jajax
24.02.09,06:43
Neviem či som túto tému dobre zaradila ale súrne potrebujeme poradiť.
Na poslednej schôdzi nášho domu sa odsúhlasilo že nakoľko na spoločnom učte nie je dosť peňazí a strecha potrebuje opravu,tak každá domácnosť prispeje do fondu sumou 50 Euro.Strecha síce potrebuje opraviť ale rozhodne nie je v havarijnom stave.My s tým nesúhlasíme(dôvody môžem dodatočne vysvetliť).
Sme povinní prispieť?Môže nám správca domu túto sumu pridať do mesačných platieb alebo odobrať z ročného vyúčtovania?
Prosím poraďte:confused:
plada
24.02.09,06:14
V prvom rade bola chyba odsúhlasiť na schôdzi tento príspevok. Akým spôsobom sa vykoná prevod peňazí? Už máte firmu, ktorá Vám bude robiť opravu? Musíte sumu za opravu zaplatiť naraz? Asi veľa otázok naraz. My ideme robiť strechu tiež, peňazí máme na fonde dosť, ale s firmou sme sa dohodli, že polovicu zaplatíme po vykonaní prác a druhú polovicu formou mesačných splátok.
No ale to hlavné, čo som chcela - nezaradil si túto tému do nesprávneho "chlievika"? Myslím, že patrí do SVB-čiek.
Plada
iriska
24.02.09,06:32
Ja mám ešte jednu radu - počkajte, kým strecha bude v havarijnom stave, zatečú všetky vrchné byty (najlepšie keby ešte v zime, aby voda v múroch stihla párkrát rozmrznúť a zamrznúť) a potom opravujte.
Chobot
24.02.09,08:48
Neviem či som túto tému dobre zaradila ale súrne potrebujeme poradiť.
Na poslednej schôdzi nášho domu sa odsúhlasilo že nakoľko na spoločnom učte nie je dosť peňazí a strecha potrebuje opravu,tak každá domácnosť prispeje do fondu sumou 50 Euro.Strecha síce potrebuje opraviť ale rozhodne nie je v havarijnom stave.My s tým nesúhlasíme(dôvody môžem dodatočne vysvetliť).
Sme povinní prispieť?Môže nám správca domu túto sumu pridať do mesačných platieb alebo odobrať z ročného vyúčtovania?
Prosím poraďte:confused:

Keď raz strecha potrebuje opravu, tak ju treba opraviť. Ak nemáte peniaze vo fonde, nikto iný vám peniaze nedá. Musíte sa sami na to poskladať. A pokiaľ je tvoj názor taký, že ty pod strechou nebývaš, tak ju nemusíš financovať, tak sa veľmi mýliš. Strecha je aj tvoj majetok a si povinná prispievať na jeho údržbu.

Takže povinnosť prispieť sme si ujasnili. Teraz k výške príspevku. Štandardne sa spoločné priestory opravujú z fondu. Do fondu prispievate podľa spoluvlastníckeho podielu - teda väčšie byty väčšou čiastkou, menšie byty menšou čiastkou. Dalo sa to spraviť aj tak, že by ste krátkodobo navýšili príspevok do fondu na dvoj či trojnásobok. Ak sa ale dohodnete inak, a odsúhlasí to väčšina, nie je to v rozpore so zákonom o vlastníctve bytov. Takže ak jednotnú výšku príspevku 50 € na byt odsúhlasila väčšina vlastníkov, tak ostatní sa musia prispôsobiť. Ak niekto nesúhlasí a má pocit, že to zásadne porušuje jeho vlastnícke práva, môže sa tuším do 15 dní od rozhodnutia obrátiť na súd o určenie neplatnosti rozhodnutia. Ale veľkú šancu na úspech nevidím, lebo je to štandardné rozhodnutie a nie je tomu čo napadnúť (nikoho výrazne nediskriminuje ani čiastka nie je taká, že by ju niekto nemohol uhradiť).

Takže ak to bolo riadne odsúhlasené, môže to správca pridať do zálohovej platby a ten, kto to neuhradí, bude mať na vyúčtovaní nedoplatok.

A veci sa opravujú nielen vtedy, ak sú v havarijnom stave, ale priebežne. Priebežná oprava je niekedy lacnejšia, než zanedbanie niečoho a následná generálna oprava.

Keď ti v aute niečo klepoce, nebudeš čakať, kým sa motor úplne zastaví a nepôjde naštartovať, nie? Pôjdeš do servisu, nech ti to opravia, aj keď to nie je ešte havarijný stav.;)

A skús nám vysvetliť, prečo s opravou strechy nesúhlasíš, bol by som na to zvedavý.:rolleyes:
plada
24.02.09,13:04
Ďakujem Chobot za preloženie témy, nebola som si istá a ani neviem, či by som ju ja mohla preložiť.
Plada
Chobot
24.02.09,13:21
Ďakujem Chobot za preloženie témy, nebola som si istá a ani neviem, či by som ju ja mohla preložiť.
Plada

