Gard
24.02.09,08:06
Chcem sa spytat, ci je mozne poziadat o vratenie dani z urokov z detskej vkladnej knizky. Ucet je vedeny na 12 rocne dieta.
Je mozne si uplatnit nezdanitelny zaklad aj na dieta, ktore malo financny prijem len z urokov ? V tomto pripade by prichadzalo do uvahy vratenie zaplatenej dani z urokov.
zanetth
24.02.09,07:15
Áno je to možné. Vypĺňa sa tlačivo DP typ B, ako daňovník je uvedené dieťa a vypĺňajú sa aj údaje o zákonnom zástupcovi - II.oddiel DP -B.Nezdaniteľnú časť na daňovníka je možné uplatniť aj na dieťa.
Kája.
24.02.09,07:15
Áno.
mirkoooo
24.02.09,11:50
Potrebovala by som poradiť. Som študentka, vypisujem si DP typu B, pretože chcem aby mi vrátili daň, ktorú mi stiahli. Mám však problém. Stavebné sporenie - TO JE OK, to chápem - prišiel mi začiatkom januára 2009 výpis a tam sa písalo: úrok napr. 5000, daň 1000. Mám aj vkladnú knižku - TO TIEŽ CHAPEM - úrok za rok 2008 bol 5000 a daň 1000.
Takže dám do DP úroky spolu 10000 a vrátenie dane 2000. Ale mám ešte založený termínovaný účet - lenže ten bol založený vo febrári 2008 a bol ročný. Vo februári 2009 mi prišiel výpis, že k 28.2.2009 boli úroky za ten rok napr. 2000 a daň 400. Lenže tu nastáva problém. To ne je klasický rok január - december 2008 ale mne plynie rok február 2008 - február 2009 a teraz tu daň kedy si uplatním na vrátenie? V daňovom priznaní za rok 2008 alebo 2009? Alebo mám vypočítať nejakú alikvotnú čiastku za rok 2008 - teda že to bude napríklad 350 sk? Ďakujem za odpoveď
zanetth
24.02.09,13:26
Potrebovala by som poradiť. Som študentka, vypisujem si DP typu B, pretože chcem aby mi vrátili daň, ktorú mi stiahli. Mám však problém. Stavebné sporenie - TO JE OK, to chápem - prišiel mi začiatkom januára 2009 výpis a tam sa písalo: úrok napr. 5000, daň 1000. Mám aj vkladnú knižku - TO TIEŽ CHAPEM - úrok za rok 2008 bol 5000 a daň 1000.
Takže dám do DP úroky spolu 10000 a vrátenie dane 2000. Ale mám ešte založený termínovaný účet - lenže ten bol založený vo febrári 2008 a bol ročný. Vo februári 2009 mi prišiel výpis, že k 28.2.2009 boli úroky za ten rok napr. 2000 a daň 400. Lenže tu nastáva problém. To ne je klasický rok január - december 2008 ale mne plynie rok február 2008 - február 2009 a teraz tu daň kedy si uplatním na vrátenie? V daňovom priznaní za rok 2008 alebo 2009? Alebo mám vypočítať nejakú alikvotnú čiastku za rok 2008 - teda že to bude napríklad 350 sk? Ďakujem za odpoveď

