kexo666
23.02.09,22:21
Ahojte poraďáci,

vedel by mi niekto povedať, či betónová krbová obstavba je vhodná do interiéru? Resp. mám formu na betónovú obstavbu, no neviem či je vhodná na krbovú vložku. Otec ju má robenú, no iba ako krb vonkajší bez vložky. Jeden známy mi povedal, že to nie je vhodné, pretože mi betón môže popraskať. Neviete niekto poradiť materiál, ktorý by bol vhodný na výrobu krbovej obstavby? Nechcem ju draho kupovať ale vyrobiť si ju a obložiť sám.
Ďakujem za pomoc, Rado
arizona
24.02.09,08:24
Na obstavbu krb. vložky sú špeciálne izolačné platne IZOL 3 a 5 cm.

Betónová obstavba na KV určite nie je vhodná!!! Je to veľký risk!
Nešpekuluj a nehazarduj!
brumteles
24.02.09,09:44
Ahojte poraďáci,

vedel by mi niekto povedať, či betónová krbová obstavba je vhodná do interiéru? Resp. mám formu na betónovú obstavbu, no neviem či je vhodná na krbovú vložku. Otec ju má robenú, no iba ako krb vonkajší bez vložky. Jeden známy mi povedal, že to nie je vhodné, pretože mi betón môže popraskať. Neviete niekto poradiť materiál, ktorý by bol vhodný na výrobu krbovej obstavby? Nechcem ju draho kupovať ale vyrobiť si ju a obložiť sám.
Ďakujem za pomoc, Rado
V technickom liste ku krbovej vlozke by mali byt popisane aj minimalne vzdialenosti IZOLACIE od vlozky a jej tepelny odpor. To beton rozhodne nie je.
Samozrejme je na to aj norma.
kero64
24.02.09,16:16
Ak ti môžem poradiť, na betón radšej zabudni. Náklady, ktoré by si teraz ušetril, by sa ti mohli v budúcnosti niekoľkokrát predražiť. Mne obkladali krbovú vložku izolom, ako ti radí arizona. Je to materiál odporúčaný priamo na krby. A ta cena nieje zasa až tak vysoká. Ale rozhodnutie je samozrejme na tebe.
kexo666
24.02.09,19:08
Na obstavbu krb. vložky sú špeciálne izolačné platne IZOL 3 a 5 cm.

Betónová obstavba na KV určite nie je vhodná!!! Je to veľký risk!
Nešpekuluj a nehazarduj!

ďakujem za radu. V podstate mám Izolačné dosky, no ja som si vždy myslel, že samotný interiérový vzhľad tvorí nejaká betónová konštrukcia a pod ńou sú omiestnené tie izolačné dosky na krbovej vložke...Pomhlo by mi keby som videl ako sa postupuje pri výstavbe aby som si to urobil sám. Nerád by som aby sa mi to predražilo, pretože majster berie za zlepenie krbu dosť...Snažím sa čo možno najšetrnejšie vystavať krb. Pokiaľ by mal niekto skúsenosti so stavbou prosím napíšte mi.
S pozdravom Rado
arizona
24.02.09,19:52
kexo666
25.02.09,15:50
Ďakujem za plánik :-) Ešte by som chcel hodiť do pléna pokiaľ by niekto vedel postup výstavby, poprípade obrázkovú dokumentáciu moc by mi to pomohlo. Teplovzdušné rozvody mám urobené , no videl som obrázok že aj samotná komínová rúra je omotaná niečim ako alobal proti unikaniu splodín. Neviete o aký typ ide poprípade kde sa k tomu dostať aby som urobil vec odborne a hlavne do zdarného konca :)
Vďaka Rado
arizona
25.02.09,17:26
kero64
25.02.09,18:45
myslíš toto ?
http://www.nejnakup.cz/images/products/71244858/11380005.small.jpg (http://www.nejnakup.cz/zbozi-cena/obrazek/hlinikova-al-flexi-izolovana-125-mm-1-m-43f1c3a-2)
Prepáč Arizona, ale mám taký dojem, že otázka sa týkala komínovej rúry a nie izolačnej na rozvod vzduchu. Aspoň z obrázku to tak vyzerá. Také mi totiž dával na rozvody. Mám antikórový komín a ten sa izoluje špeciálnou izolačnou vatou. A tá má z vrchnej strany niečo, ako alobal. Tak to sa ti mohlo zdať, že je to obalené v alobale. Ale presnejšie by ti to vedel povedať ktorýkoľvek kominár, alebo krbár.
kexo666
25.02.09,20:01
Ahojte,