Nie, ty to nemôžeš presunúť, to môže len niektorý z moderátorov.
arizona
24.02.09,13:33
Neviem či som túto tému dobre zaradila ale súrne potrebujeme poradiť.
Na poslednej schôdzi nášho domu sa odsúhlasilo že nakoľko na spoločnom učte nie je dosť peňazí a strecha potrebuje opravu,tak každá domácnosť prispeje do fondu sumou 50 Euro.Strecha síce potrebuje opraviť ale rozhodne nie je v havarijnom stave.My s tým nesúhlasíme(dôvody môžem dodatočne vysvetliť).
Sme povinní prispieť?Môže nám správca domu túto sumu pridať do mesačných platieb alebo odobrať z ročného vyúčtovania?
Prosím poraďte:confused:
Určite nesúhlasia tí,ktorí bývajú na nižších poschodia a teda sa ich to "akože netýka"...
Môžeš vysvetliť dôvody, prečo nesúhlasíte?
martina0203
24.02.09,13:59
Ak strechu treba vymeniť, tak ju vymente, predsa to nie je veľa na domácnosť. Nečakajte kým Vám všetko zatečie. Tí, čo sú dole s tým určite problém nemajú, ale tí z hora, ľutujem ich.
Halli
24.02.09,14:27
Neviem či som túto tému dobre zaradila ale súrne potrebujeme poradiť.
Na poslednej schôdzi nášho domu sa odsúhlasilo že nakoľko na spoločnom učte nie je dosť peňazí a strecha potrebuje opravu,tak každá domácnosť prispeje do fondu sumou 50 Euro.Strecha síce potrebuje opraviť ale rozhodne nie je v havarijnom stave.My s tým nesúhlasíme(dôvody môžem dodatočne vysvetliť).
Sme povinní prispieť?Môže nám správca domu túto sumu pridať do mesačných platieb alebo odobrať z ročného vyúčtovania?
Prosím poraďte:confused:
Ja len toľko, že už názov témy je mylný...lebo aj do fondu doteraz prispievaš z "vlastných peňazí" a keďže strecha je jednou z prvých spoločných častí domu, ktoré treba mať na poriadku odporučam urýchlene sa na ňu poskladať a urobiť ju. Či už sa rozhodnete podľa spoluvlastníckych podielov, alebo rovnakou čiastkou je to na Vás. Na mnohých domoch sme to robili takto a pri schodištiach a dverách sa skladalo rovnakou čiatkou na byt, lebo to každý potrebuje rovnako a keď si o tom rozhodnú vlastníci takto , nieje čo riešiť, ale treba konať.Nikto Vám na to z nijakých iných peňazí nedá.
sito
24.02.09,17:16
Nemusíte, ak to nie je Váš dom! Ak áno, tak môžete vyhlásiť verejnú zbierku. Kto Vám dá, koľko a či to bude stačiť na strechu? Pomôž si sám, aj Pánbožko ti pomôže. A možno nebude pršať.
jajax
24.02.09,17:47
chobot dakujem za prelozenie temy.naozaj som od radosti nevedela najst kam patri.
pustili ste sa do mna ako osy tak sa pokusim objasnit svoju nechut prispiet na opravu strechy.
byvame nad vchodom na zvysenom prizemi.teplota v nasej obyvacke v zime je 16 az 18 stupnov celzia.tato situacia trva uz roky.vchodove dvere su stare a vo velmi zlom stave.minulu zimu boli niekolko mesiacov stale pootvorene a ked sme ziadali domovu dovernicku aby ich dala opravit povedala ze neda lebo by to stalo asi 5000;
predtym nam uz niekolko krat bolo prislubene ze daju dvere do poriadku,dokonca ze ich daju vymenit.bolo to aj odsuhlasene na domovej schodzi.vymenili okna na schodoch,zadne vchodove dvere ktore sa vobec nepouzivaju a od ktorych dokonca nema nikto okrem domovej dovernicky kluce,lebo udajne nemame narok.na predne vchodove dvere uz peniaze neostali a my mrzneme dalej.
my nie sme proti oprave strechy,dokonca suhlasime aby sa oprava realizovala skor ako vymena vchodovych dveri.nepaci sa nam ze sa minuli peniaze na veci ktore mohli pockat a teraz mame prispievat zo svojho.
myslela som ze sa najde niekto kto bude vediet ci ozaj musime prispiet ked nie je strecha v havarijnom stave,ale vidim ze som skor pichla do osieho hniezda.
peton
24.02.09,18:46
Takto si aspoň zistila, ako to je keď podáš len časť informácie a nie úplnú. Vieš, na svete je len pár ľudí čo vedia čítať myšlienky, takže ak chceš odpoveď podľa svojich predstáv, je nutné uviesť veci na pravú mieru hneď na začiatku. Potom sa dotazujúci cíti ukrivdený a znechutený, že mu nikto nechce pomôcť, resp. že nedostane odpoveď akú očakáva, čo v mnohých prípadoch ani dostať nemôže, keď neposkytne dostatočné vysvetlenie. O tom vlastne porada aj je, aby si dostala usmerňujúcu informáciu /nie pritakávaciu/, takže neber to tak tragicky. Štipnutie niekedy pomáha, človeka naisto preberie. :-)