Na výpise je uvedený dátum pripísania úrokov na termínovaný účet - predpokladám, že to je február 2009 - čiže ide o príjmy za rok 2009 - takže daň strhnutú z týchto úrokov môžeš žiadať späť až v DP za rok 2009.
mirkoooo
02.03.09,13:30
Ešte by som potrebovala poradiť ohľadom toho daňového priznania za študentov. Ak boo na stavebnom sporení úrok napríklad 2750 sk, daň zrazili 522 sk a ak bolo na vkladnej knižke úrok tiež napríklad 2750 sk, daň zrazili tiež 522 sk. Takže by mal daňový úrad vrátiť 1044 sk. Lenže ak sa spočítajú úroky 2750 + 2750 = 5500 a z toho vyrátam daň, tak vychádza 1045. a teda koľko mám žiadať od úradu - len tých 1044 však? Ja viem, že ide len o 1 sk ale nemám chuť sa potom s nimi naťahovať. Lenže zase ak napíšem úroky 5500 a daň 1044 nebude to sedieť matematicky, ale podľa zrazenej dane áno, tak ako to mám urobiť? dakujem
mzdarka renca
02.03.09,13:55
Ešte by som potrebovala poradiť ohľadom toho daňového priznania za študentov. Ak boo na stavebnom sporení úrok napríklad 2750 sk, daň zrazili 522 sk a ak bolo na vkladnej knižke úrok tiež napríklad 2750 sk, daň zrazili tiež 522 sk. Takže by mal daňový úrad vrátiť 1044 sk. Lenže ak sa spočítajú úroky 2750 + 2750 = 5500 a z toho vyrátam daň, tak vychádza 1045. a teda koľko mám žiadať od úradu - len tých 1044 však? Ja viem, že ide len o 1 sk ale nemám chuť sa potom s nimi naťahovať. Lenže zase ak napíšem úroky 5500 a daň 1044 nebude to sedieť matematicky, ale podľa zrazenej dane áno, tak ako to mám urobiť? dakujem

môžeš dostať len to, čo bolo zrazené, len 1044.
azla
02.03.09,13:55
Nárokuje sa skutočne zrazená zrážková daň.
Chobot
02.03.09,14:11
Ešte by som potrebovala poradiť ohľadom toho daňového priznania za študentov. Ak boo na stavebnom sporení úrok napríklad 2750 sk, daň zrazili 522 sk a ak bolo na vkladnej knižke úrok tiež napríklad 2750 sk, daň zrazili tiež 522 sk. Takže by mal daňový úrad vrátiť 1044 sk. Lenže ak sa spočítajú úroky 2750 + 2750 = 5500 a z toho vyrátam daň, tak vychádza 1045. a teda koľko mám žiadať od úradu - len tých 1044 však? Ja viem, že ide len o 1 sk ale nemám chuť sa potom s nimi naťahovať. Lenže zase ak napíšem úroky 5500 a daň 1044 nebude to sedieť matematicky, ale podľa zrazenej dane áno, tak ako to mám urobiť? dakujem

Ty, keď robíš DP, tak vypočítaš, akú daň je potrebné uhradiť. Ak ti vyjde nula, od toho potom odpočítaš preddavky na daň, ktoré ti vyjdú 522+522 = 1044 SKK a toto si dáš ako daňový preplatok, ktorý ti DÚ vráti.
mirkoooo
02.03.09,15:31
Dobre, ja viem, že nikde nenapišem, že daň mi výchádza z tej sumy 1045, lebo mne výjde daňová povinnosť 0 sk, lebo mám nezdaniteľnú časť 98496 či koľko. ale ide mi o to, či oni nebudu dačo namietať na Daňovom úrade, že mám príjmy 5500 a nesedí mi to s tým daňovým preplatkom. do kapitálových príjmov dám toľko koľko som skutočne mala - teda 5500 sk, bez ohľadu na to, že daň z toho je 1045 a nie 1044? Mňa napadala opačná možnosť - nie taká že si budem nárokovať viac - teda 1045, ale mňa napadalo, že znížim príjmy na 5499 a tak by to vyšlo. Ja na to idem matematicky, ale tak sa mi zdá že musím na to ísť hlava nehlava daňovo - teda to nebude sedieť ,ale dám 5500 príjmy a preplatok 1044. ok?
mzdarka renca
02.03.09,16:38
Dobre, ja viem, že nikde nenapišem, že daň mi výchádza z tej sumy 1045, lebo mne výjde daňová povinnosť 0 sk, lebo mám nezdaniteľnú časť 98496 či koľko. ale ide mi o to, či oni nebudu dačo namietať na Daňovom úrade, že mám príjmy 5500 a nesedí mi to s tým daňovým preplatkom. do kapitálových príjmov dám toľko koľko som skutočne mala - teda 5500 sk, bez ohľadu na to, že daň z toho je 1045 a nie 1044? Mňa napadala opačná možnosť - nie taká že si budem nárokovať viac - teda 1045, ale mňa napadalo, že znížim príjmy na 5499 a tak by to vyšlo. Ja na to idem matematicky, ale tak sa mi zdá že musím na to ísť hlava nehlava daňovo - teda to nebude sedieť ,ale dám 5500 príjmy áno a preplatok 1044 áno. ok?

