dufulus
24.02.09,10:33
potreboval by som radu... v mesiaci január som účtoval faktúru do Rakúska od slovenskej firmy, na doklade 0% DPH, rakúska firma si to zdaní, to mi je jasné, ale som sa nestretol ešte ako to je potom v daňovom priznaní DPH-mesačný plátca - slovenská firma

že či aj tu existuje niečo také ako samozdanenie alebo na vystavené faktúry do EÚ vôbec nejde DPHčka.

Dúfam že ste ma pochopili :) ďakujem za info
Vladimír Ozimý
24.02.09,09:38
potreboval by som radu... v mesiaci január som účtoval faktúru do Rakúska od slovenskej firmy, na doklade 0% DPH, rakúska firma si to zdaní, to mi je jasné, ale som sa nestretol ešte ako to je potom v daňovom priznaní DPH-mesačný plátca - slovenská firma

že či aj tu existuje niečo také ako samozdanenie alebo na vystavené faktúry do EÚ vôbec nejde DPHčka.

Dúfam že ste ma pochopili :) ďakujem za info

nepochopili :)...pri posudzovaní či tam má byť dph alebo nie nie je dôležité vždy komu faktúrujeme ale kde je miesto dodania služby alebo tovaru. Takže treba uviesť o akú službu ide a následne vieme posúdiť či spoločnosť postupovala správne...
dufulus
24.02.09,10:25
faktúruje sa spoločnosti do Rakúska, ide o tovar

na faktúru sa neuvádza DPHčka, uvádza sa 0% ..to viem, ale ide o to, či potom táto slovenská firma, čo vystavila faktúru do Rakúska, musí nejako DPHčku odviesť - čiže či sa to berie ako DPH na výstupe??
kornelia2
24.02.09,10:50
samozdanenie
dufulus
24.02.09,11:39
aj takto pri vystavenej faktúre samozdanenie??? šéf mi hovoril že žiadne samozdanenie, ale sa mi to nezdá...
Vladimír Ozimý
24.02.09,12:02
aj takto pri vystavenej faktúre samozdanenie??? šéf mi hovoril že žiadne samozdanenie, ale sa mi to nezdá...

no ak dodávate tovar do Rakúska platiteľovi DPH postupujete podľa § 43 v DP to uvádzate na riadok 13 a 15 - ido o oslobodené plnenie
tonkat
26.02.09,08:01
no ak dodávate tovar do Rakúska platiteľovi DPH postupujete podľa § 43 v DP to uvádzate na riadok 13 a 15 - ido o oslobodené plnenie
Na riadku 15? Nie na 14? N riadku 15 sú prepravné služby, vývoz do tretích krajín a služby, ktoré sa vzťahujú na dovážaný tovar - všetko zjednodušene povedané.
Vladimír Ozimý
26.02.09,08:13
Na riadku 15? Nie na 14? N riadku 15 sú prepravné služby, vývoz do tretích krajín a služby, ktoré sa vzťahujú na dovážaný tovar - všetko zjednodušene povedané.

ano ano na riadku 14...v rychlosti som sa preklepol
Jelena
26.02.09,12:01
A ak ide o službu do ČR konkr. záručný servis na kotli (servis sa vykonal v SR) tak faktúra bude s DPH či bez?

Český odberateľ je registrovaný pre daň v ČR .... a SR dodávateľ je platca DPH ...

Ďakujem
Vladimír Ozimý
27.02.09,06:18
A ak ide o službu do ČR konkr. záručný servis na kotli (servis sa vykonal v SR) tak faktúra bude s DPH či bez?

Český odberateľ je registrovaný pre daň v ČR .... a SR dodávateľ je platca DPH ...