Každopádne ako Ti už bolo povedané, všetky platby idú z vlastného vrecka a je len na vás všetkých vlastníkoch ako s nimi hospodárite. Na schôdzi vlastníkov ste príspevok právoplatne (pravdepodobne) odsúhlasili, a tak ste povinní prispieť na strechu tiež, aj keď nie je v havarijnom stave.
K dôverníčke - na kľúče od zadných dverí máte nárok všetci, sú to aj vaše (rozumej všetkých ostatných vlastníkov) dvere, takže kľúče prináležia každému.
Ku dverám len toľko, že každoročne sa tvorí plán opráv, údržby a teda aj samotné čerpanie FOU, takže nahliadnite doň a zistite či je výmena v pláne, ak nie žiadajte dôverníka aby pri najbližšej schôdzi bola do plánu zahrnutá aj výmena dverí, resp. aby sa začali vytvárať prostriedky na ich výmenu. Ak to dôverník opäť odignoruje tak na schôdzi vystúpte a vlastníkom povedzte čo Vás trápi a snáď sa to potom pohne vpred. Treba si uvedomiť, že všetko je to o dohode medzi vlastníkmi a úlohou dôverníka je predkladať správcovi požiadavky vlastníkov (nie robiť správcovi prisluhovača, čo je žiaľ bežné).
jajax
24.02.09,19:56
nechcela som sa hned od zaciatku velmi rozpisovat aby som niekoho neodradila dlzkou prispevku,preto som nenapisala vsetko.
reakcie ostatnych sa ma nedotkli skor ma prekvapili,ale teraz to uz asi chapem.
co sa tyka opravy dveri skoro vsetci najomnici sa k tomu stavaju tak ze im to nevadi,jedna nas dokonca na schodzi osocila ze si vymyslame ze mame zimu lebo ona videla ze vetrame a keby sme mali zimu tak nebudeme otvarat okno.
peton dakujem pekne za odpoved aj ked som dufala ze mame nejaku inu moznost.aj tak dik.
VieraHu
24.02.09,20:19
Naše SVB už funguje 10 rokov a hneď na začiatku sme potrebovali opraviť strechu, lebo do jedného bytu zatekalo. Keďže vo FPÚO bolo ešte málo financií, poriešili sme to tak, že sme sa poskladali po 10 000.-Sk za každý byt.
Urobilo sa zateplenie a nová krytina a všetci boli spokojní.
jaja99
24.02.09,20:31
Chcem sa trochu zastať jajax. My sme v podobnej situácii. Bývame na zvýšenom prízemí oproti vchodovým dverám. Keď sa mala opravovať strecha, tiež sme prispievali mimoriadnymi vkladmi na fond opráv - a bez nejakých vykrúcačiek, lebo susedom zatekalo. Opravy boli dve - prvá plátačka a druhá nový povrxh - máme rovnú strechu.
Teraz keď je strecha vyriešená a radi by sme vymenili vchodové dvere, lebo po umytí mi v predsieni schne dlážka 4 hodiny, tak sa hľadajú dôvody prečo nie. Ono je to totiž tak, že únik tepla nevidno, ale fľaky na strope áno. Máme takých susedov, ktorým treba všetko dvadsať razy vysveliť, lebo keď im niečo nevyhovuje, tak klapky na uši a ... No škoda reči. Zvýšili sme príspevok do fondu opráv, aby sme čonajskôr nasporili na generálku strechy a teraz razia názor, že užmôžeme príspevok znížiť. My sme stále hovorili, že nie je problém, nech sa strecha urobí nanovo, ale potom bude nasledovať zateplenie obvodových múrov a pivníc. Uvidíme, ako to dopadne.
Inak k Tvojej otázke, ak mimoriadny príspevok odsúhlasí 2/3 vlastníkov, je ho povinný zaplatiť každý vlastník.
jajax
25.02.09,04:08
jaja99 som rada ze aspon niekto chape o co nam ide.roky uz mrzneme,ale to nikoho v dome nezaujima.to nie je ich vec.takisto sme dopadli ked sme chceli u nas na poschodi(zvysene prizemie) odstavit vytah aby sme nemuseli zbytocne platit lebo ho nepouzivame.vsetci boli proti pretoze by sa potom naklady zvysili im.
pritom moj manzel velakrat spravil nejaku drobnu opravu ked bolo treba,ziarovky do spolocnych priestorov sme x-krat kupili zo svojich penazi,lebo chodievame do prace väcsinu roka za tmy.
peton
25.02.09,04:40
To máš na Slovensku žiaľ tak, za dobrotu na žobrotu. Ak to chcete vyriešiť hľadajte ľudí, ktorí sú ochotní vás počúvať, vysvetlite im presne o čo ide, prípadne ich pozvite do bytu, nech si vyskúšajú aké to je bývať v chlade, a snáď sa veci pohnú vpred. Za teplo resp. chlad, ktorý dverami prúdi platia predsa všetci (i keď vy trpíte asi najviac) a malo by byť aj v ich záujme eliminovať úniky tepla. Dôkladne si pripravte argumenty prečo je potreba to spraviť a ak to nikto nepochopí, tak tomu sa hovorí "šťastie" na susedov.
Výťah je tu veľmi diskutabilnou témou, pohľadaj, je tu toho viac ako dosť. Každopádne náklady by sa mali rozpočítavať aj podľa miery využívania spoločných priestorov, zariadení a pod. Takže nejaká úľava by vám určite patrila (zase to však závisí od dohody medzi vlastníkmi). V tejto veci otázka, to ste jediný byt na prízemí, žiadny iný na prízemí už nie je? Tí problém nemajú?
jaja99
25.02.09,04:58
Ešte k tomu: "však teplo platia všetci" - u nás neplatia, lebo všetci máme individuálne kúrenie - sme malá bytovka a vždy to tak bolo. Príspevok do fondu opráv máme 15 skk/meter bytu. Možno sa to niektorým zdá veľa, ale u nás pripadá na každý byt veľký spoločný priestor a tiež podiel na fasáse, streche... je podstatne väčší ako v paneláku. A musíme sa na to poskladať len my majitelia.
peton
25.02.09,05:02
Jaja99 - aj pre Vás to platí, len treba pochopiť súvislosti. :-)
VladoaKatka
25.02.09,05:05
Čiastočne bude moja reakcia mimotemy, ale zaujal ma názov témy, na jednej strane chápem aj zadávateľku ale na druhej strane ani nie, prečo...
Musíme prispieť na opravu strechy z vlastných peňazí a potom hneď na začiatku