pre svoju spokojnosť si prepočítaj presne každú sumu (skutočnú) zvlášť a výjde ti to určite aj matematicky.
mirkoooo
03.03.09,17:19
Matematicky to nevyjde, pretože vždy keď sa odvádza daň cez rok napríklad na knižkách, sporeniach atď, tak sa ZAOKRUHĽUJE NADOL - teda ak výjde daň 500,9 tak je daň 500 a teda ak bude taká daň 500,9 dvakrát, tak daňový úrad dostane 1000 sk ale ak sa úroky sčítajú tak vychádza daň 1001,8 = zaokrúhlene 1001. Takže matematicky to NESEDI. O to mi ide.
mzdarka renca
03.03.09,17:22
Matematicky to nevyjde, pretože vždy keď sa odvádza daň cez rok napríklad na knižkách, sporeniach atď, tak sa ZAOKRUHĽUJE NADOL - teda ak výjde daň 500,9 tak je daň 500 a teda ak bude taká daň 500,9 dvakrát, tak daňový úrad dostane 1000 sk ale ak sa úroky sčítajú tak vychádza daň 1001,8 = zaokrúhlene 1001. Takže matematicky to NESEDI. O to mi ide.

áno, daň sa zaokrúhľuje smerom nadol v zmysle zákona o dani z príjmov.
mirkoooo
03.03.09,17:22
pre svoju spokojnosť si prepočítaj presne každú sumu (skutočnú) zvlášť a výjde ti to určite aj matematicky.[/quote]

OSOBITNE to vyjde, ale do daňového priznania sa zapisujú kapitálové úroky spolu, teda ak si nejaká daňová kontrola vypočíta daň zo sumy, ktorú ja uvediem v daňovom priznaní ako úroky, výjde jej vyššia suma ako môj preddavok, ktorý chcem vrátiť. Ale asi to tak má byť.
mzdarka renca
03.03.09,17:37
pre svoju spokojnosť si prepočítaj presne každú sumu (skutočnú) zvlášť a výjde ti to určite aj matematicky.

OSOBITNE to vyjde, ale do daňového priznania sa zapisujú kapitálové úroky spolu, teda ak si nejaká daňová kontrola vypočíta daň zo sumy, ktorú ja uvediem v daňovom priznaní ako úroky, výjde jej vyššia suma ako môj preddavok, ktorý chcem vrátiť. Ale asi to tak má byť.[/quote]

Máš potvrdenie o výške pripísaných úrokov a zaplatenej dane. Ty podávaš DP na základe potvrdení, ktoré ti vystavili v banke.
Neboj, nebudeš mať problém pri prípadnej daňovej kontrole.
mirkoooo
03.03.09,17:53
Ďakujem za pomoc.
Llívia
08.03.09,19:34
Úroky zo stavebného sporenia sa správne píšu do daňového priznania typ B do tabuľky č. 2 r. č. 2 a daň z nich zrazená do r. 98?
Jozef Mihál
08.03.09,19:50
Melnick
08.03.09,20:32
Úroky zo stavebného sporenia sa správne píšu do daňového priznania typ B do tabuľky č. 2 r. č. 2 a daň z nich zrazená do r. 98?

U nás DÚ vyzval k doloženiu kópie výpisu z účtu stavebného sporenia.:)
/ šetrím vnukom :--- /
jana32
04.01.10,08:26
Dobrý deň prajem, prosím Vás o radu ohľadom sporenia detí. 16 ročnej dcére sme uzavreli stavebné sporenie a ako sme sa dozvedeli je možné aby sa prostredníctvom podania DP zrazená dań z úrokov nám vrátila späť. Prosím Vás viete mi poradiť ako postupovať? Ďakujem
zanetth
04.01.10,13:22
Dobrý deň prajem, prosím Vás o radu ohľadom sporenia detí. 16 ročnej dcére sme uzavreli stavebné sporenie a ako sme sa dozvedeli je možné aby sa prostredníctvom podania DP zrazená dań z úrokov nám vrátila späť. Prosím Vás viete mi poradiť ako postupovať? Ďakujem

Vyplniť a podať za dcéru daňové priznanie typu B -
oddiel VII - uviesť výšku úrokov ako príjem z kapitálového majetku
oddiel X - uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka - to znamená, že daň v DP po uplatnení nezdaniteľnej časti bude nulová a v riadku 99 DP sa uvádza suma zrazenej dane, ktorá bude potom vrátená. K DP treba doložiť výpis z účtu stavebného sporenia, v ktorom je vyčíslená zrazená daň.