ano myslel som komínovú rúru. V jednom časopise som videl, že okrem teplovzhušnej hadice (vid obr. arizona), ktorá sa mimochodom zakupuje už tepelne izolovaná, sa podobným materiálom izoloval aj komín. Neviem či používam správne obdborné výrazy, no ak nie opravte ma prosím.
Mám nakúpené všetko od IZOL dosiek po rozvody, no neviem ako to dať dohromady tak aby cilkulácia vzduchu bola zachovaná. Viete krb vypadá zvonku pekne no neviem ako to má byť vnútri urobené. Môžem dať okolo krbovej vložky platne izol a na to potom stierku a hotovo, alebo sa dáva tepelná izolacia Izolom a okolo ešte krbová obstavba...
ďakujem za informácie Rado
elkibo
25.02.09,20:27
Hmm viem co myslis, aku pasku. Ano spoje kominovych rur sa okrem tmelu spajaju aj hlinikovou paskou. Ide o to aby komin nechytal falosny tah. Kazda stotina mm strbiny na spojoch komina znizuje tah. To ti potom aj potvrdi kominar co ti pride dat reviznu spravu. Urobi ti taku dierku do kominovej rury co ide z krbu a zmeria ti tah.
Obtavbu ked budes robit z IZO platni tak odporucam po spodnu hranu krbu dat porfix, itong a potom urobit kastlik z izo platni. Lepia sa specialnym lepidlom - pozor je to silna zieravina, aspon to s ktorym som robil.
Na izo platne mozes dat potom obycajnu sietku s klebrom a na to daj co len budes chcet. Aj hlavu z muflona. IZO platne musia byt min 6cm hrube. Nezabudni odizolovat aj zadnu stenu krbu.
brumteles
25.02.09,23:30
Ahojte,
Mám nakúpené všetko od IZOL dosiek po rozvody, no neviem ako to dať dohromady tak aby cilkulácia vzduchu bola zachovaná. Viete krb vypadá zvonku pekne no neviem ako to má byť vnútri urobené.
ďakujem za informácie Rado
Ved prave. Zavolaj si radsej krbara. Ak tomu nerozumies tak dost riskujes. Prinajlepsom si znacne skratis zivotnost krbovej vlozky (ak nebude dostatocna cirkulacia tak ju coskoro "prepalis" - a kde je potom uspora?). Ale su aj horsie varianty. Poradcovia z tohto fora za teba zodpovednost v pripade chyby neprevezmu...
elkibo
27.02.09,18:19
Ved prave. Zavolaj si radsej krbara. Ak tomu nerozumies tak dost riskujes. Prinajlepsom si znacne skratis zivotnost krbovej vlozky (ak nebude dostatocna cirkulacia tak ju coskoro "prepalis" - a kde je potom uspora?). Ale su aj horsie varianty. Poradcovia z tohto fora za teba zodpovednost v pripade chyby neprevezmu...


Ked niekto chce robit krb svojpomocne netreba mu branit. Dolezite je si overit vsetky rozmery. Ked som robil prvu vlozku od Blanzeku tak som volal do ciech aky je rozmer nasavacieho otvoru na vlozku v cm2, aka je najblizsia mozna vzdialenost izolacie od krbu, aky je vystupny otvor na ohriaty vzduch, aka je minimalna vyska krbu od podlahy... A kopec inych veci ktore vazne ovplyvnuju kvalitu kurenia a zivotnost vlozky. Mimochodom kazdy vyrobca ma technicke oddelenie kde vam tieto informacie v pohode daju. No tymito rozmermi to nekonci, treba dodrzat aj normy pre obstavbu krbov. Ked toto vsetko mate absolutne nastudovane tak by ste to mohli pri vacsej zrucnosti zvladnut. Ale vsetko co budete robit na krbe si overte a nastudujte. Potom si dajte urobit reviznu spravu kominarom a ty prevezmu zodpovednost za Vas. No ani kominary nevedia vsetky technicke rozmery pre jednotlive krb. vlozky tak si dajte zalezat.
brumteles
28.02.09,09:49
Ked niekto chce robit krb svojpomocne netreba mu branit. Dolezite je si overit vsetky rozmery. Ked som robil prvu vlozku od Blanzeku tak som volal do ciech aky je rozmer nasavacieho otvoru na vlozku v cm2, aka je najblizsia mozna vzdialenost izolacie od krbu, aky je vystupny otvor na ohriaty vzduch, aka je minimalna vyska krbu od podlahy... A kopec inych veci ktore vazne ovplyvnuju kvalitu kurenia a zivotnost vlozky. Mimochodom kazdy vyrobca ma technicke oddelenie kde vam tieto informacie v pohode daju. No tymito rozmermi to nekonci, treba dodrzat aj normy pre obstavbu krbov. Ked toto vsetko mate absolutne nastudovane tak by ste to mohli pri vacsej zrucnosti zvladnut. Ale vsetko co budete robit na krbe si overte a nastudujte. Potom si dajte urobit reviznu spravu kominarom a ty prevezmu zodpovednost za Vas. No ani kominary nevedia vsetky technicke rozmery pre jednotlive krb. vlozky tak si dajte zalezat.
Ja mam tiez Blanzek a vsetky tieto udaje (vzdialenosti, tepelny odpor izolacie, min. rozmery nasavacich otvorov) su uvedene na technickom liste a montaznom navode (vyrobcovi som volal len preto aby mi ten list poslali dopredu, este ked som nemal vlozku ale staval sa komin - kvoli napojeniu). Takze podla toho by sa ta obostavba skutocne dala urobit tak aby to fungovalo. Ale aj pri dodrzani vsetkych povinnych parametrov sa to da urobit viacerymi sposobmi - a na to su prave dobre skusenosti dobreho krbara. Takze ked by som to chcel robit sam - tak ako autor prispevku - tak by som si od krbara dal urobit navrh (to by hadam nebolo az take drahe) a podla toho by som to potom urobil.
Ina vec je, ked to ma niekto ako hobby a chysta sa tych krbov postavit niekolko, tak potom nech experimentuje (pri dodrzani povinnych parametrov) - ale nech necaka ze prvy krb ktory postavi bude idealny.
A to nehovorim o dalsej veci - ak ma byt krb nie len esteticky doplnok ale chcem nim aj pravidelne kurit - mal by sa zapracovat do projektu celeho domu. Teda nie len m3 a kW - ale pri celom projekte domu mysliet na to, ze tam bude krb. Ono je prevda, ze kazdy dom sa da vykurit krbom ked dam dostatocny vykon, ale ine je ked je teplotny rozdiel medzi obyvackou s krbom a najvzdialenejsou izbou 2-3 stupne (co je u spalne idealne) a uplne ina pohoda je ked je to 8 stupnov.
TomasHC
21.05.10,12:02
Nasiel som jeden pekny navod + postup prace aj s fotkami:

http://www.grenaisol.cz/cz/?stranka=moderni-krb
Laco-monter
21.05.10,12:05
Ja mam tiez Blanzek a vsetky tieto udaje (vzdialenosti, tepelny odpor izolacie, min. rozmery nasavacich otvorov) su uvedene na technickom liste a montaznom navode (vyrobcovi som volal len preto aby mi ten list poslali dopredu, este ked som nemal vlozku ale staval sa komin - kvoli napojeniu). Takze podla toho by sa ta obostavba skutocne dala urobit tak aby to fungovalo. Ale aj pri dodrzani vsetkych povinnych parametrov sa to da urobit viacerymi sposobmi - a na to su prave dobre skusenosti dobreho krbara. Takze ked by som to chcel robit sam - tak ako autor prispevku - tak by som si od krbara dal urobit navrh (to by hadam nebolo az take drahe) a podla toho by som to potom urobil.
Ina vec je, ked to ma niekto ako hobby a chysta sa tych krbov postavit niekolko, tak potom nech experimentuje (pri dodrzani povinnych parametrov) - ale nech necaka ze prvy krb ktory postavi bude idealny.
A to nehovorim o dalsej veci - ak ma byt krb nie len esteticky doplnok ale chcem nim aj pravidelne kurit - mal by sa zapracovat do projektu celeho domu. Teda nie len m3 a kW - ale pri celom projekte domu mysliet na to, ze tam bude krb. Ono je prevda, ze kazdy dom sa da vykurit krbom ked dam dostatocny vykon, ale ine je ked je teplotny rozdiel medzi obyvackou s krbom a najvzdialenejsou izbou 2-3 stupne (co je u spalne idealne) a uplne ina pohoda je ked je to 8 stupnov.


Lenže v tom je ten háčik, že dobrí krbári nič nechcú prezradiť . :mad:

Lebo za obstavbu krbu berú 1000 € .(!)

A keď prezradia čo a ako, potom si každý obstaví krbovú vložku aj svojpomocne.
Laco-monter
21.05.10,12:41
Nasiel som jeden pekny navod + postup prace aj s fotkami:

http://www.grenaisol.cz/cz/?stranka=moderni-krb


Toto je najlepší link ohĺadom obstavby krbu aky som našiel na celom nete !

Ďakujem Tomáš HC.

Moj kolega to veľmi potrebuje vedieť ako a z čoho treba obstaviť krbovú vložku, tak dúfam, že mu to pomože.:D
bobo01
26.05.10,19:11
Po niekoťkých stretnutiach a cenových ponukách od PÁNOV krbárov som sa nasr...dil a pustil som sa do toho sám. Net, trochu fyziky a niekoľko knižiek a výsledok je v prílohe
TomasHC
11.06.10,10:21
Len by som chcel dat dve referencie na predajcov:

www.mojkrb.sk - nezdvihaju telefon, potom prezvonia, objednavka cez net - ziaden potvrdzujuci mejl, nedokazu nic naskladnit...

www.krby-tuma.sk - telefonicky poradili, objednal som tovar, vsetko skladom, dovoz az domov za 10 EUR za 2 dni...

Ceny porovnatelne, sluzby 1000% rozdiel :(