kexo666
23.02.09,21:42
Dobrý deň,

urobil som si v záhradke výsadbu mladých stromčekov, no zároveň som kúpil kríženca vlčiaka s bernským salašníkom a to sa mi nevyplatilo. V podstate mi pes dva stromy zničil tak, že zo zeme trčí iba jeden konárik a ostatným poohrýzal bočné. Je možné nejkým sposobom stromčeky zachrániť? Samozrejme pes je už vo voliére :mad:no neviem či sa stromčeky môžu zostrihať aby sa ešte chytili alebo je im amen...
Ďakujem za Vaše rady
Chobot
23.02.09,21:40
Dobrý deň,

urobil som si v záhradke výsadbu mladých stromčekov, no zároveň som kúpil kríženca vlčiaka s bernským salašníkom a to sa mi nevyplatilo. V podstate mi pes dva stromy zničil tak, že zo zeme trčí iba jeden konárik a ostatným poohrýzal bočné. Je možné nejkým sposobom stromčeky zachrániť? Samozrejme pes je už vo voliére :mad:no neviem či sa stromčeky môžu zostrihať aby sa ešte chytili alebo je im amen...
Ďakujem za Vaše rady

Ťažko takto povedať, keď tie stromčeky nevidím. Pokiaľ im zostala kôra na kmeni neporušená, tak je veľmi pravdepodobné, že ešte vyženú. Ale počkaj do jari, uvidíš.
wabi
23.02.09,22:50
Treba ich zastrihnúť až k neporušenému miestu, samozrejme s ohľadom na to, či toto miesto je nad miestom štepenia, ak je, treba sa pokúsiť dopestovať nový zdravý kmienok. Stromy ale dokážu divy, takže vidím to tak na 90% že zregenetrujú. O aké stromy sa jedná?
legolas
24.02.09,05:47
Dobrý deň,

urobil som si v záhradke výsadbu mladých stromčekov, no zároveň som kúpil kríženca vlčiaka s bernským salašníkom a to sa mi nevyplatilo. V podstate mi pes dva stromy zničil tak, že zo zeme trčí iba jeden konárik a ostatným poohrýzal bočné. Je možné nejkým sposobom stromčeky zachrániť? Samozrejme pes je už vo voliére :mad:no neviem či sa stromčeky môžu zostrihať aby sa ešte chytili alebo je im amen...
Ďakujem za Vaše rady

V príspevku si nepovedal kedy boli stromčeky sadené. Ak to bolo v jeseni minulého roka tak z toho nebude nič, lebo nestihli zakoreniť. Ak sú staršie napr. 2 ročné dajú sa zachrániť a to z dôvodu toho, že každý strom má spiace púčiky ktoré vyrašia ak sa napr. zreže korunka stromu. Teraz, alebo v marci tie kýpte zrež tak, aby časť konárika ostala pokiaľ je to možné a zatri stromovým balzamom alebo štepárskym voskom /nie latexovou farbou/ no a treba čakať na jar, ak začnú púčať tie spiace púčiky tak je to OK.
wabi
25.02.09,21:18
To či stihli, alebo nestihli dobre zakoreniť je úplne jedno. Ak boli dobre zakopané a nemali porušené korene, tak môžu byť zrezané až k miestu očkovania je úplne jedno kedy boli posadené, v každom prípade potrebujú rovnakú starostlivosť ako každý čerstvo vysadený stromček - čiže vlhkosť.