Pozri aj sem:
http://www.porada.sk/t103723-vratenie-dani-z-urokov-detska-vkladna-knizka.html
dobrava
07.03.10,11:31
Pekný deň, prosím dá sa uplatniť vrátenie dane zo staveb.sporenia u detí - konkrétne: jedná sa o "rodinnú zmluvu" u nemenovanej SS, kde na zmluve je vedený otec a na túto zmluvu sú pripísané aj tri deti, tie však vo výpise za rok 2009 nefigurujú. Môžem výšku dane z úrokov z tohto sporenia predeliť počtom osôb /tzn.4/ a túto sumu uviesť v DP na vrátenie? Ako prílohu k DP by som použil potvrdenie o pribratí osôb k tejto rodinnej zmluve - tu sú vlastne uvedené všetky tri deti. Ďakujem.
pwerka
21.01.11,07:34
bude mozne podat danove priznanie za deti, ktore maju stavebne sporenie alebo terminovany vklad za rok 2010 a bude im vratena dan aj tento rok alebo prislo k nejakej zmene oproti minulym rokom?
truch
21.01.11,07:50
K zmene došlo, ale je platná až pre rok 2011. V priznaní za rok 2010 zostáva všetko po starom.
pwerka
21.01.11,09:18
K zmene došlo, ale je platná až pre rok 2011. V priznaní za rok 2010 zostáva všetko po starom.

vdaka za odpoved. a mozes mi prosim v kratkosti povedat co sa zmeni ? ci uz vratenie dane v tomto pripade nebude mozne ani zo sporenia ani z terminovanych vkladov, pripadne poprosim cislo zakona kde sa to riesi.

ospravedlnujem sa ale v danovych otazkach som laik :cool:
truch
21.01.11,12:21
vdaka za odpoved. a mozes mi prosim v kratkosti povedat co sa zmeni ? ci uz vratenie dane v tomto pripade nebude mozne ani zo sporenia ani z terminovanych vkladov, pripadne poprosim cislo zakona kde sa to riesi.

ospravedlnujem sa ale v danovych otazkach som laik :cool:
Nebude sa dať nárokovať vrátenie dane z úroku , bude sa považovať za vysporiadanú. Prečítaj si aj tu

http://www.porada.sk/t156277-zmena-zrazkovej-dane-na-preddavkovu-od-1-1-2011-a.html?highlight=zr%E1%BEkov%E1+da%F2
turistka
21.01.11,12:30
ja by som sa chcela opýtať, všetci píšu že sa odrátať úroky z knižky dajú - čo mi je aj jasné, ale je potrebné na to nejaké potvrdenie, ktoré treba predložiť zamestnávateľovi, aby mi to uplatnil, alebo to treba jednoducho zrátať a povedať mu, nech to tam napíše. Ak je písaná každá knižka na 2 osoby majiteľ + disponent, môžem si zarátať daň zo všetkých? (je mi jasné, že si to môže uplatniť iba jeden).
truch
21.01.11,12:35
ja by som sa chcela opýtať, všetci píšu že sa odrátať úroky z knižky dajú - čo mi je aj jasné, ale je potrebné na to nejaké potvrdenie, ktoré treba predložiť zamestnávateľovi, aby mi to uplatnil, alebo to treba jednoducho zrátať a povedať mu, nech to tam napíše. Ak je písaná každá knižka na 2 osoby majiteľ + disponent, môžem si zarátať daň zo všetkých? (je mi jasné, že si to môže uplatniť iba jeden).
Ako potvrdenie slúžia výpisy z banky, ale ak si chceš nárokovať vrátenie dane z úrokov, musíš si daňové priznanie urobiť sama. A k tým majiteľom a disponentom na účte, ak ste manželia a máte bezpodielové vlastníctvo, vrátenie dane z úrokov si môžeš nárokovať aj z účtu vedeného na meno manžela, ale nárokovať si môže len jeden z vás, podľa dohody
Katy a R
21.01.11,12:43
pre turistika:
.. ak ale máš ZD zo zamestnania vyšší ako NZČ na daňovníka ... tak je ti zbytočné.
turistka
25.01.11,16:33
je to niekde dané, že si ho musím urobiť sama? lebo viem že v žiadosti o ročné zúčtovanie je taká kolonka na účelové sporenie. Ď :-)
Tamila
25.01.11,16:50
je to niekde dané, že si ho musím urobiť sama? lebo viem že v žiadosti o ročné zúčtovanie je taká kolonka na účelové sporenie. Ď :-)
Ak si chceš dať vrátiť úroky, musíš si podať daňové priznanie typ B. Neide to urobiť v ročnom zúčtovaní dane.
Chobot
25.01.11,18:31
je to niekde dané, že si ho musím urobiť sama? lebo viem že v žiadosti o ročné zúčtovanie je taká kolonka na účelové sporenie. Ď :-)

