pepanius
24.02.09,08:03
Zdravim vsetkych sikovnych majstrov
v novostavbe rodinneho domu chcem urobit murovane umyvadlo - resp. murovany pult oblozeny obkladom a do neho zapustit dve umyvadla - problem je ze dlzka pultu bude 170 cm a sirka 60 cm - ked do neho potrebujem vyrezat dve umyvadla tak mam obavy ci ten pult vydrzi (vzhladom na to ze na kazdej strane by ostalo cca. 10 cm v najtensom mieste dosky). Poradite mi ine moznosti okrem salovania a betonaze? Niekde som pocul ze existuju nejake dosky, ktore su zasietkovane a oklebrovane a do ktorych sa vraj lahko reze, no neviem ani vyrobcu ani nazov.

Dakujem
Milan.Žiška
24.02.09,07:15
Nepomohla by kovová konštrukcia? Tam by určite problém s nosnosťou nenastal.
pepanius
24.02.09,07:33
konkretnejsie?
iriska
24.02.09,07:37
Nechcem sa tu miešať s neodbornými rečami, ale neviem si to celkom dobre predstaviť - niečo bude murované, ale asi nie to, na čom budú držať tie umývadlá, lebo navrchu bude doska... nemôžu tie umývadlá držať priamo na tej murovanej "konštrukcii"?
mino2
24.02.09,07:44
Zdravím, my sme doma murovali dosku pod umývadlo o rozmere cca 200x60 cm. Z dosiek konštrukcia a do betonu železné pruty. na jednej strane je cca 6 cm a od zadnej asi tiež toľko a drži v pohode. Len je to viacej roboty, v tej doske su skoro 4 fúriky betonu. My sme nerezali dieru ale sme si spravili na nu formu z hliníka.
Chobot
24.02.09,07:57
Zdravim vsetkych sikovnych majstrov
v novostavbe rodinneho domu chcem urobit murovane umyvadlo - resp. murovany pult oblozeny obkladom a do neho zapustit dve umyvadla - problem je ze dlzka pultu bude 170 cm a sirka 60 cm - ked do neho potrebujem vyrezat dve umyvadla tak mam obavy ci ten pult vydrzi (vzhladom na to ze na kazdej strane by ostalo cca. 10 cm v najtensom mieste dosky). Poradite mi ine moznosti okrem salovania a betonaze? Niekde som pocul ze existuju nejake dosky, ktore su zasietkovane a oklebrovane a do ktorych sa vraj lahko reze, no neviem ani vyrobcu ani nazov.

Dakujem

Pozri v tejto téme môj príspevok. Myslíš také niečo? AK chceš vedieť viac, spýtaj sa.

http://www.porada.sk/t73805-vyroba-stolika-na-umyvadlo.html

Akurát ešte k tomu doplním, že ten "pult" som potom položil na taký preklad, ktorý som vyrobil nasledovne. Zadnú podperu som vymuroval hebelom popri zadnej stene do výšky tej dosky. Zároveň do tejto hebelovej mini steny som skryl prívody vody a odtok. Prednú časť som urobil tak, že do steny vpravo aj vľavo som navŕtal po 2 diery, do ktorých som stavbárskym lepidlom vlepil 2 hrubé roxorové tyče (tuším to boli 12 či 15 mm). Na tieto roxory som potom na stojato prilepil 2 hebelové dosky (do hebelu som pozdĺžne vyrezal 2 drážky, do ktorých presne zapadli tie roxorové tyče, takže zozadu tie tyče nevidno, lebo sú vnútri v hebeli ukryté a zalepené stavb. lepidlom). Na takto pripravené podpery potom nebol problém položiť tú polystyrénovú dosku a vyrezať otvor priamočiarou pílkou na umývadlo. Potom to stačilo len okachličkovať a vložiť umývadlo.

Na obrázku to síce nevidno, ale priestor pod umývadlom je prázdny, dá sa použiť ako úložný priestor alebo napr. vstavať tam skrinku.

