anturia
23.06.05,09:28
Zdravim vsetkych a prosim o radu:
konatel bol niekomu dlzny peniaze, tak ich jednoducho previedol z firemneho uctu na ucet FO, ktorej dlzil peniaze. Co si mam s tym teraz pocat? Rozmyslala som o dodatocnom spisani zmluvy o pozicke a jej vrateni - bolo by to v poriadku?
dakujem
Olgica
23.06.05,07:32
Zdravim vsetkych a prosim o radu:
konatel bol niekomu dlzny peniaze, tak ich jednoducho previedol z firemneho uctu na ucet FO, ktorej dlzil peniaze. Co si mam s tym teraz pocat? Rozmyslala som o dodatocnom spisani zmluvy o pozicke a jej vrateni - bolo by to v poriadku?
dakujem
Ak spíšeš dodatočne pôžičku, tak musíš urobiť aj príjem do pokladne a výdaj cez bank.účet.
Bez pôžičky to môžeš zaúčtovať ako výber podnikateľa (účet 365.00) ak tam má vklady.
Jara
23.06.05,07:38
Ja by som to naúčtovala ako osobná spotreba podnikateľa.
anturia
23.06.05,07:39
lenze on to nevybral hotovostou do pokladne, ale to priamo previedol na ucet toho kamarata ! Takze som myslela pozicka od toho kamarata...
Palino
23.06.05,07:54
Ja by som to dal tiež ako osobnú spotrebu podnikateľa. To je jedno, či si vybral peniaze z pokladne, alebo si ich niekam previedol z podnikateľského účtu.

Sorry, neuvedomil som si, že ide zrejme o s.r.o. Tam nemôže ísť o osobnú spotrebu. Ozaj len nejakou pôžičkou.
anturia
23.06.05,07:59
a to je ktory ucet ta "osobna spotreba podnikateľa" ?
ricij
23.06.05,08:09
a to je ktory ucet ta "osobna spotreba podnikateľa" ?Pri sročke žiaden taký účet nie je. Buď cez 365, alebo potom fakt nejakú fiktívnu pôžičku... Pár dní pred tým, že si sročka požičala peniaze do kasy a potom ich vrátila...;)
Johanka
23.06.05,08:09
Ty ho účtuješ v PÚ alebo v JÚ?
ricij
23.06.05,08:11
Ty ho účtuješ v PÚ alebo v JÚ?Píše, že konateľ, atď, teda tu ide o to, že konateľ jednoducho vzal sročke peniaze a poslal ich komusi. Takže to bude PÚ.
anturia
23.06.05,08:16
no hej, ale 365 je ostatné záväzky voči spoločníkom a členom, ale to išlo priamo na účet inej cudzej FO !
Zita5
23.06.05,08:20
.... alebo potom fakt nejakú fiktívnu pôžičku... Pár dní pred tým, že si sročka požičala peniaze do kasy a potom ich vrátila...;)

Potom postupuj podľa príspevku ricij . A v tomto prípade nebude vadiť , že to odišlo na účet istej FO .
Johanka
23.06.05,08:21
Ale v s.r.o. osobná spotreba podnikateľ neexistuje.
Píše, že konateľ, atď, teda tu ide o to, že konateľ jednoducho vzal sročke peniaze a poslal ich komusi. Takže to bude PÚ.
anturia
23.06.05,08:22
ok, takže nejakú fiktívnu pôžičku,
Ďakujem
Jara
23.06.05,08:30
inej cudzej FO by šlo keby si robila zmluvu o pôžičke, ale tu by ti mal ten ktosi aj splácať. 365 je OK.
Krajčovičová
23.06.05,09:08
Ak to budete účtovať ako osobnú spotrebu v podvojnom účtovnictve je účet491 ( kde sa účtujú osobná spotreba FO).