Na poslednej schôdzi nášho domu sa odsúhlasilo že ...

Bývala som v panelovom dome (vtedy ešte družstevnom byte) niekedy ma veľmi vytáčali názory spolunájomníkov. Väčšina ľudí sa stavala k podobným problémom odmietavo, napr." nech nám to opravia, však na to máme nárok" a pod. Nikto z nich si neuvedomil, že to je jeho bývanie a náklady spojené s bývaním musí znášať sám a každý v dome, a to od pivnice až po strechu. Vedeli po koľkých rokoch majú nárok na výmenu kuch. linky, na obnovu kúpeľne, WC, (aj keď nebolo treba), využívali to, ... keď nastal podobný problém ako je v téme, zrazu tí istí ľudia boli proti oprave strechy, malovaniu spoločných priestorov atď., vlastne proti tomu všetkému, čo nesúviselo len s ich bytovou jednotkou.

Teraz bývam v rodinnom dome, je to náš dom a tiež Musíme prispieť na opravu strechy z vlastných peňazí ;)
jajax
25.02.09,10:05
peton na prizemi su styri byty.co sa tyka vytahu boli za to aj ostatne byty.
chlad odspodu sa tyka len nasej rodiny.
peton
25.02.09,10:17
Tak skúste osloviť a získať na svoju stranu tie tri rodiny, veď aj oni môžu byť na tom lepšie, keď tam budú poriadne dvere a nebude fučať celým schodišťom. Viac ľudí, väčší úspech, kde jednotlivec nezmôže nič, je potrebný dav. :-)
jajax
25.02.09,12:41
asi to bude vyzerat ze sa len vyhovaram ale ozaj je to tak-byty oproti nam su nad kotolnou,takze zimu naozaj nemaju a byt vedla nas ma firma ktora ho len prenajima byvalemu majitelovi.nemame sa s kym dohodnut.ale naozaj ocenujem tvoju snahu pomôct nam.
sito
25.02.09,15:11
Nemusíte, ak to nie je Váš dom! Ak áno, tak môžete vyhlásiť verejnú zbierku. Kto Vám dá, koľko a či to bude stačiť na strechu? Pomôž si sám, aj Pánbožko ti pomôže. A možno nebude pršať.