Ale vzhľadom k celkovej dĺžke 170 cm by som na tvojom mieste dal do stredu ešte nejakú murovanú podperu. Môže sa to vplyvom náhodného veľkého zaťaženia prelomiť (možno bude mať dcéra na návšteve kamošku a sadne si na to).
pepanius
24.02.09,08:53
chobot - dakujem za radu - skusim tu variantu cez prespor - vzhladom na to ze nemam velmi cas vyrabat nieco take ako ty
220870
24.02.09,15:28
Celé sa to dá vymurovať z Ytongu.Bez akéhokoľvek betónovania.Je to štandardný rozmer.Nevidím v tom sebemenší problém.Ak sa bojíte môžete to stužiť buď oceľovými vinklami alebo roxormi,poprípade medzi umývadla podmurovať 50mm priečku.
Ferdosondo
24.02.09,17:27
Pepanius, práve toto som robil teraz vo svojej kúpelni. Dve zápustmé umývadlá uložené na obloženej konštrukcii. Robil som to tak. že som ohol pásovinu 2ks 1200mm hr.5mm v polovici do pravého uhla. Tie dve pásoviny som obrátil oproti sebe a medzi ne som privaril jakle na spevnenie. Vyrobil som to trikrát. Potom som to priskrutkoval na stenu a vznikla mi pevná konštrukcia pre obloženie sadrokartónom. Na vrch kde sú umývadlá som dal dva kusy SDK. No a potom som vyrezal otvory a obložil obkladačkami. Drží to bez problémov. Mám aj niekde fotky z montáže , tak ak chceš tak ich sem hodím.
pepanius
26.02.09,09:36
ferdosondo - super ak by si mohol tak poprosim na mail - dakujem
Chobot
26.02.09,11:18
Pepanius, práve toto som robil teraz vo svojej kúpelni. Dve zápustmé umývadlá uložené na obloženej konštrukcii. Robil som to tak. že som ohol pásovinu 2ks 1200mm hr.5mm v polovici do pravého uhla. Tie dve pásoviny som obrátil oproti sebe a medzi ne som privaril jakle na spevnenie. Vyrobil som to trikrát. Potom som to priskrutkoval na stenu a vznikla mi pevná konštrukcia pre obloženie sadrokartónom. Na vrch kde sú umývadlá som dal dva kusy SDK. No a potom som vyrezal otvory a obložil obkladačkami. Drží to bez problémov. Mám aj niekde fotky z montáže , tak ak chceš tak ich sem hodím.

Ja by som sa bál dať pod umývadlo sadrokartón - predsa len tam môže zatiecť voda a máš po sadrokartóne. Žiadny SDK nie je vodeodolný. Tie, čo sa používajú do kúpeľní, čo sú odolnejšie voči vode, sa dávajú na strop, kde je potrebné, aby odolali vodným parám. Voči priamej vode sa to nedá naimpregnovať.

Voda je prevít - tá si cestu nájde....
Milan.Žiška
26.02.09,11:33
"Chobot" má pravdu, SDK určite nebude robiť s vodou dobrotu. Radil by som klasiku ( odliať ) aj s vystužením a hlavne stierkovú HI pod dlažbu na kompletnú konštrukciu, detto steny aspoň kam môže bežne fŕkať voda. viď. doporučenie výrobcov stierkových HI.:)
Príklad - dosku na kuchynskej linke som vo všetkých rezoch napenetroval a zatesnil silikónom a voda sa tam predsa dostala. Skús hádať ako sa zachvala pracovná doska v mieste umývadla?:mee::mee:
dusanh174
26.02.09,11:41
ja som zápustné umyvadlo riešil aj v činžáku aj teraz v rodinnom dome.. a robil som to iba z hebelu.... zaleži na hrubke dosky, ktoru chceš... ale najlepšie je 70mm .... navrtal som do steny diery na 12mm roxor asi tak dva do priestoru medzi umyvadlami, a po 2 na okrajoch a zalepil kleberom... predokladám, že umyvadla chceš rovnomerne po celej dlžke pultu, takže ti tam zostane asi 30-40cm medzi jednotivými umyvadlami a na okrajoch.... medzi roxory v jednej urovni som o stenu hmoždinkami uchytil L profil 20x20 a na konce roxorov som pribodoval druhy.... po celom vonkajšom obvode, samozrejme že smerom k stene... a to mam ukončenie lichobežníkovité, resp. zrazene rohy... tak ten L profil je patrične zahnuty... a do hebelu som urobil drážky, kde toto všetko (roxory aj L profily zapadlo a zalepil lepidlokm) a do tejto konštrukcie som vyrezal otvory na umyvadla a keď samotnú konštrukciu patrične zažehlíš sieťkou s lepidlom aspoň 10 cm na stenu hore aj dolu a daš obklad, tak ti to nikam nepôjde... a pomôže aj pod to priečka z nejakej 50 hebelu, ja som dal dve ale držalo to aj bez nich.. ale teraz tam mam dvierka a v tej skrinke čo tam vznikla sú schované komplet rozody
Milan.Žiška
26.02.09,11:44
"dusanh174" dal dobrý typ, ale nezabudni na HI. Určite to nie je na škodu veci.