môže ukončiť pomer z tohto dôvodu?
Tweety
24.02.09,08:17
A keby vyplatili do 15.3. len nejakú časť mzdy, môže ukončiť pomer z tohto dôvodu?
Pozri môj príspevok č. 9.
jozef antl
24.02.09,08:25
Výplatný termín je najneskoršie do konca budúceho mesiaca. Takže výpoveď môžeš dať 1.3. ak ti nepríde výplata /resp. ak ju nepošle 28.2. a medzibankový prevod nejaký ten čas trvá/.
Podľa mňa náhradu škody nemôže vymáhať. Ak by bol rozumný určite by te sa nejako dohodli.
Ja som mal ten istý problém a ja som dostal inštrukcie že môžem poslať výpoveď až 16.marca,lebo je tu ešte 15.dňová lehota...
jozef antl
24.02.09,08:34
Z tohoto vyplýva že výpoveď by mala mať dátum 16.3.
veronikasad
24.02.09,08:47
Z tohoto vyplýva že výpoveď by mala mať dátum 16.3.
Pozor na správnu formuláciu - tu neide o výpoveď ale o okamžité zrušenie PP v zmysle § 69 ZP :

§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-12-6-2008-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
A.B.
24.02.09,08:48
Veľmi pekne ďakujem všetkým za príspevky. Veľmi ste mi pomohli... Hneď je mi lepšie... OK, idem sa ďalej potit do perín... :-) A prajem všetkým pekný deň
jozef antl
25.02.09,11:06
Z tohoto vyplýva že výpoveď by mala mať dátum 16.3.
Ospravedlňujem sa za formuláciu ,správne má biť okamžité ukončenie pracovného pomeru...