Nedostatok informácii ovplyvnil môj názor na vec, Omlúvan sa. Tiež bývam na zvýšenom prízemí nad vchodom, nebolo jednoduché presvedčiť ostatných, že mame v byte chladno. No najprv sme vyregulovali vykurovací systém, vymenil som okná, vymuroval drevenú priečku na kuchyni, namontovali sme pomerovo meranie tepla na jednotlivé radiátory, zateplili sme obvodový plášť domu, po zateplení sme opravili celú strechu. Na všetko som prispieval, čo sa financovalo cez fond opráv. Čo sa týka môjho bytu, zlepšilo sa, mam v každej miestnosti mnou požadovanú teplotu 17 až 21 °C podľa miestnopsti pri minimálnom podiele na odbere dodaného tepla do domu. Úhradu mám okolo 6 000 Sk. 200 €. v tom mám asi 2 000 Sk. 66,6 € úhradu na podporu Tých , čo s teplom platvajú. Schodište je nehorázne, zodratá, otrhaná guma, prispievam na najdrahšiu službu v dome, výťahy, keď som navrhol schody obložiť dlaždicami, aj my chceme, musí sa spraviť celé schodište, aj tam kde sa využíva mimimálne a na to nie sú peniaze., tak nespravíme nič. Vyregulovaním, meraním, zateplením dom ušetril 500 000 až 800 000 ročne, ale penazí neni. Otázka, koľko byto je v dome, keby ostatný chceli tak Vám možu vašú nevýhodu zohľadniť, ale to preavdepodobne neprichádza do úvahy, lenže by si dokázala presvedčiť väčšinu v dome. Skús to. Možno postupom času sa Ti to podarí.
jajax
25.02.09,17:00
sito dakujem ale asi to bude stale len boj s veternymi mlynmi.ale nevzdavame sa a skusame to znovu a znovu.hadam :D:Draz...
sito
25.02.09,18:00
Jedno by ma zaujmalo, máte hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému? Ak nie nové dvere budú málo, potrebujete dostať viac tepla do bytu.
Lotarka
25.02.09,18:12
Mňa by zaujímalo, aký máte názor, že kadial uniká viacej tepla - teda, čo sa ako prvé v prípade nízskych finančných prostriedkov oplatí vymeniť skôr. Vchodové dvere alebo tie klasické veľké presklenné výplne na schodišti???
sito
25.02.09,18:37
My nemáme spravené ani jedno, ale vedľajšie vchody si dali spraviť vchodové dvere, investícia 70 000 Sk. jeden kus. Ale, ak sú ešte vo vchode medzi dvere, ktoré sa pravidelne zavierajú, efekt výmeny je minimálny. Máme 7 podlaží, výmena výplne schodíšť by stála okolo 300 000 Sk. Každý byt má na schodišti jednu stenu miestnosti a vchodové dvere do bytu. Ochladený vzduch pôsobí sústavne na steny miestnosti a vchodové dvere sa cez deň niekoľko krát otvoria. Isto väčší efekt prinesie výmena, vymurovanie schodíšť. Náklady na byt dvere 5 000 Sk., schodište 21 500 Sk. Ak by bolo na mne, tak by to spojil. No u Vás si to musíte spočítať sami. Neviem ako váš dom vypadá, koľko má bytov, ale hlavne ako sú ľudia ochotní investovať do opráv domu. V prvom rade terba investovať do veci, ktoré znížia náklady domu a usporené peniaze potom investovať aj do veci, ktoré skrášlia, zútulnia dom.
Zitulda
25.02.09,19:54
Jajax škoda, že si podrobnejšie neopísala (alebo aspoň nenapísala) v akom konštrukčnom systéme je Vaša bytovka postavená, koľko podlažná a koľko bytov je na pooschodiach takže budem iba dedukovať. Pri hlavnom vstupe idete bez vstupného zádveria priamo do spoločných priestorov, kde sú umiestnené schánky? Alebo máte (aspoň naznačené zádverie) bez dverí-čiže otvor? Váš byt, alebo jeho časť bytu sa nachádza nad priestormi kde sú schánky?! Zatiaľ nemôžem zodpovedne poradiť,al myslím si, že bolo by dobré, keby ste dosiahli (a ostatní by mali uznať Vašu požiadavku) aby sa strop celého vstupného priestoru kde sú schránky, zateplil aspoň 5,0 cm nobasilom či polystyrénom. Skús zistiť konštrukčný systém alebo ak Ti niekto vie zhruba nakreskiť dispozíciu priestorov pod Vašim bytom a prilož ako prílohu. Určite sa nájde dobré riešenie.
jajax
26.02.09,11:26
zitulda o zateplenie stropu vstupnej haly sme sa snazili uz pred rokmi.ostatni najomnici sa nam doslova vysmiali-vobec neprehanam.je to proste nieco co sa tyka len nasej rodiny a nikoho to tu nezaujima.
nasa obyvacka je presne nad vestibulom kde sa nachadzaju chranky a priamo do vestibulu vedu vchodove dvere.aspon ze ostatne miestnosti mame nad bicyklarnami kde sa sice nekuri ale aspon su tam zavrete dvere.takze tam nie je ani zdaleka taka zima ako vo vestibule.
Chobot
26.02.09,12:28
zitulda o zateplenie stropu vstupnej haly sme sa snazili uz pred rokmi.ostatni najomnici sa nam doslova vysmiali-vobec neprehanam.je to proste nieco co sa tyka len nasej rodiny a nikoho to tu nezaujima.
nasa obyvacka je presne nad vestibulom kde sa nachadzaju chranky a priamo do vestibulu vedu vchodove dvere.aspon ze ostatne miestnosti mame nad bicyklarnami kde sa sice nekuri ale aspon su tam zavrete dvere.takze tam nie je ani zdaleka taka zima ako vo vestibule.

Ak máte fakt takú zimu a zo strany bytovky nie je ochota niečo riešiť, tak na tvojom mieste by som zateplil obývačku pod podlahou - napr. 2 cm tvrdený poystyrén (taký zelený alebo modrý), na to roznášaciu vrstvu a na to plávajúcu podlahu, ale hrubú, nie 7 mm (aspoň 8-9 mm) - tu máš návod, ako by to mohlo byť:

http://www.gipsol.sk/sucha-podlaha/

Je to síce trochu investícia a trochu sa vám zvýši podlaha v obývačke, ale aspoň nebudete trpieť chladom.
Kazu
26.02.09,14:12
Neviem či som túto tému dobre zaradila ale súrne potrebujeme poradiť.
Na poslednej schôdzi nášho domu sa odsúhlasilo že nakoľko na spoločnom učte nie je dosť peňazí a strecha potrebuje opravu,tak každá domácnosť prispeje do fondu sumou 50 Euro.Strecha síce potrebuje opraviť ale rozhodne nie je v havarijnom stave.My s tým nesúhlasíme(dôvody môžem dodatočne vysvetliť).
Sme povinní prispieť?Môže nám správca domu túto sumu pridať do mesačných platieb alebo odobrať z ročného vyúčtovania?
Prosím poraďte:confused:

No ja nemám činžiak, iba rodinný dom. A rozum mi káže opraviť strechu skôr ako je v havarijnom stave. Ale holt, pre paneláky možno platia iné pravidlá.
sito
26.02.09,15:12
Pravdepodobne je to vežiak na spodku štyri rovnaké byty, 12 podlaží, počet bytov 48. Má dom hydraulické vyregulovanie a pomerové meranie ???
Zitulda
26.02.09,15:59
Ak máte fakt takú zimu a zo strany bytovky nie je ochota niečo riešiť, tak na tvojom mieste by som zateplil obývačku pod podlahou - napr. 2 cm tvrdený poystyrén (taký zelený alebo modrý), na to roznášaciu vrstvu a na to plávajúcu podlahu, ale hrubú, nie 7 mm (aspoň 8-9 mm) - tu máš návod, ako by to mohlo byť:

http://www.gipsol.sk/sucha-podlaha/

Je to síce trochu investícia a trochu sa vám zvýši podlaha v obývačke, ale aspoň nebudete trpieť chladom.

Žiaľ Chobot ale musím Ti oponovať a nesúhlasiť s navrhovaným riešením. Verím,že sa nanahneváš. Tvoja skladba čo navrhuješ nie je vhodná jednak kvôli zvýšeniu podlahy-polystyrén alebo tvrdený podlahový nobasil 20mm je málo ten by mal byť opatrený lepenkou, na to potom ako nazývaš roznášaciu vrstvu-zaťažovací cem.poter minimálnej hrúbky o 10 mm viac, ako izolant, čiže min.30 mm. Na to samonivelizačný poter 12 mm, podkladná fólia pod laminátovú podlahu a samotná podlaha hr.9 mm. Celá hrúbka je tak 63,5 mm- čo je dosť. Ale je treba zvážiť, že už sú nad stropným panelom podlahové vrstvy (predpokladám podľa zvyklostí má hr.50 mm). Ak na to by sa zvýšilo zaťaženie Tebou navrhované zákonite by to malo byť posúdené statikom, ale môžem tvrdiť, že by s tým nesúhlasil, nakoľko by neúmerne zvýšil trvalé zaťaženie stropných panelov a to si na triko žiadny statik nezoberie. No a hlavne účelom je zabrániť prenikaniu chladu cez strop nad vstupnými priestormi a podlahu. Veď aj pri zateplovaní budovy sa izolant dáva z vonkajčej strany, lebo chceš zamedziť prieniku zimy a nie naopak.
Tá podlaha z linku zas má hrúbku (ak si dobre pamätám cca 13,5 cm) hodí sa skôr ako nová skladba pre RD.
Ja by som trvala len na zateplení stropu spoločných priestorov a rozumní súsedia by tomalo pochopiť a akceptovať. U nás v bloku tiež mali mnohí námietky, že načo tam zateplovať (rodina ktorá býva nad vstupom má tie isté problémy). Po vysvetlení prečo musia byť tieto úpravy urobené tak ale aj so slovami, že skúste sa vymeniť s nimi čo i len na týždeň, potom pochopíte, súhlasili. Mnoho ľudí si myslí, (niektorí sú aj presvedčení, aj keď nie sú odborníci) že majú pravdu a len po niekoľkonásobnom argumentovaní a vysvetlovaní, poukazovaním na negatíva ba aj pozitíva toho, čo je naozaj dobré, zistia že sa mýlili.
majkii
26.02.09,21:32
Ak máte fakt takú zimu a zo strany bytovky nie je ochota niečo riešiť, tak na tvojom mieste by som zateplil obývačku pod podlahou - napr. 2 cm tvrdený poystyrén (taký zelený alebo modrý), na to roznášaciu vrstvu a na to plávajúcu podlahu, ale hrubú, nie 7 mm (aspoň 8-9 mm) - tu máš návod, ako by to mohlo byť:

http://www.gipsol.sk/sucha-podlaha/

Je to síce trochu investícia a trochu sa vám zvýši podlaha v obývačke, ale aspoň nebudete trpieť chladom.