Tá kolonka účelové sporenie je na niečo iné, nie na vrátenie dane z úrokov.
Katy a R
25.01.11,18:33
je to niekde dané, že si ho musím urobiť sama? lebo viem že v žiadosti o ročné zúčtovanie je taká kolonka na účelové sporenie. Ď :-)

.. účelové sporenie (zníženie ZD) je jedna vec .. príjem z kapitálového majetku -§7 (kam úroky patria) .. druhá.;):D
dobrava
12.02.11,12:10
pre turistika:
.. ak ale máš ZD zo zamestnania vyšší ako NZČ na daňovníka ... tak je ti zbytočné.
Možno sa opýtam blbosť, ale je možné vrátiť daň z úrokov zo stavebného sporenia osobe, ktorá je v trvalom PP a čiastkový základ dane má nižší ako 4025,70 EUR? Môže si aj takáto osoba žiadať o vrátenie dane zo staveb.sporenia? Ďakujem.
IvoM
12.02.11,12:25
Samozrejme, pokiaľ je celkový píjem z TPP+úrok zo sporenia menší ako 4025,70 tak Ti bez problémov vyjde celá daň z úroku na vrátenie.
Nandrolon
12.02.11,12:31
mimochodom na dieťa sa asi nedá uplatniť odpočítateľná položka že /napríklad tak ako na manželku, ktorá nemá žiadny príjem/? to vlastne kompenzuje daňový bonus či ako??

ps: teda ja že by som si uplatnil na seba a aj na dieťa ? ako to funguje?
Katy a R
12.02.11,12:51
mimochodom na dieťa sa asi nedá uplatniť odpočítateľná položka že /napríklad tak ako na manželku, ktorá nemá žiadny príjem/? to vlastne kompenzuje daňový bonus či ako??

ps: teda ja že by som si uplatnil na seba a aj na dieťa ? ako to funguje?

.. veď o tom je táto téma ... čítal si:confused:;)
Nandrolon
12.02.11,16:08
Čítal som.

To že ak má dieťa príjem /napr. úroky z financií/ tak sa vypíše zaň daňové priznanie a zrazená daň z úrokov bude vlastne preplatok na dani...
Ja sa ale pýtam, či ja ako otec si môžem uplatniť na svoje dieťa odpočítateľnú položku, teda či ja náhodou nebudem mať nárok na 2 x odpočítateľnú položku /svoju a dieťaťa/ tak ako keď by moja manželka nemala príjem, tak mám nárok na 2 x odpočítateľnú položku...

Teda či nebudem mať nárok na 2 x 4 tis. odpočítateľnej položky...

myslím že nie, ale pre istotu sa pýtam...
veronikasad
12.02.11,16:13
Čítal som.

To že ak má dieťa príjem /napr. úroky z financií/ tak sa vypíše zaň daňové priznanie a zrazená daň z úrokov bude vlastne preplatok na dani...
Ja sa ale pýtam, či ja ako otec si môžem uplatniť na svoje dieťa odpočítateľnú položku, teda či ja náhodou nebudem mať nárok na 2 x odpočítateľnú položku /svoju a dieťaťa/ tak ako keď by moja manželka nemala príjem, tak mám nárok na 2 x odpočítateľnú položku...