Ak to bude pôžička - pozor nezabudnite na úroky z pôžičky.
M.K.
Fany
23.06.05,11:48
A ak dá spoločník pôžičku vlastnej s.r.o. tiež tam musia byť úroky? Prečo? Nemôže to byť proste pôžička spoločníkom a potom vrátená spoločníkovi a bez úrokov?
Johanka
23.06.05,12:48
Pôžička môže byť aj bezodplatná. Väčšina pôžičiek spoločníkov do sro je bez úrokov. Ale občas do toho kontrolóri vrtajú, ale nepoznám prípad, že by vyvrtali.
juliska
23.06.05,13:07
A ak dá spoločník pôžičku vlastnej s.r.o. tiež tam musia byť úroky? Prečo? Nemôže to byť proste pôžička spoločníkom a potom vrátená spoločníkovi a bez úrokov?
Ja som toto konkrétne mala aj v zápise, vraj ani spoločník nemôže suplovať bankový ústav a nedali si vysvetliť, že predsa tá firma na začiatku potrebuje z niečoho podnikať a hlavne potrebuje finančnú hotovosť. Im hlavne išlo o to, že úroky sú zdaniteľný príjem a im ušli peniažky. Ale tento problém som mala už dávnejšie, takže dúfam, že sa medzi tým už poľudštili.
Jana Acsová
23.06.05,14:22
ok, takže nejakú fiktívnu pôžičku,
ĎakujemPrečo fiktívnu?
Veď peniaze odišli. Takže keď pôžička, tak poriadna. Finančné prostriedky z účtu ubudli a ak to nechce ako odmenu konateľa, prípadne tak podobne, tak to môže byť len požička (iné ma nenapadá).
Doporučujem spísať zmluvu o pôžičke s formou úhrady na účet xy t.j. ten, na ktorý odišli peniaze.
Podpisom zmluvy konateľ podpíše, že peniaze majú odísť tam, kde naozaj išli.
Čo sa týka úroku, je potrebné vychádzať z toho, či s.r.o. má na to, aby dávala bezúročnú pôžičku (t.j. voľné peniaze, ktoré vôbec nepotrebuje a nemá iný úver, ktorý sa jej úročí v nákladoch).
Johanka
23.06.05,15:12
Avo, ale to je tak, že tie odídené peniaze sú - vrátenie pôžičky. Lenže on si ich požičal mimo firmy a vrátil z firemných.
Jana Acsová
23.06.05,15:49
Avo, ale to je tak, že tie odídené peniaze sú - vrátenie pôžičky. Lenže on si ich požičal mimo firmy a vrátil z firemných.Ak som to dobre pochopil, tak vplyv na firmu bol len taký, že odišli peniaze. Preto tá pôžička (firmu nezaujíma účel, že FO spláca svoju pôžičku nejakému inému subjektu).
Mne sa celý prípad javí - pre účely firmy - nájsť riešenie na to, že z firmy odišli peniaze na nejaký účet v záujme a pre účely konateľa. Nakoľko konateľ nemôže používať firemné prostriedky bez právneho titulu, javí sa mi ako možné riešenie pôžička. Ak účtujeme vo firme (a nezaujímajú ma vzťahy a interesy konateľa ako osoby) tak som videl iba konečný efekt, že riešim "odídené peniaze".
Rozumiem tomu zle?
Johanka
23.06.05,16:56
Už tomu rozumieš dobre, ale ja som sa tiež len zapojila do debaty, riešime to pre niekoho, kto je už na pive.
Jana Acsová
23.06.05,17:22
Už tomu rozumieš dobre, ale ja som sa tiež len zapojila do debaty, riešime to pre niekoho, kto je už na pive.Ale to "už" bolo aj pred pivomhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Takže idem už aj ja ...
cacka
23.06.05,17:50
Asi by som urobila fiktívnu pôžičku 211/365 a potom vrátenie cez účet 365/221. Nič lepšie asi neurobíš, lebo inak sa ti 365 nevyrovná.
Jana Acsová
24.06.05,08:08
Ak sme v režime pôžičky poskytnutej FO, tak to určite nie je záväzok ale pohľadávka. Účet 365 nie je vhodný.
(Ak teda platí, čo uvádzam pred týmto príspevkom a jedná sa o pôžičku z firemných peňazí poskytnutú konateľovi.)