Ďakujem

tu je dôležité či kotol sa vrátil späť do ČR alebo nie.
a) ak ano riadite sa ustanovením § 16 ods. 7 a vystavujete bez DPH
b) ak nie potom plnenie je podľa § 15 os. 6 v tuzemsku a zaťažujete slovenskou daňou bez ohľadu na to komu faktúrujete
petkor
03.03.09,14:00
Ja by som tiež potrebovala pomoc.
Idem vyfakturovať do Rakúska prepis relácie na DVD. Je tam prenos DPH, takže fakturujem 0% DPH a oni si to dodania? A ešte, keď som kontrolovala ich DIČ cez portál drsr, tak mi vyhodilo, ako chybné DIČ. Čo s tým? Ako by bola faktúra, ak by náhodou neboli platitelia DPH?
babi2
04.03.09,06:26
Ak by neboli platcami DPH, tak s fakturuješ DPH
petkor
04.03.09,07:33
A ak budu platci, tak je tam prenos DPH? Aj keď je to v podstate výroba DVD, resp. prepis?
Oni mi poslali svoje DIČ, ibaže mi ho neoveril drsr. Čo si mám od nich vypýtať ako potvrdenie, že sú platcami DPH?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
babi2
04.03.09,07:59
Ak budú plátcami tak faktúra bude bez DPH a pýtala by som od nich nejaké potvrdenie o registrácii, určite niečo majú, tak ako u nás sú tie kartičky
petkor
04.03.09,11:30
Ďakujem veľmi pekne za rady.
Eva Póčová
24.04.09,15:54
prosím Vás môže mi niekto poradiť?

Ak slovenský platiteľ dph vystaví faktúru do Rakúska platiteľovi reg.v Rakúsku za montážne služby je to oslobodený podľa § 43 ?
Ak áno tak má právo na odpočet v plnej výške (z jeho výdavkov)?
Eva Póčová
25.04.09,06:22
Ahojte poradáci.
Asi som našla odpoveď na môj problém len to potrebujem overiť.
SZČO dodá montážne služby do Rakúska. Je to podľa § 15 (len neviem ktorý ods.:rolleyes:asi ods.6?) Do DP pre dph sa tie príjmy neuvádzajú ani na súhrnný výkaz, len v evidencii. Faktúra je vystavená bez dph.
Treba tan uviesť, že "dodanie služby, pri ktorej je povinný platiť daň prijímateľ - §15 ZDP" :confused:
Keďže SZČO má len tie príjmy má plné právo na odpočet dph zo svojich výdavkov, ktoré použil na svoje podnikanie.?
Prosím môže mi niekto na toto pozrieť a opraviť ma ak to tak nie je?:o

Ďakujem veľmi pekne
Eva Póčová
25.04.09,19:44
Naozaj nikto nemá čas aby pozrela na to čije to takto v poriadku?
Tú odvolávku som si už zistila podľa § 73 dph.
Prosím pozrite mi to, aby som už konečne mohla kľudne v noci spať. Ďakujem:o
Lali
28.04.09,06:27
Ak by neboli platcami DPH, tak s fakturuješ DPH
Si myslím, že aj keď nie sú platcami DPH fakturuje sa bez DPH. Daňová povinnosť sa prenáša na príjemcu /rakúska legislatíva to umožňuje/ a aj keď tento nie je registrovaný pre daň, musí daň v tomto prípade zaplatiť bez možnosti odpočítania dane.
Alebo sa mýlim ?
Ďakujem.
babi2
28.04.09,07:37
Si myslím, že aj keď nie sú platcami DPH fakturuje sa bez DPH. Daňová povinnosť sa prenáša na príjemcu /rakúska legislatíva to umožňuje/ a aj keď tento nie je registrovaný pre daň, musí daň v tomto prípade zaplatiť bez možnosti odpočítania dane.
Alebo sa mýlim ?
Ďakujem.
No mne z tohto vychádza, že fakturuje s DPH :

§ 43
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru
z tuzemska do iného členského štátu
Na začiatok

(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.
Lali
28.04.09,08:31
Prepis relácie na DVD by mi vychádzalo na službu, nie na tovar.