možno by pomohla aj výmena vstupných dverí do bytu, svojho času som si dal bezpečnostné dvere s vnútornou vrstvou z nobasilu (tepelná aj protipožiarna izolácia) a subjektívne sa mi zvýšila podlahová teplota v byte, už toľko nepodfukovalo pod dvere :)
Chobot
27.02.09,08:53
Žiaľ Chobot ale musím Ti oponovať a nesúhlasiť s navrhovaným riešením. Verím,že sa nanahneváš. Tvoja skladba čo navrhuješ nie je vhodná jednak kvôli zvýšeniu podlahy-polystyrén alebo tvrdený podlahový nobasil 20mm je málo ten by mal byť opatrený lepenkou, na to potom ako nazývaš roznášaciu vrstvu-zaťažovací cem.poter minimálnej hrúbky o 10 mm viac, ako izolant, čiže min.30 mm. Na to samonivelizačný poter 12 mm, podkladná fólia pod laminátovú podlahu a samotná podlaha hr.9 mm. Celá hrúbka je tak 63,5 mm- čo je dosť. Ale je treba zvážiť, že už sú nad stropným panelom podlahové vrstvy (predpokladám podľa zvyklostí má hr.50 mm). Ak na to by sa zvýšilo zaťaženie Tebou navrhované zákonite by to malo byť posúdené statikom, ale môžem tvrdiť, že by s tým nesúhlasil, nakoľko by neúmerne zvýšil trvalé zaťaženie stropných panelov a to si na triko žiadny statik nezoberie. No a hlavne účelom je zabrániť prenikaniu chladu cez strop nad vstupnými priestormi a podlahu. Veď aj pri zateplovaní budovy sa izolant dáva z vonkajčej strany, lebo chceš zamedziť prieniku zimy a nie naopak.
Tá podlaha z linku zas má hrúbku (ak si dobre pamätám cca 13,5 cm) hodí sa skôr ako nová skladba pre RD.
Ja by som trvala len na zateplení stropu spoločných priestorov a rozumní súsedia by tomalo pochopiť a akceptovať. U nás v bloku tiež mali mnohí námietky, že načo tam zateplovať (rodina ktorá býva nad vstupom má tie isté problémy). Po vysvetlení prečo musia byť tieto úpravy urobené tak ale aj so slovami, že skúste sa vymeniť s nimi čo i len na týždeň, potom pochopíte, súhlasili. Mnoho ľudí si myslí, (niektorí sú aj presvedčení, aj keď nie sú odborníci) že majú pravdu a len po niekoľkonásobnom argumentovaní a vysvetlovaní, poukazovaním na negatíva ba aj pozitíva toho, čo je naozaj dobré, zistia že sa mýlili.

Nemyslel som, aby si dala izoláciu a na to poter, ale izoláciu, na to trebárs sadrokartón ako roznáaciu vrstvu a na to laminátovú podlahu. Takto by sa to navýšilo len o nejakých 4,2 cm (polystyrén 2 cm, SDK 1,2 cm a laminát 0,9 cm).

Alebo v Baumaxe majú také izolačné dosky pod laminátovú podlahu hrubé 0,5 cm, aj tie by už zabezpečili akú takú izoláciu - prípadne dať tam 2 vrstvy. V žiadnom prípade som nemyslel betónový poter, ale len dočasnú vrstu izolácie pod lam. podlahu. Ak v obývačke nemajú podlahu príliš zaťaženú nábytkom, tak ten SDK by mohli aj vynechať a rovno na extrudovaný polystyrén dať laminát.
sito
28.02.09,08:10
sito dakujem ale asi to bude stale len boj s veternymi mlynmi.ale nevzdavame sa a skusame to znovu a znovu.hadam :D:Draz...


Jajax, máš smolu, nie v tom, aký máš byt v obytnom dome, ale v dome je ďalších 47 bytov v ktorých bývajú neprispôsobili občania. Nie v tom zmysle, že by to boli asociáli, ale nevedia kde bývajú, alebo nechcú vedieť, možno si žijú ako p..... v žite. Zitulda to v príspevku 34 veľmi dobre vystihla. Skús si vlastníkov otestovať, či sú schopní rozmýšľať.

Navrhni im hlúposť, kravinu. Ak dokážu pochopiť, že to čo im navrhuješ je kravina, tak potom by mali byť schopní navrhnúť aj optimálne riešenie problému. Hlavný vchod do domu je teba zamurovať, aby sa teplota pod našou obývačkou vyrovnala aspoň na úroveň bicyklárne. A všetci budeme používať zadný, rezervný, núdzový vchod do domu , tiež patrí všetkým a nespôsobuje podchladenie našej obývačky, bytu. Jasné, budú si klepať po hlave, svojej, ale budú myslieť na tvoju. A to je dôkaz, že sú schopní reálne uvažovať, rozmýšľať.

Potom im môžeš navrhnúť, že keď máš prispievať na strechu a musia všetci, tak prečo ostatní nemajú záujem riešiť váš problém spoločne, nebývajú v tom istom dome?

Spôsobov je viac:

Môžu Vám zo spoločného fondu opráv vymeniť radiátor v obývačke, aby v nej bola minimálna teplota 20 °C, čo vám bude kompenzovať nevýhodu vašej obývačky. Jej podchladzovanie všetkými ľuďmi, ktorí otvoria dvere do spoločného domu, je jedno, či je to návšteva niektorého bytu, alebo je to bývajúci v niektorom byte, svojím vstupom do domu vždy znevýhodní vašu obývačku.

Ale ak máte pomerové meranie, tak dodávateľ merania Vám výkon zohľadní korekciou, koeficientom, tým zruší vaše zvýhodnenie, ktoré Vám odsúhlasili , pretože berie do úvahy výkon radiátora, nie zohľadnenie ostatných vlastníkov za vašu nevýhodu obývačke v dome,

V tom prípade by Vám mali ostatní vlastníci odsúhlasiť korekciu za nevýhodnú polohu miestnosti v adekvátnej, optimálnej výške odpisu nameraných jednotiek. Nemali byť to byť omrvinky, šupky!