Teda či nebudem mať nárok na 2 x 4 tis. odpočítateľnej položky...

myslím že nie, ale pre istotu sa pýtam...
DP vypisuješ na maloleté dieťa, len na druhej strane v II. odd. vypisuješ udaje o zákonnom zástupcovi
JarkaL
12.02.11,16:15
Čítal som.

To že ak má dieťa príjem /napr. úroky z financií/ tak sa vypíše zaň daňové priznanie a zrazená daň z úrokov bude vlastne preplatok na dani...
Ja sa ale pýtam, či ja ako otec si môžem uplatniť na svoje dieťa odpočítateľnú položku, teda či ja náhodou nebudem mať nárok na 2 x odpočítateľnú položku /svoju a dieťaťa/ tak ako keď by moja manželka nemala príjem, tak mám nárok na 2 x odpočítateľnú položku...

Teda či nebudem mať nárok na 2 x 4 tis. odpočítateľnej položky...

myslím že nie, ale pre istotu sa pýtam...

Nie, Ty si na dieťa nemôžeš uplatniť nezdaniteľnú časť.
Nandrolon
12.02.11,16:31
veronikasad, DP viem ako sa vypisuje, taký trotl zase nie som...

išlo mi o to či to nefunguje ako pri manželke, že to automaticky urobí môj zamestnávateľ /trvalý - ak ho o to požiadam a predložím potrebné doklady.../

JarkaL: konečne som dostal odpoveď akú som očakával, díky ;)
veronikasad
12.02.11,16:53
veronikasad, DP viem ako sa vypisuje, taký trotl zase nie som...

išlo mi o to či to nefunguje ako pri manželke, že to automaticky urobí môj zamestnávateľ /trvalý - ak ho o to požiadam a predložím potrebné doklady.../

JarkaL: konečne som dostal odpoveď akú som očakával, díky ;)
prepáč, za snahu pomôcť. Ak vieš vypísať DP, tak iste vieš, že úroky sú príjmom z § 7 a zamestnávatel robí RZD len z príjmov podla § 5.

"odpočitatelnou položkou" na dieťa je daňový bonus

mimotemyAk sa pýtaš na sumu odpočitatelnej položky na dieťa, tak to je naozaj odborná otázka od samostatného účtovníka
Nandrolon
12.02.11,17:57
ja som samostatný účtovník všetko čo sa týka majetku...

o tom bonuse že to zrejme revanšuje odpočítateľnú položku som aj vo svojom príspevku písal...

