majkl.
23.02.09,22:00
Chcel by som poradit, co by asi vyslo lacnejsie, postavit dom ako kvader s rovnou strechou,alebo urobit klasicke "A" a nejake podkrovne izby?
Ktora varanta strechy by bola lacjensia? a menej pracna pri realizacii stavby
svojpomocne?? vdaka za rady a skusenosti
wabi
23.02.09,22:39
Nie som odborník ale tiež som túto otázku položil zopár ľuďom a vyšlo z toho že obyčajná "Pultová" Proste dva nosné múry oproti sebe jeden je vyšší, druhý nižší a tak vznikne jednoduchá šikmá strecha, kde sa na veniec len osadia v správnych vzdialenostiach hranoly, zviažu sa a na to sa dá krytina a pod to parozábrana a prípadne zateplenie ak strechu priznáte.
jun2006
24.02.09,08:31
Nie som odborník ale tiež som túto otázku položil zopár ľuďom a vyšlo z toho že obyčajná "Pultová" Proste dva nosné múry oproti sebe jeden je vyšší, druhý nižší a tak vznikne jednoduchá šikmá strecha, kde sa na veniec len osadia v správnych vzdialenostiach hranoly, zviažu sa a na to sa dá krytina a pod to parozábrana a prípadne zateplenie ak strechu priznáte.

Tiez si myslim.

Doposial som bol pri stavbach klasickych sikmych striech a nie je to nic extra. Zle sa to pokryva, zle sa to izoluju, zle sa po tom beha (napr. ked ide clovek ku kominu..)

Zvycajne tie najjednoduchsie veci byvaju najspolahlivejsie a najlepsie - a v pripade stavieb to plati dvojnasobne!
ludo_centrum
24.02.09,15:09
Nie som odborník ale tiež som túto otázku položil zopár ľuďom a vyšlo z toho že obyčajná "Pultová" Proste dva nosné múry oproti sebe jeden je vyšší, druhý nižší a tak vznikne jednoduchá šikmá strecha, kde sa na veniec len osadia v správnych vzdialenostiach hranoly, zviažu sa a na to sa dá krytina a pod to parozábrana a prípadne zateplenie ak strechu priznáte.

v princípe súhlasím. Jednoduché, účelné ... A o tom to je.

Dom v tvare kvádra má svoje výhody, ale ja sa napríklad pripájam k šikmej streche. Častý problém rovných striech je zatekanie (priamo do vnútra). Ale nemusí to byť pravidlo. Cena za následnú údržby je zvyčajne dosť veľká neznáma, čiže riziko. (podľa mňa).

Pri šikmej streche je pravda že sa po tom ťažko chodí, ale keď si spočítam v %, že koľko času strávim chodením po streche a po zemi, tak prídem nato, že je to jedno :D pre užívateľa.
Údržba je zvyčajne závislá od typu materiálu. Osobne som za ľahké strešné krytiny, bezúdržboné a lacné so životnosťou nad 50r. :D
A pre doplnenie len toľko, že idem meniť na jar strešnú krytinu za hliníkovú. Tá mi spĺňa tieto parametre.
A navyše ju mám za bezkonkurenčnú cenu 1100,-€ (200m2). V cene sú doplnky klince atď...
Takže môj výber bol okamžitý :D:D:D
kero64
24.02.09,16:09
Ak by som ja mal robiť strechu, asi by som rozmýšľal nad jednoduchým áčkom a naň plech. Ideál, ako píše ludo_centrum, hliník. Je ľahká a keď je kvalitne urobená, máš po starostiach. Žiadna voda, sneh sa tam neudrží, takže údržba minimálna. Aj keď tam nebudeš robiť podkrovie, povala je miesto na odkladanie ako stvorená. A časom......kto vie?
brano11111
25.02.09,07:15
pultová strecha
janko jaci
25.02.09,18:51
sikma je lepsia aj z dovodu ked napadne sneh skor z nej spadne na rovnej sa nam stalo ze sme museli s lopatami vyhadzovat pretoze to bola obrovska zataz....
game69
26.02.09,07:11
rovna strecha sa robi urcite jednoduchsie, ale aj tak by som tam zachoval nejaky spad, aby neostaval hlavne sneh, to je velka zataz na strechu a dosledkom toho moze zacat zatekat ale klasicke A je podla mna lepsie ked uz nechcete podkrovne byvanie, tak to mozte vyuzit ako povalu :) a co sa tyka toho chodenia, ked je hotova strecha tak tam uz nemate velmi po co chodit
dusanh174
26.02.09,11:50
u rodičov som robil z hliníkového plechu.. je to najjednoduchšie na údržbu ale na svoj dom som dal bramac.. som ju robil kompletne, takže som počítal s jeho hmotnosťou a mam pri nej pocit večnosti... a som videl aj hliník po 8 rokoch.. niekde tá farba zliezla, sice sa neviem vyjadriť k súčastným technológiam farbenia ale predpokladám, že ti ju dodajú z poľska aj keď ťa bude majster presviedčať že ju osobne bol kupiť v nemecku.. hehehe... aj tie nemecke sa vačšinou robia v poľsku aj keď na to daju made in germany..
s tym bramacom som spokojny... mam ho už 5 rokov.. par kusov sice prasklo ale to bola moja chyba ked som šiel montovať antenu abo čistiť komin.. ale s tym sa ráta.. a cenovo ma vyšla zákl. škridla kolo 1€, zaleži od toho koľko a kde berieš, teda kolo 10€ štvorec.
VladoBA
12.02.14,07:36
Dobry den,chcem touto cestou upozornit ludi,aby si velmi dobre preverili firmu,ktora bude strechu zhotovovat !!!!
Pokial by ste niekedy natrafili na firmu z Raslavic a Ing. R. D.
tak majte rozum a vyhnite sa mu....
V skratke: nespolahlivost,zmetkar,slubotechna a vsade mozne dlzny clovek!!!!
Vlastna skusenost....