Ďalšia možnosť je zveľadiť prístup do domu a tým zvýšiť imidž domu, že v ňom nebývajú p ...... A pri tej príležitosti môžu vyriešiť aj váš problém. Než upravia strop vo vestibule, môžu zatepliť vašu obývačku zo spodnej miestnosti, vestibulu. Ak to nespravia a časom Vám dajú za pravdu, tak dom bude znášať investície na viac. Vždy je to o tom, zvážiť reálne možnosti domu.

V konečnom dôsledku, vždy sa môžete obrátiť na súd, ak máte dostatočné dôkazy, že ostatní vlastníci nie sú ochotní optimálne, rozumne riešiť spoločné prostredie domu a oprávnené požiadavky vyplývajúce z dohody a zdravého rozumu bývajúcich v dome, vlastníkov bytov, domu.

Ale to je posledná možnosť, skúste Zituldin návrh. Možno začne vietor fúkať opačný smerom a mlyny začnú mlieť vo Váš prospech, ak bývajú vo vašom dome ľudia.

Myslím, že ste spravili všetko preto aby ste mali v byte optimálnu tepelnú pohodu. To čo Vám tu poradili je len na vaše náklady, ak to spravíte dáte za pravdu ostatným, že ich sa to netýka.

Pomôž si sám, aj Pánbožko Ti pomôže! Aj keď Ti akokoľvek poradaci poradia nie je to nič platné proti rozhodnutiu vlastníkov vo vašom dome.

To je rozhodujúce.

No rady ho môžu ovplyvniť, nie rozhodnúť.

Ak by s radou boli oboznámení všetci vlastníci bytov, výsledok rozhodnutia by bol podmienený ich rozmýšľaním.

A prečo by sme ich nemohli oblafnúť, keď sa im nechce rozmýšľať!

Niektorí radia kvôli bodom a súhlasom.
Halli
28.02.09,09:47
Sito, vieš, rada si ťa prečítam.....len:

1/ nikedy aj velmi dobre píšeš
2/ niekedy aj veľmi dlho píšeš
3/ niekedy aj velmi velké písmo píšeš /ešte chvalabohu vidím/
4/ niekedy aj dosť sarkasticky píšeš

takže , uber z každeho trochu a bude to fajn ;)
Halli
28.02.09,10:03
zitulda o zateplenie stropu vstupnej haly sme sa snazili uz pred rokmi.ostatni najomnici sa nam doslova vysmiali-vobec neprehanam.je to proste nieco co sa tyka len nasej rodiny a nikoho to tu nezaujima.
nasa obyvacka je presne nad vestibulom kde sa nachadzaju chranky a priamo do vestibulu vedu vchodove dvere.aspon ze ostatne miestnosti mame nad bicyklarnami kde sa sice nekuri ale aspon su tam zavrete dvere.takze tam nie je ani zdaleka taka zima ako vo vestibule.

Neviem aké mate dvere vo vchode, ale my sme mali také, že keď pred pár rokmi bili väčšie mrazy pomrzli nám všetky kvety.Vlastník ktorý býva nad týmto vchodom to samozrejme citil poriadne...Zisťovali sme si aj strop v tejto miestnosti a keď sme odmontovali svietidlo zistili sme, že je strop zateplený, či kvalitne to už netvrdím. Takže pri ďalšom zateplení by bol problém s uchytením a muselo by sa použiť k tomu aj primerane dlhé ukotvenie. Celý problém vyriešili nové kvalitné dvere a kvety aj pri nedávnych mrazoch krásne oživujú chodbu a vlastník nad vchodom je maximálne spokojny.
sito
28.02.09,11:16
Sito, vieš, rada si ťa prečítam.....len:

1/ nikedy aj velmi dobre píšeš
2/ niekedy aj veľmi dlho píšeš
3/ niekedy aj velmi velké písmo píšeš /ešte chvalabohu vidím/
4/ niekedy aj dosť sarkasticky píšeš

takže , uber z každeho trochu a bude to fajn ;)

Som rád, že Ti slúži zrak. No ešte radšej som , že uvažuješ, rozmýšľaš, keby bolo takých viac, možno časom, snáď to nebude trvať storočia. Včera som čítal v novinách ( s rezervou ) Premier Fico povedal, " lepšie ako odpustiť daň DPH na automobily je investovať do zateplenia. Aký to bude mať význam, keď sa nebudú ľudia riadiť zdravým rozumom? Tí, čo plytvajú budú tlieskať. Ti, čoho nemajú, budú jasať. Vždy je to o určitej skupina, ktorá nemá s rozhodnutia prospech a dopláca na rozhodnutie väčšiny národa, pretože tí, ktorí tvoria zákony, zvolil Národ, aj ak to bola menšina, štyri roky je to fakt. Ti ľudia môžu určiť správny smer, no môžu sa myliť a omyl bude znášať národ, preto sa treba starať a riešiť problémy na úrovni obytného domu, kde je to najefektívnejšie, ak to vlastníci domu pochopia.

Ďakujem Ti za otvorený názor. Je to vždy lepšie ako mlčiaca väčšina, ale v obytných domoch je to pravidlo. Až ked sa niečo v....., potom chceme byť múdri.

Porekadol. Pozde milý drozde.