nechajme to tak ale ak sa niečo pýtam, tak väčšinou je to mimo môjho oboru a chcem sa iba uistiť a nemienim študovať celú obšírnu problematiku okolo toho...
mzdový účtovník, takisto nepotrebuje vedieť komplet všetko aj z colného zákona aj so stavebného zákona čo sa týka zase majetku...
ale od toho je hádam porada...
... a to že aj príjmy z úrokov robí zamestnávateľ, to by ma ani vo sne nenapadlo... ale pre človeka, ktorý pracuje nemá význam si na seba dávať príjmy z úrokov, nakoľko snáď každý zarobí viac ako je odpočítateľná položka...
Samozrejme u dieťaťa /dôchodcu/ je to iné...
dobrava
13.02.11,09:13
Samozrejme, pokiaľ je celkový píjem z TPP+úrok zo sporenia menší ako 4025,70 tak Ti bez problémov vyjde celá daň z úroku na vrátenie.
Ďakujem za odpoveď, ale teraz som na pochybách, pretože neviem, či sa teda v tomto prípade zohľadňuje výška celkového príjmu, alebo čiastkového základu dane, tzn. ak si chce osoba v trvalom PP uplatniť aj vrátenie dane zo stavebného sporenia, prihliada sa na celkovú výšku príjmu, alebo ČZD, aby nebol vyšší ako 4025,70 EUR? Pretože príjem táto osoba mala samozrejme vyšší, ale ČZD bol nižší ako 4025,70, takže teraz neviem ...
Ďakujem za odpoveď.
JarkaL
13.02.11,09:24
ČZD
dobrava
13.02.11,11:42
ČZD
Ďakujem za odpoveď, takže ak má uvedený zamestnanec v TPP ČZD nižší ako 4025,70 EUR /v súčte s úrokmi zo stav.sporenia/, je možné požiadať o vrátenie dane zo staveb.sporenia? Len sa chcem uistiť, či je to naozaj tak, lebo všade píšu, že zamestnancom sa to neoplatí, atď. V tom prípade musí účtovníčke u zamestnávateľa priniesť výpisy z účtu zo stav.sporenia? A v prípade, ak už požiadal o RZD zamestnávateľa, môže si urobiť DP aj sám a tam si len uplatniť túto daň zo stavebka? Viem, že vyčerpávam, ale klient mi stále tvrdí, že sa to dá a ja mu hovorím, že sa mu to neoplatí, takže neviem ... Ďakujem za Váš čas.
Katy a R
13.02.11,11:51
Ďakujem za odpoveď, takže ak má uvedený zamestnanec v TPP ČZD nižší ako 4025,70 EUR /v súčte s úrokmi zo stav.sporenia/, je možné požiadať o vrátenie dane zo staveb.sporenia? Len sa chcem uistiť, či je to naozaj tak, lebo všade píšu, že zamestnancom sa to neoplatí, atď. V tom prípade musí účtovníčke u zamestnávateľa priniesť výpisy z účtu zo stav.sporenia? A v prípade, ak už požiadal o RZD zamestnávateľa, môže si urobiť DP aj sám a tam si len uplatniť túto daň zo stavebka? Viem, že vyčerpávam, ale klient mi stále tvrdí, že sa to dá a ja mu hovorím, že sa mu to neoplatí, takže neviem ... Ďakujem za Váš čas.

Učtovníčka ti to nespraví :mee:
Urob to takto.. vypýtaš si zo zamestnania potvrdenie o príjme za rok 2010 .. na DU si vyzdvihni tlačivo DP typ B .. a dobre prečítaj k tomu poučenie. Ono ťa presne navedie, čo a ako:)
Samozrejme, nájdeš aj na stránke DR:) .. a tam sú aj elektronické formuláre .. tak neviem, čo by ti lepšie vyhovovalo.
Ale pozor pri tom tvojom príjme .. či by sa viac neoplatila zamestnanecká prémia (ak výjde) .. :confused::confused:
juskam
11.03.11,15:46
Chcem sa spýtať, ak je zmluva o stavebnom sporení na obidvoch manželoch, aj na výpise figurujú obidve mená, tak ak chcú vrátiť zrazenú daň tak musia podávať obidvaja DP a si to delia na polovicu, alebo si to môže uplatniť iba jeden z nich a dá si celú čiastku? (keby sa dalo tak bi to bolo jednoduchšie)
Prosím poraďte ak viete.
Kvaka
11.03.11,15:56
Chcem sa spýtať, ak je zmluva o stavebnom sporení na obidvoch manželoch, aj na výpise figurujú obidve mená, tak ak chcú vrátiť zrazenú daň tak musia podávať obidvaja DP a si to delia na polovicu, alebo si to môže uplatniť iba jeden z nich a dá si celú čiastku? (keby sa dalo tak bi to bolo jednoduchšie)
Prosím poraďte ak viete.
Ak majú manželia BSM, tak si vrátenie zrazenej dane môže uplatniť len jeden. V poznámke v tlačive napíše údaje manžela, a že si uplatňuje na základe dohody s manželom všetky spoločne dosiahnuté príjmy na úrokoch a zrazenú daň.
Llívia
11.03.11,19:53
O zrazenej dani je nutné priložiť aj potvrdenie od banky alebo stavebnej sporiteľne, príp. výpis z účtu. Ak si úroky uplatní druhý z manželov, teda nie ten, na koho meno je účet písaný, buďte pripravení, že vás na DÚ s tým vyhodia.:mad: O tomto sa presvedčila jedna pani, ktorej som robila daňové priznanie - v ňom boli zahrnuté aj úroky a daň zo stavebného sporenia manžela. Argumenty, že je to BSM a môže si to uplatniť ktorýkoľvek z manželov, nezabrali. Pracovníčka DÚ daňové priznanie neprevzala. :mad:
Nedajte sa však odbiť. Postup uvedený Kvakou je správny.
truch
11.03.11,20:27
Mala som podobný problém, vyriešila ho až sťažnosť na daňovom riaditeľstve. Myslím si, že správca dane by mal ovládať zákony:(
truch
11.03.11,20:34
zober správcovi dane list z DRSR
http://www.porada.sk/1678984-post19.html
Kvaka
11.03.11,20:54
Mne to daňový úrad prevzal, pozreli a povedali, že je to dobre. V tlačive DP som uviedla v poznámke, že spoločné dosiahnuté príjmy: manžel XY, r.č.123456/789, Pekná ul. PSČ Mesto.

K tab. 2: Na základe dohody si uplatňujem vrátenie zrážkovej dane z úrokov na všetkých našich účtoch, spoločné príjmy na úrokoch boli 180,03€, daň vo výške 34,11eur.
K tab. 3: V roku 2010 sme predali jednoizbový byt, ktorý sme mali v BSM od roku 2002. Predaj bytu je od dane oslobodený. Spolu s bytom sme predali aj spoluvlastnícky podiel na pozemku, prislúchajúci k bytu, ktorý sme do vlastníctva BSM nadobudli až v roku 2006. Spoluvlastnícky podiel na pozemku sme nadobudli za cenu 10150Sk, teda spoločný výdavok je v prepočte 336,92€. Cena spoluvlastníckeho podielu na pozemku, uvedená v zmluve o prevode vlastníctva k bytu je 336,90eur. Na základe dohody manželov uvádzam z predaja spoluvlastníckeho podielu na pozemku celý spoločný príjem 336,90eur a celý spoločný uplatnený výdavok 336,90eur.

To je všetko. Aj 34eur je peniaz, ale hlavne kvôli pozemku som musela.
truch
11.03.11,20:59
záleží aj na koho natrafíš, veď aj daňoví úradníci sú rôzni
Llívia
11.03.11,23:02
Truch, tvoj daňový úradník a ten z "môjho" prípadu bol asi jeden a ten istý, len preložený z jedného DÚ na druhý :D:D:D

Okrem nás dvoch ešte jedna pani písala do inej témy, že jej na DÚ odmietli prevziať daňové priznanie, preto som upozornila, že sa niečo takéto zo strany daňových pracovníkov deje, a že nech sa ľudia nedajú odbiť - prečo nechať štátu čo i len cent naviac? Štát tiež nikomu nič neodpustí.
Betina2
12.03.11,12:06
Divčatá, poraďte, kde by som našla vzor žiadosti o vrátenie preplatku na dani z príjmu FO (nemyslím priamo v DP). Spravila som deťom vlani aj teraz DP B. Samozrejme celú zrazenú daň som v DP uviedla ako preplatok. Staršiemu vlani aj teraz presiahol preplatok uvedený v DP 3,31 Eur, takže u neho som to vlani aj teraz riešila priamo cez žiadosť v DP. Ale u mladšieho mi vlani vyšiel aj sa uplatnil v DP ako preplatok 0,85 a tento rok 3,23 Eura. Takže ani vlani ani teraz nemôžem požiadať priamo v DP o vrátenie. Pokial ale viem, tento preplatok je možné kumulovať, takže ak podám písomnú žiadosť so všetkými náležitosťami, tk DU bz mal malému vrátiť ten preplatok v sumárnej výške 4,08 Eura na mnou uvedený účet. (znovu na stav.s.) Aj to je peniaz a už ked som to DP spravila, tak to štátu nenechám....
NEMATE NIEKTO NÁHODOU VZOR ŽIADOSTI O VRÁTENIE PREPLATKU? ALEBO kde by som ho našla?
Ď.
Betina2
12.03.11,12:11
A ozaj, za kolko období dozadu musia vrátiť na žiadosť preplatok? Lebo aj v jednej firme sa mi to kumuluje, furt to mám aj zaúčtované ako preplatok na dane na AE 341 a chcem sa toho zbaviť.